Ana Sayfa » Türkiye » Tc Başbakan Erdoğan'ın Sanatçılarla Görüşmesi

Tc Başbakan Erdoğan'ın Sanatçılarla Görüşmesi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik: "yargı Kararı Sona Erinceye Kadar Gezi Parkı İle İlgili Olarak Hiçbir Tasarrufta Bulunulmayacaktır".

 
 
Tc Başbakan Erdoğan'ın Sanatçılarla Görüşmesi

"BU DURUMDA DA İSTANBUL HALKI NE İSTİYOR, İSTANBUL HALKI NE İSTEMİYORU ÖLÇMEK İÇİN, BUNU DEĞERLENDİRMEK İÇİN HALK OYLAMASINA GİDİLECEKTİR."

"GEZİ PARKI SADECE BELLİ BİR GRUBUN GİDİP 24 SAAT YAŞADIĞI BİR PARK OLMAKTAN DERHAL ÇIKMALIDIR"

Ankara, 14 Haziran 13 (T.A.K.): AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "Yargı kararı sona erinceye kadar Gezi Parkı ile ilgili olarak hiçbir tasarrufta bulunulmayacaktır" dedi.

Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı ile ilgili Taksim Dayanışması'ndan bir heyet ve sanatçıları kabulünün ardından Başbakanlık Resmi Konutu'nun önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın başkanlığında yaklaşık 4 saat süren bir toplantının yapıldığını belirten Çelik, toplantıda ağırlıklı olarak sanatçıların olduğunu söyledi. Çelik, Taksim Dayanışması'ndan da katılımcılarının olduğu görüşmede herkesin görüşlerini ifade ettiğini bildirdi.

Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğu vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Hükümetin hukukun dışına çıkması, icra organının hukuk dışı bir işlem yapması, bir iş yapması söz konusu değildir. Gezi Parkı ile ilgili olarak verilmiş olan bir yargı kararı vardır, elbetteki hükümet yargı kararlarına saygılı ve uygulamakla yükümlüdür. Bu kararla ilgili olarak temyiz süreci başlatılmıştır. Bölge idare mahkemesinde devam edecek olan, belki Danıştay'da devam edecek olan bir süreç devam etmektedir. Yargı kararı sona erinceye kadar Gezi Parkı ile ilgili olarak hiçbir tasarrufta bulunulmayacaktır. Yargı kararı lehte çıksa bile yani hükümet icratının ve alınan kararların lehinde çıksa bile, hükümetimiz burada halkımızın ne düşündüğü, ne istediği ve istemediğini öğrenmek üzere bir halk oylamasına gidecektir."

"HÜKÜMETİMİZ BUNU UYGULAYACAKTIR"

"Plebisit" diye belediyelerin özellikle verilen kararlarda halkın görüşüne başvurulan mini halk oylamalarının olduğunu dile getiren Çelik, "Bu durumda da İstanbul halkı ne istiyor, İstanbul halkı ne istemiyoru ölçmek için, bunu değerlendirmek için bir halk oylamasına gidilecektir. İstanbulluların verdiği karar bizim için son derece saygıdeğerdir. Lehte de çıksa aleyhte de çıksa hükümetimiz bunu elbette uygulayacaktır, uygulamak durumundadır."

BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN SANATÇILARI KABULÜ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Gezi Parkı odaklı gelişmelere ilişkin, "Orada özellikle barışçıl ve demokratik bir eylem gerçekleştirmek üzere, çevrecilik ve yeşil konusundaki hassasiyetlerini ortaya koymak üzere toplanan gençlerimize de burada bir ağabeyleri olarak söylüyorum, bu saatten itibaren evlerinizdeki sıcak yataklarınıza, rahat yataklarınıza yatmanız çok daha doğru olandır, bunu yapmanız gerekiyor" dedi.

Heyetin, hükümetten keyfi davranan ve orantısız güç kullanan güvenlik görevlileri ile ilgili gerekli inceleme ve soruşturmaların yapılmasını talep ettiğini dile getiren Çelik, şunları söyledi:

"Zaten başından itibaren hükümet de aynı görüştedir. İnceleme, soruşturma başlatılmıştır. Eğer birilerinin göz göre göre yanlış yaptığı ve suç işlediği tespit edilirse elbette hukuk devletinde devlet memurları da suç işleme imtiyazına sahip değildir. Onlar da suç işlerlerse kendilerine kanunların öngördüğü cezai müeyyideler uygulanacaktır. Gezi Parkı şu anda parktır. Yargı kararı çıkıncaya, halk oylamasının sonucu belli oluncaya kadar burada da farklı bir tasarrufa gidilmeyecektir. Ancak Gezi Parkı sadece belli bir grubun gidip 24 saat yaşadığı bir park olmaktan derhal çıkmalıdır. Orada özellikle barışçıl ve demokratik bir eylem gerçekleştirmek üzere, çevrecilik ve yeşil konusundaki hassasiyetlerini ortaya koymak üzere toplanan gençlerimize de burada bir ağabeyleri olarak söylüyorum, bu saatten itibaren evlerinizdeki sıcak yataklarınıza, rahat yataklarınıza yatmanız çok daha doğru olandır, bunu yapmanız gerekiyor. Netice itibarıyla görüşmeye katılan eylemcilerin temsilcileri ve sanatçıların da görüşleri bu istikamettedir."

"GEZİ PARKI'NIN RÜZGARIYLA ACABA YELKENLERİMİZİ ŞİŞİREBİLİR MİYİZ GÖZAÇIKLIĞI YAPANLAR OLDU"

Olayların Gezi Parkı olayı olarak başladığını ancak farklı mecralara götürüldüğünü bildiren Çelik, "Gezi Parkı'nın rüzgarıyla acaba yelkenlerimizi şişirebilir miyiz gözaçıklığı yapanlar oldu. Birçok vatandaşımızın canına, malına zarar verildi, maalesef büyük bir keder ve teessürle ifade ediyorum, 4 vatandaşımız da hayatını kaybetti, biri de bir polisimizdi" ifadesini kullandı.

Hepsine Allah'tan rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı dileyen Çelik, şöyle devam etti:

"Bu gerilimin, bu gerginliğin ve ülkemizin hiç de hak etmediği bu ortamın ortadan kalkmasını istiyoruz. Özellikle dış basın, belli başlı basın yayın kuruluşları bunu fırsat bilerek ülkemizi Ortadoğu'daki belki en geri kalmış ülkeler gibi göstermek çabasına girmişlerdir. Bunu da hak etmediğimizi, millet olarak da buna karşı bir duruş sergilememiz gerektiğini ifade etmek isterim. Canı yananlardan, gönlü kırılanlardan dolayı üzüntülerimizi ifade ediyoruz. Eğer birileri orada bir illegal örgütün temsilcisi olarak gelip polise taş, demir bilyeler, molotofkokteylleri atmışsa, devletin, şahsın malına zarar vermişse bu söylediklerim onlar için değildir.

İllegal örgütlerin ve özellikle pusuda bekleyen kötü niyetlilerin, kötü niyetlerini tatbik edecekleri bir ortamı oluşturmamak konusunda herkesin büyük bir hassasiyet içinde olması gerektiğini ifade ediyoruz. Temenni ederim ki birkaç saat sonra güneş daha parlak doğar, yarınlarımız daha aydınlık olur, kimsenin zarar görmediği, kimsenin dayak yemediği, dayak atmadığı ve kimsenin bir şekilde canının yanmadığı bir ortamın oluşmasını hepimiz temenni ediyoruz. Ben bu temennilerle bütün Türkiye'ye 'günaydın' demek istiyorum."

"TÜRKİYE'NİN DEMOKRASİSİ ÇOK ŞÜKÜR Kİ RAYINA OTURMUŞTUR"

Başbakan Erdoğan'ın bugün 18 saat belki de daha fazla çalıştığını, yarın da önemli bir mesaisinin olduğun belirten Çelik, şunları söyledi:

"Eğer Türkiye bir demokratik ülke olmasaydı bunlar olmazdı. Türkiye'yi anti demokratik göstermeye, Türkiye'nin Başbakanını farklı vasıflarla vasıflandırmaya özellikle çok meraklı olan ve bu konuda da büyük bir gayret içinde olanlara da buradan sesleniyoruz; bizi Ortadoğu'daki geri kalmış ülkeler gibi, 3. dünya ülkeleri gibi göstermeye hakkınız yoktur. Türkiye'nin demokrasisi çok şükür ki rayına oturmuştur, her tarafta arıza olduğu gibi burada da arızalar vardır. Daha dün Londra'daki görüntüler biliniyor, Wall Street görüntüleri biliniyor, dünyanın her yerinde bu tip toplumsal olaylarda maalesef istenmeyen görüntüler ortaya çıkabiliyor."

SORULARI YANITLADI

Çelik, bir gazetecinin, "Uzlaşma olduğu sinyalini alabilir miyiz" sorusuna, "Benim bütün bu anlattıklarım başka anlama gelmez" yanıtını verdi.

Referandum için yargı sürecinin beklenip beklenmeyeceğinin sorulması üzerine Çelik, elbette yargının nihai kararını vermesinin bekleneceğini dile getirdi.

(AA/TUĞ/ÖK)

 
14 Haziran 2013 Cuma 09:50
Okunma: 948
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu