Ana Sayfa » Kıbrıs » TDP Basın Toplantısı Düzenledi

TDP Basın Toplantısı Düzenledi

Toplumcu Demokrasi Partisi (Tdp), Ulusal Birlik Partisi (Ubp) Hükümeti'nin Kıbrıs Türk Halkına Dayatıldığını İleri Sürdüğü Ekonomik Paket Ve Bunu Dayalı Tüm Yasa Tasarılarının Komiteye Geri Çekilmesi Yerine Tümden Geri Çekilmesini İstedi.

 
 
TDP Basın Toplantısı Düzenledi
TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Bugün, Cumhuriyet Meclis'inde Düzenlediği Basın Toplantısında, Hükümetin Ekonomik Pakete Dayalı Olarak Hazırladığı Yasa Tasarılarını İlgili Komitelere Geri Çekmesinin Bir "Aldatmaca" Olduğunu Savunarak, Tdp'nin Bu Oyuna Gelmeyeceğini Açıkladı.çakıcı, Temel İstemlerinin, Ekonomik Paketin Tümden Geri Çekilmesi Olduğunu, Bunun, Başta Sendikal Platform Olmak Üzere Tüm Toplumsal Muhalefetin İstemi Olduğunu Anlatarak, Bu Nedenle Partisinin Komitelere Katılarak Tasarılarla İlgili Görüş Vermeyeceğini Bildirdi.

çakıcı, "Kıbrıs Türk Halkının Talebinin, İlgili Yasa Tasarılarının Komiteye Geri Çekilmesi Değil, Bu Tasarıların Hazırlanmasına Neden Olan Ekonomik Paketin Tümden Geri Çekilmesi Olduğunu, Bunu Bir Bütün Olarak Meydanlarda, Parlamentoda Haykırdığını" Öne Sürerek, Paketin Küçük Bir Bölümünü Oluşturan Bu Tasarıların Yasalaştırılmasının UBP Hükümeti'ne Paketi Uygulamayla İlgili Onay Vermek Anlamına Geleceğini Kaydetti.

mehmet Çakıcı, "Hükümeti, Bazı Muhalif Partilerin De Yardımıyla Ekonomik Pakete Yönelik Var Olan Ve Yasa Tasarıları Bağlamında Yükselen Direniş Hareketini Bastırmaya Çalışmakla" Suçlayarak, "Tdp, Bu Oyuna Gelmeyecektir. Tdp, UBP Hükümeti'ne Bir Şekilde Koltuk Değneği Olmak Yerine, Direniş Hareketini Kararlı Bir Şekilde Sürdürmek Gerektiğine İnanmaktadır" Dedi.

Çakıcı; Uzlaşma Arayışı Yerine Hükümetin İstifaya Zorlanması Gerektiğini Öne Sürerek, Bu Bağlamda Tüm Parti, Sendika, Sivil Toplum Örgütleriyle Toplumsal Muhalefetin Topyekün Direniş Hareketi İçinde Olması Gerektiğini Savundu.çakıcı, Ubp'nin Yalan Söyleyerek Hükümet Olduğunu Savunarak, Hükümetin Bu Yasalarla İlgili Olarak Halktan Onay Almadığını Öne Sürerek, Bu Nedenle Ubp'nin Ya Derhal Erken Genel Seçime Gitmesi, Yada Bu Yasa Tasarılarıyla İlgili Referandum Yapmasını İstedi. TDP'nin, Kıbrıs Türk Halkının Böyle Bir Hükümeti Hak Etmediğini Düşündüğünü Anlatan Çakıcı, "Bazı Muhalefet Partilerinin De Dayatma Paket Doğrultusunda Uygulanan Bu Yasalarla İlgili Samimiyetsiz Olmasını Ve İkircikli Davranış Sergilemesini" Eleştirdi.

mehmet Çakıcı, "Dönem, Kişisel Ve Partisel Menfaat Dönemi Değil, Hep Birlikte Kıbrıs Türk Halkı Adına Mücadele Dönemidir" İfadesini Kullanarak, Ülkede Yaşanan Sorunun Sadece Ekonomiyle Sınırlı Olmadığını Kaydetti."Temel Sorunumuz..."  "(Sorunumuz) Kendi Kültürünü, Sosyo - Demografik Yapısını, Kimliğini Devam Ettirme Ve Kendi Kendini Yönetme Anlayışını Da İçerecek Şekilde Bir Programın Hazırlanmasıdır.

TDP Olarak Yerel Özelliklerimizi Gözeterek Umut Projesi İsminde Kendi Projemizi Hazırladık" Diyen Çakıcı, Projelerini Herkesle Tartışmaya Ve Geliştirmeye Açık Olduklarını Belirtti.çakıcı, "Temel Sorunun; Kıbrıs Türk Halkının Kendi Kendini Yönettiği Demokratik Ve Sivil Bir Düzende, Kendi Ayakları Üzerinde Duran, Sürdürülebilir Bir Ekonomik Yapıda Ve Avrupa Birliği (Ab) Standartlarında Bir Yaşama Ulaşmak Olduğunu" Kaydederek, Bu Amaçla Kendi Önleminin Kıbrıs Türk Halkı Tarafından Hep Birlikte Alınabileceğini Söyledi. varoluş MücadelesiKıbrıs Türk Halkının Savaşlara, Çatışmalara, Göçlere Ve Çok "Büyük" Zorluklara Karşın Var Olma Mücadelesini Yıllarca Başarıyla Sürdürdüğünü Anlatan Mehmet Çakıcı, Bugün Çözümsüzlük Koşullarının En Çok Kıbrıslı Türkleri Olumsuz Etkilediğini Savundu.

"Tanınmayan Devlet Yapımızdan Kaynaklanan İzole Yapımız Ve Kötü Yönetimler Neticesinde Kangrene Dönüşen Düzenimiz, Kıbrıs Türk Halkının Layık Olmayan Bir Düzende Yaşamasına Neden Olmaktadır. 1974'ten Sonra Kuzey Kıbrıs'ta Kontrolsüz Bir Şekilde Yapılan Vatandaşlıklarla Artan Nüfus, Partizan Anlayış, Adaletsiz Uygulamalar, Verimsiz Ve Disiplinsiz Kamu Yapısı, Çiftlik Olarak Görülen Kamu İktisadi Teşekkürleri (Kit)'ler, Yasa Dışılık, Kayıt Dışı Ekonomi Gibi Uygulamalar Sürdürülebilir Olmayan Bir Devlet Yapısının Oluşmasına Neden Olmuştur.

Özellikle Devlet Olanaklarının Hesapsız, Plansız, Sistemsiz Ve Pervasızca Harcanması, Giderek Büyüyen Bütçe Açıkları Oluşmasına Ve Her Gün Daha Çok Türkiye'ye Bağımlı Hale Gelmemize Neden Olmuştur" Diye Konuşan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Tüm Bunlara, Devletin Temel Kurumları Olan Polis, Sivil Savunma, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Merkez Bankası Gibi Kurumların Kıbrıslı Türklerin Yönetiminde Olmamasının Da Eklendiğini Hatırlattı.

çakıcı, "Kktc'nin Bugüne Kadar Gelmiş Geçmiş Ve Halen Devam Eden Kötü Yönetimler Nedeniyle İçinde Bulunduğu Ekonomik Zorlukları Aşamadığını" Kaydederek, Türkiye İle İmzalanan 5 Kasım 2009 Tarihli "Kamu'nun Etkinliğinin Ve Özel Sektörün Rekabet Gücünün Artırılması Programı"Nın Uygulanmasıyla Ülkede Emekçilerin Tüm Kazanımlarının Geriye Götürüldüğünü, Götürülmeye Devam Edildiğini Savundu.

ülkedeki Ekonomik Sorunun, Dünya Ve Türkiye Hükümetleri İşbirliğiyle Uygulanan Ekonomik Yaptırımlardan Kaynaklandığını İddia Eden Çakıcı, "Bunun Çözümü İçin De Kıbrıs Türk Halkının Kendi Öz Varlıklarının Özelleştirme Adı Altında Satılması Olarak Dayatılmasını" Eleştirdi.mehmet Çakıcı, Halkın Şu An Uygulanan Ekonomik Paketi Kabul Etmeyerek Paketin Tümüyle Geri Çekilmesini Talep Eden Mücadele Başlattığını Anlatarak, "Kendi Halkına İhanet İçinde Bulunan Ve Yalanlarla Başa Gelen UBP Hükümeti, Bu Paketi Israrla Yürürlüğe Koymaya Devam Etti" Dedi.

Hükümetin En Son "İhtiyat Sandığı Parasını Kesen, Sosyal Sigortalar Yasası İle Emeklilik Yaşını Uzatan Ve Dulun Maaşını Kesen, Af Yasası İle De Ülkede Yaşayan Kaçaklara 5'inci  kez Af Getirerek, Hazırladığı Vatandaşlık Yasası İle Kaçaklara Dahi Vatandaşlık Sürecinin Önünü Açan Yasalar Getirerek Paketi Uygulamaya Devam Etme Kararlılığında Olduğunu Gösterdiğini" İddia Eden Çakıcı, Buna Karşı Direndiklerini Ve Direnmeye Devam Edeceklerini Söyledi.

imam Hatip Lisesi TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Sorunları, Eksikleri Olsa Da Ülkedeki Eğitim Sisteminin Laik Bir Eğitim Sistemi Olduğuna İşaret Ederek, Hükümetin İmam Hatip Lisesi Açma Karırının Laik Eğitim Sisteminin Koruduğu 18 Yaş Altı Çocuklara Zarar Vereceğini Anlattı.

çakıcı, "Böyle Bir Okul Açılmasına Onay Veren Ve Kendisine Ulusal Diyen Bir Partinin Bundan Utanması Gerektiğini, Bundan Sonra Kendisine Ulusal Değil Dinci Bir Parti Demesini" İstedi. mehmet Çakıcı, İmam Hatip Lisesi Açılmasının Laik Eğitim Ve Kıbrıs Türk Kültürüne Aykırı Bir Durum Olduğunu İfade Ederek, Böyle Bir Okulun Açılmasına Karşı Olduklarını, Kendileri Hükümete Gelmesi Halinde Açılmış Olsa Da İmam Hatip Lisesinin Kapatılacağını Söyledi
 
16 Kasım 2011 Çarşamba 13:25
Okunma: 500
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu