Ana Sayfa » Kıbrıs » Tatar: "Destek ve başarıyla 2011 Yılını kapattık"

Tatar: "Destek ve başarıyla 2011 Yılını kapattık"

Maliye Bakan Ersin Tatar, Dünyada Yaşanan Ekonomik Krize, İşten Çıkartmalara Karşın, Kktc'de Yatırımların Sürdüğünü, Kamu Maliyesinin Düzeldiğini Belirterek, KKTC'nin 2011 Yılını Türkiye'nin De Teknik Ve Maddi Desteğiyle Başarıyla Tamamladığını Söyledi.

 
 
Tatar:
KKTC'nin 2011'deki Ekonomisini Aa'ya Değerlendiren Maliye Bakanı Tatar, Dünyada 2011'de Özellikle Avrupa Kaynaklı Derinleşen Bir Kriz Olduğunu, Yanlış İcraatlar Ve Yüksek Borçlanmalarla Da Bütçe Açıklarının Büyüdüğünü, Avronun Dahi Tartışılır Hale Geldiğini, Yunanistan'daki Ekonomik Krizin Rum Tarafına Da Yansıdığını Ve Krizin Bütün Bölgeyi Sarstığını Kaydetti.
dünyada Yaşanan Ekonomik Krize Bakıldığında, Ulusal Birlik Partisi (Ubp) Hükümetinin 2.5 Yıl Önce İktidara Gelmesiyle Alınan Ekonomik Tedbirlerin Ne Kadar Yerinde Olduğunun Bir Kez Daha Görüldüğünü İfade Eden Ersin Tatar, ''çünkü O Tedbirler Alınmasıydı, Sürekli Büyüyen Bütçe Açıkları İle İçinden Çıkılamaz Bir Duruma Gelinebilirdi. O Bakımdan Sorumluluk Bilinci İçerisinde, Tabiki Türkiye Cumhuriyeti'nin De Bir Takım Teknik Ve Maddi Desteğiyle Kktc Başarıyla 2011 Yılını Tamamlamış Bulunuyor'' Dedi.
tatar, Zamanında Alınan Tedbirlerin Bazı Tepkilere Yol Açtığını, Bazı Noktalarda Alım Gücünün Etkilendiğini, Ancak Ülke Geneline Bakıldığında Kamu Maliyesinde Önemli Düzelmeler Olduğunu, Bunun, Hükümetin Başarısı Olduğunu Söyledi.
2009'da İktidara Geldiklerinde Toplam Yerel Gelirlerin 1.6 Milyar Tl'nin Altında, Bütçe Açığının Yıllık 500 Milyon Tl'nin Üzerinde Ve Birikmiş Ciddi Borçlar Olduğunu Anımsatan Tatar, 2010'da Yerel Gelirleri 1.76 Milyar Tl'ye, 2011'de 1.95 Milyar Tl'ye Çıkardıklarını, 2012'deki Yerel Gelir Hedefinin De 2 Milyar 60 Milyon Tl Olduğunu, Bu Hedefe Ulaşacaklarına İnandığını Söyledi.
''demekki Doğruları Yapıyoruz''
gelirlerdeki Artışta, Ekonomik Tedbirlerle Birlikte, Ekonominin Kayıt Altına Alınmasının Da Etkisi Olduğuna İşaret Eden Ersin Tatar, Ekonomide Alınan Tedbirlerin Doğru Adımlar Olduğunu Belirtti.
tatar, Türk Hükümetinin Güven Belirtmesinin Kendilerini Memnun Ettiğini İfade Ederek, ''demekki Biz Bütün Siyasi Sıkıntılara, Tepkilere Rağmen Doğruları Yapıyoruz. Çünkü Bir Devletin Ayakta Durabilmesi İçin, Geleceğimizi Kurtarma Adına, Güven Ve İstikrar Ortamının Sağlanması Adına Bu Tedbirlerin Alınması Gerekiyordu'' Dedi.
mecliste Bugün (Pazartesi) Sosyal Sigortalarla İlgili Yasa Değişikliğinin Görüşüleceğini Belirten Ve Sigortalar Kurumunun İçinde Bulunduğu Sıkıntıya İşaret Eden Tatar, Zamanında Tedbirler Alınması İle Bu Kurumun Geleceğinin De Kurtarılacağını Söyledi. Tatar, ''bu Gibi Ciddi Çalışmalar İçerisinde, Kktc Ekonomisinin Önünü Açmaya Çalışıyoruz'' Diye Konuştu.
özel Sektör Ağırlıklı Büyüme
ülkede Büyüme Ve Gelişmenin Artık Özel Sektör Ağırlıklı Olacağını İfade Eden Tatar, Şöyle Devam Etti:
''Türkiye Cumhuriyeti İle Yapılan İşbirliği Protokolünün Adından Da Görüleceği Gibi, Kamunun Etkinliğini Artırmak, Özel Sektörün Rekabet Gücünü Artırarak Kktc Ekonomisine Yön Verme Bizim Esas Vizyonumuzdur Ve Bütün İcraatlarımızı Bu Yönde Geliştirmek Durumundayız. Çünkü Rekabet Gücünün, Verimliliğin Bu Ülkede Artması Lazımdır. Buranın Bir Cazibe Merkezi Olarak Ortaya Çıkması İçin Gerekli Adımların Atılması Gerekiyor.''
KKTC'nin Turizm, Eğitim, Ticaret Ve Diğer Hizmet Sektörlerinde Çok Önemli İcraatlara Aday Olduğunu Gösterdiğini, Çünkü Alt Ve Üst Yapısının Giderek Tamamlandığını, İletişimin Geliştiğini, Ercan Havaalanı'nın Turizmde Artık Yeni Bir Destinasyon Olarak Ortaya Çıktığını Anlatan Tatar, 2011'de Bütçenin İyi Bir Performans Gösterdiğini, Kamu Maliyesinde Düzelme Olduğunu, Güven Ve İstikrar Ortamının Yaratıldığını, Merkez Bankası İle  Yapılan Çalışmalarda Bankacılık Sektöründe Güven Tazelendiğini Söyledi.
Türkiye İle İlişkilerin Daha Da Geliştirilmesinde Yana Olduğunu Kaydeden Tatar, Katkılarından Dolayı, Türkiye'ye Teşekkür Etti.
''olmayan Parayı Dağıtamazsınız''
ekonomik Değerlendirmelerde Gerçekçi Olmak Gerektiğini Dile Getiren Tatar, ''hükümete Düşen, Kendi Kasasını, Bütçesini İyi Yönetmek, Aksi Takdirde Popülizm Olur. Çünkü Siz Olmayan Parayı Dağıtamazsınız, Popülizm Yapamazsınız. Popülizmin Modası Geçmiştir. Bir Kere Gelirimizi Giderimizi İyi Ayarlamamız Lazım, 2012 Bütçesi De Bunu İçermektedir. Biz Harcamalarımızı Gelirlerimize Göre Ayarlamış Durumdayız. Ona Göre Meclisten Yetki Almış Durumdayız'' Dedi.
2012 Bütçesinde Toplam Yerel Gelirlerin 2 Milyon Tl, Harcamaların 3 Milyon Tl Öngörüldüğünü İfade Eden Tatar, ''demekki Burda, Devlet Ve Hükümet Olarak Gereğini Yapıyoruz. 2 Milyar Topluyoruz, 3 Milyar Dağıtıyoruz. Demek Ki, Dünyadaki Krize, Yatırımların Azalmasına, Maaş Kesintilerine, İnsanların İşten Çıkarılmalarına Rağmen Kktc'de Bunların Hiç Biri Yok, Tam Tersi Yatırımlar Devam Ediyor. Bugün Bütçenin Yüzde 10'na Yakını Yatırımdır. Özel Sektöre Katkılar Devam Ediyor...'' Diye Konuştu.
''temkinli Olalım''
dünyada Devam Eden Ekonomik Krize İşaret Ederek, Halka Lüksten Uzak Durması Çağrısı Da Yapan Kktc Maliye Bakanı Tatar, Şöyle Devam Etti:
''temkinli Olmamız Lazım. Çünkü Dünyada Bir Kriz Vardır. Herkesin Ayağını Yorganına Göre Uzatması Lazım, Herkesin Lüksten Uzak Durması Lazım Ve Temkinli Bir Şekilde Geleceğe Umutla Bakmak Lazım. Çünkü Bu Ülke, Bu Devlet Hepimizindir. Bu Devletin Yaşaması, Yaşatılması Ve Bu Ülkeye İnanmak, Bu Devlete Güvenmek Hepimizin Görevidir.''
Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti İle Yakın İşbirliği İçinde Olduğunu Ve Tecrübelerinden Yararlandığını Kaydeden Tatar, Yardım Heyetine 'olağanüstü Katkılarından Dolayı'' Teşekkür Etti.
 
26 Aralık 2011 Pazartesi 12:07
Okunma: 667
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu