Ana Sayfa » Kıbrıs » Tc Başbakanı Erdoğan Ulusa Seslendi... (2)

Tc Başbakanı Erdoğan Ulusa Seslendi... (2)

(Dikkat! Bu Haber Saat 19.30'a Kadar Ambargoludur) .

 
 
Tc Başbakanı Erdoğan Ulusa Seslendi... (2)

 TC BAŞBAKANI ERDOĞAN ULUSA SESLENDİ (2)

''BİZ, SURİYE'DEKİ HİÇBİR SİYASİ GRUBUN, HİÇBİR ETNİK VE DİNİ GRUBUN, HİÇBİR MEZHEBİN ÇIKARINI GÖZETMİYORUZ. BİZ, SURİYE'DE SİVİL HALKI HEDEF ALAN  SALDIRILARIN DERHAL DURMASINI; HALKIN MEŞRU TALEPLERİNİN İVEDİLİKLE KARŞILANMASINI İSTİYORUZ. NE YAZIK Kİ ESAD REJİMİNİN İCRAATLARI, BU KONUDA ÜMİTVAR OLMAMIZA İMKAN TANIMIYOR''

''TÜRKİYE, EN UZUN KARA SINIRLARINI PAYLAŞTIĞI SURİYE'DE YAŞANMAKTA OLAN BU KAOSA  SEYİRCİ KALAMAZ. SURİYE'DEKİ KAOS VE KARGAŞA, TÜRKİYE'Yİ DE İRAN'I DA BÖLGEMİZİN  GENELİNİ DE ÇOK YAKINDAN İLGİLENDİREN, ÇÖZÜM İÇİN MÜŞTEREK GAYRETLER GÖSTERMEMİZ GEREKEN BİR SORUNDUR''

''(İRAN'IN NÜKLEER ÇALIŞMALARI) TÜRKİYE, BU MESELEYE DİPLOMATİK YOLLA ÇÖZÜM  BULUNABİLMESİ İÇİN HER TÜRLÜ KATKIYI SUNMAYA HAZIRDIR. TAHRAN ZİYARETİMİZ  SIRASINDA BUNU, İRANLI YETKİLİLERE BİR KEZ DAHA HATIRLATMA İMKANIMIZ OLDU''

Ankara, 31 Mart 12 (T.A.K.): TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, "Biz, Suriye'deki hiçbir siyasi grubun, hiçbir etnik ve dini grubun, hiçbir mezhebin çıkarını gözetmiyoruz. Biz, Suriye'de sivil halkı hedef alan saldırıların derhal durmasını, halkın meşru taleplerinin ivedilikle karşılanmasını istiyoruz. Ne yazık ki Esad rejiminin icraatları, bu konuda ümitvar olmamıza imkan tanımıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan ulusa sesleniş konuşmasında, Güney Kore'deki Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin hemen ardından, resmi bir ziyaret için İran'a geçtiğini hatırlattı.

Erdoğan, Tahran'da, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ve İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani ile görüştüğünü, görüşmelerin ardından Meşhed'de İran'ın Dini Rehberi Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldiğini kaydetti.

İran'ın nükleer programının, uzun bir süredir dünya kamuoyunun yakından takip ettiği, mercek altına aldığı hususların başında geldiğini ifade eden Erdoğan, ''Biz, Türkiye olarak, bu konuda, başından itibaren ilkeli bir tutum izledik. Ve bugün de aynı duruşumuzu korumaya devam ediyoruz. İran'ın nükleer programı konusundaki endişelerin diplomatik yollarla giderilebileceğine inanıyor; İran ile uluslararası toplum arasında yaşanan güven bunalımının, barışçı bir şekilde çözümü için çabalarımızı sürdürüyoruz'' dedi.

İran ile Birleşmiş Milletlerin daimi 5 üye ülkesi ve buna ilaveten Almanya arasında müzakerelerin, yakın bir zamanda başlamasının beklendiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, Güney Kore ve İran'daki temaslarında, tarafların söz konusu müzakereleri İstanbul'da yapma arzusunda olduklarının müşahede edildiğini söyledi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türkiye olarak, yürütülecek bu müzakereler neticesinde, olumlu gelişmeler sağlanabilmesini ümit ediyoruz. Türkiye, bu meseleye diplomatik yolla çözüm bulunabilmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazırdır. Tahran ziyaretimiz sırasında bunu, İranlı yetkililere bir kez daha hatırlatma imkanımız oldu.

İran, asırlardır barış içinde komşuluk ettiğimiz, kültürel sahada, ticari ekonomik sahada köklü ilişkilerimizin bulunduğu, bölgemizin önemli ülkelerinden biri...

Son yıllarda artan siyasi temaslarımız sayesinde İran ile ikili ilişkilerimiz; ticari ekonomik alandaki iş birliğimiz, her geçen yıl daha da güçleniyor, daha da artıyor.''

İRAN TEMASLARINDA SURİYE MESELESİ KONUŞULDU

Göreve geldiklerinde İran ile ticaret hacminin 2 milyar dolarken, 2011 yılı itibariyle 16 milyar doları aştığına dikkati çeken Erdoğan, İran temaslarında iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi için yapılacakların konuşulmasının yanı sıra bölgesel sorunlara ilişkin görüş alışverişinde de bulunduklarını dile getirdi.

İran'ın Dini Lideri Ayetullah Hamaney ve Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yaptığı görüşmelerde, Suriye meselesini ele aldıklarını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

''Suriye'de akan kandan, İranlı yetkililerin de üzüntü duyduklarını müşahede ettik. Onların da Suriye halkının kendi geleceğini kendisinin belirlemesinden yana olduklarını gördük.

Bizler de Suriye'deki gelişmelere dair endişelerimizi, İranlı yetkililere ayrıntılı biçimde anlatma imkanı bulduk. Türkiye, en uzun kara sınırlarını paylaştığı Suriye'de yaşanmakta olan bu kaosa seyirci kalamaz. Suriye'deki kaos ve kargaşa, Türkiye'yi de İran'ı da bölgemizin genelini de çok yakından ilgilendiren, çözüm için müşterek gayretler göstermemiz gereken bir sorundur.''

Biz, Suriye'deki hiçbir siyasi grubun, hiçbir etnik ve dini grubun, hiçbir mezhebin çıkarını gözetmiyoruz. Biz, Suriye'de sivil halkı hedef alan saldırıların derhal durmasını, halkın meşru taleplerinin ivedilikle karşılanmasını istiyoruz. Ne yazık ki Esad rejiminin icraatları, bu konuda ümitvar olmamıza imkan tanımıyor.

Suriye yönetiminin, Annan Planı'nı kabul ettiğini açıklamış olmasına rağmen, halkı hedef alması ve operasyonları devam ettirmesi de açıkça bunu gösteriyor.''

Türkiye'nin, BM-Arap Ligi Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın iyi niyet misyonu çerçevesinde yürüttüğü çabaları desteklediğini bildiren Erdoğan, ''Ancak Suriye yönetiminin, inandırıcılığını artık neredeyse tümüyle yitirmiş olduğunu da biliyoruz. Suriye yönetiminin, Annan Planı'nı kabul ettiğini açıkladığı günden bu yana halka yönelik saldırıları ve operasyonları durdurmaması; kardeş kanını akıtmaya devam etmesi, maalesef, uluslararası toplumu boş vaatlerle oyaladığı intibaını güçlendiriyor'' diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin dün olduğu gibi bugün de yarın da kardeş Suriye halkının yanında yer almaya devam edeceğini vurgulayarak, ''Suriye Halkının Dostları Grubu toplantısına, İstanbul'da ev sahipliği yapmamız da tüm Suriyelilerin meşru haklarını elde edebilme uğruna verdikleri mücadeleyi, samimiyetle desteklememizden kaynaklanmaktadır. Türkiye olarak bizim, masum insanların katledilmesine, halka ölüm saçılmasına, kardeş kanının akıtılmasına seyirci kalmamız, asla mümkün değildir'' dedi.

(AA/ID/HÖ) EK VERİLECEK

 
31 Mart 2012 Cumartesi 17:49
Okunma: 582
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu