Ana Sayfa » Kıbrıs » Tatar, Türkiye bankalar birliği yetkililerini kabul etti

Tatar, Türkiye bankalar birliği yetkililerini kabul etti

Tatar: "Türkiye bankalarının KKTC'deki oluşumları ve ekonomiye katkıları bizim açımızdan önemli".

 
 
Tatar, Türkiye bankalar birliği yetkililerini kabul etti
"EKONOMİK ALTYAPIYI NE KADAR GÜÇLENDİREBİLİRSEK HEPİMİZ İÇİN O KADAR DAHA İYİ OLUR"


KESKİN: "ORTAK ARZUMUZ KKTC'NİN EKONOMİK POTANSİYELİNİN GELİŞTİRİLMESİ, DEĞERLENDİRİLMESİ"


Maliye Bakanı Ersin Tatar, bugün, Türkiye Bankalar Birliği yetkililerini kabul etti.


Kabulde konuşan Bakan Tatar, KKTC'de oldukça eskilere dayanan bir bankacılık kültürü bulunduğunu, ancak son yıllarda yüksek faizlerin ciddi sıkıntı yarattığını belirtti ve serbest piyasada rekabet koşullarının artırılması, rekabet ortamının daha da gelişmesi için açılımlarının sürdüğünü kaydetti.


Türkiye ve şube bankalarının, son yıllarda mevduatlara göre verdikleri kredilerin artmasının kendilerini memnun ettiğini ifade eden Tatar, ancak özellikle projelerde tapu konusunda Türk malı, Rum malı ayrımının sıkıntı doğurduğunu belirterek, bankaların üst yönetimleriyle bu konunun yeniden değerlendirilmesini istedi.


Bunun her bankanın kendi yönetimi ve ilgili birimlerinin inisiyatifinde olduğunun da bilincinde olduğunu ifade eden Maliye Bakanı Tatar, "Ancak süreç içerisinde burada bir dava vardır. Ulusal bir mücadele vardır. KKTC bizimdir ve bizim olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin en üst makamları da bazı toplantılarda bize bunu teyit etmektedirler. O bakımdan buranın ekonomik altyapısını ne kadar güçlendirebilirsek hepimiz için o kadar daha iyi olur" şeklinde konuştu.


KKTC'nin ekonomik altyapısının güçlendirilmesinin önemi üzerinde duran Bakan Tatar, Türk bankalarının KKTC'deki oluşumlarının ve ekonomiye katkılarının da önemli olduğunu vurguladı.


Bu bankaların faaliyetlerini geliştirmesini istediklerini ifade eden Tatar, Bankalar Birliği'nin banka üst yönetimlerine yapacakları telkinlerin de kendileri açısından önemli olduğunu kaydetti.


Hükümetin aldığı tedbirlerle ekonominin daha sürdürülebilir bir yapıya gelmesi yönünde önemli mesafe kaydedildiğini ifade eden Tatar, bunları sistemin güçlenmesi, riskin azalması açsından olumlu gelişmeler olarak değerlendirdi.


Mecliste bulunan Borçlanma Yasası'nın geçmesi ve hükümetin yapacağı bazı çalışmalarla faizlerin kendi trendi içinde düşeceği ümidini taşıdığını da sözlerine ekledi.


KESKİN


Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin de, iki ülke arasındaki bankacılık sektörlerinin ilişkilerinin daha iyi olmasının, ekonomik ilişkilere olan katkısının artmasını arzu ettiklerini ifade ederek, 2006 yılında prensip olarak Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği ile Türkiye Bankalar Birliği arasında başlattıkları çalışmalar çerçevesinde her yıl biraraya gelerek gelişmeleri değerlendirmeyi sürdürdüklerini anlattı.


Keskin, bu çerçevede KKTC'de faaliyeti bulunan şube bankalarının gerek buradaki konularını, sorunlarını değerlendirmek, gerekse ekonomik alanda yapılabilecek işbirliğine ilişkin potansiyelleri değerlendirmek üzere Merkez Bankası Başkanı'nın inisiyatifiyle toplantılara başladıklarını kaydetti.


KKTC'de faaliyet gösteren bankaların yılda yaklaşık 800 çalışanına eğitim programı hazırladıklarını da belirten Keskin, birliklerin ilgili temsilcilerinin bir araya gelerek belirledikleri ihtiyaçlar doğrultusunda Türkiye'den de eğitimci gönderdiklerini anlattı.


"ŞUBELER BURANIN POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN GELİYOR"


Buraya gelen şubelerin, kamuoyunda algılandığının aksine buraya, buranın potansiyelini değerlendirmek üzere geldiğini belirten Keskin, 2006'da düşük olan mevduatın krediye dönüşme oranının, yapılan düzenlemelerle artış gösterdiğini ve devam eden bu artışı memnuniyetle izlediklerini kaydetti.


Keskin, bir ülkenin ekonomisinin gelişmesinde bankacılık sisteminin temel rol oynadığını belirterek, "çünkü bankacılık sitemi sonuçta o ülke halkının tasarruflarını kullanan ve girişimciye para aktaran bir kurumdur. Bankacılar için asıl olan, bu paraların zamanında ve eksiksiz geri gelmesidir. Risklerin iyileşmesini sağlayan her düzenleme, bankacılık siteminin buradaki potansiyelini artıracaktır" şeklinde konuştu.


Bu bağlamda Merkez Bankası ve hükümetin çalışmalarıyla ilgili bilgiler de aktaran Keskin, tapuyla ilgili konularda ise Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Bankalar Birliği eski yönetim kurulu başkanına bir değerlendirmesi ve talimatı olduğunu, bunu da değerlendirdiklerini ancak hukuki alanlarda açık olmayan bazı konularda KKTC'nin ilgili birimlerinden değerlendirme beklediklerini aktardı.


Keskin, burada faaliyette bulunan gerek yerli gerekse Türkiye bankalarının ortak arzusunun, KKTC'nin ekonomik potansiyelinin geliştirilmesi, değerlendirilmesi olduğunu ifade ederek, Maliye Bakanı Tatar'a desteği için teşekkür etti.

 
11 Haziran 2011 Cumartesi 02:35
Okunma: 573
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu