Ana Sayfa » Kıbrıs » TDP Hukuk Komitesi Başkanı Mamalı: "polis Yasası'nda Değişiklik Yapılması Kabul Edilemez"

TDP Hukuk Komitesi Başkanı Mamalı: "polis Yasası'nda Değişiklik Yapılması Kabul Edilemez"

Lefkoşa, 9 Haziran 12 (T.a.k): Toplumcu Demokrasi Partisi (Tdp) Hukuk Komitesi Başkanı Avukat Barış Mamalı, Polis Yasası'nın Anayasa Mahkemesi'nin Önünde Durduğu Bir Dönemde UBP Hükümetinin Yasada Değişiklik Yapmasının "kabul Edilemez" Olduğunu Kaydetti. .

 
 
TDP Hukuk Komitesi Başkanı Mamalı:

Mamalı, Polis Yasası'ndaki değişikliklerle polis mensuplarının üst makamlara karşı daha savunmasız bırakıldıklarını öne sürdü.

Mamalı, TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, 10 ay önce değiştirilen maddelerin, geçen günlerde "alelacele" yine değiştirildiğini ifade ederek, bunu eleştirdi.

Polis Yasası'nda yapılan son değişikliklerin, polis mensuplarının haklarını ve çalışma koşullarını iyileştirmek amaçlı değil, üst yönetimdeki kişilerin ellerini güçlendirmek adına yapıldığını iddia eden Mamalı, polis mensuplarının üst makamlara karşı daha savunmasız kaldıklarını öne sürdü.

Mamalı, değişikliklerle birlikte ayrıca Polis Hizmetleri Komisyonu'nun "keyfiliğe dayalı" yapısının daha da artacağını ileri sürdü ve "Öncelikli olarak angarya çalışma, militarist egemen yapılanma, nakil sistemi, terfi uygulamaları ve adil olmayan yargılama sistemi ortadan kaldırılmalıdır" dedi.

Polis Örgütü'nde "yıkım" yarattığını savunduğu "Polis Nakil Tüzüğü"nün niye halen kaldırılıp daha adil bir tüzüğün çıkarılmadığını ve UBP'nin seçim bildirgelerinde yer almasına ve Başbakan'ın söz vermesine rağmen polisin niye sivilleştirilemediğini soran Mamalı, UBP'nin, TDP'nin bu konularda verdiği yasa önerilerini komiteye bile getirmekten korktuğunu, bununla da demokrasiye karşı duyarsız kaldıklarını savundu.

Polis Müdürü'nün yaklaşık 1 ay sonra görevinin sona ereceğine ve yeni terfilerin olacağına dikkat çeken Mamalı, konuyla ilgili şu görüşlerini dile getirdi:

"Yeni terfilerin 40 gün sonra oluşacak yeni komisyon tarafından yapılması gerekirdi. Çünkü, yeni heyetin, çalışacağı yeni ekibi belirlemesi, terfi edecek kişileri seçmesi daha doğal ve ahlaki bir durumdur. Terfilerin Temmuz ayında yapılması yasal bir zorunluluk değildir. O yüzden Temmuz ayından sonra yeni komisyonun bunu yapmasına da hiçbir engel yoktur."

Yasa değişikliği ile bir polisin terfi münhalına katılabilmesi için "son 6 yılın sicil not ortalaması 70 olmalı ve ayrıca son yılın not ortalaması da 60 olmalıdır" önkoşulu getirildiğini belirten Mamalı, "Son 6 yılın ortalamasının 70 olması aranırken, neden son yılın sicil not ortalamasının da 60 olması aranıyor? Yani terfi münhalleri açılmadan hemen önce, sicili çok iyi olan bir polis, son sicil belgesinde 60'ın altına düşürülerek terfi münhaline katılması engellenebilecektir.  Polis Hizmeti Komisyonu (PHK) üyelerince ve belki de GKK tarafından terfi etmesi istenmeyen ve sicili de çok iyi olan kişilerin önünün kapatılabilmesine imkan tanıyan bir düzenleme getirilmiştir" iddiasında bulundu.

Polis Yasası'na göre polis alımları, polislerin İngilizce sınavları, terfi ve nakiller ile disiplin istinaflarının 5 polis müdürü ve 1 askeri komutandan oluşan Polis Hizmetleri Komisyonu'nca yapılmakta olduğunu belirten Mamalı, son yıllarda Polis Hizmeti Komisyonu'nun birçok kararının hukuka aykırı olduğu için Yüksek Mahkemede iptal edildiğini ve bu bakımdan komisyonun sabıkalı olduğunu iddia etti ve "Hukuken sabıkalı ellerde terfi yapılmasına izin verilmemelidir" görüşünü savundu.

Mamalı, polisin sivil ve özerk bir kurum tarafından yönetilmesi gerektiğini ancak bu geçiş sağlanana dek Polis Hizmetleri Komisyonu'nun yetkilerinin Kamu Hizmeti Komisyonu'na devredilmesi gerektiğini savundu.

Yeni değişiklikler içerisinde "Tehlike, İş Güçlüğü ve Görev Riski Ödeneği"nin 2013'ten itibaren %50'sinin ve 2014'ten itibaren ise tümünün polislere verileceğinin belirtildiğini, oysa mevcut Polis Yasası'nda yaklaşık 30 yıldır bu ödeneğin zaten yer aldığını belirten Mamalı, "Yıllardır yasal bir hak olmasına rağmen polislere bu ödenek verilmemektedir" dedi.

Açıklamasında bir süre önce Meclis'te işkence ile ilgili kurulan ve polis örgütünde işkence olduğuna dair görüş belirtilen komite raporuna da değinen Barış Mamalı, işkence yaptığı belirlenen polislere ve işkenceye maruz kalan insanlara ne olduğunu sordu ve bu konuda adım atılmamasının kabul edilemez olduğunu belirtti ve şunları kaydetti:

"Komite bazı polis müdürlerinin görevlerinden uzaklaştırılmasını istemiş ancak Polis Genel Müdürü bu istek karşısında duyarsız kalmayı tercih etmiştir... İşkencenin hesabını sormak yerine, Polis Genel Müdürü'ne jest yapmayı yeğleyen bir iktidarla karşı karşıyayız."

(EMR/HÖ)  

 
9 Haziran 2012 Cumartesi 15:56
Okunma: 650
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu