Ana Sayfa » G. Kıbrıs » TC Cumhurbaşkanı Gül'e Güney'den Yoğun Tepki

TC Cumhurbaşkanı Gül'e Güney'den Yoğun Tepki

İngiltere'ye Resmi Ziyarette Bulunan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Rum Yönetimini Ada'daki Nüfusun Yarısını Temsil Eden Yarım Bir Devlet Olarak Nitelemesi Ve Ab Dönem Başkanlığını Devralacak Olmasının Ab'nin Zavallılığı Olduğu Değerlendirmesi Rum Tarafında Tepkiyle Karşılandı.

 
 
TC Cumhurbaşkanı Gül'e Güney'den Yoğun Tepki
Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli AB'deki herkesin uyanması ve derhal tepki göstermesi gerektiğini, Sözcü Stefanos Stefanu Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün müsebbibinin Türkiye olduğunu savunarak tepki gösterdiler.

Fileleftheros "'Zavallı Avrupa Birliği'nde Yarım Dönem Başkanlığı'... Türk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Londra'dan Yeni Tahrikler... Türkiye Kıbrıs Dönem Başkanlığını Boykot Edecek" başlıklı haberinde Cumhurbaşkanı Gül'ün Londra ziyaretinde kendisine eşlik eden basın mensuplarına yaptığı açıklamalara yer verdi.

Gazete "Derhal Tepki... Erato Komisyon'a Meydan Okudu, Herkesi Uyanmaya Davet Etti... 'Türkiye'nin Dostları Biliniyor'" başlıklı haberinde Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin, Cumhurbaşkanı Gül'e "sert bir cevap" verdiğini ve davranışlarının "Türkiye'nin gerçek yüzünü ortaya koyduğunu, bu ülkenin Avrupai olarak nitelendirilemeyeceğini" savunduğunu yazdı.

Habere göre Rum  Radyo-Televizyonu'nun (RİK) öğle programına katılan Markulli Gül'ün Londra'daki açıklamalarının AB'deki herkesi "uyandırması gerektiğini" savundu, şunları iddia etti:

"Türkiye'nin dostları malumdur. Kıbrıs münhasır ekonomik bölgesi içerisindeki araştırma sondajları nedeniyle Ankara'nın Lefkoşa'ya yönelik tehditlerinden geçip AB ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne aşağılayıcı açıklamalara dönüşen cüretkârlığının suçlusu bu malum dostlarının tavrıdır"

Türkiye'nin AB üyelik sürecinin "batağa saplandığını, ancak bunun sorumlusunun; Hırvatistan'ın aksine AB'ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddeden Türkiye'nin sorumlu olduğunu öne süren Markulli şu ifadeleri kullandı:

"Gül'ün söylediklerine; Türkiye'nin üyelik sürecine ilişkin karar taslağının görüşülmesi çerçevesinde Kıbrıs hükümeti tarafından verilecek yanıtlara paralel olarak girişimlerde de bulunulacak."

Gazete Cumhurbaşkanı Gül'ün sözlerine Sözcü Rum Yönetimi Başkanlığı'nın da Sözcü Stefanos Stefanu aracılığıyla şu yanıtı verdiğini yazdı.

"Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Konseyi dönem başkanlığını AB'ye eşit üye devlet olarak; Avrupa bütünlüğünün ileri götürülmesi maksadıyla AB'nin meşgul olduğu konuların yönetimini sorumlulukla, etkin ve yaratıcı biçimde yerine getirecek. Avrupa Birliği'nin Türkiye'nin gerek AB üyesi bir devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti'ne gerek doğrudan AB'ye yönelik yaklaşımı üzerinde düşünmek zorundadır. Türkiye Cumhurbaşkanı'nın AB'ne karşı hakaretamiz açıklamaları karakteristiktir"

Gazete haberinin "Hükümet Sözcüsü... Çözüm Bulunmaması Ankara'nın Suçudur... Türk Propaganda Taktiğine Yanıt" başlığıyla ayırdığı bölümünde "Sözcü Stefanu Türk tarafını, Kıbrıs sorununun çözülememesinin müsebbibi olarak gösterme fırsatını kaçırmadı" ifadesini kullandı.

Gazeteye göre Rum tarafının "Kıbrıs sorununun çözülmesi için uzlaşılmış çözüm zeminine dayanarak yapıcı çaba harcadığını" savunan Stefanu "Türk liderliğinin Kıbrıs Rum tarafına yönelik suçlamaları asılsız ve mesnetsizdir" dedi.

Stefanu Kıbrıs'ın yeniden birleşmesinin ancak Türkiye'nin "uluslar arası hukuka saygı göstermesi, BM'nin Kıbrıs'la ilgili kararlarını uygulaması" ve kendi ifadesiyle "Kıbrıs Cumhuriyeti toprağının büyük bölümündeki yasadışı işgaline son vermesi halinde mümkün olabileceğini" iddia etti.  Rum Sözcü Türkiye'yi; Kıbrıs'ı yeniden birleştirmek yönünde çalışmak yerine Kıbrıs'ta iki devlet yaratmaya çalışmakla suçladı ve bunun uluslar arası camia tarafından kesinlikle reddedilen bir şey olduğunu savundu.

"Kıbrıs sorununun bugüne kadar çözülememiş olmasının nedeni, Avrupa Konseyi kararlarına yanıt vermek ve çözüm yönünde aktif çalışmak zorunda olan Türkiye'nin retçiliği ve uzlaşmazlığıdır" iddiasında bulunan Stefanos Stefanu "çözümsüzlüğün sorumluluğunu Kıbrıs Rum tarafına yüklemekten ve izlenim yaratmak maksadıyla uygulamakta olduğu propaganda siyasetini bir yana bırak zorundadır" dedi.

Alithia Gül'ün açıklamasını "Zavallı Bir Abdullah Gül... Türk Cumhurbaşkanı Cüretiyle Her Türlü Sınırı Aşarak AB'ye Hakaret Ediyor", Rum Dışişleri Bakanı Markulli ve Sözcü Stefanu'nun açıklamalarını ise "Lefkoşa Türk Cumhurbaşkanı'nı Şikâyet Ediyor... Hükümet Ankara'yı İzlenim Yaratmaya Yönelik Propaganda Politikasını Bırakmaya Çağırıyor" başlığıyla aktardı.

Gazete Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru'nun yayınladığı açıklamada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü "AB'ye edepsizce küfretmekle" suçladığını yazdı. "Aday bir ülke AB'ye bu şekilde küfürlü ve sokak ifadeleri kullanarak davranıyor" iddiasında bulunan Omiru'nun AB'nin yetkili organlarına seslenerek; daha ne kadar tahammül edeceklerini sorduğunu belirtti.

Habere göre DİKO tarafından yapılan açıklamada Gül'ün açıklamalarının şaşırtıcı olmadığı, Cumhurbaşkanı'nın "ölçüyü kaçırdığı" ve Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını hazmedememekle" suçladı ve bu durumun AB'yi kaygılandırması gerektiğini savundu.

Politis haberinde "Zavallı Avrupa Birliğine Yarım Bir Devlet Başkanlık Edecek... Gül'e Ateş Püskürülüyor... Kıbrıs'ın Dönem Başkanlığında Türkiye'nin Olmayacağını Tekrarlayan Türk Cumhurbaşkanı Kıbrıs Sorununun Çözümü Konusunda AB'den Güçlü Siyasi İrade İstedi... Hükümet Stefanu Aracılığıyla Yanıt Verdi:  Zavallı Olan İşgaldir... AB Düşünsün" başlık ve spotlarını kullandı.

Haravgi "Türk Davranışı Avrupa Birliği'ni Düşündürsün... Türkiye Kıbrıs Sorununun Çözülmemesinin Sorumluluğunu Kıbrıs Rum Tarafına Yüklemesin" ve "Gül'ün AB ve Dönem Başkanlığıyla İlgili Zavallılıkları... 'Yarım Devlet' Tarafından 'Zavallı Bir Avrupa'nın Dönem Başkanlığından Söz Etti" başlıklarını tercih etti.

Simerini ise "Gül Avrupa'ya Zavallı, Kıbrıs'a Yarım Ülke Dedi... Türk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Londra'da AB ve Kıbrıs Cumhuriyeti Aleyhine Söyledikleri Edepsizliğe Varan Küfürdür" başlığını kullandı

 
24 Kasım 2011 Perşembe 10:08
Okunma: 655
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu