Ana Sayfa » Kıbrıs » Tarım Bakanlığı'nda Değerlendirme Toplantısı

Tarım Bakanlığı'nda Değerlendirme Toplantısı

Başbakan Küçük: "Türkiye'den Gelecek Suyla Tarım Ve Hayvancılığın Uzun Süreli Planlanması Mümkün Olacak".

 
 
Tarım Bakanlığı'nda Değerlendirme Toplantısı
Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'den gelecek suyla tarım ve hayvancılığın uzun süreli planlanmasının mümkün olacağını ve sektörün çok daha iyi noktaya geleceğini söyledi.


Küçük, "Yeraltı sularının istikrarlı olmadığı ülkemizde Türkiye'den gelecek suyla istikrarlı bir su kaynağı sağlanacak. Hükümetler, çiftçiler ve hayvancılar uzun vadeli proje ve planlamalar yapabilecek" dedi.


Başbakan İrsen Küçük, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'ndaki değerlendirme toplantısına katıldı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu'nun, bakanlığa bağlı daire ve kurum yöneticilerinin gerçekleştirdiği değerlendirme toplantısına, Başbakan Küçük'ün yanı sıra Maliye Bakanı Ersin Tatar ve Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana da katıldı.


Küçük, bakanlığın yaptığı değerlendirme toplantılarının ülke tarımına katkısının büyük olduğunu belirterek, aynı sektörden gelen bir başbakan olarak fırsat çıktıkça konularla ilgili değerlendirmelerde bulunmaya çaba gösterdiğini söyledi. Küçük, toplantının hafta sonu yapılmasının olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti.


"TARIM DEVAMLI ÖNCÜ"


Başbakan Küçük, toplantının başında yaptığı konuşmada, oldukça hareketli bir sektör olan tarımın, ülkenin geniş bir kesimine hitap ettiğini ve ülke kalkınmasına da büyük katkı yaptığını söyledi.


Turizm ve eğitimi, lokomotif ve öncü sektör olarak görmelerine rağmen tarımın da devamlı öncü sektörlerden olduğunu kaydeden Küçük, ülkede tarım ve hayvancılığı göz ardı etmenin mümkün olmadığını belirtti. Küçük, "Gerek iklim, gerek halkın çiftçiliğe ve hayvancılığa yatkınlığını ve üretkenliğini düşündüğümüzde, tarımın önemi bir o kadar daha ortaya çıkmaktadır" dedi.


"TÜRKİYE'DEN GELECEK SU TARIMDA DA KULLANILACAK"


Başbakan Küçük, zaten önemli olan tarım sektörünün öneminin, özellikle 2014 itibariyle Anavatan Türkiye'den gelecek 75 milyon metreküplük suyla daha da artacağını söyledi.


Küçük, gelecek suyun yarısına yakınının içme ve kullanım suyu olarak kullanılacak olmasına rağmen geriye kalacak suyun tarımda kullanılacağını kaydetti.


Dünyadaki gelişimin hep tarımın ve hayvancının lehine olduğunu söyleyen Küçük, artan nüfusun alım gücünün de arttığını ve bunun sonucunda gıda talebinin de yükseldiğine dikkat çekti. Küçük, gıda maddelerini sunan tarım sektörünün trendinin devamlı yükseldiğini ve gerilemesinin mümkün olmadığını söyledi.


Başbakan Küçük, nüfusun arttığını ancak tarıma elverişli toprakların artmamasından dolayı gerek tarımda, gerekse hayvancılıkta birim alandan daha fazla verim almanın yollarının geliştirilmesi gerektiğini belirtti.


"BÜYÜK KATKI YAPACAK"


Başbakan İrsen Küçük, şöyle devam etti:


"Anavatan Türkiye'den gelecek su, bu yönde de bize büyük katkı yapacak. Gerek bitki çeşitlendirilmesine, gerekse alınan ürünün artışına olumlu katkı yapacak. Yeraltı sularının istikrarlı olmadığı ülkemizde Türkiye'den gelecek suyla istikrarlı bir su kaynağı da sağlanmış olacak. Hükümetler, çiftçiler, hayvancılar uzun vadeli projeler yapabilecek. Önümüzdeki 10-20 yıl için bir tarım politikası belirleyebiliriz. Çiftçi de bilecek ki üretimi sürekli olacak. Hava koşullarına bağlı olmayacak. Dolayısıyla tarımın ve hayvancılığın gelişmesine çok katkı yapacak."


Küçük, KKTC'de 1982'de kurulan ve yağışla su dışındaki riskleri paylaşan Genel Tarım Sigortası gibi bir sistemin bugün Güney Kıbrıs'ta dahi oluşturulmadığına işaret etti.


AMCAOĞLU


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu da konuşmasında, bakanlığın çalışmalarıyla ilgili olarak zaman zaman böyle toplantılar gerçekleştirdiklerini ve en son 6 ay önce Başbakan Küçük başkanlığında yaptıkları toplantıda bakanlığın faaliyetleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.


Başbakan Küçük'ün tarım konularına olan duyarlılığını göz önüne alarak, görüş ve düşünceleri ışığında çalışma programlarını belirlemeyi uygun bulduklarını söyleyen Amcaoğlu, amacın, çalışmalara ivme kazandırmak olduğunu kaydetti.


Amcaoğlu, "Bugün gelinen noktaları değerlendirmek, önümüzdeki dönemi planlamak, hedefleri belirlemek ve bu hedeflere varabilmenin yollarını aramak maksadıyla bu toplantıyı düzenledik" dedi.


Ali Çetin Amcaoğlu, tarım konusundaki hassasiyetinden dolayı teşekkür ettiği Başbakan İrsen Küçük'ün deneyim ve fikirlerinden mümkün olduğunca yararlanmaya çalıştıklarını söyledi.

 
7 Temmuz 2012 Cumartesi 13:35
Okunma: 762
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu