Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Taksim, Yunan Cuntasının Hedefiydi

Taksim, Yunan Cuntasının Hedefiydi

"eoka-b Atina'nın Emriyle Kıbrıs'ta Gerilim Stratejisi Uyguladı".

 
 
Taksim, Yunan Cuntasının Hedefiydi
"ENOSİS, CUNTANIN KIBRIS'TAKİ RİYAKÂRLIĞININ EN UÇ NOKTASIYDI"


Lefkoşa, 19 Ağustos 12 (T.A.K.): Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk ve tek Cumhurbaşkanı III. Makarios'a karşı 15 Temmuz 1974'te Yunan cuntası tarafından düzenlenen darbeyle ilgili bilinmeyenler açıklanmaya başladı.


Fileleftheros gazetesi yazarlarından Marios Evriviadis "1974 Darbesiyle İlgili 5 Efsane... Başlangıç Milli Cephe'yle 1969'da Oldu ve EOKA-B'nin Kurucusu Grivas'la 1971'de Devam Etti" başlığıyla Makarios'a yönelik darbeyle ilgili özetle şu analizi yaptı:


"1-Darbeyi Sampson ve EOKA-B organize etti:


Hayır. EOKA-B darbe arabasındaki beşinci tekerlekti. Sampson da darbeyle tamamen alakasızdı.  Darbe Atina tarafından organize edildi ve Kıbrıs'taki cuntacı subaylar tarafından icra edildi. Darbenin sivri ucu maalesef ELDİK (Kıbrıs'taki Yunan Kuvveti) ve cuntacı subayların liderliğindeki Milli Muhafız Ordusu seçkin birlikleri oldu. Sampson 15 Temmuz sabahı ne olup bittiğini öğrenmek için muhafızıyla birlikte silahlı bir şekilde Lefkoşa sokaklarına çıktı. Barikatta tutuklandı ve korumalarıyla birlikte Milli Muhafız Ordusu karargâhında hapsedildi. Kimliği fark edildiğinde, korumalarıyla birlikte serbest bırakılma talebinde bulundu. Kendisini, General Georgitsis'in darbeyi koordine ettiği harekat odasına götürdüler. Bu arada ABD, BM ve diğerleri durumun 'değişmesi' için baskı yapıyordu. Glafkos Klerides başta olmak üzere darbecilerin listesindeki hiç kimse üstlenmeyi kabul etmedi. Böylece, Atina'daki başkan Yoannidis ve Kıbrıs'taki temsilcisi Lefteris Papadopulos'un 'paranoyak' olarak gördükleri Sampson 'seçildi'.


EOKA-B ATİNA'NIN EMRİYLE KIBRIS'TA GERİLİM STRATEJİSİ UYGULADI


Temmuz başlarında bütün yerel liderliği hapiste olan EOKA-B dağınıktı. İdareyi cuntacılar aldığından EOKA-B üyeleri direnişçileri ve siyasi düşmanlarını öldürüyordu. Darbeden önce EOKA B Kıbrıs'ta iç savaş şartları yaratarak provokasyon yapıyordu. Ve Atina cuntasının emriyle Kıbrıs'ta, 'gerilim stratejisi' (strategy of tension) uygulandı ki darbenin haklı gösterileceği şartlar oluşturulsun. Bu cuntanın 1967'den 1974'e kadar Kıbrıs'ta uyguladığı stratejiydi. Bu strateji EOKA-B'den çok önce, 1969 Milli Cephe'yle (bu da cuntanın icadıydı)  uygulandı ve EOKA-B'nin Grivas tarafından 1971'de kurulmasına kadar devam etti. Grivas Şubat 1972'de Papadopulos'un işbirliğiyle Makarios'u devirmeyi denedi, daha sonra Papadopulos'u öldürdü. Grivasçılar ve EOKA-B cuntadan bağımsız hareket ettiklerini söylüyorlar ancak Grivas'ın Ocak 1973'te ölümünden sonra EOKA-B'nin Yoannidis'in denetimine geçiş hızı tam tersini gösteriyor.


ENOSİS CUNTANIN KIBRIS'TAKİ RİYAKÂRLIĞININ EN UÇ NOKTASIYDI


2-Darbenin hedefi Enosis'ti:


Kesinlikle... Gerçek enosis Atina tarafından 1956'da değilse bile 1957'de terk edildi. Terk etme de 1960 Zürich ve Londra anlaşmalarıyla birlikte kabul edilerek meşrulaştı. 1963-64 olaylarından sonraki enosis tartışmaları 'çifte enosis'le yani taksim veya daha doğrusu Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dağılması ve yaklaşık yüzde 60'ının Yunanistan'a, İngiliz üslerinin çevreleyeceği geriye kalanının da Türkiye'ye ilhakıyla ilgiliydi. Enosis, cuntanın Kıbrıs'taki riyakârlığının en uç noktasıydı. Cuntanın enosis dediğini Kıbrıslı ideolojistler farklı düşünüyordu. Yoannidis cuntasının hedefi, özgür ve demokratik bir Kıbrıs'tan ve Ege'de Türkiye'den tehdit edildiğini zannettiği cunta rejiminin yaşamasıydı.


TAKSİM TÜRKİYE'NİN DEĞİL YUNAN CUNTASININ HEDEFİYDİ


3- Darbenin hedefi taksimdi:


Kesinlikle hayır. İki Atina cuntasının taksimle uzlaştığı ancak buna çifte enosis değil, karşılıklarla enosis olarak adlandırdığı bir gerçektir. İdeal çözüm olarak taksim Washington'un da stratejik hedefiydi. Ancak taksim Ankara'nın da hedefi miydi ki bunun başarılması için iki cuntayla işbirliği yapmış olsun..? Burada başka bir hâkim efsane, Türkiye'nin taksim hedeflediği ve bu hedefini sürdürdüğü...


1964 Ağustos'a kadar evet ama ondan sonra hayır. Türkiye Ağustos 1964'te Atcheson taksim planını reddetti (Yunanistan kabul etmişti ve burada da başka bir efsane karşımıza çıkıyor). Çünkü bu plan Türkiye'ye Kıbrıs'ın yarısında (kuzey)  egemenlik vermiyordu. Bunun ispatı Türk Dışişleri Bakanı Feridun Erkin'in 28 Ağustos 1964'te Amerikan 'arabulucu' Acheson'a gönderdiği mektuptur. Türklerin 1964'ten aldıkları stratejik ders, taksimin stratejik ikilemi, yani Yunanistan'ın Kıbrıs'taki stratejik varlığını çözmediği, aksine Yunanistan'ın Ada'daki varlığını kalıcılaştırdığıydı. Türkler o zamandan itibaren stratejilerini değiştirdiler. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tasfiyesinin ardından Kıbrıs'ın federasyonlaştırılmasını talep ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Kıbrıs'ın jeostratejik denetiminin Türkiye'ye geçeceği 'ala Turka' bir federasyonlaştırma...  Yoannidis'in hedefi taksim olabilir ama Ankara'nın değil. Türk istilası ve Türkiye'nin bugünkü konumu bunu ortaya koyuyor."


(ŞA/GÜR)


**********


 
19 Ağustos 2012 Pazar 11:55
Okunma: 999
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu