Ana Sayfa » Türkiye » Tc Ekonomi Bakanı: ''Türkiye Bir Dünya Ülkesi, Büyük Bir Küresel Oyuncu"

Tc Ekonomi Bakanı: ''Türkiye Bir Dünya Ülkesi, Büyük Bir Küresel Oyuncu"

"etkilenmeler Olacaktır Ama Bunlar Türkiye'yi Sıkıntıya Sokacak Etkilenmeler Değil".

 
 
Tc Ekonomi Bakanı: ''Türkiye Bir Dünya Ülkesi, Büyük Bir Küresel Oyuncu

Seul, 12 Ağustos 11 (T.A.K.): Türkiye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, altın ve döviz fiyatlarındaki yükselişin dünya piyasalarındaki gelişmelerden kaynaklanan, arz ve talebe bağlı konjonktürel gelişmeler olduğunu bildirdi.

Çağlayan, ''Türkiye bir dünya ülkesi, büyük bir küresel oyuncu ve etkilenmeler olacaktır. Ama bunlar Türkiye'yi sıkıntıya sokacak etkilenmeler değil. Çok majör değil, minör kabul edilebilecek etkilenmelerdir'' dedi.

Bakan Çağlayan, AA muhabirinin piyasalardaki son gelişmelere yönelik sorularını yanıtlarken, içinde bulunulan koşullarda altın ve döviz fiyatlarının oynadığını, şu anda dünyanın içinde bulunduğu şartların kolay şartlar olmadığını kaydetti.

Dünyanın 2009 yılında tanıştığı küresel krizin uluslararası arenada bütün ülkelerin birbirini etkileyebildiği ve küresel oyuncuların hepsinin bundan etkilendiğini gösterdiğini ifade eden Çağlayan, Londra başta olmak üzere metal, stok ve emtia borsalarında ciddi oynaklıkların yaşandığına işaret etti.

Bakan Çağlayan, altının ons fiyatının 1800 doların üstüne çıktığını, tüm bunların dünyanın içinde bulunduğu zor günlerin birer göstergesi olduğuna dikkat çekerek, ''Bunlar doğaldır. Borsalar düşecek, şirketler değer kaybedecek, altın gibi ürünler öne çıkacak'' diye konuştu.

''Uluslararası piyasalarda yaşananların Türkiye'ye nasıl bir yansıması olur'' şeklindeki soru üzerine de Çağlayan, Türkiye'nin bir dünya ülkesi ve büyük bir küresel oyuncu olduğunun altını çizdi. Türkiye'nin 239 gümrük bölgesine, 20 binden fazla ürün ihracatı gerçekleştirdiğini, uluslararası alanda hisse senetlerinin, bonolarının bulunduğunu, uzun vadeli borçlanmalar gerçekleştirdiğini kaydetti.

Böyle bir ortamda ihracatının yüzde 57'sini Avrupa'ya yapan Türkiye'nin de Avrupa'da yaşanan talep ve pazar daralmasından etkilenmesinin kaçınılmaz olduğuna işaret eden Çağlayan, şöyle devam etti:

''Ama bunlar Türkiye'yi sıkıntıya sokacak etkiler değil. Bunlar çok majör değil, minör olarak kabul edilebilecek etkilenmelerdir. Biz o piyasalarda oluşacak kayıplarımızı telafi etmek için buralardayız. Hem yeni pazarlar, hem pazara girişte önemli çalışmalar yapmak için buradayız. Bir taraftan Türkiye'ye ihtiyaç duyduğumuz alanlarda yatırımcı çekerken, diğer taraftan da buralardaki ihracat kabiliyetimizi, kapasitemizi ortaya koymaya çalışıyoruz.

Yapmış olduğumuz çalışmayla gördük ki Türkiye, bugün mevcut yapısıyla ihracatını en az yüzde 20 daha artıracak kapasiteye sahip.''

''TÜRKİYE HER YIL ORTALAMA YÜZDE 7 BÜYÜMELİ''

Bakan Çağlayan, ''altın ve dövizde yaşanan fiyat artışının Türkiye'nin hedeflerine ve cari açığına etkisi ne olur'' şeklindeki soru üzerine de Türkiye'nin bu yıl yüzde 7 civarında büyüyeceğini bildirdi.

''Bu konuda durmak yok, yola devam'' diyen Çağlayan, Türkiye'nin mutlaka her yıl ortalama yüzde 7 büyümesi gerektiğini söyledi.

'DALGALANMALAR KAÇINILMAZ, OLACAKTIR'

Türkiye'de serbest dalgalı bir kur rejimi bulunduğunu belirten Bakan Çağlayan, bu dalgalanmaların kaçınılmaz olduğunu kaydetti. Çağlayan, cari açığın da emtia fiyatlarının ve enerji fiyatlarının yükselmesi halinde artabileceğini belirtti.

''HANS'IN İSTİHDAMINI GERÇEKLEŞTİRECEK KADAR AŞIRI İTHALAT YAPTIK''

TL'nin değer kaybetmesi ve doların değer kazanmasının ithalatı frenleyici bir etki olarak ortaya çıkacağını kaydeden Çağlayan, TL'nin aşırı değerlenmesi sonucu Türkiye'nin geçmişte sıkıntılar yaşadığını ve geçen yıl TL'nin aşırı değer kazandığı ortamda ciddi bir lüks tüketim patlaması yaşandığını söyledi.

Bakan Zafer Çağlayan, özellikle otomotiv sektöründe ''Almanya'daki Hans adlı işçinin istihdamını gerçekleştirecek kadar aşırı bir ithalat yapıldığını'' kaydederek, şöyle devam etti:

''TL'nin değer kaybetmesi aslında Türkiye'nin ithalatında lüks ürünlerin tüketimini önleyici bir unsur olarak ortaya çıkacaktır. Şu an itibariyle baktığımızda cari açığın önümüzdeki aylarda giderek volümü düşecek, yoğunluğu daha azalacak bir yapıya dönecek. Türkiye için önemlidir ama bir risk unsuru değildir. Bunun özellikle altını çizmek istiyorum.

Bu konuda gerek Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK), gerekse Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Ekonomi Değerlendirme toplantısında yapmış olduğumuz çalışmayı arz ettim. Girdi Tedarik Sistemi ile cari açığa yönelik hangi alanlarda nasıl yatırım yapılması konusunda, neler yapacağımız tek tek ifade ettim. Bu konuyla ilgili Sayın Başbakanımızın da desteği tamdır. Başbakanımız zaten yapılan toplantılardan sonra gerekli açıklamaları yaptı.

Türkiye'de bir panik havası, korku havası yoktur. Biz dünyanın birçok ülkesinden çok daha rahat konumdayız, ne yaptığımızı, ne yapacağımızı biliyoruz. Gelişmelere karşı hassas ve duyarlıyız. Bu hassasiyetimiz tabii gelişmeleri izleme yönündedir. Ama Türkiye'nin durumunun kaya gibi sağlam olduğunu tekrar ifade ediyorum. Burada gizli, bilinmeyen bir şey yok, gerek rezervlerimiz, gerek enflasyon, gerek faiz yapımız, gerek borçlarımız ve bütçe açıklarımız bunun en büyük göstergesi. Siyasi istikrar derseniz, çok büyük bir siyasi istikrara sahibiz. Bu konuda, son derece güçlü ve 9 yıl Türkiye'yi başarılı bir şekilde yönetmiş olan bir hükümet iş başında. Başbakanımızın ifade ettiği gibi çıraklık ve kalfalık dönemini geride bırakmış, ustalık döneminde bir yapıya sahibiz.''

''VATANDAŞIMIZIN ENDİŞESİ YOK''

Bakan Zafer Çağlayan, vatandaşların zaten bir endişesi olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

''Vatandaşımıza harcama konusunda söyleyeceğim, herkes kendi bütçesine göre davranmak zorundadır, bizim vatandaşımız da zaten bunun bilincinde. Vatandaşımız zaten çok iyi biliyor ki bugün bir şahsın bütçesi, bir ailenin bütçesi, bir şirketin bütçesi ile devlet bütçesinin tam olarak birbirinden farkı yoktur. Geliriniz kadar harcama yapacaksınız. Arpa eken, arpa biçer. Dolayısıyla şirketlerimizin, vatandaşlarımızın geliri hangi para birimiyse borçlanmaları da o para birimiyle yapması bu işin, ekonominin temel kuralıdır.''

Türk ekonomisinin geçmişle mukayese edilemeyecek kadar iyi parametrelere sahip olduğunu kaydeden Çağlayan, ABD başta olmak üzere, Avrupa ülkelerinin şu andaki temel sorununun kamu borçlarının milli gelirlerinin ciddi manada üstünde olması olduğunu söyledi.

Çağlayan, sıkıntının bir diğer nedeninin de yüksek bütçe açıkları ve siyasi istikrarsızlık olduğunu belirterek, bu noktada Türkiye'nin mali disipline ve bütçe disiplinine vermiş olduğu önemin ortaya çıktığını kaydetti. 2001 krizinde Türkiye'nin elinin çok zayıf olduğunu, kamu iç ve dış borcunun milli gelirin yüzde 75'i seviyesinde bulunduğunu, bütçe açıklarının çift haneli rakamlar olduğunu, Merkez Bankasının 23-24 milyar dolar rezervi olduğunu ve ciddi bir siyasi istikrarsızlık olduğunu hatırlatan Çağlayan, bugüne gelindiğinde devir alınan kötü figürlerin hepsinde ciddi iyileşmeler sağlandığını söyledi.

''KAMU BORÇLARININ MİLLİ GELİRE ORANI, TÜRKİYE'NİN RAHATLIĞI''

Bakan Çağlayan, kamu borçlarının milli gelirin yüzde 40'ı seviyesinde bulunmasının Türkiye'nin rahatlığı olduğunun altını çizerek, 2011 yılı bütçe açığı hedefinin yüzde 2 olduğunu, Merkez Bankası'nda şu anda 100 milyar dolara yakın döviz ve altın rezervi bulunduğunu, IMF'ye (Uluslararası Para Fonu) 4,5 milyar dolar borcun kaldığını ve Türkiye'nin uluslararası alanda ilk çeyrekte rekor büyümeyi yakalamış dinamik bir ülke olduğunu, enflasyonun ve faizlerin düştüğünü anlattı.

(AA/ID/HA)

 
12 Ağustos 2011 Cuma 15:52
Okunma: 605
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu