Ana Sayfa » Kıbrıs » TDP Genel Başkanı Çakıcı Tak'a Ülke Gündemini Değerlendirdi

TDP Genel Başkanı Çakıcı Tak'a Ülke Gündemini Değerlendirdi

Çakıcı: "çoğu Ülkeye Savaş Getiren Petrol Ve Doğalgazın Kıbrıs'a Hemen Barışı Getirebileceğine İnanıyorum".

 
 
TDP Genel Başkanı Çakıcı Tak'a Ülke Gündemini Değerlendirdi

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİN HER ZAMAN İYİ OLMASI GEREKİR"

"TDP İKTİDARA GELDİĞİNDE  BU İLİŞKİLER YENİDEN YAPILANDIRILACAK"

"KIBRIS GÖRÜŞMELERİ KOPARSA İKİ LİDER DE İSTİFA ETMELİ"

Lefkoşa, 13 Mayıs 12 (T.A.K/Emir Ertorun): Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs'ta tarihe bakıldığında, temel hataların hep Rumlar tarafından yapıldığına dikkat çekerek, petrol çıkarma çalışmalarının da yine Kıbrıs Türk halkının hakkını yiyerek yapıldığını, ancak çıkması ihtimal petrol ve doğalgazın diğer ülkelere savaşı getirse de Kıbrıs'a çözümü hemen getirebileceğine inandığını bildirdi.

Çakıcı, TDP'nin iktidara gelmesi durumunda Türkiye ile ilişkileri yeniden yapılandıracağını belirterek, "Türkiye ile kavgamız yoktur, Türkiye ile Kıbrıs Türk halkının ilişkilerinin iyi olması lazımdır, çünkü dünyaya açılan tek pencere burasıdır... Binlerce öğrencinin geldiği, ekonomik yardımların olduğu bir ülkeyle kavga etmek doğru değildir, ama oradan gelen ve Kıbrıs Türk halkına uymayan öneriler olduğunda da hükümet yetkilileri buna 'hayır' diyebilmelidir, ancak 'hayır' derken bunu da uzlaşarak karşı tarafa anlatmak gerekir" dedi.

"Ülkede gerçekten kötü bir hükümetin olduğunu, bundan da herkesin şikayetçi olduğunu" savunan Çakıcı, "hükümetin hemen gitmesi gerektiğini" iddia ederek, "muhalefete, hükümete yürümek için çok teklifleri olduğunu, sendikalara da çok gittiğini, diğer partileri de ziyaret ettiğini ancak bazı sendikaların ve siyasilerin hükümeti devirmek için TDP kadar istekli olmadıklarını gördüğünü" söyledi.

Çakıcı, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Kıbrıs Türk tarafı kadar en az Rum tarafına da görev düştüğüne dikkat çekerek, "Temennimiz, görüşmelerin sürmesinden yana, ancak, görüşmelerin kopması halinde liderler istifa etmelidirler" dedi.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine ülke gündemini değerlendirdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

Çakıcı, Türkiye'de de tartışılan Başkanlık sistemi konusunda, güçlü bir siyasi iradenin parlamenter sistemde de, başkanlık sisteminde de oluşmayabileceğini kaydetti.

Başkanlık sisteminde tek bir adamın göründüğünü, ancak tek başına ülkeyi yürütemeyeceğini, Rum tarafında örneği olduğunu, her türlü sıkıntının yaşandığını anlatan Çakıcı, dolayısıyla TDP olarak parlamenter sisteme inandıklarını belirttii.

Çakıcı, KKTC'de parlamenter sistemin daha uygun olduğunu ifade ederek, ancak dünyada her iki sistemde de başarılı örnekler olduğunu, bu kapsamda meselenin daha çok ayakları üzerinde duran, dik duruşu olan bir siyaset olduğunu kaydetti.

TDP olarak Başkanlık sisteminin başarılı olacağına inanmadıklarını ve sıcak bakmadıklarını ifade eden Çakıcı, Başkanlık sistemine geçilse bile Kıbrıs Türk halkının sorunlarının çözülmeyeceğini söyledi.

Başkanlık sistemi konusuda Türkiye'de yaşanacak gelişmelerin KKTC'ye nasıl yansıyacağının sorulması üzerine Çakıcı, Türkiye'nin her şeyinin KKTC'ye yansıdığını savunarak, "Türkiye grip olsa biz zatüre oluruz" dedi.

Mehmet Çakıcı, Türkiye'de Başkanlık sistemine geçiş gibi bir niyet olduğunu yineleyerek, "ancak bunun parlamenter sistemin başarısız olduğundan değil, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına geçecek olmasından ve kontrolü kaybetmek istememesinden kaynaklandığı" görüşünü dile getirdi.

Türkiye'de son 8-9 yılda birçok olumlu adım atıldığına,Türkiye'nin  büyüdüğüne ve geliştiğine, dik ve kararlı bir siyasi irade bulunduğuna dikkat çeken Çakıcı, Türkiye'de çok başarılı bir parlamenter sistem bulunduğunu, sistem değişikliğine ihtiyaç olmadığını ve KKTC'de sadece Türkiye'ye bakarak Başkanlık sistemine gerek olmadığının görüleceğini kaydetti.

"KEŞKE ÇÖZÜMLE BERABER BU ADIMLAR ATILSAYDI"

TDP Genel Başkanı Çakıcı, petrol arama çalışmaları konusunda da, doğal olarak KKTC'dei arama yapılabileceğini, yıllardır rezervlerin bulunduğunun söylendiğini, bu bölgede petrol ve doğalgaz olduğunun da aşikar olduğunu söyledi.

Çakıcı, Kıbrıs'ta bulunması muhtemel petrol ve doğalgazın barışa hizmet etmesini ve çözüme finansman konusunda katkı sağlamasını düşündüklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Güney'deki petrolün ve doğalgazın bulunmasını Kıbrıs'ta bir çözümün finansmanı olarak gördük ancak şu andaki göstergeler maalesef Güney'deki yönetimin Kıbrıs Türklerinin haklarını ortaya koymuyor ve gasp ediyor. Bir yanlış adım da atıyor... Keşke çözümle beraber bu adımlar atılabilse ve bir çözümün finansmanı olarak kullanılabilse. Çünkü bir çözümle belli bir kısım insanlar yer değiştirmek zorunda kalacak ve finansmana ihtiyaç olacak.

"PETROL ARAMA YARIŞA DÖNDÜ"

Petrol ve doğalgaz bölgede gerginliğe de sebep oldu ve bir yarışa döndü. Denizde onlar, karada biz çalışıyoruz. Bizim çatışmamızdan yararlanarak ABD ve İngiliz şirketleri geldi.

Dolayısıyla petrol ve doğalgaz aramak hem gelişigüzel, hem karşılıklı inat ve gerginlik vesilesi oldu. Petrol ve doğalgaz her zaman gerginlik yaratır. Bu da batı devletlerinin işine yarar, buraya gelmelerine vesile olur.

Biz de bu anlamda zor durumda kalıyoruz. Hem Rumlar yanlış anlaşmalara imza atıyor, payları düşüyor, hem de biz. Bizim de payımız çok düşük. Pay yüzdemiz çok az. Ortada ezilen bir roldeyiz. Tabii bu petrol çıkarsa."

TDP Genel Başkanı Çakıcı, "Kıbrıslıların tarihte çok hatalar yaptığını, şimdi de hatalar yapmayı sürdürdüklerini ifade ederek, en başta ortak kurulan devletin parçalanmasının hata olduğunu" kaydetti.

Çakıcı, tarihe bakıldığında aslında Kıbrıs'ta temel hataların hep Rumlar tarafından yapıldığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"KIBRIS'TA TEMEL HATALARI HEP RUMLAR YAPTI"

"1963'te 13 maddelik Anayasa değişikliği getirmek çatışmaları başlattı, 15 Temmuz'da, 1974'te darbe yapılması Rumların hatasıydı, 20 Temmuz'dan sonra kantonal ile ilgili öneriler, 2004'te Annan Planı'nı reddetmek, yani çok fazla tarihi hatalar yaptılar.

Kıbrıs Türklerinin de hataları oldu ama temel, ülke kaderini değiştirecek hatalar değildi bunlar. Hep reaksiyonel yapılan hatalar ve tepkilerdir, ama şimdi (Rumların) petrol çıkarma çalışmaları yine Kıbrıs Türk halkının hakkını yiyerek yapılıyor.

Bu böyle olunca başka bir gerginlik yaratıyor. Kıbrıs Türklerinin hatası yok, hep hata yapan Rumlar ama biz hep bedel ödedik. Rumlar da bedel ödedi aslında, 200 bin insanının göçüne sebep verecek savaşı yarattılar, binlerce insanları kayboldu ve öldü, yani kendilerine de bedel ödettiler ama bize de ödettiler. Bizim de binlerce insanımıza mal olan, uluslararası alanın dışına çıkmamıza sebep oldular. Hatalar zinciri yaptılar aslında ama bu hatalar zincirini bugün de göremiyorlar."

Çakıcı, Kıbrıs'ta petrol ve doğal gaz bulunursa uluslararası şirketlerin bunu çıkarmak isteyeceğini ifade ederek, bunun Kıbrıs'a hemen çözümü getirebileceğine, çünkü bu çıkacak olan yeraltı kaynaklarının taşınmasında Türkiye'nin büyük bir önem taşıyacağına inanç belirtti.

Buradan çıkacak doğal gaz ve petrolün Türkiye üzerinden borularla Avrupa'ya gidebileceğini, çünkü bu sistemin tanker veya diğer taşıma çözümlerinden daha ekonomik olduğunu ifade eden Çakıcı, bu çerçevede batı ve ABD'nin Kıbrıs sorununu çözmek ve burada çatışma olmadan Türkiye üzerinden bu kaynakların Avrupa'ya taşınmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

Mehmet Çakıcı, Kıbrıs'ta artık gerginlik değil, çıkan petrolün makul bir şekilde taşınmasının istendiğini, ancak şimdi buraya yerleşmek için gerginliğin işlerine geldiğini ifade ederek, "Ama petrol çıktığında artık gergin olmayan bir ortam işlerine gelecek. O yüzden ileride çözüm arayışları artacak" görüşünü dile getirdi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, KKTC ile Türkiye hükümetleri arasındaki ilişkilerin hükümetler arası ilişkiler olması gerektiğini, "Ana-Yavru" ilişkisi olmaması gerektiğini ve belli bir seviyede olması gerektiğini kaydetti.

Çakıcı, Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerin şu anda dik olmayan ve iki eşit taraf, ülke veya devlet gibi olmadığını savunarak, bu ilişkilerin devletten devlete eşit seviyede olması gerektiğini söyledi.

Bunun mümkünlüğünü KKTC'nin ve siyasilerin yaratması gerektiğini ifade eden Çakıcı, nasıl Türkiye ile ABD arasında devletten devlete ilişki varsa, nasıl Türkiye bunu ABD'ye söylüyorsa, KKTC'nin de bunu Türkiye'ye söylemesi gerektiğini ifade etti.

Çakıcı, "Türkiye ile kavgamız yoktur, Türkiye ile Kıbrıs Türk halkının ilişkileri iyi olması lazımdır, çünkü dünyaya açılan tek pencere burasıdır... Binlerce öğrencinin geldiği, ekonomik yardımların olduğu bir ülkeyle kavga etmek doğru değildir, ama oradan gelen ve Kıbrıs Türk halkına uymayan öneriler olduğunda da hükümet yetkilileri buna 'hayır' diyebilmelidir, ancak 'hayır' derken bunu da uzlaşarak karşı tarafa anlatmak gerekir" dedi.

"Dik duruş "ifadesini o anlamda dile getirdiğini kaydeden Mehmet Çakıcı, TDP'nin iktidara gelmesi durumunda Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkileri tekrardan yapılandıracağını vurguladı.

Çakıcı, mevcut ilişkilerin, yeni bir ilişki ve düzleme sokulması gerektiği görüşünü ifade ederek, Hükümetin, Türkiye hükümeti ile sürdürdüğü şu andaki yapıya bakıldığında "uysun veya uymasın her şeye evet demek" olduğunu iddia etti ve bu konuda Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti'ni suçladı.

"Hükümetin sırtını halkına değil Türkiye'ye dayadığını ve güçlü olduğunu gösterdiğini" savunan Çakıcı, bugünkü hükümete "hükümet" demenin mümkün olmadığını ve Kıbrıs Türk halkının en iradesiz hükümeti olduğunu öne sürdü.

Mehmet Çakıcı, "Başbakan'ın "maaşını bile konuşturacak" düzeyde olduğunu, dik duruşu olan bir yapısı da olmadığını" savunarak, Kıbrıs Türk halkının yararına olsun olmasın her şeye "evet" diyen, hiç sorgulamadan kabul eden bir yapı bulunduğunu iddia etti.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkede çok sıkıntılı ve zor bir dönemden geçildiğini,halkın zararına birçok yasa geçirildiğini, eşel mobilin uygulanmadığını, ücretlerin aynı durduğunu, kurumların elden çıkarıldığını, sağlığa vergi konulduğunu, KTHY'nin batırıldığını, elektriğin zorda olduğunu, çevre katliamı yaşandığını, yani sorunların saymakla bitmeyeceğini savundu.

Ama bununla birlikte hükümetin "ülke uçuyor, ekonomi büyüyor" dediğini, "ancak bunu etrafındaki zenginlere bakarak söylediğini" savunan Çakıcı, "çalışanların işçilerin ezildiği bu dönemde artık bu hükümetin gitmesi gerektiğini" öne sürdü.

Çakıcı, "aslında bir önceki CTP hükümeti döneminde de aynı uygulamaların yapıldığını, birçok yasanın hazırlanmasını yaptığını, sendikalarla kavga ettiğini, sivilleşmede hiçbir adım atmadığını ve birçok daha sıkıntı yaşandığını" kaydederek, Kıbrıs Türk halkının bugüne kadar sosyal -  demokrat bir yönetim görmediğini savundu.

TDP'nin bu yüzden tüm bunların alternatifi olduğunuöne süren Çakıcı, "TDP geldiğinde birleşik faizleri kaldıracak, sağlık vergisini kaldıracak, lüks tüketime daha çok vergi olacak" dedi.

"Son yıllarda ülkede 3 partili bir yönetim gördüğünü, bu yüzden artık bir değişime ihtiyaç duyulduğunu" ifade eden Çakıcı, bu değişimin de sosyal demokrat bir yapının yönetime gelmesiyle olabileceğini savundu.

Çakıcı, burada da tarafın TDP olduğunu dile getirerek, "TDP ülkedeki sistemi değiştirmeye, sosyal adalet mekanizmasını tekrar hayata geçirmeye, sivilleşmeyi hayata geçirmeye hazırdır. TDP, bir düzen değişikliğidir. Bu ülkedeki düzen değişikliği demokrasiyle gelebilir" dedi.

Mehmet Çakıcı, muhalefete, hükümete yürümek için çok teklifleri olduğunu, sendikalara da çok gittiğini, diğer partileri de ziyaret ettiğini anlatarak, "bazı sendikaların ve siyasilerin hükümeti devirmek için TDP kadar istekli olmadıklarını gördüğünü" söyledi. Bunun nedeninin sorulması üzerine Çakıcı, "Farklı taktikler var" cevabını verdi.

TDP'ye özellikle köylerde çok ciddi destek olduğunu gördüklerini söyleyen Çakıcı, ziyaretlerde, özellikle UBP ile CTP'nin ortak suçlandığını gördüklerini ifade etti ve "desteğin, TDP'nin icraatları, duruşu ve samimiyetine olduğunu" vurguladı.

KIBRIS KONUSU

TDP Genel Başkanı Mehmet Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs sorununa da değinerek, müzakerelerin erken, kalıcı ve adil bir çözüm bulunana dek sürmesi gerektiğini söyledi. Kıbrıs sorununda bir başarısızlığın Kıbrıslı Türklerin toplumsal yok oluş sürecini hızlandıracağını ileri süren Çakıcı, geçen zamanın özellikle Kıbrıslı Türklerin aleyhine olduğunu ifade etti.

Çakıcı, "Kıbrıs'ta adil ve yaşayabilir bir erken çözüm şart. Biz, müzakerelerin devam etmesini ısrarla savunurken, aynı zamanda erken, kalıcı ve adil bir çözümün de zorlanmasını hayati derecede önemli görüyoruz. Müzakereler devam etsin de kırk sene daha sürüncemede kalsın anlayışında da değiliz" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un her iki tarafa da müzakerelerde yeterli ilerleme olmadığı için uluslararası konferansın toplanamayacağını bildirdiğini anımsatan Çakıcı, bunun, her iki tarafın da üzerine düşen görevi yerine getirmediğinin açık göstergesi olduğunu savundui.

"Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun çözümsüzlüğü pekiştirici adımlar ve politikalar değil, çözüm yönünde sonuç alıcı şekilde davranma zorunluluğu olduğunu" söyleyen Çakıcı, "Sayın Eroğlu'na düşen görev çözümü zorlamak ve ona göre politika izlemektir. Görüşmelerin kopması ve çözümsüzlüğün sürmesi halinde, Eroğlu görevini bırakmalıdır" dedi.

Kıbrıs sorununun çözümü konusunda, Kıbrıs Türk tarafı kadar en az Rum tarafına da görev düştüğünü belirten Çakıcı, başta Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas olmak üzere, Rum tarafının da görüşmelerde çözüm yönünde daha aktif, daha yapıcı olması gerektiğini söyledi.

Hristofyas'ın, "federal Kıbrıs"ın yönetimini Kıbrıslı Türklerle siyasal eşitlik temelinde paylaşmaya hazır olduğunu ortaya koyması gerekliliği üzerinde duran Çakıcı, çözüm yönünde yapıcı olunmaması ve ileri adımlar atılmaması halinde, olası başarısızlıktan Rum tarafının da sorumlu olacağını ifade etti.

"Kıbrıs müzakerelerinin geleceği açısından yakında çok önemli kararlar alınacağını" söyleyen Çakıcı, "Temennimiz, görüşmelerin sürmesinden yana, ancak, görüşmelerin kopması halinde liderler istifa etmelidirler" dedi.

"KIBRISLI TÜRKLER DE AB DÖNEM BAŞKANI OLACAK"

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Kıbrıs Türk halkının en önemli projesinin, "çözüm ve Avrupa Birliği" olduğunu savunarak, TDP'nin de erken çözümü isteyen bir parti olduğunu kaydetti.

Müzakerelerin bir gün mutlaka çözümle sonuçlanacağına inanç belirten Çakıcı, "Nasıl ki 6 ay sonra bir Kıbrıslı Rum AB Dönem Başkanı olacak, çözümle birlikte 2026 yılında bir Kıbrıslı Türk de mutlaka AB Dönem Başkanı olacak. Tanınmayan bir ülkede değil, gelecekte Kıbrıslı Türklerin AB'nin de başında olacağı bir düzen hayal etmekteyiz" dedi.

"ÇÖZÜM MUTLAKA"

"Son zamanlarda 'B Planı' adı altında dillendirilmeye başlanan "KKTC'nin tanıtılması" ve 'konfederasyon' gibi çözüm şekillerinin mümkün olmadığını, bunun BM kararlarında da açıkça ortaya konduğunu kaydeden Çakıcı, "Önümüzde 2 seçenek var. Ya federatif bir çözümü yakalayacağız, ya da bugünkü statüko devam edecek. Statükonun devamı bizim için asla seçenek olamaz. Bir tarafta çözüm, AB üyeliği ve Kıbrıs Türklerin de 2026 yılında dönüşümlü başkanlık çerçevesinde AB Dönem Başkanı olacağı bir seçenek, diğer tarafta dünyadan kopuk bir yaşam. Bizim vizyonumuz çözüm ve AB'dir" şeklinde konuştu.

(EMR/SEL) FOTOĞRAFLI

 
13 Mayıs 2012 Pazar 11:43
Okunma: 490
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu