Ana Sayfa » Kıbrıs » Talat Çok Kızacak!

Talat Çok Kızacak!

Gürdal Hüdaoğlu Haberdar Gazetesi'nde 2.Cumhurbaşkanı Talat'ı kızdıracak bir yazı kaleme aldı...

 
 
Talat Çok Kızacak!
Bu “proje” artık tutmaz Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat son zamanlarda epey aktif. Programlarda konuşuyor, konferanslara katılıyor, demeçler veriyor.

Talat’taki bu hareketliliğin New York görüşmeleriyle aynı zamanlara rastlaması dikkat çekiyor. Talat’ın yaptığı açıklamalarla “çözümü zorlayan adam” izlenimi yaratmaya çalıştığı anlaşılıyor.

Bu stratejiyi ilerletirken, özellikle Derviş Eroğlu’nu açık bir dille suçlama taktiğine başvurduğu görülüyor.

Eroğlu’nun ruhen ve bedenen çözüme yabancı olduğunu söyledikten hemen sonra, “New York’tan tam bir başarısızlık bekliyorum” demesi oldukça şaşırtıcıydı. Çünkü bizdeki geleneksel müzakereci beklentisi, en azından krtitik görüşme zamanlarında içte “çatlak ses” çıkmamasıdır.

Müzakereciyi açık bir şekilde “çözüm karşıtı” olarak nitelemek, taa Denktaş zamanından beri “arkadan hançerlemek” olarak niteleniyor.

Talat, bu beklentinin eskiden kendisi tarafından da önemsendiğini unutarak, bir bakıma bütün dünyaya Eroğlu’nu “çözümsüzlüğün müsebbibi” olarak ihbar etti.

Mehmet Ali Talat, seçimi kaybettikten sonra, politik açıdan ciddi bir krizle yüz yüze kalmıştı. En büyük projesi olarak takdim ettiği çözüme ulaşamamış; üstelik içteki radikal dönüşümü ateşleyememiş bir lider olarak söyleyebilecek pek bir şeyi kalmamıştı.

Nitekim uzunca bir süre, toplumsal hafızadaki yerini sembolik çıkışlarla canlı tutmayı denedi. “Bana ofis vermiyorlar” ya da “beni törene davet etmediler” türü yakınmalar, belki şefkat görmesini sağladı ama politik değerini muhafaza etmeye yaramadı.

Son birkaç hafta içindeki çıkışları da en ufak bir siyasal heyecan yaratmaya yetmiyor. Çünkü Talat’ın, bir politikacı olarak ciddi açmazları var. Kendisi liderlik kampanyasının startını vermiş olabilir ama bu çabası boşuna.

Mehmet Ali Talat belki de Kıbrıs Türk siyasetinin, muhalif zamanlarıyla iktidar zamanları arasındaki “tutum uçurumu” en derin olan lideri...

Muhalif dönemlerinde ne kadar “mutlak çözümcü”, “statüko karşıtı” ve “asimilasyon alerjili” ise iktidar döneminde bir o kadar “muhafazakâr”, “uysal” ve “etkiye açık” oldu.

Üstelik şimdilerde sürekli “çözüm şart” demesi, çözüm ihtimalinin en yüksek olduğu ama heba edilmiş dönemin en güçlü aktörlerinden birisi olduğu gerçeğini hafızlardan silmeye yetmiyor.

Talat’ın Cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine en çok atfettiği şeylerden birisi “dünyalılık”tı. Bu imajını güçlendirecek bir enformasyon takdimine çok önem verirdi. Yurt dışında önemli bir liderle el sıkışmaya ya da uluslararası bir toplantıda konuşma yapmaya görsün, bunu hemen kamuoyunun bilgisine getirir; seçim afişine dönüştürürdü.

Gerçekten de Talat’ın dışarılı bir havası vardı. Dışta onun liderliğini destekleyen etkili çevreler bulunuyordu. Fakat o günler artık geride kaldı. Talat, bugün artık Avustralya’ya bile vize alamayacak “yerel” bir siyasetçiye dönüştü...

Son on yıla bakılınca Talat’ın dönemsel bir “proje” olduğu hissediliyor. “Proje” tatbik edildi ve bitti... Daha fazla zorlamak anlamsız...

 
4 Kasım 2011 Cuma 12:22
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu