Ana Sayfa » Kıbrıs » Tatar: KKTC'nin Gidişatı İyi

Tatar: KKTC'nin Gidişatı İyi

Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC'nin TC'den aldığı destekle başarıyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, "TC gibi bölgede ve dünyada lider olan bir ülkenin desteğinin sürmesi KKTC'nin gelişebilmesi, güven ve istikrarın yakalanması bakımından oldukça önemli" dedi.

 
 
Tatar: KKTC'nin Gidişatı İyi

Lefkoşa, 6 Şubat 13 (T.A.K./Şebnem Özerdem Faslıgil):

Maliye Bakanı Ersin Tatar, KKTC'nin TC'den aldığı destekle başarıyla çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, "TC gibi bölgede ve dünyada lider olan bir ülkenin desteğinin sürmesi KKTC'nin gelişebilmesi, güven ve istikrarın yakalanması bakımından oldukça önemli" dedi.


Maliye Bakanı Tatar, Türkiye ile ilişkilerin devamının önemine dikkat çekerek, hükümetin Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü'ne sahip çıkması ve öngörülen taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini belirtti.


"İleriye bakıldığında KKTC'nin gidişatı iyi" diyen Tatar, Uluslararası anlaşma olan protokol ile TC'den KKTC'ye 3 yılda 3.3 milyar TL kaynak aktarılacağını hatırlattı.


7 Mart 2014'de tamamlanması öngörülen ancak daha erken de tamamlanabileceği belirtilen Su projesinin 1.3 milyar TL'ye mal olacağına dikkat çeken Tatar, 1.3 milyar TL'nin yarısının da 2013'te harcanacağı dikkate alındığında 2013-15 döneminde TC'nin KKTC'ye aktaracağı kaynağın 4 milyar TL olduğunun görülebileceğini vurguladı.


4 Milyar TL'nin büyük bir rakam olduğuna dikkat çeken Tatar, dünyadaki krize bakıldığında bunun KKTC için bir şans olduğunu söyledi.


Maliye Bakanı Ersin Tatar, TC-KKTC Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü'nün bugün TC'deki Resmi Gazete'de yayınlanmasıyla ilgili TAK muhabirinin sorularını yanıtladı.


PROTOKOL TC RESMİ GAZETESİ'NDE


Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Türkiye Cumhuriyeti (TC) arasında 4 Aralık 2012 tarihinde Ankara'da imzalanan Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü'nün TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da imzalanarak bugünkü TC Resmi Gazetesi'nde yayınlandığına dikkat çekerek, böylece protokolün TC'de resmiyet kazandığını söyledi.


Tatar, protokolün Türkiye Bakanlar Kurulu tarafından 22 Ocak'ta onaylandığını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de imzalamasının ardından Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.


PROTOKOL


Başbakan İrsen Küçük'ün talimatıyla KKTC ekonomik örgütleriyle birlikte hazırlanan taslağın çeşitli görüşmelerin ardından iki ülke arasında protokol olarak imzalandığını anlatan Maliye Bakanı Tatar, protokolün 2013-15 yıllarında KKTC'de yapılacak olan işler ve taahhütler ile KKTC'ye 3 yılda aktarılacak olan 3.3 milyar TL kaynağı içerdiğini söyledi.


Protokolün "Gelişim ve İstikrar Programı" olarak isimlendirildiğini hatırlatan Maliye Bakanı Tatar, bu protokolle 2010-12 dönemini kapsayan protokolün tamamlanacağını ifade eti.


2010-12 dönemi protokolünün başarıyla tamamlandığını belirten Tatar, 2013-15 protokolü ile öncekinden daha fazla kaynağın KKTC'ye geleceğini söyledi.


Protokolle, yatırımların artacağını ve reel sektöre katkının yüzde 80 fazlalaşacağını, cari bütçeye katkının ise gelirlerdeki artış nedeniyle yıllık 300 milyon TL'ye geriletileceğini belirten Tatar, 1 Milyar TL'lik katkının ise artırılarak devamının öngörüldüğünü söyledi.


İSTİKRARIN SAĞLANMASI


Protokolün KKTC'de yürürlüğe girdiğini ifade eden Tatar, asıl amacın KKTC'de istikrarın sağlanarak gelişim ve kalkınmanın artması olduğunu belirtti.


Turizmde önemli başarılar elde edildiğini, yüksek öğrenimde öğrenci sayısının 56 bini aştığını hatırlatan Tatar, TC'den gelecek su ile de önemli hareketlilik beklendiğini kaydetti.


Tatar, gelecek suyun dağıtımı için 400 milyon TL'lik yatırımla isale hatlarının kurulacağını, bunu Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu'nun da açıkladığını hatırlattı.


ULUSLARARASI ANLAŞMA


KKTC'nin TC'den aldığı destekle çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Tatar, "KKTC'nin gelişebilmesi için TC gibi bölgede lider olan bir ülkenin desteğinin sürmesi güven ve istikrarın yakalanması bakımından oldukça önemli" dedi.


Protokolün, iki devlet arasında yapılan uluslararası bir anlaşma olduğuna dikkat çeken Tatar, "Bu da KKTC'nin saygınlığını artırmaktadır" ifadesini kullandı.


Uluslararası anlaşmaların ülkeler için Anayasa'nın da üstünde olduğunu ve bu anlaşmalara harfiyen uyulduğunu belirten Tatar, "TC de protokole uymamız halinde kendi taahhütlerini aksatmadan yerine getiriyor" dedi.TC'nin dünyada kabul gören lider ülkelerden biri olduğuna işaret eden Tatar, böyle bir ülke ile ilişkilerin devamının önemine dikkat çekerek, hükümetin bu protokole sahip çıkması ve öngörülen taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini belirtti.


Tatar şöyle devam etti:


"Protokolün son şekli KKTC'nin gelişip kalkınabilmesi, mali yönden daha güçlü hale gelebilmesine yöneliktir. Bunlar kalem kalem protokolde yer almaktadır. İşin özünde, yatırımların artırılması, alt yapı ve üst yapının geliştirilmesi, rekabet gücünün artırılması, dışa yönelik cazibe merkezi olarak daha fazla yatırımın gelebilmesi, e-devlet projesi ile kayıt altına alınabilmesi, daha inandırıcı, daha sağlam bir yapı ile KKTC insanına daha fazla istihdam, daha fazla üretim, daha fazla katma değer ve daha fazla gelir toplayabilen kamu maliyesi yaratmak bulunuyor."


Tatar, dışa yönelik ambargo ve izolasyonların aşılması için TC hükümeti ile yapılacak çeşitli temasların ardından burada Ercan ihalesi gibi önemli projelere imza atılacağını da ifade etti.


TC'DEN KKTC'YE CİDDİ KAYNAK...


TC'den KKTC'ye ciddi bir kaynak gelmekte olduğuna dikkat çeken Maliye Bakanı Ersin Tatar, Su Projesi'nin ise bu protokolle gelecek 3.3 milyar TL'nin dışında olduğunu söyledi.


7 Mart 2014'de tamamlanması öngörülen ancak daha erken de tamamlanabileceği belirtilen Su projesinin 1.3 milyar TL'ye mal olacağını ifade eden Tatar, bunun yarısının da 2013'te harcanacağı dikkate alındığında 2013-15 döneminde TC'nin KKTC'ye aktaracağı kaynağın 4 milyar TL olduğunun görülebileceğini vurguladı.


4 Milyar TL'nin büyük bir rakam olduğuna dikkat çeken Tatar, dünyadaki krize bakıldığında bunun KKTC için bir şans olduğunu söyledi. Tatar, "İleriye bakıldığında KKTC'nin gidişatı iyi" dedi.


Güven ve istikrarın yakalanması ile KKTC'ye yatırımların artacağını, Ercan İhalesi'nin yabancı yatırımcılara teşvik olacağını belirten Tatar, "Tanınmış dünyanın iş yapmak istediği saygın bir ülke olan  TC benimle uluslararası anlaşma imzalayarak beni uluslararası topluma taşıyor...Uluslararası sermaye ve teknoloji ile know-how'ın buraya gelmesi önemli. Ben bunu çok önemsiyorum çünkü sadece sermaye değil teknoloji ve know-how da geliyor..Bu insanımızı istihdam demek" ifadelerini kullandı.


(ŞEB/HÖ) FOTOĞRAFLI


 
6 Şubat 2013 Çarşamba 18:00
Okunma: 1210
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu