Ana Sayfa » Kıbrıs » Tatar: "mersin Gümrüğü Yaşanan Sıkıntıların Giderilmesi İçin Siyasi Talimat Verildi"

Tatar: "mersin Gümrüğü Yaşanan Sıkıntıların Giderilmesi İçin Siyasi Talimat Verildi"

Lefkoşa, 14 Şubat 12 (T.a.k.): Maliye Bakanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Ve Kktc Arasındaki İşbirliğini Sorunsuz Gerçekleştirmek İçin Hükümetin Girişimde Bulunduğunu Ve Mersin Gümrüğünde Zaman Zaman Yaşanan Sıkıntıların Giderilmesi İçin Siyasi Talimatın Verildiğini Söyledi. .

 
 
Tatar:

Bakan Tatar, bugün Kanal T'de yayınlanan bir programda, Ankara temaslarını anlattı ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Tatar, Türkiye  Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve  Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la KKTC'den Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden diğer ülkelere yapılan ihracatların Mersin gümrüğünde herhangi bir sıkıntı yaşamaması  için görüşmeler yaptığını belirten Tatar, hükümet olarak ayrıca iki ülkeden bürokratlardan oluşan uzmanların Lefkoşa'da toplantılar yaptıklarını ve gerekli  mevzuatları görüştüklerini ifade etti. Bakan Tatar, "yapılan çalışmalarla Mersin gümrüğünde sıkıntı kalmayacak" dedi.

"KURULACAK LABORATUARDA AKREDİTE YAPILACAK"

Gıda ürünlerinin ihracatında ve İthalatında bir takım mevzuat düzenlemeleri olduğuna dikkat çeken Maliye Bakanı Tatar, bu nedenle sorunların aşılması gerektiğine dikkat çekerek KKTC'de kurulacak bir laboratuarın söz konusu olduğunu belirtti. Tatar, bu laboratuarda akredite edilecek olan ürünlerin Mersin'de kabul edileceğini, ufak tefek mevzuatlar dışında herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

Şu aşamada Tarım Bakanlığına bağlı bir Gıda Labaratuarının kurulum aşamasında olduğunun da haberini veren Tatar, gerekli tedbirler alındıktan sonra herhangi bir sorun olmayacağını vurguladı.

KKTC'nin bir ithalat  ülkesi  olduğunu ifade eden Tatar, ekonominin ithalata dayalı olduğunu her yıl oranın artarak devam etmesi sonucu ithalat rakamlarının 1.5 Milyar Doları aştığını, bu rakamın 1 Milyar Doları'nın ise sadece Türkiye Cumhuriyetine gerçekleştirildiğini söyledi.

Bakan Tatar Yunanistan'da yaşanan kaotik ortamı örnek göstererek KKTC'nin ambargo ve izolasyonlara rağmen  mali disiplini kontrol altına almaya çalışarak bütçedeki kazanımları halka adil bir şekilde, gerek maaş, gerekse sosyal haklar olarak dağıtmaya çalışıldığını ifade etti.

Tatar, bazı televizyon kanallarında ve gazete haberlerinde sürekli kötümser konuşulduğunu ve yazıldığını, kötü yorumlarla ekonomistlerin dahi kendi aralarında tartıştıklarını ifade ederek beklentilerin azaldığı, harcamaların düştüğü bir ortamda zaten o ekonominin kötüye gideceğini, oysa objektif ve tarafsız olarak yorumların  pozitif yönde olmasının halktaki beklentileri daha iyi yönde etkileyebileceğini dile getirdi.

HÜKÜMET VİZYONU

Maliye Bakanı Ersin Tatar, "UBP hükümetinin vizyonu yoktur" eleştirilerine de yanıt  verdi. "UBP hükümeti vizyonsuz değildir" diyen Tatar, hükümetin vizyonunun  TC-KKTC protokollerine uygun olarak kamunun etkinliğini artırmak, kamunun zaman içerisinde ekonominin içerisindeki payının daha da azaltılarak verimliliğin artırılması, özel sektörün önünün açılması, yatırımların artması, üretimin artması şeklinde olduğunu kaydetti.

Bir ülkede üretim yoksa o ülkede refah seviyesinin yükselmesinin imkansız olduğuna vurgu yapan Tatar  yatırımların önemine dikkat çekti.

KALKINMA BANKASI KREDİLERİ

Kalkınma Bakansına geri dönmeyen krediler için Ekonomi Bakanlığının çalışmalar yaptığını son yıllarda geçmiş yıllara oranla bir iyileşme kaydedildiğini fakat eskiden gelen bazı kredilerin de donuk  aşamasında olduğunu bildiklerini ifade eden Tatar, bu gibi durumlarda Ekonomi Bakanlığına bağlı olan Yönetim Kurulunun yasal süreç başlattığını ama yargı süresinin uzun sürdüğünü söyledi.

Tatar, "Kalkınma Bakansı  bir devlet kurumudur. Kaynakların devlet tarafından oraya aktarılır. Dolayısıyla halkın parasıdır. Halkın parasının da zamanında geri dönmesi için  gerekli muameleler ve yasal takiplerin yapılabilmesi oradaki yönetimin sorumluluğundadır" dedi.

Bakan Tatar yatırımcılara bir takım imkanların sunulması bakımından uzun vadeli iyi koşullarda kredilerin önemli olduğunu dile getirerek, "fakat zaman içerisinde alınan paranın da faizi ile beraber geri ödenmesi şarttır" şeklinde konuştu.

Kalkınma Bankasından alınan kredilerin geri ödenmemesi halinde bunun haksız rekabete yol açtığını ve devletin de bu durumdan zarar gördüğünü söyleyen Tatar, Kalkınma Bankası'nın da iyi yönetilmesi gerektiğini kaydetti. Bakan Tatar, Maliye Bakanlığının da alınan kredilerin geri dönüşümü için takipçi olduğunu, son bilgilere göre geri dönüşümlerde iyileşmeler olduğunu ifade etti.

BELEDİYELERE 138 MİLYON TL

Bakan Tatar, 2012 yılında belediyelere Maliyeden çıkacak olan para miktarının toplam 138 milyon TL olduğunu vurguladı. Tatar, bu rakamın KKTC bütçesi içerisindeki yerinin azımsanamayacak bir miktar olduğunu ifade ederek mali gelirlerin yüzde 8.5'ine tekabül eden bu rakamın önemli bir kalem olduğunu söyledi.

Belediyelere aktarılan bu miktarı nasıl dağıtacaklarını belediyelerin kendilerinin belirlediğini vurgulayarak yerel yönetimlerin kendi gelirleri de olduğunu ifade eden Tatar, örneğin emlak vergileri, halktan aydınlatma, kanalizasyon vb. hizmetlerin gelirlerinin belediyeler tarafından toplanarak devlet katkısıyla da gelir ve gider dengeleri oluşturulduğunu hatırlattı.

Bu harcamaların denetiminin de Maliye'de değil İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığında olduğunu kaydeden Maliye Bakanı, mali düzenlemeler ve buna bağlı olarak da bazı yasal düzenlemelerin yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Tatar TC-KKTC arasında imzalanan protokollere artık sadık kalınacağını buna bağlı olarak da Türkiye'den KKTC'ye önemli katkılar yapıldığını, 2012 yılında direkt bütçeye yapılacak olan katkının  350 milyon olduğunu söyledi. TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile de görüştüğünü ifade eden Tatar, savunma giderlerine 180 milyon TL, reel sektöre direkt katkının 100 Milyon TL, yatırımlara 200 milyon TL, toplamda 1 Milyar TL'nin üzerinde katkı yapılacağını ifade etti.

(HA)

 
14 Şubat 2012 Salı 17:06
Okunma: 514
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu