Ana Sayfa » Kıbrıs » Tatar: "rum Kesiminde 6-7 Bin Çalışanımız Var. Bu İnsanların Çoğu Orada İşlerini Kaybetmişlerdir Veya Maaşlarında Kesinti Olmuştur"

Tatar: "rum Kesiminde 6-7 Bin Çalışanımız Var. Bu İnsanların Çoğu Orada İşlerini Kaybetmişlerdir Veya Maaşlarında Kesinti Olmuştur"

"işlerini Kaybetmeleri Nedeniyle Türk Kesiminde İş Aramaktadırlar. (Kriz) Bizi De Olumlu Etkiledi Diyemeyiz".

 
 
Tatar: "rum Kesiminde 6-7 Bin Çalışanımız Var. Bu İnsanların Çoğu Orada İşlerini Kaybetmişlerdir Veya Maaşlarında Kesinti Olmuştur

"YUNANİSTAN BATMA NOKTASINA GELİNCE (RUM BANKALARININ RUSLARIN PARALARIYLA BURADA ALDIĞI) TAHVİLLER VE BONOLAR YÜZDE 50 DEĞER KAYBETTİ.  BU BÖYLE OLUNCA (RUM) BANKALAR HEPSİ SIKINTIYA GİRDİ. ŞİMDİ RUSLAR GELİP BANKALARDAN PARALARI İSTİYOR DOĞAL OLARAK"

"RUMLAR BU BORÇ BATAĞINDAN 10 SENE DAHA ÇIKAMAZ"

Lefkoşa, 11 Aralık 12 (T.A.K): Maliye Bakanı Ersin Tatar, ekonomik krizle mücadele eden Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde (GKRY) çalışan 6-7 bin Kıbrıs Türk'ü olduğunu belirterek, "Bu insanların çoğu orada işlerini kaybetmişlerdir veya maaşlarında kesinti olmuştur" dedi.

GKRY'deki ekonomik krizin nedenleri ve KKTC'ye etkileri konusunda AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Tatar, Rum kesiminin böyle bir krize gireceğinin çok önceden belli olduğunu, Hristofyas hükümetinin bütçe açıkları konusunda sık sık uyarı aldığını hatırlattı.

GKRY'de "sol görüşlü ve komünist bir parti olan hükümetin kendi işçisi, emeklisi ile kamu sektörü çalışanlarına çok fazla haklar verdiğini, bu haklar konusunda gidişata bakmadan, hiçbir kesinti yapmadan kendi siyasetini daha da kalıcı bir şekilde devam ettirmek için bir politika izlediğini" dile getiren Tatar, bütçe açıklarının yılda 1 milyon avronun üzerine çıktığı ve giderek arttığını ifade etti.

Tatar, Yunanistan'daki "batış"ın Rum kesimini çöküş noktasına getirdiğini vurgulayarak, "Ruslar, Rusya'dan kaçırdıkları paraları, Rum bankalarına mevduat olarak yatırdılar. Bu çok ilginçtir esasında. Bu büyük mevduatları Rum tarafının kendi ekonomisinde kullanması mümkün değildi. Bu mevduatları özellikle Yunan mevduatlarına ve tahvillerinde değerlendirdiler" dedi.

YUNANİSTAN'DA BATAN RUS MEVDUATLARI

GKRY'deki ekonomistlerin ve bankacıların yönetimin düştüğü hatayı hayretle karşıladığını aktaran Tatar, "Rum tarafı gerçekten de bir finans merkeziydi. Ruslar dışında Rum kesinine iş yapmak için birçok şirket vardı. Bunlara kendini uyarlayan Rumlar çok iyi paralar kazandığı" dedi. 

Tatar, "Şimdi bu iyi bankacılar nasıl oldular da böyle büyük hatalar yaparak bu mevduatları, Rusların oraya park ettiği paraları, gidip Yunanistan'da tahvillere ve bonolara yatırdılar? Yunanistan'daki kriz batma noktasına gelince bu tahviller ve bonolar yüzde 50 değer kaybetti. Bu böyle olunca Rum bankalarının hepsi sıkıntıya girdi. Şimdi Ruslar gelip bankalardan paraları istiyor doğal olarak" diye konuştu.

Rum kesiminin hem Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı, hem de AB'nin tam üyesi olması nedeniyle gerek GKRY'nin gerek Yunanistan'ın Avrupa'dan destek görmesinin kaçınılmaz olduğunu söyleyen Tatar, "Bu ülkelerin batışı ve kaosa girmesi tabii ki tüm Avrupa'yı ve avroyu etkileyecekti. Dolayısıyla bunları kurtarma paketi içinde birtakım çalışmalar yapıldı" dedi.

Rum kesimine 17,5 milyar avro kredi verilmesi için şu anda sert kemer sıkma önlemlerinin beklendiğini, emeklililerin ve çalışanların maaşlarında kesintiler yapılması ve ek vergiler getirilmesi gibi hususları içeren 24 yasa tasarısının Rum meclisine gittiğini, bankaların verdikleri da kredileri iyice kıstığına değinen Tatar, "Rumlar bu borç batağından 10 sene daha çıkamaz" dedi.

"TÜRK KESİMİNDE İŞ ARIYORLAR"

Rum tarafındaki krizin Türk kesimini nasıl etkileyeceği sorusuna Tatar, bunun Türk kesimine çok olumlu yansımayacağını belirtti.

Tatar, "Rum kesiminde 6-7 bin çalışanımız var. Bu adanın bir gerçeği. Bu insanların çoğu orada işlerini kaybetmişlerdir veya maaşlarında kesinti olmuştur. Genelde bu insanlar inşaat ve hizmet sektöründe çalışıyorlar. Bu insanlar işlerini kaybetmeleri nedeniyle Türk kesiminde iş aramaktadırlar. 'Bizi de olumlu etkiledi' diyemeyiz" şeklinde konuştu.

KKTC maliye Bakanı, GKRY ile büyük bir ticaret hacimleri olmadığını, ''yeşil hat'' kapsamında GKRY'ye sattıkları malın yıllık toplam 10 milyon avroyu geçmediğini, Rum vatandaşlarının KKTC'de büyük tutarlarda alışveriş yapmadıklarını, dolayısıyla Rum tarafındaki krizin işçilerin maaş kaybı veya küçük birtakım ticari ilişkilerin zarar görmesi dışında kendilerini fazlaca etkileyeceğini dile getirdi. 

Küresel ekonomik krizle petrol fiyatlarının artmasının ve son iki yılda Türk lirasının dövize karşı biraz değer kaybetmesinin alım gücünde bazı olumsuz etkilere yol açtığını anlatan Tatar, geçmişten gelen birtakım nedenlerle kamunun büyüklüğü, emekli sayısının çokluğu ve sosyal sigortalar kurumunun sürekli açık vermesi gibi sıkıntıların mali açıdan önemli sorunlar olduğunu kaydetti.

Tatar, yapısal bozukluklara rağmen KKTC'de sağlam bir sistem oturtulduğunu, Türkiye'nin son 10 yılda kaydettiği başarıların KKTC'ye yansıtılmasıyla reel sektörün önünün açılmasına ve kamunun etkinliğinin artırılmaya çalışıldığına işarete etti. 

AVRONUN GELECEĞİ TARTIŞILIYOR

Avrupa Birliği'nin Rum Kesimi'ni adadaki sorun devam etmesine rağmen Birliğe kabul etmesinin önemli bir hata olduğunu ifade eden KKTC'li Bakan, şunları kaydetti:

"AB hatasını daha sonra görmüştür. Adadaki sorun çözülmeden önce Kıbrıs Rumlarının AB'ye girmesi, AB içerisinde hem onların Türkiye ile olan ilişkileri bakımından hem de başka birtakım nedenlerden dolayı sıkıntı yaratmıştır. AB, büyük çelişkiler içerisindeki bir ülkeler topluluğudur. Kendi içerisinde kavgaya tutuşmuş bir ülkeler topluluğu. İspanya, İtalya ve İrlanda bu ülkeler avroyu terk ederler mi, terk etmezler mi gibi bir tartışmanın içerisindeler.

Uzun vadede AB nereye gider bunu bilemeyiz. Rumların dönem başkanlığında böyle bir sıkıntı içerisinde olmaları tabii ki onlara da bir sıkıntı yaratıyor ama bana göre sorunlarını en büyüğü de değildir. Bana göre daha büyük sıkıntıları var. Avronun geleceği tartışılmaktadır. Yunanistan krizinde olduğu gibi başka ülkelerde patlak verecek herhangi bir durum yine Almanya ve onun büyük bankalarını kurtarma noktasına getirebilecek mi? Neticede bu küçük ve verimsiz ülkeleri kurtarmak daha büyük ülkelerden daha büyük fedakarlık gerektiriyor. O ülkelerin halkları da 'neden biz bunları kurtaralım' diyor. Orada her gün tartışmalar devam ediyor."

"GAZDA KIBRISLI TÜRKLERİN DE PAYI VAR"

Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) bulunan ve Rumların "Afrodit" olarak isimlendirdikleri 12. parseldeki hidrokarbon gazı rezerviyle ilgili soru üzerine ise Tatar, Troyka'nın (Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu) GKRY ile yaptığı anlaşmada 17,5 milyar avroluk bir krediden söz edildiğini anımsattı ve şunları söyledi:

"Bu kredinin geri ödenmesinden hidrokarbon rezervlerinden ileriki yıllarda sağlanacak gelirin bir kısmı temlik edilmiştir. Bize gelen bilgiler bu yöndedir. Bu bize göre son derece sakıncalıdır. Çünkü bu gaz rezervlerindeki zenginlikte bizim de,  Kıbrıs Türklerinin de payı vardır. Çünkü onlara göre Kıbrıs Cumhuriyeti devam ediyor. Bizim orada haklarımız devam ediyor. Dolayısıyla böyle zenginliğin tek taraflı olarak kullanılması ve hatta bunun erkenden temlik edilmesi bana göre sıkıntı yaracaktır. Türkiye Cumhuriyeti de KKTC'nin bir garantörüdür. Bu noktada onların da birtakım görüşleri olacaktır. Kıbrıslı Türkler olarak bizim de payımızın olduğu zenginliğin şimdiden tek taraflı olarak Rumlar tarafından AB'ye temlik edilmesi son derece sakıncalıdır diye düşünüyorum.

Hatta bizim Türkiye ile yaptığımız çeşitli görüşmelerde bu sıkıntılar dile getirilmiştir ve Türkiye'nin de notası vardır. Çözümden önce, bu hidrokarbon rezervlerinin bu şekilde ihale sonucu araştırmaya verilmesi ve bu zenginliklerini artık ekonomik pazarda değerlendirmesi bir sıkıntı yaratmaktadır. Erkenden temlik edilmesi manidardır. Orada milyar dolarlık bir zenginlik vardır. Bu zenginlikte Kıbrıslı Türklerin de payı vardır."

(AA/ÖZ/HA)

 
11 Aralık 2012 Salı 19:04
Okunma: 553
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu