Ana Sayfa » Kıbrıs » Tdp'den Kamu-sen'e Ziyaret

Tdp'den Kamu-sen'e Ziyaret

Çakıcı: "atun İle Saner'in Bir Günde Taraf Değiştirmeleri Utanç Verici".

 
 
Tdp'den Kamu-sen'e Ziyaret

Lefkoşa, 16 Ekim 12 (T.A.K.): Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner'in bir günde taraf değiştirmelerinin utanç verici olduğunu savundu.

TDP Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, Çakıcı ve beraberindeki heyet, Kamu Sen'i ziyaret ederek, Başkan Mehmet Özkardaş ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüştü.

Çakıcı, ziyarette yaptığı konuşmada, TC'li hükümet yetkililerinin son dönemlerde Kuzey Kıbrıs'a gelmelerini müdahale olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Geçtiğimiz hafta Ankara'ya davet edilen Sunat Atun taraf değiştirdi. Sn. Egemen Bağış'ın gelişiyle de Ersan Saner taraf değiştirdi. Yazıklar olsun, dik durmayı beceremediler. Eskiden seçimlere müdahale edilirdi, şimdi kurultaylara bile müdahale edilir duruma geldi" dedi.

Çakıcı, 15 Ağustos tarihinde Kamu-Sen tarafından TDP'ye gönderilen mektupta, ülkenin içinde bulunduğu durum tespiti ile beklentilerin olduğunu anımsatarak, bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını belirtti.

Esnafın çok zor durumda olduğu, ekonominin Güney'e kaydığı, insanların fakirleştiği, suçların ve şiddet olaylarının arttığı, sosyal devletin ortada olmadığı, partizanlığın, adaletsizliğin ve yasa dışılıkların hakim olduğu bir dönemden geçildiğini ileri süren Çakıcı,  tüm bunlara sebep olan çarpık sistemi değiştirmenin arayışında olduklarını söyledi.

TDP'nin uzun bir süredir, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve partiler olarak birlikte hareket edilmesi gerektiğini söylediğini anımsatan Çakıcı, "Kirlenen sistemi yeniden yaratmak ve UBP hükümetinden kurtulmak gerektiğine inanarak, sistem kirlendi buyurun hep beraber temizleyelim diyoruz" diye konuştu.

Çakıcı, Anayasa, Seçim ve Halk Oylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası'nın değişmesi gerektiğine inandıklarını da ifade ederek, Ulusal Birlik Partisi Hükümeti'nden biran önce kurtulmak gerektiğini öne sürdü.

Çakıcı, sendikaların süresiz genel greve gitmesi, sivil toplum örgütlerinin sivil itaatsizlikle bunu desteklemesi ve muhalefet partilerinin meclisten çekilmesi yönündeki önerisini yineleyerek, "mesele UBP'nin gitmesi ve benzerlerinin gelmesi değil, çarpık ve kokuşmuş sistemin kökten değiştirilmesidir" dedi.

Konuşmasında ekonomik paket konusuna da değinen Çakıcı, "Paketin halkın olduğunu söylüyorlar, ancak halkın paketten haberi yok. Görüş aldıkları örgütlerin görüşlerini dikkate almadılar. Paketten UBP'lilerin bile haberi yok" şeklinde konuştu.

TC hükümet yetkililerinin istikrar adı altında UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük'e destek verdiklerini ileri süren Çakıcı, "TC'li yetkililerin son dönemlerde buraya gelişlerini müdahale olarak değerlendirmekteyiz. Sayın Egemen Bağış'ın gelişiyle Ersan Saner taraf değiştirdi, Ankara'ya davet edilen Sunat Atun da daha adaya gelmeden taraf değiştirdi. Eskiden seçimlere müdahale edilirdi, şimdi kurultaylara bile müdahale edilir duruma geldi " diye konuştu. Çakıcı "Ülkede artık karakter tedavisi şart oldu" dedi. 

Egemen Bağış'ın ülkede %10 büyüme olduğunu da söylediğini belirten Çakıcı, şöyle devam etti:

"Sayın Bağış'ı karşılayanların cebinde büyüme olabilir, ancak gerçek olan halkın fakirleştiğidir. Bu ülkede istikrar yoktur. Kimse istikrar isterim diyerek bize kaosu ve istikrarsızlığı dayatmasın."

(TUĞ/HA)  FOTOĞRAFLI

 
16 Ekim 2012 Salı 15:21
Okunma: 447
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar