Ana Sayfa » Türkiye » Tc Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova'da

Tc Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova'da

Bozdağ: "Türkiye, Kosova'nın Tam Bağımsızlığına, Egemenliğine, Toprak Bütünlüğüne Büyük Önem Vermektedir. Bunun Tartışılmasını Da Doğru Bulmamaktadır".

 
 
Tc Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova'da

"KUZEY KOSOVA'DA YAŞANAN GERGİNLİĞİN, BÖLGENİN HUZUR, BARIŞ VE İSTİKRARI İÇİN BİR TEHDİT OLUŞTURDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ. BURADAKİ GERGİNLİĞİN ULUSLARARASI TOPLUMLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇÖZÜLMESİNDEN BÖLGENİN BÜYÜK KAZANÇ SAĞLAYACAĞINI İNANIYORUZ"

KOSOVA BAŞBAKAN YARDIMCISI KUÇİ: "TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ MÜKEMMEL, ÜLKEMİZİN GENEL KALKINMASINA KATKISI BÜYÜK"

Priştine, 10 Ağustos 12 (T.A.K.): TC Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türkiye'nin, Kosova'nın tam bağımsızlığına, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne büyük önem verdiğini belirterek, "Bunun tartışılmasını da doğru bulmuyoruz. Kuzey Kosova'da yaşanan gerginliğin, bölgenin huzur, barış ve istikrarı için bir tehdit oluşturduğunu düşünüyoruz. Buradaki gerginliğin uluslararası toplumla işbirliği içerisinde çözülmesinden bölgenin büyük kazanç sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

Resmi temaslarda bulunmak, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) restorasyonunu üstlendiği tarihi mekanların açılışını yapmak üzere Priştine'ye gelen Bozdağ, Kosova Başbakan Yardımcısı Hayredin Kuçi ile görüştü.

Bozdağ, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye ve Kosova arasındaki ilişkilerin tarihi bir derinliğe sahip olduğunu, hem halklar hem de devletler arasında, tarihi, kültürel, ekonomik, siyasi ve sosyal alanda güçlü bir işbirliği bulunduğunu söyledi.

"Bu ilişkilerin önümüzdeki zaman içinde daha da güçlenmesi ve devam etmesi yönünde gösterilen irade dolayısıyla memnuniyetimi ifade ettim" diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye, Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri. Bağımsızlığını ilan etmesinden sonraki süreç içinde gerek devlet kurumlarının yeniden inşası, yeniden yapılandırılması, gerekse demokratikleşme alanında gerçekleştirdiği başarıyı takdir ettim. Bu başarılı çalışmalar sonuç verdi. Artık denetimli bağımsızlık sürecinin sona erdirilmesi yönünde alınan karar bu çalışmaların doğal sonucudur. 10 Eyül itibarıyla Kosova'nın denetim altındaki bağımsızlık sürecinin sona ermesi, Kosova'nın tam ve tartışmasız bağımsızlığı anlamında gelir. Bunu, Kosova'nın tarihi açısından, bağımsızlık ilanından sonra önemli bir dönüm noktası olarak gördüğümüzü ifade ettik. O gün Türkiye olarak Kosova'nın mutluluğunu paylaşmak üzere hükümetten bir arkadaşımız burada olacaktır."

Kosova'nın, üyesi olduğu örgütlerde çalışmasıyla bu örgütlerin güvenini kazandığını belirten Bozdağ, "Üye olmadığı ve üyelik başvurusunda bulunduğu örgütlerde Türkiye olarak desteğimizi sürdüreceğiz" dedi.

KOSOVA'NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Görüşmede, Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliğinin tamlığı konusundaki desteğini ve görüşünü bir kez daha yinelemeye imkanı bulduklarını ifade eden Bozdağ, "Toprak bütünlüğü tam, bağımsızlığı tam, egemenliği tam ve tartışmasız bir Kosova'nın gerek Balkanlar gerek Avrupa'nın huzur, barış ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağına olan inancımızı ifade ettim" dedi.

Priştine ile Belgrad arasında devam eden diyalog sürecinin Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine önemli katkı sağladığını, Türkiye'nin Sırbistan'la olan diyaloğunda bu normalleşme sürecinin devam ettirmesini iki ülkenin Balkanların ve Avrupa'nın bölgenin istikrarına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Kosova ile Sırbistan arasında mutabakata varılan konularda uygulamaya geçilmesinin öneminin büyük olduğunu düşünüyoruz. Kuzey Kosova'da yaşanan gerginliğin, bölgenin huzur, barış ve istikrarı için bir tehdit oluşturduğunu düşünüyoruz. Hem Sırbistan, hem Kosova, hem Balkanlar, hem de Avrupa açısından, buradaki gerginliğin uluslararası örgütlerle, uluslararası toplumla işbirliği içerisinde çözülmesinden bölgenin büyük kazanç sağlayacağını inanıyoruz."

Türkiye olarak Türk iş adamlarını Kosova'da daha fazla yatırım yapmaları için teşvik ettiklerini belirten Bozdağ, bundan sonraki süreçte daha fazla Türk iş adamının Kosova'da yatırım yapacağını umut ettiğini söyledi.Bozdağ, daha fazla Kosovalı öğrencinin Türkiye üniversitelerinde burslu okuma imkanı sağlayacaklarını, hukuk alanında yapılan işbirliğinin bundan sonraki süreçte de artarak devam edeceğini vurguladı.

KUZEY KOSOVA'DAKİ GERGİNLİK

Bozdağ, "Türkiye'nin Kosova'nın kuzeyinde meydana gelen olaylarla ilgili görüşünün ne olduğunun" sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Az önce de söylediğim gibi Kuzey Kosova'da yaşanan gerginlik ne Kosova'nın ne de Sırbistan'ın yararınadır. Bu gerginlik, Kosova için de Sırbistan için de Balkanlar için de Avrupa için de bir tehdit oluşturmaktadır. Türkiye bu gerginliğin uluslararası toplumla işbirliği içerisinde çözülmesi ve sağlıklı bir çözüme kavuşturulması konusunda her iki tarafa tavsiyelerde bulunmaktadır.

Bizim Sırbistan'la da ilişkilerimiz iyi. Sırbistanlı muhataplarımızla yaptığımız görüşmelerde bu gerginliğin sona erdirilmesinin ve uluslararası toplumla işbirliği içerisinde çözüme kavuşturulmasını, bölgenin huzur ve istikrarı için, Sırbistan'ın ve Kosova'nın da yararı için şart olduğunu ifade ediyoruz. Biz Priştine ile Belgrad arasındaki diyalog sürecinin sürdürülmesinin de bu hususun daha kolay ve daha kısa süre içinde çözülmesine katkı sunacağını düşünüyor ve diyalog sürecini destekliyoruz."

Kosova'nın başka ülkeler tarafından hem tanınması hem de uluslararası örgütlere üye olması bakımından hükümet olarak her türlü desteği verdiklerini vermeyi de sürdüreceklerini ifade eden Bozdağ, şunları söyledi:

"Avrupa Kalkınma Bankası'na Kosova'nın üye olması konusunda Türkiye'nin desteği devam edecek. Türkiye, Kosova'nın tam bağımsızlığına, egemenliğine, toprak bütünlüğüne büyük önem vermektedir. Bunun tartışılmasını doğru bulmamaktadır. Ayrıca kuzey Kosova'nın toprak bütünlüğü içinde yer aldığını düşünmekte ve diyalog süresince bunun bu kabul çerçevesinde çözümün sağlanmasının bölgedeki istikrar açısından önemli olduğunu ifade etmektedir. Yoksa uluslararası işbirliği ile farklı sonuçların çıkması elbette buradaki huzuru olumsuz etkiler. Ama bu çözümün diyalogla, diplomasiyle uluslararası toplumla birlikte yapılması çözümün kalıcılığının sağlanması bakımından çok önemlidir."

"TİKA ARACILIĞIYLA VERİLEN DESTEK DOLAYISIYLA MİNNETTARIZ"

Kosova Başbakan Yardımcısı Hayredin Kuçi de Türkiye'nin Kosova'nın kalkınması için bugüne kadar verdiği destek dolayısıyla teşekkür etti.

Türkiye ile işbirliğinin kendileri için son derece önemli olduğunu ifade eden Kuçi, Türkiye'nin Kosova'yı tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu belirtti. Kuçi, Türkiye'nin Kosova'nın toprak bütünlüğüne olduğu gibi uluslararası platformlarda tanıtımında da güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettiğini vurguladı.

Türkiye ve Kosova arasında ekonomik ve kültürel alandaki başarılı bir işbirliği bulunduğunu kaydeden Kuçi, özellikle TİKA aracılığıyla verilen destek dolayısıyla minnettar olduklarını söyledi.

Kosova'nın tüm komşularıyla bölgede barış ve iyi ilişkilerden yana olduğunu, bu konuda Türkiye, AB ve ABD'nin olumlu katkı sunduklarına işaret eden Kuçi, Kosova'nın denetimli bağımsızlığının son bulmasında Türkiye'nin verdiği desteğin son derece önemli olduğunu belirtti.

Hayredin Kuçi, Türkiye'den, Kosova'nın tanınması yünündeki çabalarını, özellikle etkili olduğu İslam ülkelerinde sürdürmesini istediklerini ifade etti.Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kosova'daki temasları kapsamında Kosova Başbakan Yardımcısı ve Sırbistan-Kosova teknik diyalog görüşmelerinde heyet başkanlığı da yapan Edita Tahiri ile de bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Tahiri'nin teknik diyalog sonuçları hakkında Bakan Bozdağ'ı bilgilendirdiği, Bozdağ'ın da Türkiye'nin Kosova'ya desteğini sürdürmeye devam edeceğini ifade ettiği belirtildi.

Toplantının ardından Bozdağ ve beraberindeki heyet üyeleri, Kosova İslam Birliği'ni ziyaret ederek Başmüftü Naim Tırnava ile görüştü, ardından da cuma namazını kıldı.

(AA/ŞEB)

 
10 Ağustos 2012 Cuma 17:48
Okunma: 561
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu