Ana Sayfa » Kıbrıs » Tatar: Ülkede huzursuzluk yaratılması doğru değil

Tatar: Ülkede huzursuzluk yaratılması doğru değil

Tatar: "toplu İş Sözleşmesinin Bitim Tarihi Olan 2012 Sonuna Kadar İşe Giren Devlet İşçileri Kıdem Tazminatı Hakkını Kazandı...bundan Sonra Girenler Alamayacak".

 
 
Tatar: Ülkede huzursuzluk yaratılması doğru değil
Maliye Bakanı Ersin Tatar, toplu iş sözleşmesinin bitiş tarihi olan 2012 sonuna kadar işe giren devlet işçilerinin kıdem tazminatı hakkını kazanmış olduğunu ve emekli olunca tazminatlarını alacaklarını ancak bundan sonra işe girenlerin alamayacağını söyledi.
 
1 Ocak 2008'de ilk ilgili yasanın CTP-BG hükümeti döneminde geçtiğini, Tek Tip Sosyal Güvenlik Yasası  kapsamında aşamalı olarak kıdem tazminatlarının ortadan kalkmasının öngörüldüğünü anımsatan Maliye Bakanı Ersin Tatar, kendilerinin bu yasa çerçevesinde hareket ettiklerini,  bunu tüm sendikaların da bildiğine işaret etti.


Tatar, bu gerçekler ortadayken, olayı sendikal kavgaya dönüştürüp ülkede huzursuzluk yaratılmasının yanlış olduğunu vurguladı.


TAK'ı ziyaret ederek "Kıdem Tazminatlarının kaldırılması" konusunda açıklama yapan Maliye Bakanı Ersin Tatar, 1 Ocak 2008'den sonra işe giren memurların yasaya tabii olarak ikramiye alamayacağını sadece İhtiyat Sandığı yatırımlarını alabileceklerini anlattı. Ersin Tatar, işçiler için ise Toplu İş Sözleşmesi bulunması nedeniyle sözleşmenin bitiş tarihi olan 2012 sonu itibarıyla yasa kapsamına girdiklerini ifade etti.


Maliye Bakanı Tatar, kimsenin kendisinin yasalara aykırı imza atmasını beklememesi gerektiğini söyledi.


Sendikaların uzlaşma için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sendikalar Mukayiti'ne başvurduklarını ve Maliye Bakanlığı olarak kendilerinin de bunu kabul ettiğini belirten Tatar, pazartesi günü Uzlaşma Komisyonu'nun toplanacağını kaydetti.


YASA 2008'DE GEÇTİ


1 Ocak 2008'de ilk ilgili yasanın CTP-BG hükümeti döneminde geçtiğini, Tek Tip Sosyal Güvenlik kapsamında aşamalı olarak kıdem tazminatlarının ortadan kalkmasının da amaç olduğunu kaydeden Maliye Bakanı Ersin Tatar, bunu tüm sendikaların bildiğini ifade etti.


1 Ocak 2008'den sonra işe giren memurların ikramiyeye tabi olmadığını sadece İhtiyat Sandığı yatırımları olduğunu anlatan Ersin Tatar, devlet işçilerinin, toplu iş sözleşmesinin bitim tarihi olan 2012 sonuna kadar işe girenlerin kıdem tazminatı hakkını kazanmış olduğunu belirtti.


Şu anda devlette çalışan 3 bine yakın işçinin bir şey kaybetmeyeceğini vurgulayan Tatar, sendikaların bunun aksini yaymaya çalıştığını ancak bunun doğru olmadığını söyledi.Tatar, "Bundan sonra işe girecek olanlar Tek Tip Sosyal Güvenliğe geçildiği için artık kıdem tazminatı alamayacaklar. Anayasal eşitlik açısından da artık İhtiyat Sandığı birikimleri kadar emekli aylığı alacaklardır" dedi.


"HALEN ÇALIŞANLAR KAPSAM DIŞI"


Sendikaların, "Devlette halen çalışan işçilerin de bugünden itibaren kıdem tazminatlarının duracağı" söylemleri yaydıklarını ifade eden Tatar, "Bu doğru değil. Onların kıdem tazminatlarının işleyişi  emekli olacakları tarihe kadar devam edecek. Müktesep hak diye bir şey var. Biz de bunlara dikkat ediyoruz" şeklinde konuştu.


"ATACAĞIM İMZAYA DİKKAT ETMELİYİM"


Maliye Bakanı olarak bundan sonraki toplu iş sözleşmesinde atacağı imzaya ilgili yasalar gereği dikkat etmekle sorumlu olduğunu vurgulayan Tatar, kimsenin kendisinin yasalara aykırı imza atmasını beklememesi gerektiğini söyledi.


"Seçim geliyor diye beni imzalamam için tehdit etmeleri doğru değil" diyen Maliye Bakanı Tatar, "Bu devleti ciddiyetle yöneteceksek yasalara uymak zorundayız" dedi.


Tatar, bugüne kadar işe girenlerin Toplu İş Sözleşmeleri ve yasalar çerçevesinde kıdem tazminatı haklarını kazandıklarını tekrarlayarak, işçileri sağduyuya davet etti, yanlış yönlendirmelere kapılmamalarını istedi.


SENDİKAL KAVGA


Olayı sendikal kavgaya dönüştürüp ülkede huzursuzluk yaratılmasının yanlış olduğunu kaydeden Tatar, diğer sendikaları yanlarına alarak 'memlekette hak gaspı yapılıyor' diye olayı eyleme çevirmenin kimseye fayda sağlamayacağını belirtti.


Kamuoyu ve işçilerin olayı bilmediğini, sendikaların eyleme giderken doğruları paylaşması gerektiğini ancak bunun yapılmadığını ifade eden Tatar, "Ben doğruları paylaşmak istedim. Mevcut toplu sözleşme süresi bitti ve artık bundan sonra uygulamayı yasalara uygun olarak yapmalıyız" dedi.Sendikaların ve o zamanın Hür-İş Genel Başkanı Özay Andıç'ın da uygulama ile yasaları bildiğini tekrarlayan Tatar, "Bu noktada artık suskunluğumu bozarak gerçeği halka anlatmakla sorumlu olduğumu düşünüyorum" şeklinde konuştu.


SENDİKALAR MUKAYYİDİNE BAŞVURU


Sendikaların uzlaşma için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sendikalar Mukayyidi'ne başvurduklarını ve Maliye Bakanlığı olarak kendilerinin de bunu kabul ettiğini belirten Tatar, pazartesi günü Uzlaşma Komisyonu'nun toplanacağını da sözlerine ekledi.

 
30 Mart 2013 Cumartesi 16:01
Okunma: 917
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu