Ana Sayfa » Kıbrıs » Taner Derviş: Rumların girişimine karşı en iyi cevap Maraş'ı açmaktır

Taner Derviş: Rumların girişimine karşı en iyi cevap Maraş'ı açmaktır

Kıbrıs vakıflar idaresi eski genel müdürü Taner Derviş yazdı: Kıbrıs Rum yönetiminin Avrupa konseyi bakanlar komitesine yaptığı girişim karşısında tek etkili cevap vakıflara ait kapalı Maraş’ın açılmasıdır

 
 
Taner Derviş: Rumların girişimine karşı en iyi cevap Maraş'ı açmaktır

 

Kıbrıs Rum Yönetimi, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi nezdinde Kuzey Kıbrıs’taki eski Rum mallarının satışının ve mülklerde yapılan inşaatların hemen durdurulması ile bu mülklerle ilgili reklamların derhal sonlandırılması için  1 Haziran 2016 tarihinde girişim başlatmış bulunmaktadır. Bu girişime boyun eğmek ülke ekonomisi için kabus senaryosudur. Bu girişim ayrıca Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin olarak sürdürülen görüşmelerin ruhuna ve mutabık kalınan görüşme ilkelerine aykırılıklar içermektedir. Gelinen aşamayı sağlıklı bir şekilde değerlendirmek için tarafların mülkiyet politikalarına bakmak yeterlidir.

Kıbrıs Rum Tarafının Mülkiyet Planı

Kıbrıs Rum Yönetimi geliştirdiği çok yönlü ve kapsamlı eylem planı çerçevesinde AİHM üzerinden hukuki süreci, AB platformunda siyasi süreci ve Rum İçişleri Bakanlığı tasarrufu ile iç hukuku işletmektedir. Şöyle ki:

1-Kıbrıs Rum Yönetimi AİHM üzerinden hukuki süreci  tek taraflı bir şekilde yürütmektedir. Bu plan başarılı bir şekilde yürütülerek,  AİHM’de alınan kararlar ile Kıbrıslı Rumlara eski mülklerinin abartılı tazminat ödemeleri ile iadesi öngörülmektedir.  Diğer taraftan AİHM  Kıbrıs Türk Halkının ada üzerindeki mülkiyet ve siyasi haklarını yok saymaktadır. Özetle AİHM Rum Halkının  tezlerine uluslararası hukuk platformunda meşruluk kazandırmaktadır.                                                                                                                                          

2-Kıbrıs Rum Yönetimi, AB organları üzerinden tezlerini siyasi platforma da taşımış bulunmaktadır. Bu bağlamda, özellikle Maraşın Kıbrıslı Rumlara verilmesi ve adadaki Türk askerinin çekilmesi ağırlıklı olarak Avrupa Birliğinin gündemine yerleşmiş bulunmaktadır .  

3- Kıbrıs Rum Yönetmi Kıbrıslı Türklere ait  Güney Kıbrıstakı taşınmaz malların yönetimini Rum İçişleri Bakanlığı bünyesine alarak Kıbrıslı Türklerin mülkiyet haklarını çözüm sonrasına ertelemiş bulunmaktadır.                                                                                                                      2

Kıbrıs Türk Tarafının Mülkiyet Planı 

Mülkiyet Kıbrıs sorununun en önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır. Kıbrıs Türk Halkı için arzettiği  toplumsal  öneme rağmen   devlet politikası temelinde  ulusal mülkiyet politikası oluşturulmamıştır. İlaveten,  Kıbrıs Türk Yönetimi Kıbrıs Türk Halkının mülkiyet haklarını koruma kapasitesini kaybetmiş bulunmaktadır.                                                                                                                                                                                                                                                                                  Bu bağlamda, 1878 tarihinden itibaren gaspedilmiş vakıf emlak ile 1958 yılından günümüze kadar zarara uğratılmış ve işgal edilmiş özel mülkiyetten kaynaklanan toprak ve tazminat haklarının tespiti ve uluslararası platformda savunulması ihmal edilmekte, bunun doğal bir sonucu olarak Kıbrıs Türk Halkının mülkiyet ve tazminat hakları yitirilmektedir.                                                                                                                                        

 

Mülkiyet Politikası İflas Etmiştir, Ancak Çıkış Yolu Vardır

 Mülkiyet konusunda Türk tarafının edilgen politikası iflas etmiştir. Başarı için alternatif stratejik planlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ada genelinde 1958 tarihinden itibaren işgal edilmiş veya zarara uğratılmış özel mülkiyet hakları ile, 1878 tarihinden itibaren Kıbrıslı Rumlar tarafından işgal edilmiş vakıf mülkiyete sahip çıkılmadığı takdirde Kıbrıs Türk Halkının mülkiyet ve tazminat temelinde uğrayacağı kayıplar dolayısıyla, KKTC olarak veya mutasavver eşit ortak olarak statüsünü ve   yaşamını devam ettirmesi mümkün görülmemektedir. Bu kabustan çıkış yolu aşağıda özetlenmiştir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Kapalı Maraştaki Rum İşgalciler Aleyhine Tazminat Davaları Açılmalıdır                                                                                                          

Vakıflar İdaresi tarafından Türkiye aleyhinde dava açmış veya açmamış işgalciler aleyhine Mağusa Kaza Mahkemesinde tazminat davaları açılmalıdır. Bu suretle, Türkiye Cumhuriyeti aleyhinde açılmış davaların temeli de ortadan  kalkmış olacaktır. Ayrıca, 42 yıllık kullanım kaybı için tazminat talep eden işgalci Rumlara karşı 138 yıllık kullanım kaybı için Vakıflar Kıbrıslı Rumların taleplerini  aşacak boyutlarda tazminat talep etme hakkına sahiptir.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       Kapalı Maraş Turizm-Ticaret Merkezi Olarak Planlanmalıdır

Kapalı Maraş bölgesinin yerleşim dışında tutulması sosyal, ekonomik ve çevre sorunlarına neden olmaktadır. Bu bağlamda, Vakıflar İdaresi Kapalı Maraş’ı bir masterplan çerçevesinde ekonomiye kazandırmalıdır. Kapalı Maraş’ın yeniden inşa edilerek devreye konması KKTC için önemli sosyo-ekonomik kazanımlar içermektedir.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Vakıf Emlak ile ilgili temsiliyet Kıbrıs Vakıflar İdaresine ait olmalıdır

Vakıf mülkiyeti ile ilgili konularda muhatap Türkiye Cumhuriyeti Devleti değil Kıbrıs Vakıflar İdaresi olmalıdır. Bu suretle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti üzerinde yoğunlaşan siyasi ve hukuki baskılar da bertaraf edilmiş olacaktır.

                                                                                                                                                          3

Tek Taraflı Oluşturulmuş Olan Mal Tazmin Komisyonunun Statüsü Eşitlik ilkesi Temelinde Yeniden Düzenlenmelidir

KKTC’de tek taraflı bir şekilde oluşturulan Mal Tazmin Komisyonunun statüsü eşitlik ilkesi temelinde düzenlenmelidir. Bu bağlamda, mülkiyet ile ilgili herhangi bir komisyon, eşitlik ve karşılıklılık ilkeleri  temelinde,  eşzamanlı olarak her iki tarafın iç hukuk sistemleri çerçevesinde oluşturulmalıdır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Ada Genelinde Hukuk kurallarına Aykırı olarak Gaspedilmiş Vakıflar için  Kapsamlı Eylem Planı uygulamaya Konmalıdır

1878 tarihinden itibaren, hukuk kurallarına aykırı bir şekilde gaspedilmiş vakıf emlaktan kaynaklanan mülkiyet ve tazminat hakları için ulusal ve uluslararası platformda ayrıntılı tespit ve eylem planları hazırlanıp Resmi Makamlar ve Sivil Toplum Örgütleri tarafından savunulmalı ve uygulamaya konmalıdır.

 

Ada Genelinde 1958 tarihinden itibaren Zarara Uğratılmış Özel Mülkiyet kayıpları talep edilmelidir

1958 tarihinden günümüze kadar Kıbrıs Türk Halkına ve  Kuruluşlarına ait varlıklara yapılan zarar, uygulanan gasp ve kısıtlamalardan kaynaklanan mülkiyet, değer ve gelir kayıpları talep edilmelidir.

 
9 Haziran 2016 Perşembe 11:55
Okunma: 2157
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu