Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "taşınmaz Mal Komisyonu'nun Başvuru Süresinin Uzatılması Düşüncesi"

"taşınmaz Mal Komisyonu'nun Başvuru Süresinin Uzatılması Düşüncesi"

Lefkoşa, 17 Ağustos 11 (T.a.k): Politis, Kktc'de Faaliyet Gösteren Taşınmaz Mal Komisyonu'na; Kıbrıslı Rumlar Tarafından Yapılan Başvurularu Süresinin Bir Veya İki Yıl Daha Uzatılmasının Düşünüldüğünü İddia Etti. .

 
 

Politis gazetesi "Türkiye'nin; Komisyon'a yönelik Kıbrıslı Rum Başvuru Süresini Yayması Düşünceleri- Şimdi Uzatma Pişiriyorlar" başlıklı haberinde, Türkiye ve KKTC'nin;  Kuzey'deki taşınmaz malları için Taşınmaz Mal Komisyonu'na Kıbrıslı Rumların yapacağı  başvuru süresini  en az bir yıl daha uzatılması üzerinde çalışıldığını savundu.

Gazete, Kuzey'den aldığını iddia ettiği bilgilere dayandırdığı haberinde, Türkiye'nin; konu hakkında zaten Cumhurbaşkanı Eroğlu ve İrsen Küçük hükümetine bilgi verdiğini, bunun akabinde Eroğlu ve Küçük'ün; Komisyon'un görev yetkilerinin olası yenilenmesi için Meclis aracılığıyla yasa tasarısının geçmesi gerektiğinden, Ulusal Birlik Partisi ve Cumhuriyetçi Türk Partisi'nin ağzını yokladığını da ileri sürdü.

Gazete, "bu istişarelerin şimdiye kadar sessiz bir şekilde, Kıbrıs Türk basınına sızdırmadan yapıldığını" yazdı.

Türkiye'nin; Dimopulos davası çerçevesinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi(AİHM) önüne, Taşınmaz Mal Komisyonu'na yönelik olarak yapılacak başvurular için 21 Aralık 2011'i son süre olarak sunduğunu anımsatan gazete AİHM'in o zaman da bu konuda yorum yapmadığını, hatta  hukuki çevrelerin; AİHM'in, bu tarihi-sessiz olsa bile-Kıbrıslı Rumların başvurularını sunmasına yönelik olarak, son tarih olarak kabul ettiği şeklinde görüşü de ortaya koyduğunu yazdı.

Gazete yine Kuzey'den aldığını iddia ettiği bilgilere dayanarak bu konunun, Kasım ayında, söz konusu sürenin dolmasından bir ay önce gündeme getirileceğini yazdı.

Türkiye'nin başvuru süresini bir veya iki yıla( 21 Aralık 2012 veya 21 Aralık 2013)daha uzatmayı düşündüğünü yazan gazete bu uzatmada Türkiye'ye gerek siyasi gerekse hukuki nedenlerin yardımcı olduğunu savundu.

 "Siyasi nedenlere ilişkin olarak, Ankara'nın; Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin, sorunun çözümüne yol açmasının çok zor olacağını kestirmesiyle birlikte, Kuzey'deki Kıbrıs Rum taşınmazları "Türkleştirmek" amacıyla, Komisyon mekanizmasını muhafaza etmek istediğini yazan gazete Türkiye'nin; "bu yöntemle,  Kıbrıs sorununun en dikenli olan başlıklarından birini tek taraflı olarak çözmeyi ileri götüreceğini, bu çözümün belki de ileride, -hukuki açıdan-yeteri kadar konuya ilişkin olarak  sahte devletin ellerini çözeceğini"  belirtti.

KANTUNAS

Alithia gazetesine göre aynı zamanda Orams çifti aleyhine dava açan Meletis Apostolidis'in avukatlığını da yapan Konstantis Kantunas, dün yaptığı açıklamada, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonuna ilişkin başvuruların 21 Aralık 2011'de sona ereceğini anımsatarak bu tarihten sonra Türkiye'nin söz konusu taşınmazları ele geçirip istediğini yapabileceğini savundu ve hak sahiplerinin herhangi bir tedbir alma olanağında da sahip olmayacağını söyledi.  Kantunas dün katıldığı bir radyo programında yaptığı açıklamada AİHM'in Dimopulos davasına ilişkin olarak kararın verildiği günden itibaren, tazminat, takas ve iade için Komisyon'a başvuruda bulunmak isteyen Kıbrıslı Rumlar için 22 aylık bir sürenin belirlediğini ifade etti.

Kantunas, isteyenlerin ve olanağı bulunanların, bu süre zarfında Komisyon'a başvurabileceklerini ancak başvuruda bulunmak istemeyenlerin seçeneklerinde Mahkeme'nin bulunmayacağını Kıbrıs sorununun çözümünü bekleyeceğini söyledi.

Yıl sonuna kadar Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvurmayan Kıbrıslı Rumların mülklerini kaybedip kaybetmeyecekleri sorusu üzerine Kantunas, bu kişilerin mülklerini kaybetmeyeceğini, mülklerine ilişkin olarak sahip oldukları hakları talep etme, bazı faaliyetlerde bulunma ve tedbir alma konusundaki olanaklarını kaybedeceklerini söyledi.

KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'nun karar yayımlamakta geciktiğine ilişkin iddiayı ret eden Kantunas, bir davanın incelenmesinin, "Kıbrıs Cumhuriyeti'"nde, Yunanistan'da ve diğer başka ülkelerde, bir davanın ne kadar zaman aldığına bakılması gerektiğini ve ondan sonra kıyaslama yapılması gerektiğini ifade etti.

Kantunas ayrıca 1974'te üzerine inşat yapılmamış ve bugüne kadar  değişmemiş olan Kuzey'de  toprağa sahip olan kişilerin, topraklarını talep etmek için çok iyi fırsata sahip olduklarını da belirtti.

LORDOS'TAN AİHM'E ŞİKAYETTE BULUNDU

Politis gazetesi, Maraş'taki taşınmazlarına ilişkin olarak KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuran Andreas Lordos'un, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Jean Paul Costa'ya gönderdiği mektupta, Komisyon'un; başvurulara karşı "geciktirme taktiği" uyguladığını iddia ederek şikâyette bulunduğunu yazdı.

Habere göre Lordos mektubunda, ilk önce, AİHM'in; Kuzey'deki Taşınmaz Mal Komisyonu'nu yasallaştırmasının ardından, Ekim 2010'da, buraya toplam altı başvuruda bulunduğunu anımsattı.Lordos, "başvurusundan bu yana 10 ay geçmesine karşın Komisyon'dan yazılı bir yanıt alamadığını belirterek Komisyon'un tüm bu başvuruların incelenmesinde gözlemlenen durgunluğu haklı çıkarmak için gösterdiği  mazeretlere" de değindi.

Lordos, Komisyon'un sürekli olarak, Değer Tespit raporunun hazır olmadığını, çünkü değer tespitinde bulunacak kişinin, kapalı Maraş bölgesine girmek için Türk ordusundan izin almadığı bu randevu için 3 Ekim tarihinin verildiği  "bahanesini" ortaya koyduğunu savundu.

Lordos, mektubunda ayrıca kendisinin taktik oyunlarına girme lüksüne sahip olmadığını, 84 yaşında olduğuna dikkati çekerek dayanaksız bahanelerle kaybedecek vaktinin de bulunmadığını ifade etti.

Lordos ayrıca AİHM'in sadece Komisyonu'nu yasallaştırmakla kalmayıp, bunun sonuç vericiliğini de takip etmesi gerektiğini kaydetti.

(FK/PHA)

 
17 Ağustos 2011 Çarşamba 14:44
Okunma: 668
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu