Ana Sayfa » Kıbrıs » Tatar, Eylem Yapacağını Duyuran Sendikalarla Görüştü

Tatar, Eylem Yapacağını Duyuran Sendikalarla Görüştü

Tatar: "kendi İmkanlarımıza Göre Bir Takım Artışlar Yapabiliriz. Aksi Takdirde Bunları Borçlarla Karşılamak Bana Göre Fevkalade Yanlışlık Olur".

 
 
Tatar, Eylem Yapacağını Duyuran Sendikalarla Görüştü
KAPTAN: "İNSAN ARTIK SADECE BOĞAZINI DÜŞÜNÜYOR"


ELCİL: "KIBRIS TÜRKÜ ÜRETİMDEN KOPARILMIŞTIR"


GÖKÇEBEL: "SADECE ÇALIŞANDAN VERGİ TAHSİL EDİLEN BİR SİSTEM OLUŞTURULDU"


ATAKAN: "TÜRKİYE'DEN GELEN YARDIMLARLA AYAKTA KALAN BİR SİSTEM YARATILDI"


Lefkoşa, 7 Ağustos 12 (T.A.K.): Maliye Bakanı Ersin Tatar, bugün, protokol görüşmelerinin başlatılması amacıyla Bakanlığa giden kamuda yetkili dört sendika ile bir araya geldi.


Tatar, bu çerçevede, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk Öğretmenler  Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş) temsilcileriyle görüştü.


Maliye Bakanı Ersin Tatar, kamuda yetkili sendikaları 16 Ağustos Perşembe saat 10.00'da protokol görüşmesine davet ettiği toplantının başında yaptığı konuşmada, protokol görüşmelerinin başlatılmasına geç kalındığın ancak görüşmenin başlatılması taraftar olduğunu söyledi.


Tüm sıkıntılara karşın Maliye Bakanlığı'nın gelir politikaları bütçe performansı gibi konularda  başarılı olduğunu ifade eden Tatar, Maliye Banlığı ile ilgili tüm rakamların Bakanlığı'nın  web sitesinde güncellenerek yayımlandığını belirtti.


Tatar, devlet gelirlerinde artış yaşandığını ancak emekli sayısındaki artış ve sosyal sigortalarda yaşanan sıkıntı nedeniyle giderlerin arttığını ifade ederek, "Bu da ülkenin gerçeği, ülkenin yapısal bozuklukları, eski dönemlerden gelen bir takım mükellefiyetlerdir" dedi.


Ersin Tatar, Devlet Planlama Örgütü (DPÖ)'nün açıkladığı 2012'nin ilk altı aylık  hayat pahalılığı rakamı olan yüzde 0.73'in düşük görülebileceğine işaret ederek, "Devlet Planlama Örgütü'nün yetkililerinden bu rakamların nasıl tespit edildiğini açıklamaları kamuoyu önünde rica ediyorum" dedi.


Dünya'da ekonomik krizin devam ettiğini, Kıbrıs Rum Yönetimi'ne Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu yetkililerinin oluşturduğu "Troika"nın Kıbrıs Rum Kesimine borç para verme karşılığında maaşlardan yüzde 10 kesinti" gibi tedbirler alınması koşulu getirdiğini anlatan Tatar, basında acımasız eleştiriler yapıldığını ancak KKTC'de hayat pahalılığının sadece 2011 yılında verilmediğini söyledi.


Tatar, sendikalardan gelecek taleplerin makul olmasının önemli olduğunu belirterek, "Kendi imkanlarımıza göre bir takım artışlar yapabiliriz. Aksi takdirde bunları borçlarla karşılamak bana göre fevkalade yanlış olur" dedi.


Maliye Bakanı Ersin Tatar, ülkenin mali durumunun diğer ülkelerde alınan tedbirler göz önüne alınırsa yapılan eleştiriler gibi kötü olmadığını da kaydetti.


KAPTAN


KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan toplantı başındaki konuşmasında, "bir babanın eşi ve çocuklarına tasarruf tavsiyesinde bulunurken kendisinin de viski açmaması" gerektiğini belirterek, tedbir alınırken makam arabalarının yenilenmesini eleştirdi.


ALIM GÜCÜ 17.45 GERİLEDİ


DPÖ rakamlarına göre son dönemde çalışanın alım gücünün yüzde 17.45 gerilediğini, sadece son bir buçuk yılda yüzde 15.45 gerilediğini ileri süren Kaptan, çalışanların farklı sıkıntılarının da bulunduğunu söyledi.


Kaptan, çalışanların geçmişte gıda için maaşının yüzde 30'unu harcarken bugün yüzde 60'ını harcamakta olduğunu iddia ederek, "İnsan artık sadece boğazını düşünüyor" dedi. Ahmet Kaptan, DPÖ'nin hayat pahalılığı artışı hesaplamasını da eleştirdi.


ELCİL


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil ise, yasa gereği sendikalarla görüşmeler için çağrının Maliye Bakanlığı'ndan yapılması gerektiğini anımsatarak, protokol için görüşmelerin başlatılmamasının nedeninin ekim ayında yapılacak olan Ulusal Birlik Partisi (UBP) kurultayından dolayı olduğunu ileri sürdü.


Elcil, kamu çalışanlarının "Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası"nın geçirilmesiyle kamuda yeni işe girenlerin başlangıç maaşlarında yüzde 40 gerileme olduğunu;  bu maaşla ülke koşullarında geçinmenin zor olduğunu belirterek, Tatar'ın Güney Kıbrıs'ı örnek göstermesine "Yıllık 17 milyar gelirleri var onlar üstesinden gelebilir" diyerek karşı çıktı.


Hükümet'in aldığı kararlarla halkın günden güne fakirleştirildiğini savunan Elcil, DPÖ tarafından açıklanan artışın çalışanın kaybettiği satın alım gücünün çok gerisinde olduğunu da söyledi.


Bakanlığın Ankara'dan talimat alarak icraat yaptığını da iddia eden Elcil, "Ülkede üretime dayalı bir ekonomi olması gereken yerde, kara paraya, uyuşturucuya, kadın ticaretine bağlı bir yapıyı ayakta tutmaya çalışıyorsunuz. Kıbrıs türkü üretimden koparılmıştır" dedi.


Elcil, UBP'nin verdiği sözleri yerine getirmeyerek halkın güvenini yitirdiğini iddia etti.


GÖKÇEBEL


KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise toplantı başlamadan yaptığı konuşmada, halkın tek yanlı basın propagandasıyla yanıldığını, kendisinin sendika başkanı olduğu 2 yıl içerisinde BRT'de herhangi bir programa davet almadığını iddia etti.


Maliye Bakanı'nın Güney Kıbrıs'ta alınması öngörülen ekonomik tedbirlerin göstermesine de tepki gösteren Gökçebel, yüzde 10 kesinti yapılması istenen 3600 Euro maaş alan bir öğretmen olmaya razı olduğunu söyledi.


Gökçebel, Türkiye'de yüzde 2.7 çıkan hayat pahalılığının aynı dönemde KKTC'de yüzde 0.73 çıkmasını  sorgulanması gerektiğine işaret ederek, son iki yılda asgari ücrete maaş artışı yapılmazken makam arabalarının yenilenmesini eleştirdi.


KKTC'de büyük şirketlere vergi dairesinin girmediği "sadece çalışandan vergi tahsil edilen bir sistem oluşturulduğunu" savunan Gökçebel, ülkede sosyal adaletin de bozulduğunu ileri sürdü.


Gökçebel, ülke varlıklarının dış sermayeye peşkeş çekildiğin;, gençlerin işsizlik nedeniyle göçe zorlandığını iddia ederek, aslında ekonomik krizin ülkede yapılmak istenenlere kılıf olarak kullanıldığını ifade etti.


AKALIN


Tıp-İş Genel Sekreteri Turgay Akalın ise  işsiz ve ülkeyi terk eden gençlerin sayısının artmakta olduğunu ileri sürerek,  ülkede Türkiye'den gelen yardımlarla ayakta kalan bir sistem yaratıldığını söyledi.


(ID/HY) FOTOĞRAFLI


 
7 Ağustos 2012 Salı 15:06
Okunma: 772
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu