Ana Sayfa » Kıbrıs » Tavuk eti ithal edilsin!

Tavuk eti ithal edilsin!

Tarım Bütçesi görüşmelerinde konuşan CTP Milletvekili Önder Sennaroğlu,KKTC'de tavuğun kilosunun 9 lira, dünyadaki ortalama fiyatın ise 3.75 lira olduğunu söyleyerek, "Niyet vatandaşın ucuz et yemesi ise, neden tavuk eti ithali de gündeme getirilmiyor?" dedi.

 
 
Tavuk eti ithal edilsin!
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesini görüşmeye başladı. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesinin görüşülmesi sırasında ilk sözü alan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, narenciyecilerin ödenmemesini gündeme getirdi.

Narenciye üreticilerinin  su ve elektrik zammı konusunda zor durumunda kaldığını ve bu konuda hükümetten yardım beklediklerini ifade eden Denktaş, bunu üreticiler adına dile getirmek istediğini söyledi.

Üreticilerin limon taban fiyatlarının açıklanmamasından şikayetçi olduğunu ifade eden Denktaş  düşürülen doğrudan gelir desteğinin yeniden yükseltileceğine ilişkin verilen sözlerin yerine getirilmediğini söyledi.

Azaltılan doğrudan gelir desteğinin peşin değil 4 taksite bölündüğünü, yine de ödenmediğini kaydeden Denktaş, bu şekilde devam edilirse gelecek sezon yaklaşık 10 bin dönüm narenciye bahçesinin kurutulacağı uyarısında bulundu.

Narenciyenin önemli bir ürün olduğunu belirten Denktaş, 160 liraya düşürülen doğrudan gelir desteğinin yeniden 240 liraya yükseltilmesini istedi.

ÖNDER SENNAROĞLU

Serdar Denktaş'tan sonra söz alan CTP Milletvekili Önder Sennaroğlu, doğrudan gelir desteğinin 240 liradan 160 liraya CTP döneminde düşürüldüğünün doğru olduğunun söyledi.

Doğrudan gelir desteğinin mal oluş fiyatı ile satış fiyatı arasındaki fark hesaplanarak belirlenen bir ödenek olduğunu ifade eden Sennaroğlu, o yıl üreticinin daha fazla para kazanıp, daha fazla mutlu olduğunu savundu.

"CTP'yi eleştirirken abdest alacaksınız" diyen Sennaroğlu, herkesin CTP dönemini aradığını, herkesin Hanya'yı Konya'yı anladığını ileri sürdü.

Bir yıl önce yaptığı eleştirileri sıralayan Sennaroğlu, geçen bir yılda üreticilerinin sorunlarının, banka borçlarının daha da çoğaldığını, mazotun ilk defa benzin fiyatının üstüne çıktığını kaydetti.

Bakanlar Kurulu'ndan ithal et getirilmesine ilişkin bir tüzük geçirildiğini savunan Sennaroğlu, bu durumun kaçak et olayına kılıf sağlamaya yönelik olduğunu iddia etti.

İthal et getirmekle kaçak et olayının önlenemeyeceğini anlatan Sennaroğlu, bunun için yapılması gerekenin hayvancılığın yapısal sorunlarını çözmek olduğunu söyledi.

UBP'nin ilk yaptığı icraatın hayvan üreticisine indirimli akaryakıtı kaldırmak olduğunu dile getiren Sennaroğlu, Güney Kıbrıs'taki hayvan üreticisinin mazotu 1.5 liraya, KKTC'de ise 2.83 liraya almakta olduğunu belirtti.

KKTC'de tavuğun kilosunun 9 lira, dünyadaki ortalama fiyatın ise 3.75 lira olduğunu kaydeden Sennaroğlu, "Niyet vatandaşın ucuz et yemesi ise, neden tavuk eti ithali de gündeme getirilmiyor?" dedi.

2011 yılında eylem yapmayan üretici birliğinin kalmadığını kaydeden Sennaroğlu, 2012'ye böyle bir ortamda girilmekte olduğunu ifade etti.

Tarımda büyük bir hasar ve tahribat olduğu ve bu tahribatın devam etmekte olduğu görüşünü de öne süren Sennaroğlu, bütçedeki rakamlara bakıldığında kimin üretime ve köylüye önem verdiğinin ortada olduğunu söyleyerek rakamlar üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

2012 yılının hayvancı ve çiftçi açısından daha da kötü bir yıl olacağını ve  üretimden kopanların çoğalacağını ifade eden Sennaroğlu "Bu bütçeyle bu tarım sürdürülemez. Bu nedenle sektördeki tahribat 2012'de artarak devan edecektir" şeklinde konuştu.

Tarım Master Planı hazırlanmasına ilişkin bir niyet görmediğini de söyleyen Sennaroğlu, hükümeti tarımı günü birlik politikalarla yönetmekle suçladı.

Tarımda sürdürülebilir bir karlı üretim sisteminin kurulması, bu yapılırken çevrenin korunması, doğal kaynakların ileriye dönük olarak kullanılması ve üreticiye sağlıklı ürünler sunulması gerektiğini anlatan Sennaroğlu, bunlar yapılmaması durumunda daha fazla ileriye gidilmesinin mümkün olamayacağını savundu.

Enerjiden ve zamandan tasarruf için tarımda teknolojinin geliştirilmesinin önemine de değinen Sennaroğlu, bu konuda da üreticiye devlet desteğinin sağlanmasının şart olduğuna dikkati çekti.

Sennaroğlu, tarımda sürdürülebilir karlı bir üretim için maliyetlerin düşürülmesi gereğine de işaret etti.

Üretimde standardı ve kaliteyi yükseltmeden, ihracat için başkasının kapısına dayanılmayacağını ifade eden Sennaroğlu, "3 yıldır bu konuda yaprak kıpırdamıyor. O zaman orda niye oturuyorsunuz" dedi.

Tarım arazilerinin her geçen gün azalmakta olduğunu belirten Sennaroğlu, arazi kalmazsa ileride tarımın da yapılamayacağı görüşünü dile getirdi.

Ülkedeki kanser olaylarının artmasına karşın hala daha Gıda Yasası'nın geçirilmemesini de eleştiren Sennaroğlu, "Niyetiniz nedir.  Gıda güvenliği konusunda herkes endişe içerisindedir. Vatandaşlara günahtır" şeklinde konuştu.

Konuşması  sırasında Sennaroğlu ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

"Yapacayık, edeceyik" kelimelerini UBP'den çok duyduklarını savunan Sennaroğlu, "Artık yapın da görelim" dedi.

41 kuruşa  alınan arpanın bir iki ay sonra üreticiye 50 kuruşa satılmaya başladığını, bunun üzerine yapılan eylem sırasında üreticilerle pazarlıklar yapıldığını ileri süren Sennaroğlu, hükümetin "kurbanlık koç" satar gibi pazarlık yaptığını iddia etti.

Sennaroğlu, Brucella, ekinokok ve benzeri hastalıkların çoğaldığını da ileri sürerek "Bu konuda önlem alınmazsa bunun ülkeye faturası çok ağır olacaktır" şeklinde konuştu.

Hayvancılıkta hak etmeyen kişilere 1 milyon liraya yakın doğrudan gelir desteği ödendiğinin belirlendiğini de savunan Sennaroğlu "Sizin yapacağınız işte bu kadardır" dedi.

TÜK'te haksız yere işten atılanlar olduğunu ileri süren Sennaroğlu, bu kişilerin yeniden işe alınmasını talep etti.

Limon ürününün bu yıl da dalında kaldığını, hala daha limon alımı ile ilgili bir açıklama yapılmadığını kaydeden Sennaroğlu, hükümetin limon almaya niyeti varsa bunun fiyatını bir an önce çıkıp açıklaması gerektiğine işaret etti.

Cypfruvex yönetim kurulunda üretici birliğinden temsilci alınmadığını da dile getirerek bu durumu eleştiren Sennaroğlu, Cypfruvex'te partizanlık yapılmakta olduğunu da ileri sürdü.

3 bin üreticiye hiçbir artış verilmemesine karşın, bu yıl narenciye ihracatı yapan şirketlere verilen ihracat teşvik priminin artırıldığını ifade eden Sennaroğlu, bu tutumun hatalı olduğu görüşünü dile getirdi.

Sennaroğlu, narenciyeden sonra en önemli ihracat ürününün patates olduğunu, kendi bakanlığı döneminde önemli miktarlarda patates ihraç etmelerine karşın, UBP hükümeti döneminde ihracatın hemen hemen durduğunu iddia etti.

Balıkçıların sorunlarını da dile getiren Sennaroğlu, 2010 yılından bu yana balıkçılara teşvik primlerinin ve 36 bin lira  balon balığı alacaklarının ödenmediğini kaydeden Sennaroğlu "Makam arabalarını değişemeye para bulursunuz da üreticinin 36 bin lirasını ödemeye neden para bulamazsınız?" dedi.

Hükümetin söz vermesine karşın zeytin üreticisine de katkı vermediğini ileri süren Sennaroğlu, fiyat politikası nedeniyle harup ürününde de kötüye gidiş yaşandığını ifade etti.

Her tarafta fare istilası olduğunu, harup ağaçlarının fare istilası nedeniyle yeşilden kahverengiye döndüğünü söyleyen Sennaroğlu, vakit geçirmeden bu konuda önlem alınmasını istedi.

3 yıldır görevde olan UBP hükümetinin tarım konusunda hiçbir politikası ve vizyonu bulunmadığını iddia eden Sennaroğlu, bu nedenle Tarım Bakanlığı bütçesine oylarının olumsuz olacağını dile getirerek sözlerini tamamladı.
 
16 Aralık 2011 Cuma 16:05
Okunma: 1117
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu