Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Tatbikat "yasadışı"

Tatbikat "yasadışı"

Rum Yönetimi'nin Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla 31 mayıs-3 haziran döneminde gerçekleştirdiği "Argonot 2011" tatbikatının dünkü son aşamasının mari'deki evangelos florakis deniz üssü'nde icra edildiği haber verildi.

 
 
Tatbikat
Simerini, "Çok Uluslu Tatbikat Başarıyla Tamamlandı... Argonot 2011'in Hedefleri Başarıldı" başlığıyla yansıttığı haberinde, Savunma Bakanı Kostas Papakostas'ın tatbikatın dünkü son bölümünde yaptığı konuşmaya yer verdi.

Habere göre "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin toprağının büyük bölümünde süregelen işgalden dolayı sorunlar yaşadığını ancak buna rağmen uluslar arası barışın korunmasına her şekilde katkı koymaya çalıştığını" söyleyen Papakostas, tatbikatın ana hedefinin iletişim ve karşılıklı anlayış ruhunun geliştirilmesi, tatbikat katılımcıları arsındaki asker-sivil işbirliğinin etkin ve uyumlu olabilmesi için eksek prosedürlerin uygulanması olduğunu anlattı.

Papakostas, Kuzey Afrika ve Arap ülkelerdeki ayaklanmaların ve çeşitli ülkelerde gözlemlenmekte olan iç istikrarsızlık ve çözülmenin dünya güvenliğini etkilediğini, örgütlü suçta modern şekiller geliştirilmesi koşullarını hazırladığını söyleyen Papakostas, şöyle devam etti:

"Kıbrıs'ın BM örgütünün, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT), özellikle de AB'nin çeşitli güvenlik yapılarına aktif katılımı uluslar arası meşruiyetini güçlendirmeye ve uluslararası barış ile güvenlik şartlarına olan ilgisini etkin şekilde ortaya koyuyor. AB'nin en güney sınırı olan Kıbrıs Cumhuriyeti liman, havalimanı ve diğer tesisleri gibi altyapılarını AB'nin ve BM'nin operasyonlarına sunuyor."

Papakostas, Rum yönetiminin 9 bakanlık ve RMMO, Rum Sivil Savunma Teşkilatı, İtfaiye Teşkilatı da dahil olmak üzere 16 devlet dairesi ile bu yıl 4'üncüsünü icra ettiği "Argonot" tatbikatına bu yıl Yunanistan ve İngiltere'nin de iştirak ettiğine işaret ederek, tatbikata katılan kuvvetler arasında tam bir koordinasyon olmasından son derece memnun olduğunu söyledi.

Kostas Papakostas, bu yılki tatbikata katılan Yunanistan ve İngitere'ye teşekkür ederek, onları ve bu yıl gözlemci olarak katılan ülkeleri, Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığında düzenlenecek Argonot 2012'ye de katılmaya çağırdı.

Güney Kıbrıs'ın her türlü tehlikeyle, tehditle veya herhangi acil bir vakayla başa çıkıp çıkamayacağı sorulan Papakostas, şunları söyledi:

"Tatbikatta gözlemlediğim kadarıyla doğal tehditlerden, asimetrik olanlara kadar çeşitli tehditlerle başa çıkabilirler. MMAD (Polis Çevik Kuvveti) ve Özel Anti-Terör Takımı'nın kurucusu olarak kendi deneyimimle sizi temin edebilirim ki, bugün izlediğiniz 'otobüsün teröristler tarafından ele geçirilmesinin' canlandırıldığı tatbikat son derece başarılıydı. Bu düzeye gelinebilmesi için çok çalışılması gerekiyor."

Fileleftheros, "Asimetrik Tehditler İçin Argonot... Çok Uluslu Askeri Tatbikat Dün Tamamlandı" başlıklı ve fotoğraf destekli haberinde, 31 Mayıs-3 Haziran'da icra edilen "Argonot 2011" tatbikatında icra edilen senaryoları şöyle sıraladı:

"Deniz korsanlığı, deniz kirlenmesi, araçtan kişilerin kurtarılması, yasadışı silah taşıma, kaçak mültecilerin yasadışı girişi, radyolojik-biyolojik-kimyasal tehdit, yaralıların hava yoluyla tahliyesi, deniz kazalarında kurtarma ve otobüsün teröristler tarafından ele geçirilmesi."

Atithia haberi fotoğraf destekli, "Teröristlerin Etkisiz Hale Getirilmesi... 'Argonot 2011' Dün Başarıyla Tamamlandı"; Haravgi de "'Argonot' Başarıyla Tamamlandı... Savunma Bakanı Kostas Papakostas Görev Alan Bütün Birimlerin Tam Koordinasyonundan Memnuniyet Duyduğunu Vurguladı" başlığıyla aktardı.

Rum basınında daha önce çıkan ilgili haberlerde, tatbikatı yabancı gözlemcilerin de izleyeceği ifade edilmesine karşın  bugünkü haberlerde "yabancı gözlemcilere" değinilmedi.

CANER GÖNYELİ "ARGONOT'A CEVAP"

Öte yandan Fileleftheros, "Mağusa Açıklarında Türk Tatbikatı... 13-16 Haziran'da Sahte Devletin İşbirliğinde İcra Edilecek" başlıklı haberinde, geleneksel Caner Gönyeli Arama ve Kurtarma Tatbikatı'nın bu yıl 13-16 Haziran tarihleri arasında Mağusa-Karpaz açıklarında icra edileceğini okurlarına aktardı.

Tatbikatın "yasadışı" olduğunu savunan gazete, KKTC devletinin işbirliğinde icra edilecek tatbikat ile Türkiye'nin, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını şaibe altına sokarak bölgedeki hak ve yetkiler konusunda oldubittiler yaratmayı amaçladığını" iddia etti.

Gazete alınan ilk bilgilerden, bu yılki tatbikatı sadece KKTC'yle icra edeceğini gösterdiğini yazdı; geçen yılki arama kurtarma tatbikatına BM Barış Gücü'nün iştirak etmemekle birlikte gözlemcilik yaptığını hatırlattı, şunları yazdı:

"BM Barış Gücü subaylarının bu hareketi sıfatlarına uymayan, BM kararlarını ihlal eden, sahte devlete yardımcı olan çok ciddi bir gaf olarak görülüyor. BM Barış Gücü mensuplarının bu yılki tatbikatı da izleyip izlemeyecekleri öğrenilemedi. Türk Arama-Kurtarma tatbikatı Kıbrıs Cumhuriyeti'nin icra ettiği ve dün tamamlanan Argonot 2011'e yanıt niteliğindedir."

TAK

 
5 Haziran 2011 Pazar 01:05
Okunma: 703
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu