Ana Sayfa » Kıbrıs » Talat Tv Programında Değerlendirmelerde Bulundu

Talat Tv Programında Değerlendirmelerde Bulundu

"çözüm İçin Taraflar Esnek Olmalı".

 
 
Talat Tv Programında Değerlendirmelerde Bulundu

"FUTBOLDA KAPIYI KAPATAN TARAF OLMAYALIM"

"ELEKTRİKTE STRATEJİ ŞART... TÜRKİYE'DEN ELEKTRİK GETİRİLMESİ POLİTİKALARI DİKKATLE İNCELENMELİ"

Lefkoşa, 21 Kasım 13 (T.A.K.): 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs konusunda çözüm için her iki tarafın da esnek davranmaya hazır olmaları gerektiğini belirtti.

Talat, katıldığı bir TV programında Kıbrıs sorunu yanında çeşitli konuları da değerlendirdi.

2. Cumhurbaşkanının Ofisi'nden verilen bilgiye göre, Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı değerlendiren Talat, son günlerde karşılıklı demeçlerin sertleştiğine dikkat çekerek, çözüm tarifi yapmaktan uzak durulması gerektiğini ifade etti. Talat, "Görüşmeler daha başlamadan çözümün ne olacağını karşılıklı ve kesin çizgileriyle ortaya koyarsanız neleri görüşeceksiniz?" diye sordu.

Kıbrıs konusundaki sorulara cevap veren Talat, Annan Planı'ndan günümüze on yıl geçtiğine, insanların kendi yerlerinde daha yerleşik hale geldiklerine, küçük veya büyük yatırımlar yaptıklarına dikkat çekerek; bu durumun da yeni bir oluşumda değerlendirilmesi gerekebileceğini belirtti.

"Taşınmaz Mal Komisyonu tarafından malı iade edilen Kıbrıslı Rumların kendi evlerine yerleşmek için onları engelleyecek ne vardır?" diye soran Talat, bu çerçevede yerleşim konularının yeniden ele alınıp tatışılabileceğini kaydetti. Birçok alternatifin olduğunu söyleyen Talat, ancak müzakere aşamasında bunların masa dışında söylenmesinin doğru olmadığını belirtti.

Başka bir soru üzerine Talat, Türkiye Başbakanlığının yeni planla ilgili açıklamalarının bir beklenti olduğunu, bu açıklamaların Türkiye'nin çözüme hazır olduğu anlamına geldiğini belirtti. Talat, "Önemli olan Rum tarafının hazır olmasıdır" dedi ve bu çerçevede AB üyelerinin teşvik edici olmasının önemine değindi.

"TAVİZ DEĞİL ESNEKLİK"

Anastasiades'in ortağı DİKO'nun kongresini beklediğinin söylendiğini kaydeden Talat, bunun gerçek olması durumunda yakın gelecekte bir hareketlenme beklenebileceğini ve her iki tarafın da esnek davranmaya hazır olmaları gerektiğini ifade etti. Talat, her iki tarafın da taviz verebileceğini belirterek "Ben taviz sözcüğü yerine esneklik sözcüğünü tercih ederim" dedi.

Başka bir soru üzerine, ortak metnin nasıl hazırlanamadığına hala şaştığını belirten Talat, bu hazırlanamazken,  bütünlüklü bir anlaşmanın nasıl yapılacağının haklı olarak sorgulandığını belirtti.

KTFF-KOP

Futbol Federasyonları arasındaki gelişmeleri de değerlendiren 2. Cumhurbaşkanı Talat, bu görüşmelerin Niyazi Okutan döneminde başlatıldığına dikkat çekerek, Annan Planı referandumundan sonra FİFA'nın görüşlerinde de esneklik oluştuğunu kaydetti.

Yapılan görüşmeler sürecinde Federasyonun ortaya çıkan anlaşmaya evet dediğine dikkat çeken Talat, bunun yapılmasından sonra anlaşmayı akamete uğratma yönünde hareket edilmesinin uluslararası alanda büyük bir reaksiyona yol açabileceğini söyledi ve "Artık Türk futbolu dünyaya açılmayı uzun zaman unutur" dedi.

Talat, yapılan anlaşmaya göre KTFF'nin KOP Yönetim Kuruluna katılmasının söz konusu olabileceğini belirterek, bunlar üzerinde iyi çalışma yapılması, devletin de destek olması gerektiğini kaydetti.

Talat, bu konuda "Kapıyı kapatan biz olmamalıyız, bu düzenlemeden de azami kazancı elde etmeliyiz" dedi.

ELEKTRİK ZAMMI

Elektriğe getirilen zamların sorulması üzerine Talat, elektrikte strateji belirlenmesinin şart olduğunu ifade ederek, sadece zammın en yüksek oranının konuşulduğunu, yapılan eleştirilerin faturaları ödemeyenlere göz yumulması üzerine yoğunlaştığını söyledi. Faturaları ödemeyen devlet ve diğer kamu kurumlarının hedef olarak seçildiğini söyleyen Talat, halbuki devletin ve kamu kurumlarının ödeyeceği faturaların da sonuçta halkın vergileri ile karşılanacağının unutulmakta olduğunu anlattı.

Elektrik konusunda en önemli hassasiyetin, bu stratejik üretimin devletin yörüngesinde kalması, yani Elektrik Kurumunun özelleştirilmemesi olduğunu, ancak devlet ve kamu kurumlarının azami tasarrufa gitmeleri gerektiğini söyleyen Talat, "nasıl olsa kendisi ödemiyor diye özensiz davranan personel uyarılmalı, olmuyorsa tedbir alınmalıdır" diye konuştu.

Devletin tasarrufu, özel sektörün tükettiğinin tahsili yanı sıra elektrik üretim maliyetinin aşağıya çekilebilmesi için alternatif enerji kaynaklarının kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Talat, yasası ve tüzüğü hazır olan güneşten elektrik üretiminin -gerekli gözden geçirmelerle birlikte- gecikmeden hayata geçirilmesiyle, üretimin de halka yayılmış olacağını ve "fahiş hale gelen" akaryakıt harcamalarının aşağıya çekileceğini anlattı.

"TÜRKİYE'DEN ELEKTRİK GETİRİLMESİ POLİTİKALARI DİKKATLE İNCELENMELİ"

Böylece vatandaşın da enerji yatırımcısı olacağını söyleyen Talat, Türkiye'den elektrik getirilmesi politikasının da dikkatle incelenmesi gerektiğini söyledi. Talat,şöyle konuştu:

"Türkiye'deki borsa fiyatı on dört kuruş civarında olan elektriğin adamıza getirilmesi kadar mantıklı ne olabilir? Gölgemizden korkmayalım, böylesi bir adım Elektrik Kurumumuza hiçbir zarar vermeyecek, tersine onu güçlendirecek, borçlarından kurtararak halka en yaygın hizmeti verebilecek hale getirecektir. Bugün sokak aydınlatma lambalarını bile değiştirmekten aciz olduğumuz unutulmamalıdır. KIB-TEK'in iş yükünü azaltarak daha hızlı ve yaygın hizmete odaklanmak hedefimiz olmalıdır."

Talat, Elektrik Kurumu'nun borçlarından kurtulması halinde üretim maliyetinde on kuruşa yakın düşüş olacağı da dikkate alınacak olursa, tahsilatın öneminin daha iyi anlaşılacağını söyledi. Talat, "Dolayısıyla bu hususun da hükümet tarafından incelenip 2009-2013 döneminde terk edilen akıllı sayaç uygulamasının muhakkak bir kural haline getirilmesinin ve yurttaşlarımıza günün belli zamanlarında daha ucuz elektrik kullanımı imkanı sunulabilmesinin, ödemeyenlerin elektriğinin de hiçbir yetkilinin müdahalesine imkan vermeden otomatik olarak kesilmesinin yolu açılmalıdır" dedi.

Bütün bu düzenlemeler yapılıp takvimlendirilerek, akaryakıt fiyatlarının aşırı yükselmesi nedeniyle gerçekten zorunlu olan elektrik zammının hafifletilebileceğini söyleyen Talat, hükümet tarafından açıklanan planın ifade ettiği hususları da içerecek şekilde geliştirilmesi ve uygulanması halinde Elektrik Kurumu'nun gerçek anlamda kurtarılabileceğini anlattı.

"YANLIŞ VEYA EKSİK OLAN ÇALIŞANLARIN MAAŞLARINA ARTIŞ YAPILMAMASI, HALKIN ALIM GÜCÜNÜN YÜKSELMEMESİ"

Genel perspektifte yanlış veya eksik olanın ise çalışanların maaşlarına artış yapılmaması, halkın alım gücünün yükselmemesi olduğunu kaydeden Talat, bu çerçevede elektrik zammının ağır geldiğini, bu hususta da hükümetin ekonomiyi geliştirerek yeni kaynaklar yaratmasının soruna çare bulunması için şart olduğunu anlattı.

(ÖK/ŞEB)

 
21 Kasım 2013 Perşembe 12:02
Okunma: 687
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu