Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Tatbikat Haberleri...

Tatbikat Haberleri...

"Savaş Alanına Döndü..."

 
 
Tatbikat Haberleri...
İngiliz, İsrail ve Türk hava-deniz kuvvetlerinin aynı anda gerçekleştirdikleri tatbikatlar yüzünden Kıbrıs'ın güneyinin ve bazı durumlarda da MEB içerisindeki bölgelerin dün savaş alanına döndüğü iddia edildi.  

Simerini gazetesi "MEB'de Türk Oyunları" başlıklı haberinde, aynı sahnenin bugün de yaşanacağını, bununla birlikte üç ülkenin tatbikatlarının bugün tamamlanmasının beklendiğini yazdı.

Haberde, İsrail kuvvetlerinin bölgede bulunmasının, Türklerin yasadışı olarak gerçekleştirildiği iddia edilen hava-deniz tatbikatına yanıt niteliği taşıdığı ileri sürülürken; İngilizlerin de yakınlarda bulunduğu ifade edildi.

Gazeteye göre, Türkiye'nin bölgedeki tatbikatıyla ilgili açıklamada bulunan Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis, Rum Yönetiminin konuyla ilgili uluslararası girişimlerde bulunduğunu ve Türklerin tavrını şikâyet ettiğini söyledi.

Rum siyasi güçlerinin de Türklerin bölgedeki tatbikatını kınadığını yazan gazete, partiler ve siyasi güçlerin Rum hükümetini, AB kurumsal organlarının konuya hemen ve kararlı bir şekilde tepkide bulunmalarını talep etmeye çağırdığını belirtti.

Gazeteye göre Savunma Bakanı İliadis, Türkiye'nin tatbikat yapacağını açıkladığı bölgenin MEB'de (Münhasır Ekonomik Bölge)  bulunan 2, 3, 8, 9 ve 12'inci parsellerden bazı bölümleri kapsadığını ileri sürdü.

"BM NEZDİNDE GİRİŞİMLER"

Türklerin bölgedeki faaliyetlerinin Hükümeti Sözcüsü Stefanos Stefanu tarafından da kınandığını yazan gazete, Stefanu'nun konuyla ilgili BM nezdinde girişimlerde bulunduğuna ilişkin açıklamasına yer verdi.

Türkiye'nin tatbikatının dün 09.00-14.00 saatleri iki torpido botu ve bir korvetin katılımıyla gerçekleştiğini iddia eden Stefanu, tatbikatın 2, 3, 8, 9, 12 ve 13'üncü parsellerdeki MEB'in bazı bölümlerindeki uluslararası sularda olmak üzere Kıbrıs'ın güneyinde gerçekleştiğini ileri sürdü.

BM'nin de bölgede gerilim yaşanmamasını istediği bir dönemde bulunduklarına dikkat çeken Stefanu, Türkiye'nin ise BM Genel Sekreterinin çağrılarına bu tarz tatbikatlar gerçekleştirilmesiyle yanıt verdiğini öne sürdü.

Stefanu, Türkiye'nin aksine İngiltere'nin Rum yönetimini tatbikat konusunda bilgilendirdiğini ekledi.

"İSRAİL'DEN YANIT"

Gazete, İsrail'in aynı bölgede yaptığı hava-deniz tatbikatının ise Türkiye'nin MEB'deki hava-deniz tatbikatına yanıt niteliği taşıdığı yorumunda bulundu.

Gazete, İsrail'in, bölgedeki petrol sondaj platformlarını, aynı zamanda Kıbrıs açıklarındaki başka araştırma noktalarını korumak için dört savaş gemisini, insansız uçakları ve yüzlerce askerini artırma yoluna gittiğini de belirtti.

İngiliz Üslerinden bir kaynağın, bölgedeki durumun ele alınması için Türk ordusuyla irtibata geçilmediğini söylediğini de yazan gazete, İngilizlerin kendi tatbikatlarının üslerin yetki alanına girdiği düşünülen bölgede yapılacağını söylediklerini ekledi.

Gazeteye göre Hükümet Sözcüsü Stefanu, İsraillilerin kurallara ve uluslararası kanunlara göre tatbikat yaptığını, aynı zamanda her daim Rum yönetimiyle ortak olduğunu savundu.

RUM SİYASİLERDEN VE PARTİLERDEN TEPKİ

Habere göre, yazılı açıklamayla Türkiye'nin tavrını kınayan Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK Başkanı Yannakis Omiru, bunun Doğu Akdeniz'deki istikrar ve barışın karşısında bir faaliyet olduğunu iddia etti.

Omiru, Avrupa kurumsal organlarının buna kararlı bir şekilde tepki göstermesini beklediklerini ekledi.

EVRO.KO (Avrupa Partisi) Başkan yardımcısı Marios Karadonas da, Türkiye'yi tatbikatla "tahrikte bulunmakla" suçlayarak, bölgede gerilim yaratılmayı çalışıldığını iddia etti.

Karadonas, "Türklerin meydan okumalarına Avrupa tarafından tolerans gösterilmesinin, Doğu Akdeniz'deki istikrarı ve barışı sabote ettiğini" de iddialarına ekledi.

Rum hükümetini "Türk tahriklerini kınamaya" çağıran Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise, "AB'a aday bir ülkenin, başka bir Avrupa ülkesinin egemenliğini ihlal ettiğini" savundu.

"GERİLİM SENARYOLARI..."

Alithia gazetesi ise "12'inci Parselde Gerilim Senaryoları Tekrarı" başlıklı haberinde, İngilizler, Türkler ve İsraillilerin tatbikatlarını, birbirlerine yaklaşmadan tamamladıklarını yazdı.

Türklerin tatbikatı, 12'inci parselde yaptıkları atışlarla tamamladıklarını ileri süren gazete, İngilizlerin Limasol'un güneyinde eğitim uçuşlarının üzerinde durarak tatbikat yaptıklarını, İsraillilerin ise dün bölgede görünmediklerini kaydetti.

Gazete, uluslararası örgütleri bilgilendiren Ankara'nın bir kez daha Rum Yönetimi'ni es geçtiğini belirtti.

Türklerin tatbikatına bir firkateyn, bir korvet ve iki torpido botundan oluşan Türk donanma filosunun katıldığını yazan gazete, Ercan havalimanından kalktığı iddia edilen bir hava işbirliği uçağının da bölgede devriye yaptığını kaydetti.

Tatbikata, firkateynden kalkan helikopterin katıldığı da belirtildi.

İngilizlerin ise her zaman tatbikat yaptıkları Kıbrıs'ın güneyindeki bölgede bulunduklarını yazan gazete, İngilizlerin bu sefer tatbikat alanını genişletmek için Rum yönetiminden izin istediklerini belirtti.

Gazete, İngilizlerin tatbikatına ise, Tornado savaş uçakları ise Hawk tipi eğitim uçaklarının katıldığını ifade etti.

İsraillilerin de Kıbrıs'ın güneyine uzanan bölgeyi bağladıklarını kaydeden gazete, bu bölgenin "Kıbrıs FIR hattı" içerisinde bulunan sadece çok küçük bir parçayı içine aldığını belirtti.

İsraillilerin tatbikatının 3 günlük olduğunu anımsatan gazete, şu an Doğu Akdeniz'de Amerika'ya ait iki adet destroyer bulunduğunu ve bunların tatbikatların gerçekleştirildiği esnada Lübnan yakınlarında ve MEB dışında bulunduklarını ekledi.

Rum Yönetiminin Türkiye'nin Kıbrıs açıklarındaki tatbikatıyla ilgili gerekli tüm girişimlerde bulunduğunu ifade eden Rum Hükümeti Sözcüsü Stefanos Stefanu da, tatbikatın dün uluslararası sularda gerçekleştiğini sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE DENİZALTIYLA GELDİ... RUS GEMİLERİ SURİYE'YE, AMERİKA'YA AİT UÇAK GEMİSİ DOĞU AKDENİZ'DE"

Politis gazetesi ise "Denizaltılarla Geldiler" başlıklı haberinde, Doğu Akdeniz'deki savaş gemileri hareketliliğinin arttığını, Rus gemilerinin Suriye'ye yaklaştığını, Amerika'ya ait uçak gemisinin de Rodos çevresinde hareket etmekte olduğunu yazdı.

Haberde, Türkiye'nin tatbikatının donanmaya ait birçok gemiyle, dünden itibaren sözde Rum MEB'iyle çakışan deniz bölgelerindeki Kıbrıs'ın güneyindeki uluslararası sularda gerçekleştirilmekte olduğu ileri sürüldü.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, gerçek mermilerle yapıldığı iddia edilen tatbikata, en az 5 gemi ve bir denizaltının katıldığını kaydeden gazete, Türkiye'nin tatbikatının dün 2, 3, 8, 9 ve 12'inci parseller içerisinde yapıldığını öne sürdü.

İngilizlerin hava-deniz tatbikatının da 13'üncü parsele dayandığını ifade eden gazete, bahse konu bölgede tatbikatlar yapılmasının oldukça alışılagelmiş bir şey olarak kabul edildiğini, aynı zamanda Doğu Akdeniz'deki hareketliliğin Kıbrıs'la değil Suriye'yle ilişkilendirilmekte olduğunu ekledi.

Altı adet Rus gemisinin de bugün Suriye'nin Tartus limanına ulaşacağını yazan gazete, kendisine 6'ıncı filoya ait dört geminin eşlik etmekte olduğu bir Amerikan uçak gemisinin de Rodos yakınlarında hareket ettiğini ekledi.

Fileleftheros gazetesi ise "12'inci Parselden Atışlar... Türk Donanması Kıbrıs MEB'inde Mesaj Yollayarak Tatbikat Yaptı" başlıklı haberinde, Türklerin Kıbrıs açıklarındaki tatbikat çerçevesinde 12'inci parsel içerisinde atış yaptıklarını iddia etti.

Gazete, özellikle bu parselin seçilmesinin, Türklerin Rum yönetiminin doğal gaz araştırmalarını kabul etmemesine doğrudan atıfta bulunduğunu  ileri sürdü.

Haberde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yorgos Delavekuras'ın da bölgedeki Türk faaliyetlerini kınadığı belirtildi.

Haravgi ise habere "Kıbrıs MEB'indeki Türk Tatbikatlarıyla İlgili Girişimler... Türkiye İsrail ve İngiltere'nin Aksine Lefkoşa'yı Görmezden Geldi" başlıklarıyla yer verdi.

(İY/GÜR)


TAK
 
13 Temmuz 2012 Cuma 13:01
Okunma: 765
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu