Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Taşınmaz Mal Komisyonu'yla İlgili Haberler...

Taşınmaz Mal Komisyonu'yla İlgili Haberler...

"tapu Dairesindeki Görevli Aleyhine Başlatılan Disiplin Soruşturmasının Ardından Göçmenler Sessizliklerini Bozuyor".

 
 
Taşınmaz Mal Komisyonu'yla İlgili Haberler...

Lefkoşa, 20 Nisan 13 (T.A.K): Rum göçmenlerin sessizliklerini bozmaya ve KKTC Taşınmaz Mal Komisyonu'na yapacakları başvurularla ilgili Tapu Dairesi görevlileri aleyhinde şikâyetlerde bulunmaya başladıkları haber verildi.

Fileleftheros, yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, göçmenlerin konuşmaya başlamasında rol oynayan faktörün, İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un geçtiğimiz hafta Tapu Dairesindeki bir görevli aleyhinde disiplin soruşturması başlatma kararının açıklanması olduğunu yazdı.

Bahse konu görevlinin faaliyetlerinin, son yıllarda meslektaşları arasında da bilindiğini kaydeden gazete, bu kişinin KKTC'deki Rum mallarının satılmasında arabulucu role sahip olduğundan ve Kıbrıslı Türklerle yapılan alışverişlerden ortaya çıkan komisyon paralarından pay aldığından söz edildiğini ifade etti.

Son dönemlerde "işgal altındaki bölgelerin" (Rum kesiminde bulunan) sözde belediye başkanları veya muhtarlarının da bu gibi şikâyetler aldıklarını kaydeden gazete, "işgal altındaki bir belediyenin başkanının gazeteye anlattıklarına" dayanarak, bir göçmenin sözde "belediye başkanına", Tapu Dairesinde çalışan bir kadın görevlinin adından söz ettiğini kaydetti.

Göçmenin anlattıklarına dayanarak, Tapu Dairesinde çalışan kadın görevlinin, fikrini değiştirmesi ve KKTC Taşınmaz Mal Komisyonuna başvurmaya karar vermesi durumunda kendisiyle iletişime geçmesi için, Rum göçmene cep telefonunun numarasını verdiğini anlatan gazete, Rum göçmenin borç talebinde bulunmak için "Zararın Eşit Paylaştırılması Kurumuna" başvuruda bulunmak amacıyla, KKTC'deki malının değerini öğrenmek maksatlı olarak Tapu Dairesine gittiğini ifade etti.

Gazete, yine Rum göçmenin şikâyetine dayanarak, Tapu Dairesindeki kadın görevlinin Rum göçmene, "Zararın Eşit Paylaştırılması Kurumundan" talep ettiği kredinin birkaç yıl boyunca onaylanmasını bekleyene kadar, Taşınmaz Mal Komisyonu'na başvuruda bulunmasını tavsiye ettiğini ekledi.

Kadın görevlinin Rum göçmene, Tapu'yla ilgili tüm gerekli evrakların, Taşınmaz Mal Komisyonuna yönelik başvurusuna eklenmesi konusunda kendisine yardım edebileceğini söylediğini anlatan gazete, Rum göçmenin ise buna tepki gösterdiğini ve böyle bir olasılığı reddettiğini belirtti.

Gazete, kadın görevlinin Tapu'dan ayrılmakta olan göçmenin yanı gittiğini ve kendisine kartvizitini takdim ederek, kendisini yeniden ziyaret etmesini ve Taşınmaz Mal Komisyonuna başvurmaya karar verirse kendisine telefon etmesini söylediğini yineledi.

Benzer şikâyetlerin Rum Meclisinin gündemine de geldiğini kaydeden gazete, ancak bu şikâyetlerin tertiplenmesinin zor olduğunu; çünkü bunların göçmenlerin şikâyetlerinin olmasının yanı sıra,  suçlanmakta olan memurların bu suçlamaları kabul etmeyeceğini ekledi.

TAŞINMAZ MAL KOMİSYONUNA BUGÜNE KADAR TOPLAM 4 BİN 802 BAŞVURU YAPILDI

Gazete ara başlıkla yer ayırdığı haberinde ise, KKTC Taşınmaz Mal Komisyonuna 2006 yılında bugüne kadar toplam 4 bin 802 başvuru yapıldığını haber verdi.

Gazete, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun yayımladığı verilere dayanarak, çözüme kavuşturulan 360 başvuru için, başvuru sahiplerine toplam 108 milyon Sterlin tazminat ödendiğini ekledi.

"GÖÇMENLERLE İLGİLİ İSKÂN PROGRAMLARI DA TIRAŞLANIYOR"

Haravgi gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos'un Rum Meclisi Göçmenler Komitesi'nde yaptığı açıklamaya yer verdi.

Buna göre, göçmenlerle ilgili konut politikasının da Troyka'nın taleplerine uyumlu hale getirileceğini dile getiren Hasikos, Anastasiadis hükümetinin kendisine kredi verenler karşısında üstlendiği taahhütler arasında, göçmenlerin konut planlarıyla ilgili toplam ödeneğin düşürülmesi aynı zamanda bu yardımların nasıl dağıtılacağını açıklama yükümlülüğünün bulunduğunu belirtti.

Troyka'nın göçmen olanları ve olmayanları ayırt etmediğini; tek bir konut politikası olmasını istediğini anlatan Hasikos, hükümetin bir ay içerisinde Meclis'e, aşağıya doğru revize edilmiş gelir kriterleri aynı zamanda göçmen programlarındaki tahsisatlarla ilgili önemli azalmalar konusunda bir yasa tasarısı sunacağını ifade etti.

Bir önceki hükümetin göçmenlere karşı cömert olduğunu, fakat şu an birçok şeyin değiştiğini ve göçmenler konut programları ile planlarının olduğu gibi devam edemeyeceğini dile getiren Hasikos, devamla, Kıbrıs Türk mallarının idaresi konusuna da değindi.

"KIBRIS TÜRK MALLARININ İDARESİNDE KARIŞIKLIK"

Açıklamasında, Kıbrıs Türk mallarının idaresi konusunda "büyük bir karışıklık" olduğunu dile getiren Hasikos, göçmen olmayan birçok kişinin, Kıbrıs Türk evleri, tesisleri ve mallarına sahip olduğunu savundu.

Açıklamasında, DİSİ milletvekili M. Mavridis'in "Kıbrıs Türk evlerinin kiralarının piyasadaki kiralar temelinde olması şeklindeki görüşüyle" hem fikir olduğunu da anlatan Hasikos, kiraların şu an çok düşük olmasının yanı sıra, kiralarını ödemeye itiraz eden kiracılar bulunduğunu da savundu.

KKTC'deki Rum mallarının satışı konusuna da değinen Hasikos, Taşınmaz Mal Komisyonu ile Türkiye'nin eline geçen malların boyutuyla ilgili gerçek unsurlar bulunmadığını ifade etti ve Rumlara mallarını satmamaları çağrısı yaptı.

Larnaka'da bu tip alışverişlerle uğraşan bir çete ve ofisler bulunduğuna da dikkati çeken Hasikos, kendisinin bu hususta oldukça sert davranacağını ve bu tip alışverişlerin yapılmasına yardımcı olan bir Tapu Dairesi görevlisi aleyhinde hali hazırda disiplin soruşturması başlattığını sözlerine ekledi.

(İY/GUR)

 
20 Nisan 2013 Cumartesi 14:08
Okunma: 753
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu