Ana Sayfa » Kıbrıs » Taziye mesajları

Taziye mesajları

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Tedavi Gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde Dün Gece Vefatından Sonra Bugün Kurum, Kuruluş, Dernek, Birlik, Üniversite Ve Örgütler Taziye Mesajı Yayımladı.

 
 
Taziye mesajları
Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Başkanı Vural Türkmen imzasıyla yayımlanan taziye mesajında, "Varoluş mücadelemizin kahraman önderi, liderimiz Denktaş'ın ebediyete göçüşünün yüreklerimizde derin üzüntüsünü yayıyoruz" dedi.

Türkmen, Denktaş'ın Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT)'nin kurucu üyesi olarak cephede mücahitleri yalnız bırakmadığına işaret ederek, Denktaş'ın siyasi arenada da Kıbrıs Türk halkının varoluş kavgasını ömrü boyunca kararlılıkla sürdüren bir lider olduğunu vurguladı.

Vural Türkmen, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın Kıbrıs Türk halkını sömürge döneminden bağımsız ve özgür bir halk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  devletine ulaştırdığını anlatarak, "Denktaş sadece Kıbrıs Türkünün değil, Türk dünyasının sembolü olmuş tarihi bir çınardır" dedi.

"Baba Denktaş'ın çocukları, TMT mensupları ve mücahitler olarak bizlere emaneti olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) devletini yaşatmak ve tanıtmak bizlerin boynunun borcu olan ulusal bir görevdir" diyen Türkmen, şöyle dedi:

"Egemen varlığımıza, bağımsızlık ve özgürlüğümüze, oluşacak tehditlere karşı vatan topraklarımızın ve halkımızın bölünmez bütünlüğüne karşı geçmişte olduğu gibi kararlılıkla mücadelemizi sürdürmekte kesin kararlıyız. Liderimiz Denktaş'a ulu tanrıdan rahmet, yaslı ailesine ve halkımıza sabır ve başsağlığı diliyoruz."

TABİPLER BİRLİĞİ

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Suphi Hüdaoğlu da taziye mesajında, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın Kıbrıs Türk toplumu ve yaşanılan coğrafyadaki son elli yıllık tarih için istisnai bir kişilik ve önemli bir lider olduğuna işret edildi.

Tabipler Birliği taziye mesajında "Rauf Raif Denktaş'ın ölümü nedeniyle öncelikle ailesine, çalışma arkadaşlarına ve Kıbrıs Türk toplumunun tüm bireylerine baş sağlığı dileklerimizi iletir; sabırlı ve sağlıklı yas tutma sürecini yaşayabilmemizi temenni ederiz" denildi.

KIBRIS TÜRK PLATFORMU

Kıbrıs Türk Platformu da yayımladığı mesajda, Rauf Denktaş'ın bir varoluş mücadelesinin zaferinin simgesi, egemen halkına barış ve özgürlüğün simgesi devlet bırakan Türk ulusunun tarihi bir çınarı olduğu kaydedildi.

Platform Basın Sözcümü Hüseyin Alasya imzasıyla yayımlanan baş sağlığı mesajında, "Bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin önderi Denktaş'a yüce Tanrıdan rahmet, yaslı ailesine ve Türk ulusuna sabır ve başsağlığı diliyoruz" denildi.

Mesajda, bugün sözün bittini noktaya gelindiğine işaret edilerek, Türk halkına düşen görevin KKTC devletine, egemenliğe, topraklara ve Türkiye'ye dört elle sarılarak güvenli yarınlara ulaşmak olduğu ifade edildi.

Kıbrıs Türk Platformu mesajında, "Bu mücadelemizde Liderimiz Denktaş gönüllerimizde yaşayacak, onun inanç ve ilkeleri kararlı mücadelemize ışık tutacaktır" denildi.

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİ

KKTC Güvenlik Kuvvetleri Emekli Astsubaylar Derneği de taziye mesajında, "İngiliz Sömürge döneminden başlayarak Kıbrıs Türk halkını egemen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne kavuşturan Rauf Raif Denktaş'ın  ölümü bizleri derinden üzmüştür" dedi.

Dernek Genel Başkanı Esen Ömürlü tarafından yayımlanan mesajda, Rauf Denktaş'ın Mustafa Kemal Atakürk'ten sonra Türk dünyasında bağımsızlık mücadelesini zafere ulaştıran, ikinci Türk devletini kuran bir lider olduğuna işaret edildi.

Mesaja, Denktaş'ın bağımsızlık aşığı tarihi bir çınar olduğu belirtilerek, "Anavatanımız Türkiye'ye olan aşk düzeyindeki bağlılığını son nefesinde bile unutmamıştır" denildi.

"Egemen Kıbrıs Türk halkı olarak, bizlere emanet ettiği KKTC devletini sonsuza kadar yaşatmak, özgürlüğümüze ve vatan topraklarına sahip çıkmak, ilkelerini yaşatmak, bizler için bir namus borcudur" ifadesi kullanılan Emekli Astsubaylar Derneği mesajında, Rauf Denktaş'a rahmet, ailesi ve Türk ulusuna sabır ve baş sağlığı dilendi.

KIBRIS TÜRK KÜLTÜR DERNEĞİ

Kıbrıs Türk Kültür Derneği, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın son nefesine kadar Kıbrıs Türklerinin bağımsızlığı ve egemenliğini savunarak sürdürdüğü mücadelesinin kendilerine ışık olmaya devam edeceğini bildirdi.

Mesajda, Rauf Denktaş'ın Kıbrıs Türkleri başla olmak üzere bütün Türk dünyasındaki mümtaz yerinin korunup onunla anılacağı vurgulanarak, "Yattığı yer aydınlıklar içinde olsun" denildi.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği'nde Kurcu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın ölünü üzerine taziye defteri açıldığı da belirtildi.

DİN GÖREVLİLERİ BİRLİĞİ

KKTC Din Görevlileri Birliği de yayımladığı mesajda, Kurcu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümünün derin  teessürünün yaşandığı belirtildi.

"Milletimiz kahraman bir evlâdını yitirmiştir. Merhum Denktaş'ın kaybı sadece Kıbrıs Türklerinin değil, Türk dünyasının ve bütün İslam âleminin kaybıdır" denilen mesajda, "Bütün ömrü milletinin haklı ve onurlu mücadelesine adanmış 88 yıllık bir tarihten geriye kalan en büyük miras hiç şüphesiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir" denildi.

Mesajda, yapılması gerekenin bu mirasa sahip çıkarak, bütün dünyaya örnek olacak kalıcı ve âdil bir barışın tesisi yolunda başarı elde edilmesi olduğu belirtilerek, bunun  merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın aziz hatırasını yaşatacak en önemli kazanım olacağı kaydedildi.

KARADENİZ KÜLTÜR DERNEĞİ

KKTC  Karadeniz Kültür Derneği Genel Başkanı Turan Büyükyılmaz da yayımladığı taziye mesajında, Kıbrıs Türk halkının liderini kaybettiğini ifade ederek, "Büyük Denktaş, seni ve yaptıklarını hiç unutmayacağız. Büyük Türk ulusuna ve yaslı ailesine sabır ve metanet, merhum liderimize de yüce Allah'tan rahmet dileriz" denildi.

BARIŞ KUVVETLERİ GAZİLER DERNEĞİ

Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği de Kurcu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyle yayımladığı baş sağılığı mesajında KKTC'nin kurucusunu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıkları bildirildi.

Dernek Başkanlığı imzasıyla yayımlanan taziye  mesajında, "Başlatmış olduğu bu mücadeleyi yürüteceğimize ve kurulmuş olan Türk devletine sahip çıkacağımıza hiç kimsenin şüphesi olmasın" denilerek, "Bu duygu ve düşüncelerle kendisine Tanrı'dan rahmet, yaslı ailesine sabır ve tüm Türk milletinin de başı sağ olsun diyoruz. Yattığı yer nur olsun" denildi.

HAK

Halkın Adalet Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Ulaş, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyle yayımladığı mesajda, "Büyük bir mücadele insanı, Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Denktaş'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz" ifadesi kullanıldı.

Taziye mesajında, Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine ve halkımıza başsağlığı dileğinde bulunuldu.

GAÜ

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın yaşamını yitirmesi üzerine yayımladığı taziye mesajında, "Onurlu ve ilkeli mücadelesi ile Kıbrıslı Türklerin kaderini değiştiren Rauf Raif Denktaş'ın vefatı dolayısıyla mücadelesi ve toplumuna adadığı hayatı ile yeri hiçbir zaman doldurulamayacak bir lideri kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz" denildi.

GAÜ Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar imzasıyla yayımlanan taziye mesajında, Rauf Denktaş'ın ömrünü Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türklerinin devlet sahibi olmasına adayan dünyanın yetiştirdiği ender lider ve kanaat önderlerin biri olduğuna işaret edildi.

Mesajda, Kurucu Cumhurbaşkanı ve  Girne Amerikan Üniversitesi Onursal Doktoru Rauf Raif Denktaş'ın en büyük mirasının  mücadeleci ruhu ve vatan sevgisiyle vasiyeti olan bağımsızlık olduğu belirtilerek, bağımsızlığı yaşatılacağı kaydedildi. Taziye mesajında şöyle denildi:

"Kıbrıs Türkü'nün bağımsız bir devlet olmasına adanmış bir ömrün çizdiği yolda bilimin ve aklın ışığında yürümeye devam edeceğimizi belirtir, ailesi başta olmak üzere tüm Türk dünyası ve KKTC halkına başsağlığı dileriz."

TİCARET ODASI

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Günay Çerkez ise taziye mesajında, "Cemaatten halka dönüşümümüzün önderini kaybettik" ifadesini kullandı.

Çerkez, Rauf Denktaş'ın Kurucu Cumhurbaşkanı değil, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin önderi olduğunu ifade ederek, "Kıbrıs Türk halkı kararlı, ilkelerine ve mücadelesine bağlı bir liderini kaybetti. Hepimizin başı sağ olsun" dedi.

Rauf Denktaş'ın sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı değil, kökleri 1950'li yıllara uzanan Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin önderi olduğunu ifade eden Çerkez şöyle dedi:

"Denktaş, önderliğini sadece kararlı duruşu ve mücadeleci kişiliği ile değil, ayni zamanda dünya olaylarının ve siyasi durumun tahliline dayanan bilinci ve siyasi tavrı ile de kanıtlamıştı. Kıbrıs Türk halkı, Denktaş'ın önderliğinde sadece baskılara göğüs germekle kalmamış, siyasi varlığını da sürekli olarak geliştirmiştir. Bugün, O'nu sonsuza uğurlamamızın ardından, 'cemaatten halka dönüşümümüzden' söz ediyorsak, bunun başlıca önderi Sayın Rauf R. Denktaş olmuştur."

KTTO taziye mesajında, O'nun bir insan ömrüne sığabilecek her şeyi yaparak dünyadan ayrıldığına dikkat çekildi.

BULUTOĞLULARI: "HEPİMİZ ONUN YASLI EVLATLARIYIZ..."

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları da mesajında, "Hepimiz onun yaslı evlatlarıyız" dedi.

Bulutoğluları mesajında  "Büyük lider" diye hitap ettiği Denktaş'ın, yaşamını Kıbrıs Türkü'nün bağımsızlık, refah ve güvenliği için harcadığını, onun açtığı bu yoldan kendilerinin de vazgeçmeden ilerleyeceklerini  belirtti.

Mesajında, "Onu anlatmak ve yaşatmak en kutsal görevimiz olacak" diyen Bulutoğluları, Rauf Denktaş'ın sadece Kıbrıs Türk halkının değil, tüm Türk ulusunun lider isimlerinden biri olduğunu kaydetti.

Bulutoğluları, Rauf Denktaş'ın mücadelesi, lider ve bilge kişiliği, sevgisi, hoşgörüsü ve vatan sevgisiyle gelecek nesillere örnek olacağını belirterek, onu anlatma ve yaşatmanın da kendisinin bundan sonraki kutsal görevi olduğunu ifade etti.

EMEKLİ MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Emekli Mücahitler Derneği'nin mesajında da, Denktaş'ın ölümünün başta mücahitler olmak üzere herkesi derinden yaralayarak üzdüğü belirtildi.

Taziye mesajında Denktaş'ın yaslı ailesi ve tüm halka baş sağlığı dileğinde bulunuldu.

ŞEHİTLERİ ANMA VE YAŞATMA DERNEĞİ

Şehitleri Anma ve Yaşatma Derneği de yayımladığı taziye mesajında, dernek yöneticiler ve üyeleri olarak Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'a Tanrıdan rahmet dilenerek, yaslı ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileğinde bulunuldu.

MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ

KKTC Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Eyüp Zafer Gökbilen de, "Liderimizin izinde cumhuriyetimizin yaşatılması, güçlendirilmesi ve tanıtılması için mücadelemiz bundan sonra da artarak devam edecektir" dedi.

Türk sporunun ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk sporunu Denktaş'ın fikir ve düşünceleri doğrultusunda en üst seviyeye ulaştırmaya, Kıbrıs Türk sporunun hak ettiği kendi devletini temsil etme hakkını alıncaya kadar çalışmaya yeminli olduklarını belirten Gökbilen, "Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş'a Allah'tan rahmet, yaslı ailesi başta olmak üzere, Türk dünyasına başsağlığı dileriz. Onu ve Onun ilkelerini asla unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

KIBRIS TMT DERNEĞİ

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği de Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü nedeniyle yayımladığı taziye mesajında, Denktaş'ın yalnızca Kıbrıs Türkü'nün değil, Türk dünyasının lideri olduğuna işaret etti.

Dernek Başkanı Yılmaz Bora imzasıyla yayımlanan mesajda, Denktaş'ın  Kıbrıs davamıza en gerçekçi teşhisi koyan,  bu yolda başarılı bir liderlik ve diplomasi mücadelesi vererek bir devlet kurmayı başaran insan olduğuna dikkat çekildi.

Mesajda, Rauf Denktaş'ın devlet kurarak, Kıbrıs Türk ve Türklük dünyasına büyük ve değerli bir miras bıraktığını ifade ederek, "Bu kıymetli miras Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. Onu yaşatmak ve ebedi kılmak hepimizin vazgeçilmez görevimizdir. Denktaş her Türk'ün gönlünde ebediyen yaşayacaktır" ifadesini kullandı.

"Onu rahmetle anarken, onun huzur içinde yatması için devletimize ve Anavatanımıza dört elle sarılmamız, çok çalışmamız ve ilerlememiz gerekmektedir" denilen taziye mesajında, O'nun vasiyetinin bu olduğu kaydedildi.

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği mesajında, "Bizler onun vasiyetine ve emanetine her zaman sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Kıbrıs'ın kahramanı, Türklük dünyasının yıldızı rahat uyu ruhun şad olsun" denildi.

GENÇ MÜCAHİTLER DERNEĞİ

Genç Mücahitler Derneği de, Denktaş'ın ölümünün tüm ülkeyi yasa boğduğunu belirtti.

Taziye mesajında, "Bizler Genç Mücahit'ler olarak her zaman olduğu gibi bundan sonrada da Sayın Kurucu Cumhurbaşkanımızın bize emanet ettiği Cumhuriyete son nefer kalana kadar sahip çıkacağız ve inancımız odur ki, biz gençlere emanet ettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni genç mücahitlerin sloganı olan 'Egemenlik Alınyazımızdır' mantığıyla ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğiz. Başta Denktaş ailesi olmak üzere tüm Türk dünyasının başı sağolsun" ifadesi kullanıldı.

HATAYLILAR DERNEĞİ

Hataylılar Derneği de yayımladığı taziye mesajında, Rauf Denktaş'ın ölümüyle Türk milletinin büyük bir değerini yitirdiğine işaret ederek, "Yüzyıllar boyu iftihar edilecek bir şahsiyetini ve dünya durdukça hafızalardan silinmeyecek  bir devlet ve siyaset adamını maalesef kaybetmiştir" denildi.

Mesajda, Denktaş'ın, milletin hak ve menfaatlerinin ihlal edilmemesi için insanüstü gayretler gösterdiği belirtilerek, O'nun her zaman hayır, şükran ve minnet hisleriyle yâd edileceği kaydedildi.

MEMUR-SEN

Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen) de, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın ölümünün herkesi üzdüğünü belirterek, şöyle dedi:

"Kendini Kıbrıs Türk toplumunun özgürlüğüne adayan ve Anadolu insanı ile Kıbrıs Türk halkını her zaman için bir bütün olarak gören liderimiz Rauf Raif Denktaş'ın çizdiği yoldan ve  ilkelerinden Memur-Sen olarak asla vazgeçmeyeceğiz."

UBP LEFKOŞA GENÇLİK KOLLARI

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gençlik Kolları da, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın hayatını Türk ulusunun bağımsız ve özgür yaşamasına adadığına işaret ederek, "Bugün ay yıldızlı bayraklar altında hür ve rahat yaşamamızı sağlayan, devletimizi kuran kurucu cumhurbaşkanımız, babamız ve Türk dünyasının önde gelen lideri Rauf Raif Denktaş'ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz" dedi.

Mesajda, Kıbrıs Türkleri, Kıbrıs Türk gençliği ve UBP Lefkoşa Gençlik Kolları olarak onun açtığı yoldan yürümenin inanç ve kararlılığına sahip olunduğu kaydedildi.

YENİÇAĞ ÖĞRENCİ PLATFORMU

Yeniçağ Öğrenci Platformu  Dönem Sözcüsü ve KKTC Hatay Öğrenci Birliği Başkanı Ali Birsen de yayımladığı taziye mesajında, Rauf Denktaş'ın tüm Türk dünyasının lideri olduğunu belirterek, KKTC'nin kendilerine bırakılan emanet olduğuna dikkat çekti.

Mesajda, "Sayın Kurucu Cumhurbaşkanımızın kurup bize emanet ettiği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağını ilelebet göklerden indirmedikçe sayın kurucu cumhurbaşkanımız da sonsuza dek yaşayacak ve ölümsüzlüğüne kavuşacaktır" denildi.

 
14 Ocak 2012 Cumartesi 16:46
Okunma: 910
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu