Ana Sayfa » Kıbrıs » TDP 3.Olağan Kurultayı

TDP 3.Olağan Kurultayı

Konuklar Konuştu

 
 
TDP 3.Olağan Kurultayı
TDP III. Olağan Kurultayı'nda konuklar da birer konuşma yaparak kurultayı selamladı.  

AKP'yi temsilen kurultaya katılan TBMM Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Ayşenur Bahçekapılı konuşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını ileterek, Türkiye'nin KKTC duruşunun, "her alanda tam potansiyeline ulaşması ve Kıbrıs Türkü'nün yaşam standardının yükselmesi için her desteği verme" üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Uluslararası alanda da süren bu duruşun aynen korunacağını kaydeden Bahçekapılı, KKTC'nin yolunun açık, geleceğinin parlak olduğuna inandığını söyledi.

AKSOY

CHP PM üyesi İlay Aksoy da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun selamlarını iletti ve bu kurultayın ambargolar altında yaşayan Kıbrıs Türkü'nün demokrasi anlamında Avrupa'dan çok ileride olduğunu gösterdiğini belirterek, dün olduğu gibi bugün ve yarın da CHP'nin KKTC'nin yanında olacağını söyledi.

İzolasyonların söz verildiği gibi bir an önce kaldırılması gerektiğini ifade eden Aksoy, dünyanın bunlara yeteri kadar seyirci kaldığını kaydetti.

Aksoy, KKTC'nin kendi ayakları üzerinde durmasının en büyük arzuları olduğunu söyledi.

Aksoy, yabancı konuklara yönelik olarak da İngilizce bir konuşma yaptı ve adada barışa ulaşılmasını diledi.

ERTÜRK

DSP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Ertürk ise konuşmasında, parti genel başkanı Masum Türker'in selamlarını ileterek, kurultayın dünya barışına katkı sağlamasını diledi.

Ertürk konuşmasında, partilerinin kurucusu Bülent Ecevit'in sözüne atıfta bulunarak, "Ne ezen ne ezilen, hakça bir düzen" dedi.

Ertürk, TC ve KKTC'nin dünya durdukça var olacağını kaydetti.

Türkiye'den gelen konuklar konuşmalarında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı da andı.

SENDİKAL PLATFORM TEMSİLCİSİ

Törende Sendikal Platform adına konuşan KTÖS Genel Başkanı Güven Varoğlu, yarın Toplumsal Varoluş Hareketi'nin yapacağı eylemden dolayı konuşmasını erkene almak durumunda kaldığını söyledi.

Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesi verdiklerini belirten Varoğlu,  Kıbrıslı Türklerin ekonomik, kültürel yapılarıyla, anlayışlarıyla bir varlık olduğunu; bu varlığın kendi yapısıyla yaşaması, çocuklarını bu adada büyütmesi ve gençlerini bu adada tutmasının bir hak olduğunu söyledi.

Varoğlu, adanın kuzeyine 1974'ten beri plansız, programsız bir nüfus artışı olduğunu ve adanın nüfus yapısının değiştirilmeye çalışıldığını, bir takım paketlerin buradaki hükümetler eliyle Kıbrıslı Türklere dayatıldığını, bu dayatmalara "hayır" dediklerini, mücadelelerinin maaş artışı için olmadığını söyledi.

Varoğlu, tek taleplerinin kendi ayakları üstünde, onurlarıyla yaşamak olduğunu belirtti.

HRİSTODULU

AKEL temsilcisi Fani Hristodulu ise konuşmasını Rumca yaptı. Hristodulu'nun konuşması daha sonra Türkçe'ye tercüme edildi.

Hrsitodulu, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için çaba gösterdiklerini ve Kıbrıslılar olarak adayı yeniden birleştirmek için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Hristodulu, 2008'den sonra yapılan yapıcı çalışmalara rağmen Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun tezlerinin iyimserliğe olanak bırakmadığını iddia etti ve Türkiye'ye yönelik eleştirilerde bulundu.

KATİ KLERİDES

DİSY Temsilcisi Keti Klerides de konuşmasında, parti başkanı Nikos Anastasiades'in kongreye iyi dileklerini sundu.

Klerides, yıllardır TDP'nin Kıbrıs'ta bir çözüme ulaşılması için yaptıklarını ve adanın yeniden birleştirilmesi için verdikleri kavgayı takip ettiklerini belirtti. Klerides, "Bilmenizi istiyoruz ki parti olarak biz de gücümüzü ve enerjimizi bu hedefe harcıyoruz" dedi.

Klerides, Kıbrıs'ta liderlerin, BM kararları çerçevesinde iki toplumlu, iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı bir çözüm arayışıyla sürdürdüğü müzakere sürecini desteklediklerini söyledi.

Müzakerelerde kritik bir aşamada bulunulduğunu kaydeden Klerides, tarafların başarılı bir sonuç için gerekli siyasi irade ve aklı göstermelerini diledi.

Klerides, parti olarak, Anastesiades'in desteğiyle de Kıbrıs Türk liderliğini güvenilir muhataplar olduklarına ikna etmelerinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, Kıbrıslı Türklerle diyalogun önemini partililerine anlatmakta olduklarını kaydetti.

Klerides, TDP'ye Kıbrıs'ın birleşme mücadelesi için güçlerini birleştirme çağrısı yaptı.

KYRRİS

DİKO temsilcisi Rogiros Kyrris ise konuşmasında, TDP kurultayının organizasyonunu överek, "Başarı dilemeyeceğim, zaten başarmışsınız" dedi.

Kyrris, adanın yeniden birleştirilmesi için çok çalışmak gerektiğini ifade ederek, DİKO olarak adanın yeniden bütünleşmesi taahhütleri çerçevesinde Kıbrıslı Türk muhataplarının daha büyük bir Avrupa ailesi için çalışmasından memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Güney Kıbrıs'ın 1 Temmuz'da AB Başkanı olacağını anımsatan Kyrris, amaçlarının müreffeh bir Kıbrıs oluşturmak olduğunu kaydetti.

PANAYİDES

EDEK temsilcisi Andreas Panayides ise, TDP'nin Kıbrıs konusundaki "olumlu ve yapıcı yaklaşımını" kutladığını belirterek, sosyalistler olarak demokratik, dayanışma içinde uyumlu ve müreffeh bir toplum için mücadele ettiklerini ve devam eden Kıbrıs müzakereleri sürecini desteklediklerini ifade etti.

Panayides, BM kararları ve 1977-79 doruk anlaşmaları çerçevesinde adil ve kalıcı çözüm getirilmesini istediklerini söyledi.

Panayides, Birleşik bir Kıbrıs, tek egemenlik, tek vatandaşlık çerçevesinde bir çözüm bulunmasına destek vermeye ve adanın tüm sakinlerinin insan haklarından yararlanabileceği bir çözüm için mücadele vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

NEOKLOUS

Kurultaya gecikmeli katılabilen Kıbrıs Yeşiller Partisi'nden Pannikos Neoklous ise konuşmasına Türkçe "merhaba" diyerek başladı.

Neoklous, adadaki şovenizme zamanında tepki veremediklerini ve bu nedenle şimdi çok zor bir durumda tepenin kenarında durulduğunu kaydetti.

"Bu anavatan ortak vatanımızdır" diyen Neoklous, çocukların geleceği için barışa ulaşma mücadelesi verilmesi çağrısında bulundu.

HADJİGREGORİOU

EDİ temsilcisi Spyros Hadjigregoriou de, TDP kurultayını selamladı ve partilileri kutladı.

Hadjigregoriou, TDP'nin siyasetinin sessiz çoğunluğu ve kendilerini fethettiğini belirterek, Grentree Zirvesi'nde adanın birleştirilmesine yönelik bir vizyon konulmaksızın çok fazla zaman ve para harcandığını savundu.

Hadjigregoriou, vizyonlarının değişimi görmek olduğunu belirterek, gelecekte barış ve güzel günler içinde birlikte yaşamayı diledi.

CEYHUN

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) temsilcisi Ozan Ceyhun  da kurultayda partisinin mesajını okudu.

Ceyhun, parti başkanlarının mesajını Almanca okudu. SPD Başkanı mesajında TDP'ye iyi niyetlerini ve başarı dileklerini gönderdi.

YORGANCIOĞLU

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise konuşmasında, bir ülkenin ve bir halkın ileriye taşınabilmesi adına üretimin temel alınması gerektiğini belirterek, ülkede üretimin istenilen noktada olmadığını söyledi.

Yorgancıoğlu, hükümetin geçmişteki UBP hükümetlerinden daha da kötü bir yönetim gösterdiğini söyledi.

Eskiden kamuda çalışanların şikayet ettiğini ancak şimdi tüm kesimlerin şikayetçi olduğunu, çünkü üretime değer verilmediğini savunan Yorgancıoğlu, üretime değer verilmemesinden dolayı Kıbrıs Türk halkını zor günler beklediğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, Greentree'nin Kıbrıs Türk halkının dikkatini çok çekmediğini çünkü iç sorunların Kıbrıs sorunun önüne geçtiğini, bunun da UBP'nin ülkeye yaşattığı bir gerçek olduğunu söyledi.

Ayakları üzerinde duran bir ekonomi yaratma sorumlulukları bulunduğunu, ortak bir payda yaratmanın da sorumlulukları olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, Greentree'nin başarısız olduğunu, genel sekreterin liderlere ödevlerini yapmadıklarını son davet mektubunda da açıkladığını ancak onlara 2 aylık bir süre daha verdiğini belirtti.

Rum tarafının AB başkanlığının görüşmelerde sıkıntı yaratacağının bir gerçek olduğunu bu yüzden bu tarihe kadar çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, eğer saygın bir üyesi olunmak isteniyorsa bugüne kadar yapılanlardan farklı bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Rumların da yapmaları gerekenler olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, halkın çözüme hazır olmadığını, Rum siyasiler gerçekten çözüm istiyorsa, Rum halkını iki aylık sürede çözüme hazırlamaları gerektiğini savundu. Yorgancıoğlu, sorun çözülmezse, sonrasında bu işleri daha zor olacağını, hiçbir zaman "son olmayacağını ancak ertelenen her şansın sonrasının daha zor olacağını" belirtti.

Ülkenin bölünmeyecek kadar küçük olduğunu anlatan Yorgancıoğlu, "Onu bölmeye hakkımız yoktur" dedi.

Yorgancıoğlu, tüm imkanları birleştirerek, tüm tarafların hem kendi yararlarına hem herkesin yararına sonuç için mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

Yorgancıoğlu, sorun çözülmezse bunun, Kıbrıslı Türkler kadar Kıbrıslı Rumlar için de sorun olabileceğini, ülkede ateşkes olduğunu ve sıkıntı çıkabileceğini, gerginlikler olabileceğini o zaman da Hidrokarbon yataklarının bir işe yaramayacağını kaydetti.

ŞONYA

DP adına konuşan Genel Sekreter Bengü Şonya ise, siyasi partilerin kendi halkının ileri gitmesini isteyen insanlardan oluştuğunu, bu yüzden birbirlerine saygı duymaları gerektiğini ifade etti.

Şonya, liderliğin her şeyin en fazlasını istemek olmadığını ifade ederek, "halkın çıkarı için nerede durabileceğini bilmenin" gerçek liderlik olduğunu söyledi.

Kıbrıs adasının egemen sahiplerinden biri olarak Kıbrıs Türk halkının gelecekleri için endişe etmeyecekleri bir ortamda yaşamanın hakkı olduğunu söyledi.

İZCAN

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan konuşmasında, "Keşke şimdi birbirini mazgal deliklerinde silahla gözleyen çocuklarımız da aynı huzuru yaşayabilse" dedi.

İzcan, hala daha malının mülkünün peşinde olan, hala kayıplarını bekleyen Kıbrıslı anaların da huzur ve mutluluğu yaşamasını dilediğini ancak yaşamadığını çünkü bu ülkede cinayetler işlendiğini söyledi.

Kıbrıs halkının bölünüp parçalandığını, Kıbrıslıların bunu durdurmayı başaramadığını belirterek, bir çıkış yolu bulmanın zamanının geldiğini söyledi.

İzcan, TDP ile birlikte olduklarını çünkü ağlayan anaların acılarını dindirmek istediklerini belirtti.

İzcan, Türkiye ve hükümete yönelik eleştirilerde bulundu.

İzcan, Rum kesimine yönelik eleştiriler de yaptı.

BİRİNCİ

KSP adına konuşan Mehmet Birinci ise, partilerinin farklı bir toplumsal kurtuluş projesi olduğunu belirterek bunu özetledi.

Birinci, Kuzey Kıbrıs'ta bağımsız bir devlet olmadığını, ayrıca ülkedeki ekonomik krizin nedeninin küresel kriz değil Türkiye'nin politikaları olduğunu öne sürdü.

Konuşmaların ardından mesajlar okundu ve seçimlere geçildi.
 
29 Ocak 2012 Pazar 16:06
Okunma: 844
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu