Ana Sayfa » Kıbrıs » Tarım, Hayvancılık, Süt Ürünleri Ve İş Makineleri Fuarı Açıldı

Tarım, Hayvancılık, Süt Ürünleri Ve İş Makineleri Fuarı Açıldı

 eroğlu: "bu Sektörlerin Gelişimi Yeni Üretim Tekniklerinin Adaptasyonuyla Mümkündür. Bu Tür Fuarları, Tarım Sektöründeki Gelişmeleri Ülkeye Taşıması Açısından Önemsiyor Ve Destekliyorum" .

 
 
Tarım, Hayvancılık, Süt Ürünleri Ve İş Makineleri Fuarı Açıldı

AKÇA: "TARIMDA VERİMLİLİĞİ YAKALAMANIN BAŞLICA FAKTÖRÜ TARIMDA TEKNOLOJİYİ YAKALAMAKTIR"

AMCAOĞLU: "YAKIN GELECEKTE TEKNOLOJİK DONANIMLI  ÜRETİM MODELLERİNE DESTEK VERİLMESİ BAŞLICA HEDEFLERİMİZDEN BİRİ"

Lefkoşa, 29 Eylül 11 (T.A.K): Tarım, Hayvancılık, Süt Ürünleri ve İş Makineleri Fuarı açıldı. Lefkoşa Atatürk Kültür Parkı ve Fuar Alanı'nda Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun da kayıldığı bir törenle açılan fuar, 2 Ekim'e kadar sürecek.

Bu yıl 5.'si düzenlenen fuarın açılışına, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yanında, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ve bazı bakanlar, milletvekilleri ile yetkililer de katıldı.

Unifex Fuarcılık tarafından düzenlenen fuarda, tarım ve hayvancılıkla ilgili ürün ve hizmetler sergileniyor. Fuar, 18.00-23.00 saatleri arasında; son gün olan Pazar günü ise 15.00 - 23.00 saatleri arasında gezilebilecek.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Eroğlu, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılık sektörünün halen ülke ekonomisinde önemli yer tuttuğuna işaret ederek, bu tür fuarları, tarım sektöründeki gelişmeleri ülkeye taşıması açısından önemsediğini ve desteklediğini vurguladı.

Bu sektörlerin gelişiminin, elde edilen ürünlerin rekabetin artmasıyla daha ucuza mal edilmesinin yeni üretim tekniklerinin adaptasyonuyla mümkün olacağını ifade eden Eroğlu, yerli üretimin başlıca sorunlarından birinin  de ambargo ve izolasyonlar olduğuna işaret etti.

Dış dünyayla bağlantıları sınırlı üreticilerin bu fuarlarda diğer firmalarla biraraya gelerek iş yapma imkanı bulurken yabancı firmaların da  ülkeyi tanıyarak buradaki iş imkanlarını öğrenmekte olduğunu belirten Eroğlu, fuara "güzide bir üniversite" olarak nitelediği LAÜ'nün de katılmasını, tarımın ihtiyaçlarının bilimsel temellerde belirlenmesi açsından  önemli bir gelişme olarak değerlendirdi ve bu açıdan bu üniversiteye büyük sorumluluk düştüğünü kaydetti. 

"TOPRAĞA DÖRT ELLE SARILMANIN ÖNEMİ..."

Eroğlu, tarım aletlerinin kullanılabilmesi için toprağa ihtiyaç olduğunu da vurguladığı konuşmasında, toprağa dört elle sarılmanın öneminin kendiliğinden ortaya çıktığını söyledi.

Görüşme masasında da toprağın en önemli başlıklardan biri olduğunu belirten Eroğlu, üreticilere seslenerek "sizler bu toprakları işleyip sahip çıkıkça devletin temelleri sağlamlaşmakta, benim de müzakere masasında gücüm artmaktadır" dedi. 

Müzakerelere de değinen Eroğlu, yarın iç güvenlik yani polis konusunun görüşüleceğini ancak garantörlerin durumunun da masaya getirileceğini ancak kendilerinin tavrının bilindiğini ve endişe edecek bir şey olmadığını söyledi.

Eroğlu, kendilerinin kabul edilebilir bir anlaşma için çalışmalarını ısrarla sürdürdüklerini, anlaşma niyetinde olduklarını  vurgulayarak, "bunun mümkün olup olmadığını en son 30-31 Ekim'de New York'ta bir kere daha görmüş olacağız" dedi.

Önemli olanın müzakere masasındaki kararlıkları olduğunu da ifade eden Eroğlu, "anlaşma isterken  anlaşmanın koşullarının ne olacağını, Kıbrıs Türk halkının nasıl bir anlaşma istediğinin bilincinde olmamızdır. Bu konuda sizler huzur içinde olunuz" şeklinde konuştu.

AKÇA

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, konuşmasında, tarımın her asırda ve dönemde önemini koruduğu ve gelişerek geldiğini belirterek her dönemde, tarımda verimliliği yakalayan ülkelerin öne geçtiğini, tarımda verimliliği yakalayan işletmelerin de diğerlerinin önüne geçtiğini anlattı.

Tarımda verimliliği yakalamanın başlıca faktörünün  tarımda teknolojiyi yakalamak olduğuna işaret eden Akça, fuarların bu açıdan anlamlı olduğunu ve önemli faaliyet alanları olduğunu vurguladı.

Akça, tarım ve turizmin KKTC açsından da son derece stratejik sektörler olduğuna işaret ederek bu iki sektör arasındaki ilişki açısından son yıllarda kurulan bağın da memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Türkiye'den gelecek suyun da şimdiden kendi sektörünü yaratmaya başladığına, üniversitelerin  bu alanlarla ilgili bölümler açmayı planladıklarına da değinen Akça, fuarın tarım sektörü, ülke ekonomisine yaralı olacağı inancını dile getirdi.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise, KKTC'ye uygulanan haksız  ambargo ve izolasyonlara rağmen, direnen halkın üretimden kopmayarak böylesi fuarların dünyaya açılan pencere olduğu düşüncesiyle üretimini artırmasının önemi üzerinde durdu.

Tarımsal faaliyetlerin gelişme gösterdiği bir dönemde olunduğuna işaret eden Amcaoğlu, Türkiye'nin tarım ve hayvancılık sektörüne  maddi ve manevi desteği ve 2014'te gelecek su projesi kapsamında  tarımsal araştırma ve sulu ziraat alanındaki çalışmaların süratle sürdüğünü anlattı.

Amcaoğlu, bu su projesinin tarımı geliştireceği, canlandıracağı ve aynı zamanda ekonomiye ivme kazandıracağının gerçek olduğunu belirtirken, ülkede tarım sektörünün pazar ve teknolojiye ciddi ihtiyaç duyduğunu vurguladı.

Tarımsal alanda faaliyet gösteren kesimlerin sürdürülebilir ekonomik kazanımlar elde edebilmeleri için elden gelen tüm imkanların seferber edileceğini belirten Amcaoğlu, yakın gelecekte teknolojik donanımlı  üretim modellerine destek verilmesinin de başlıca hedefleri olduğunu vurguladı.

Süt üreticilerine yarın bir ödeme daha yapılacağını da açıklayan Bakan, katkılarından dolayı Türkiye'ye ve Lefkoşa Büyükelçisi'ne de teşekkür etti.

ERHAN

Unifex Fuarcılık Direktörü Ümit Erhan da, tanınmamışlığın getirdiği dezavantajı avantaja dönüştürmeye çalıştıklarını belirterek fuara katılan ve destek veren herkese teşekkür etti.

(ÖK/HA)    FOTOĞRAFLI

 

 

 
29 Eylül 2011 Perşembe 23:09
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu