Ana Sayfa » Türkiye » Tc Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan'da

Tc Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan'da

Gül, Türk Gazetecilerle Bir Araya Geldi: "(Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam) Yaşananların Hepsi İslam Ve Arap Dünyası Adına Utanç, Bugünkü Çağda. Herkes De Bakıyor, Görüyor, Seyrediyor Dışarıdan Dostları, Düşmanları".

 
 
Tc Cumhurbaşkanı Gül, Azerbaycan'da

"DOSTLARI BUNUN ACISINI DUYUYOR. BEN HER ÖLEN MISIRLININ ACISINI DUYUYORUM AÇIKÇASI, HEPSİNİN. HERHALDE BU ÜLKELERİN DOSTLARI OLMAYANLAR DA VAR, ONLAR DA KURŞUN ATMADAN KARŞILARINDA BU BÜYÜK GÜÇLERİN TÜKENMESİNDEN HERHALDE SEVİNİYORLARDIR"

"ESAS İŞ MISIRLILARIN KENDİSİNE DÜŞMEKTEDİR. AKLISELİM VE SAĞDUYUYLA MISIR'I BURADAN ÇIKARTMALARI GEREKİR. YOKSA, GÖZÜMÜZÜN ÖNÜNDE ARAP DÜNYASININ EN ÖNEMLİ ÜLKESİ, ORTADOĞU'DA HALKIYLA VE ASKERİYLE TÜKENİYOR, ORDUSU DA GİDİYOR"

"BÖYLE BİR KAOS ORTAMINDA, ADETA BİLİNCİNİ, ŞUURUNU KAYBETMİŞ BİR DURUM VAR MISIR'DA. BÖYLE BİR ORTAMDAN MISIR'I ÇIKARTMAK ÇOK ÖNEMLİ. BU BAKIMDAN HEPİMİZİN VE BÜTÜN ULUSLARARASI CAMİANIN YARDIMCI OLMASI GEREKİR"

Gebele, 16 Ağustos 13 (T.A.K.): TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Mısır'da yaşananların hepsi İslam ve Arap dünyası adına utanç, bugünkü çağda. Herkes de bakıyor, görüyor, seyrediyor dışarıdan dostları, düşmanları. Dostları bunun acısını duyuyor. Ben her ölen Mısırlının acısını duyuyorum açıkçası, hepsinin. Herhalde bu ülkelerin dostları olmayanlar da var, onlar da kurşun atmadan karşılarında bu büyük güçlerin tükenmesinden herhalde seviniyorlardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi'nin III. Zirvesi (Türk Konseyi) için bulunduğu Azerbaycan'ın Gebele kentinde, temaslarını izleyen Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Mısır'daki gelişmelerin zirve kapsamında nasıl değerlendirildiğine ilişkin soru üzerine Gül, Azerbaycan, Kırgızistan ve Kazakistan'ın uzaktan baktıkları için çok daha büyük bir fotoğraf gördüğünü belirtti.

"Herkes Arap dünyasının içine girdiği bu karmaşadan hem hayıflanıyor, üzülüyor hem de şikayet de var. Ayrıca bu ülkelerin bu kaostan çıkması herkesin arzusu" diyen Gül, Türkiye'nin çalışmalarının yakından takip edildiğini dile getirdi.

Mısır'daki ölü sayısının arttığına işaret eden Gül, şöyle konuştu:

"Resmi olarak 600'e yaklaşan ölü sayısı gayriresmi olarak kimbilir ne kadardır. Şüphesiz ki kabul edilemez bir şey bu. Ancak bir savaş ortamında bu kadar kayıp söz konusu olur. O bakımdan bunu şiddetle kınıyoruz tabii ki ve asla kabul edilemeyecek bir şey olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Ancak savaşta olur. Artık savaşlarda bile bu kadar kayıp olmuyor. Akıllı savaşlar yapılıyor, nokta operasyonlarla oluyor, ülkeler savaştığında, ordular harekete geçtiğinde. Burada asla kabul edilebilecek bir durum söz konusu değil; halka karşı bu şekilde orduyu kullanmış olmak.

Tabii durumu analiz etmek ayrı, hissiyatı söylemek ayrı. Bir de üçüncü bir şey var ki; bu ülkenin buradan nasıl çıkacağı. Bizim en çok katkımız böyle olur. Böyle bir kaos ortamında, adeta bilincini, şuurunu kaybetmiş bir durum var Mısır'da, herkesin. Böyle bir ortamdan Mısır'ı çıkartmak çok önemli. Bu bakımdan hepimizin ve bütün uluslararası camianın yardımcı olması gerekir.

Ama tekrar hatırlatmak istiyorum ki, bir ülkeye, eğer kendi liderleri, kendi önderleri, bunlar resmi, gayriresmi, iktidar, muhalefet, sivil, asker bütün bunlar kendi ülkelerinin kaderini doğru bir şekilde okuyup kendileri kendi ülkelerine sahip çıkmazlarsa dışarıdan yapılacak şeyler çok kısıtlıdır. Esas iş Mısırlıların kendisine düşmektedir. Aklıselim ve sağduyuyla Mısır'ı buradan çıkartmaları gerekir. Yoksa, gözümüzün önünde Arap dünyasının en önemli ülkesi, Ortadoğu'da halkıyla ve askeriyle tükeniyor, ordusu da gidiyor. Bunun bölgedeki dengeler açısından neler ifade ettiğini daha açık söylememe gerek yok."

"ÖNDE GELENLER ÇALIŞMA YAPARSA BİZİMKİ SADECE DESTEK VERMEK OLUR"

Suriye bu şekilde kendini tüketirken buna Mısır'ın da eklenmesinin "kolay kolay kabullenilecek şeyler" olmadığını vurgulayan Gül, "Ancak aklıselimle böyle bir kaosun içerisinden çıkma konusunda Mısır'ın önde gelenleri bir diyalog, çalışma yaparlarsa bizlerinki onlara sadece yardımcı olmak, fikir vermek ve destek olur" dedi.

Cuma günü olması nedeniyle kalabalıkların tekrar toplanacağını, olayların gittiği noktanın da belirsiz olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaşananların hepsi İslam ve Arap dünyası adına utanç, bugünkü çağda. Herkes de bakıyor, görüyor, seyrediyor dışarıdan, dostları, düşmanları. Dostları bunun acısını duyuyor. Ben her ölen Mısırlının acısını duyuyorum açıkçası, hepsinin. Bunu böyle görüyorum ve onun için daha da kötüye gidişi önlemek için ne gerekiyorsa bunu yapma yönünde aklımızı kullanıyoruz. Herhalde bu ülkelerin dostları olmayanlar da var, onlar da herhalde kurşun atmadan karşılarında bu büyük güçlerin tükenmesinden herhalde seviniyorlardır."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır'ın "Türkiye, iç işlerimizi karışıyor" şeklindeki açıklamasını, "Türkiye'nin bu uyarılarını iç meseleleri kurcalama değil bir dostun duyduğu üzüntü, yaşadığı şok ve onların dikkatini çekip, onlara yardımcı olma şeklinde görmek gerekir. Biz onlara yardımcı olmak istiyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığının "Türkiye iç işlerimize karışıyor" şeklindeki açıklamasına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine de Gül, bu konuların hiçbir ülkenin iç meselesi olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:

"Bugünkü dünyada bu anlayış böyledir. Eğer o şekilde bakılırsa çok yanlış yaparlar. İnsan hakları meseleleri, bu dünyada yaşayan herkes için de geçerlidir. Bu çağda, en gelişmiş Batı toplumu için de geçerlidir, demokrasinin hakim olmadığı ülkeler için de geçerlidir. İnsan hakları meseleleri artık iç mesele olmanın çok ötesine geçmiştir. Hele hele bu boyutta. Savaşlarda bu kadar kayıp olmamıştır. Türkiye'nin bu uyarılarını iç meseleleri kurcalama değil bir dostun duyduğu üzüntü, yaşadığı şok ve onların dikkatini çekip, onlara yardımcı olma şeklinde görmek gerekir. Biz onlara yardımcı olmak istiyoruz."

ABD Başkanı Barack Obama'nın sözleri ve BM'nin Mısır ile ilgili toplantısının sorulması üzerine Gül, "Söylediği fazla bir şey yok ki. BM'deki toplantıda da bir başkanlık açıklaması bile yok bildiğim kadarıyla. Onun için altını çize çize söylüyorum: Bizde çok klasik bir benzetme vardır, çocuğun annesi gibi davranacak ancak o ülkenin kendi vatandaşları, kendi liderleridir. Dostu ancak acısını duyar, bizim duyduğumuz gibi. Diğerleri de böyle durumu idare ederler" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, Mısır'ın kendi liderliği ve Mısır'ın gerçek dostlarının bu kaostan ülkeyi çıkartacak desteği vermelerinin önemli olduğunu vurguladı.

"BİRİNCİ ELDEN BİLGİ İÇİN ÇAĞRILDI"

Gül, "Mısır yönetimiyle temas kurulabiliyor mu?" sorusu üzerine de Türkiye'nin açıklamalarını açık kanalları kullanarak yaptığını ve tavsiyelerini de bu yolla ilettiğini, Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın da ilgili yerlere Türkiye'nin görüşlerini aktardığını belirtti.

İstişareler için Türkiye'ye çağırılan Botsalı'nın Mısır'a dönüp dönmeyeceğine ilişkin soruya gül, "İstişare için gelecek. Biraz daha yakından, birinci elden bilgilendirmesi için çağrıldı" yanıtı verdi.

Gül, Mısır askeri istihbarat birimlerinden izin alınmadıkça gazetecilerin bu ülkede çalışamayacağına ilişkin açıklamanın anımsatılmasıyla, daralma ve kapanma yaşandıkça yanlışların çoğalacağını, işin içinden çıkılmaz hale geleceğini ifade etti.

"TÜRKİYE'NİN BUNLARDAN KURTULMUŞ OLMASI LAZIM"

Cumhurbaşkanı Gül, "CHP'lilerin "fişlendikleri" iddiasıyla Devlet Denetleme Kurulunu (DDK) harekete geçirme yönündeki çağrısının hatırlatılması, DDK'yı harekete geçirip geçirmeyeceğinin sorulması üzerine, Kurulun nelerle ilgili çalışacağına ilişkin düzenlemelerin belli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Cumhurbaşkanı olarak bana sunulan istihbarat raporlarında böyle bir şey hiç görmedim, böyle bir şey olacağını da tahmin etmiyorum. Ancak illegal kuruluşlar ve illegal faaliyetler içinde olanları takip etmek devletin görevidir. Ama siyasi partiler, milletvekilleriyle ilgili bu tip şeylerin olacağını hiç tahmin etmiyorum. Dediğim gibi hiç böyle bir şey sezmedim de. Türkiye gibi hukukun ve demokrasinin geçerli olduğu bir ülkede, kuralları belli olan bir ülkede bunlar olmaz, olamaz da. Eskiden bunlar çok olurdu. Bunlar bizlere karşı çok yapılmıştır, hep biliriz. Allah korusun, şimdi olursa dün öyle, bugün böyle, yarın da başka türlü olur, bunlardan Türkiye'nin kurtulmuş olması lazım. Tahmin ediyorum ki öyledir" değerlendirmesinde bulundu.

"GÜMRÜKLERDE UYGULAMA BİRLİĞİ SAĞLANACAK"

Türk Konseyi Zirvesi'ne ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Gül, "ulaştırma" temasıyla toplanan Gebele Zirvesi'nin çalışmalarını başarıyla tamamlandığını söyledi.

Eski İpek Yolu'nu veya "Orta Koridor"u tekrar canlandırmak ve modern anlamda devreye sokmak için önemli çalışmalar yapıldığını söyleyen Gül, tarihe bakıldığında İpek Yolu'nun çok canlı olduğu dönemlerde, Türk dünyasının siyasi ve ekonomik etkinliğinin belirginleştiğinin açıkça görüleceğini dile getirdi.

Gül, "Dünyanın ekonomik ağırlığının Pasifiklere, Orta Asya ve Çin'e doğru kaydığı bir durumda, Orta Asya'yı birbirine ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya bağlayan tren, karayollarının yapılması Türk dünyasına da eskisi gibi çok büyük siyasi ve ekonomik ağırlık kazandıracak" dedi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin yakında tamamlanacağını, Kazakistan'ın Aktau ve Türkmenistan'ın Türkmenbaşı limanlarının da bu hatta bağlanacağını söyledi. Gümrüklerin standardizasyonuyla ilgili karar da aldıklarını bildiren Gül, Türk cumhuriyetleri arasındaki uygulama birliğinin böylece sağlanacağını belirtti.

Türk Konseyi'nin dördüncü zirvesinin Türkiye'de yapılacağını hatırlatan Gül, toplantı dolayısıyla yaptığı görüşmelerde de ikili ilişkilerin gözden geçirildiğini ifade etti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Gül'e Gebele ziyareti sırasında eşlik eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gazetecilerin sorusu üzerine, "İmralı'ya gittiği" iddialarını "Herhalde rüyamda gitmişimdir, alakası yok" sözleriyle yalanladı.

(AA/TUĞ/HA)

 
16 Ağustos 2013 Cuma 16:44
Okunma: 890
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu