Ana Sayfa » Kıbrıs » Talat;'Yakın Zamanda Çözüm Beklemiyorum'

Talat;'Yakın Zamanda Çözüm Beklemiyorum'

2.Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, müzakerelerle ilgili olarak umutlu olmadığını belirtti.

 
 
Talat;'Yakın Zamanda Çözüm Beklemiyorum'
'NÜFUS SAYIMI ABESLE İŞTİGAL…'
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, müzakerelerle ilgili olarak umutlu olmadığını belirtti.
Kendisinin yakın zamanda çözüm beklemediğini, çünkü çözüm için yanıp tutuşan bir tutum görmediğini belirten Talat, ancak çözümden başka alternatif görmediğini vurguladı.
Talat'ın çalışma ofisinden verilen bilgiye göre, 2. Cumhurbaşkanı Talat, bu sabah Genç TV'de 'Manşet' programına katılarak çeşitli konuları değerlendirdi.

NÜFUS SAYIMI

2. Cumhurbaşkanı Talat, yapılacak nüfus sayımı ile ilgili bir soru üzerine, 7 BM gözlemcisinin olacağını dikkate getirerek, 'gözlemcilerin bir nüfus sayımının tam olarak doğru yapılıp yapılmadığını tespit edemeyeceğini, onların ancak bir genel değerlendirmede bulunabileceklerini' söyledi. Nüfus sayımının 'abesle iştigal olduğu' görüşünü belirten Talat, nüfusun tespiti için insanların evlerine hapsedilmesinin gerekmediğini kaydetti.

Talat, son nüfus sayımından günümüze DPÖ'nün aynı DPÖ olduğunu belirterek, 'İşlerini yapmamışlarsa, büyük günah işlediler' dedi. Sayımın 'gözlemcili olmasına değil insani olmasına ihtiyaç olduğunu' belirten Talat 'Evler, adresler bellidir' dedi.
Gümrüklerdeki giriş çıkışlarda 'gerekli - gereksiz' ayrıntılı kayıtların tutulduğunu ve dolayısıyla ülkeye giriş çıkışların bilindiğini belirten Talat, bu yüzden de nüfus sayımına gerek olmadığı, nüfusun çok kısa sürede hesaplanabileceği görüşünü kaydetti.

'Bu ekonomik sıkıntı ortamında bu kadar masraf boşuna'  diyen Talat, nüfusla ilgili ortalıkta birçok rakam dolaştığını, bunların 'uydurma' olduğunu ve 'istenirse sabahki nüfusun akşam saatlerinde açıklanabileceğini' söyledi.

'SÜRECİN HAMALI'

Müzakere süreci ile ilgili bir soruya karşılık Talat, müzakere sürecinde 'hiç kimseye bilgi verilmediğini' iddia ederek, kendisine de hala bilgi verilmediğini söyledi. Ancak bugünlerde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun kendisini yemeğe davet ettiğini ve herhalde bu yemekte bilgilendirileceğini kaydetti.

Görüşmelerde, geçmişe nazaran farklı bir iklim olduğunu kaydeden 2. Cumhurbaşkanı Talat, sürecin kendilerinin bıraktığı yerden benzer bir üslupla devam ettirildiğini ifade etti. Talat ancak başarının çözüm olduğunu kabul ederek bir çalışma yapılıp yapılmadığı konusunda kuşkuları olduğunu ve sorunun da orada olduğunu belirtti.
Önemli olanın, süreci sürüklemenin ve sürecin hamallığının yapılması olduğunu söyleyen Talat, kendisinin bunu yapmaya çalıştığını kaydetti.

'Kendisine yapılan muhalefetin şimdi görülmediği' yolundaki bir soruya karşılık Talat, çözüm yanlısı çevrelerin müzakerelerin devamından umut taşıdıklarını, bu yüzden beklenti olduğunu kaydetti.

TOPRAK TAVİZİ

'Uluslararası konferans konusunda Eroğlu'nun bunu istediği, çünkü toprak konusunda taviz verilecekse bunun sorumluluğunu Türkiye'ye bırakmak istediği' yorumunu yapan Talat, 'Ama bu sorumluluğa taraf olmamaktır' diyerek, bunu yanlış bulduğunu; böyle bir durumda Kıbrıs Türkü'nün Türkiye ile ilişkilerinin zedelenebileceği görüşünü kaydetti.

VATANDAŞLIK

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, vatandaşlıklar konusunda Rum tarafının bunu 7. bir başlık olarak görmek istediğini ama kendilerinin bunu kabul etmediğini söyledi. Bu konunun ayrı bir başlık oluşturmasının yanlış olduğunu söyleyen Talat, bunun birçok sakıncası olduğunu anlattı.
Vatandaşlık konusunda Bakanlar Kurulu'nun 5 yıldan az bir süre ülkede oturanlar ve/veya ülkeye çok büyük yararları olabileceğini düşündüğü kişileri vatandaş yapmakla ilgilenebileceğini söyleyen Talat, 5 yılı dolduran insanların İçişleri Bakanı'nın yetkisi ile vatandaş olabileceğini söyledi. Bunların da Resmi Gazete'de yayınlanmasına gerek olmadığını kaydeden Talat, sonuçta bunun takip edilemeyeceğini ifade etti.
ASKERLİK
Gündeme gelen Askerlik Yasası ile ilgili görüşlerini de açıklayan 2. Cumhurbaşkanı, Bedelli Askerlik Yasası'nın 'maksadını aşan bir yasa' haline geldiğini kaydetti. Talat, bedelli askerliğin 'yurt dışında yaşayan insanların yararlanması gereken bir hak olmaktan çıkıp yurt içinde yaşayanlara avantaj sağlamaya dönüştüğünü' anlattı.
Bir zamanlar yatalak insanların bile askere alındığını belirten Talat, 'Bizim esas sorunumuz, buna benzer sorunları ve yurt dışında yaşayan insanlarımızın askerlikle ilgili sıkıntılarını çözmektir' dedi.

TANINMA

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Kıbrıs'la ilgili değerlendirmeleri üzerine Talat, 'tanınma konusunda hükümetlerin değil, devletlerin tanındığını' söyledi.
KKTC'yi tanıyan tek ülkenin Türkiye olduğunu, 'KKTC'nin bu şekilde başka bir ülke tarafından tanınamayacağını; bunun üzerine Tayvan modelinin telaffuz edildiğini' kaydeden Talat, ancak Tayvan'ın özel bir örnek olduğunu ve Kıbrıs'a benzemediğini söyledi.

Şimdiki durumun sürdürülebilir olup olmadığı yolundaki bir soruya karşılık Talat, 'bütün sorunların anasının Kıbrıs sorunu olduğunu' belirtti. Talat, Kıbrıs sorununun çözümünün esas olduğunu, bunun Türkiye ile ilişkilerin daha sağlıklı olması için de gerekli olduğunu kaydetti.

Bir başka soru üzerine Kıbrıs Rum tarafının AB Dönem Başkanı olması halinde AB'nin Türkiye ile ilişkilerinin zedeleneceğini, bunun da Kıbrıs Türk - Kıbrıs Rum ilişkilerine yansıyacağını belirten 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bu durumda BM'nin, 'hazır değilsiniz' diyerek görüşmeleri azaltılmış dozda sürdürebileceğini belirtti. Görüşmelerin belli bir müddet kesilebileceğini de söyleyen Talat, 'ancak hiçbir zaman sona ermeyeceğini' ifade etti.

Kendisinin yakın zamanda çözüm beklemediğini, çünkü çözüm için yanıp tutuşan bir tutum görmediğini belirten Talat, ancak çözümden başka alternatif görmediğini vurguladı.
 
2 Aralık 2011 Cuma 20:43
Okunma: 662
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu