Ana Sayfa » Kıbrıs » Tek aday olacağımı düşünüyorum

Tek aday olacağımı düşünüyorum

“Geçtiğimiz kurultaydan güçlü çıktım. Yıl sonundaki kurultayda tek aday olacağımı tahmin ediyorum. 2014 yılında yapılacak genel seçimlere kadar da UBP tek parti iktidarını sürdürecektir”

 
 
Tek aday olacağımı düşünüyorum
“TEK ADAY OLACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM”…
“KURULTAYA YÖNELİK DÜŞÜNCELERİN FARKINDAYIM”… “‘Bugünkü genel başkan tek aday kalmasın, bir seçimli kurultay yapalım’ düşüncesi içinde olan veya faaliyet gösteren partililer var. Bunu ben de görmekteyim”

“ÜLKEDEKİ EN BÜYÜK SIKINTI GÖRÜŞMELER
”… “Bana göre ülkede, kim ne derse desin, sorunlar ne ekonomik ne idaridir. Daha çok iki liderin sürdürmekte olduğu görüşmelerdir ve bu görüşmelerde de bugüne kadar ciddi bir ilerleme kaydedilmemiştir”


“EKONOMİK PROGRAM HAZIRLANIYOR”…
“2013-2014 ve 2015 yılını kapsayacak 3 yıllık ekonomik program, farklı bir program olarak düşünülüyor. Daha çok yatırımlar, istihdama ve üretime destek verecek bir programın hazırlığı içindeyiz. Amacımız önce üretimi artırmaktır”


“MEMURA ARTIŞ SADECE EŞELMOBİL İLE”…
“Ülkedeki ekonomik ilerlemenin bir anda herkesin cebine aynı oranda yansımasını bekleyemeyiz. Bu zaman alacaktır. Memurlara maaş artışını temmuz ve bir sonraki ocak ayındaki eşelmobil oranı ile yapacağız”


“BUGÜNE KADAR 40 YASA GEÇİRDİK”
… “Baktığımız zaman çok da verimsiz bir Meclis dönemi geçirdiğimizi söyleyemem. Çalışma sistemini, yasa ve Anayasa’yı da düşündüğümüz zaman bu yıl çok da sıkıntılı bir Parlamento dönemi geçirdiğimizi söylemem mümkün değil”


UBP Genel Başkanı Başbakan İrsen Küçük ile uzun zamandan sonra yeniden bir araya gelerek konuşma, ülke gündemini değerlendirme fırsatı bulduk. Birçok kez randevulaşmamıza karşın kendisinin yoğun işlerinden dolayı görüşemedik. Bu kez de Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün ninesinin cenaze töreni için Lefke’ye gitmesi gereken Başbakan ile konuşabilmek için makam arabası ile Lefke’ye birlikte seyahat ettik. Gidiş dönüş yolumuz üzerinde de gündemi değerlendirdik, öğlen yemeğimiz olarak da bir sandviçi paylaştık. Başbakan gülerek, “Başbakan oluncaya kadar hiç sandviç yemez iken şimdi nerede ise zaman darlığından her gün sandviç yer oldum” diyor. Başbakan İrsen Küçük, röportajımızda ortaya koyduğu görüşler çerçevesinde yıl sonunda yapılacak olan UBP Kurultayı’nda tek başına aday olma istencini ortaya koydu. Parti içerisinde kendine karşı bir başka adayın çıkarılması yönünde duyumları olduğunu da ortaya koyan İrsen Küçük, bu konuya pek de sıcak bakmadığını hissettirdi. UBP içerisinde son oluşturulan kabine sonrası çıkan huzursuzlukların da yapılan görüşmeler sonrasında aşılma noktasına geldiğini ifade eden Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile aralarında da herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi. Küçük, UBP’nin 2014’e kadar tek başına iktidarını sürdüreceğini, hazırlanan son ekonomik paket ve memur maaşlarına artış konusundaki görüşlerini de konuşmamız sırasında ortaya koydu. Başbakan İrsen Küçük’ün, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan konular hakkında düşündüklerini ise sizlere dün aktarmıştık.“Düşüncem kurultaya tek aday olarak gideceğim yönünde” 
HAVADİS:
Yıl sonunda yapılacak UBP Kurultayı’nda aday olduğunuzu açıkladınız geçtiğimiz hafta. Nedir bu konudaki çalışmalarınız?
KÜÇÜK: Evet ben zaten bu göreve devam ediyorum. Bir basın mensubunun sorusu üzerine görevimi devam ettirmek istediğimi söyledim. Kurultay için daha çok erken bunu açıklamak ancak sırf soru sorulduğu için söyledim. Göreve devam ediyor olmasam da dıştan biri olarak adaylığımı açıklasam, o farklı olurdu. Zaten Başbakan ve başkanlık görevimi sürdürüyorum. O nedenle yeniden başkan adayı olduğumu söyledim. 


HAVADİS: İzlenimlerinize göre kurultayda tek aday olarak mı kalacaksınız, yoksa başka aday da çıkar mı?
KÜÇÜK:
Erken bir tarih kurultay için bunu yorumlamak. Ancak bunu medya mensuplarının erken gündeme getirmesi, tartıştırma eğilimi oldu. Geçen kurultayı yaptığımızda da hemen sonrasında, söylemler başlamıştı yeni kurultay için. Bizde bu kesindir, kurultay 2 yılda bir yapılır. En az bir yıl-bir buçuk yıl sonra yeni kurultayın çalışmalarının başlaması veya bazı söylemler gerekir. Ancak bu dönem gördük ki daha kurultay biter bitmez, 2012 sonu kurultayının tartışılmasına başlandı. Bu, parti içinde hizmetlerin aksamasına ve randımanın düşmesine neden olur. Sanki istikrarsızlık var ve “bir önce yapılan kurultay tartışmalı oldu” izlenimi yaratılıyor. Ancak bizim bir önceki kurultayımız 3 başkan adaylı oldu. UBP tarihinde ilk kez oldu bu. UBP’de kurultaylar ya bir aday ya da iki kişi ile yapıldı bugüne kadar. Birinci turdan da delegelerin desteği ile benim parti başkanlığım desteklendi. Bu kadar güçlü bir kurultaya delegelerin yüzde 90’ın üzerinde katılımlı olan bir kurultayda birinci turda seçimin tamamlanması sağlandı. Bu çok güçlü bir kurultay imajı vermektedir. Dolayısıyla kurultaydan bu şekilde çıkmamıza rağmen birçok yakıştırmalar ve yeni kurultay beklentisi havası içine girildi. Bugün de olay benzer şekilde devam etmektedir. “Bugünkü genel başkan tek aday kalmasın, bir seçimli kurultay yapalım” düşüncesi içinde olan veya faaliyet gösteren partililer var. Bunu ben de görmekteyim. Bunlar olabilir tabii ki. Tek adaylı veya çoklu da olur. Ona kimse bir şey demez ama benim şu an görebildiğim, gerçi açıklamak için erken ama ben de görevde olduğum için basın mensubunun sorusu üzerine aday olduğumu söyledim. Dolayısıyla erken olmasına rağmen, bugüne kadar ya adaylığını açıklayan ya da adaylığını düşünen ve bunu basınla paylaşan bir arkadaşı duyamadım. Ama dediğim gibi henüz erkendir. Temmuz ayından sonraki dönemlerde, aylarda, konuşulur durma gelir. O zaman adaylar ve adaylıklar konuşulur diye düşünüyorum.“Ülkedeki en büyük sıkıntı Kıbrıs konusundaki görüşmeler”
HAVADİS: Başbakan olarak sizce ülkedeki en büyük sıkıntı nedir?
KÜÇÜK:
Bana göre en büyük sıkıntı Kıbrıs sorunu konusunda sürdürülen görüşmelerdir. Özellikle 1 Temmuz tarihinde Güney Kıbrıs’ın tek başına AB Dönem Başkanlığı makamına oturacak olması. Bunlar bize sıkıntı getirecektir. Bir taraftan görüşmelerin akıbetinin ne olacağı sorgulanıp tartışılıyor. Petrol krizi ve araştırmalar devam ediyor. Bana göre ülkede kim ne derse desin, sorunlar ne ekonomik ne idaridir. Daha çok iki liderin sürdürmekte olduğu görüşmelerdir ve bu görüşmelerde de bugüne kadar ciddi bir ilerleme kaydedilmemiştir. Rumlardaki 1963’lere dönme eğilimi sıkıntı yaratmakta.1960 antlaşmasıyla kurulan cumhuriyette Türk tarafı olarak, yine görevlerimizi yerine girmek istedik. Bunu bozan yine Rumlar oldu. Rumlarda sadece 1960 Cumhuriyeti’ne dönme gayreti dışında bir olay göremiyoruz. Bu tutumu ile tabii ki görüşmelerin ilerlemesi de mümkün görünmez. Bana göre ülkedeki en büyük sıkıntı da budur. Bir çözüme ulaşılması halinde gerek Avrupa, gerekse dünyanın bize uyguladığı ambargoların devamı, tabii ki bizi her bakımdan etkiler. Bugün en büyük sıkıntı siyasidir.“Siyasi idolüm Doktor Küçük”
HAVADİS: Siyasi hayatınızdaki idolünüz kim?
KÜÇÜK:
Tabii ki amcam Doktor Fazıl Küçük. Onun fedakarlığı, çalışkanlığı, toplum sevgisi, insan sevgisini her zaman örnek alırım.“Cumhurbaşkanı ile herhangi bir sıkıntımız yok”
HAVADİS: Peki Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile aranız ne durumda bugünlerde?
KÜÇÜK:
Sayın Cumhurbaşkanı da ben de yasalar ve Anayasa çerçevesinde herkes görevlerini sürdürüyor. Bizim Başbakanlık olarak Sayın Cumhurbaşkanı ile herhangi bir sıkıntımız yoktur. Görev ve hizmetlerimizi de Anayasa ve yasalar çerçevesinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz.


HAVADİS: Bugün hükümet olarak bir ekonomik paket hazırlığı içerisinde olduğunuzu biliyorum. Çalışmalar ne noktada?
KÜÇÜK:
Siz kurumlarınıza sahip çıkarsanız, size kimse bir şey dayatmaz. TC bizim Anavatanımız ve tek tanıyan ülkedir. Türkiye bize maddi manevi bakımdan destek veriyor. Tabii ki bizim teknik ekip ve siyasilerin hazırlayacağı programlar, Türkiye’de yetkili bürokratlarla görüşülerek sonuçlandırılması doğaldır. Bu kez hükümet olarak yöntemimiz, bizim kadrolarımızda çalışan bürokratlarımız, Ekonomi Bakanı ve benim müsteşarım başkanlığında çalışmalar sürüyor. Bu taslak hazırlandıktan sonra Bakanlar Kurulu bunu onaylayacak. 2013-2014-2015 yıllarını kapsayacak bir ekonomik çalışmadır. Bu yıllarda ülkemize yapacağımız hizmetleri orada yansıtmak gerekir. 2011-12 yılı ekonominin yeniden toparlanabilmesi için ekonomik tedbirlere öncelik verilen bir ekonomi programı olarak 20011-12 programı ortaya çıktı. Tabii o günler için bu gerekli tedbirler idi. Bu tedbirler ekonomi ve bütçeye olumlu yansıyor. Bu kararlar alınırken halkın belli kesiminde bazı tedirginlikler oldu. Ancak 2013-2014 ve 2015 yılı farklı bir program olarak düşünülüyor. Daha çok yatırımlar, istihdama ve üretime destek verecek bir programın hazırlığı içindeyiz. Amacımız önce üretimi artırmaktır. Yine bu program içerisinde, ülkenin ihtiyacı olan yapısal kararları almak ve bunların uygulanmalarında da yıllar itibarıyla bir program yapılmalıdır. Bu program Bakanlar Kurulu tarafından da görüşüldükten sonra Ankara’dan uzmanların katılımıyla son şekli verilebilir. Halkımızın beklentisi olan, 2013-2014-2015 ekonomik kararların yansıyacağı bir program olacaktır, diye düşünüyorum.“Çok verimsiz bir Meclis dönemi geçirdiğimizi söyleyemeyiz”
HAVADİS: Cumhuriyet Meclisi’ndeki çalışmaları nasıl buluyorsunuz. Bu dönem yeterince verimli bir çalışmanın ortaya konulmadığı söylenmekte. Sizin açınızdan bu çalışmalar nasıl?


KÜÇÜK:
Gönül arzu eder ki daha verimli bir çalışma içerisinde girilsin Cumhuriyet Meclisi’ne. Ancak bu yılı değerlendirdiğimiz zaman Meclis’te çalışmaların çok da kötü olduğunu söyleyemeyiz. Seyrek de olsa bazı denetim günlerinde nisap sorunu olmasına rağmen, Meclis’te geçen yasalara baktığımızda ve komiteden gelen yasaları düşündüğümüzde çok verimsiz bir Meclis dönemi olduğunu söylememiz mümkün değil. Şimdi biraz da açıkçası Meclis çalışmaları komitenin oluşumuna bağlı ve komite başkanlarının gayretiyle doğru orantılıdır. Dolayısıyla ona dikkat etmeli ve komitelerin daha üretken olması ve yasama günleri olan pazartesileri gündemde bir veya birkaç yasa olmalıdır. Biz o gayretin içindeyiz ve bu süre içerisinde Meclis gündeminde yasa bulundurduk. Meclis sadece iktidar partilerinin çalıştıracağı bir organ değildir. Milletvekili sayılarımız kritik olduğu için 26 milletvekili ile çalışan bir Parlamentomuz var ve hassas bir denge var, 27 milletvekiline sahip olmamızdan dolayı. Ancak birçok önemli yasa geçirdik bu süreçte biz Meclis’ten. 40 yasaya yakın yasa geçirdik. En verimli dönemimiz 2009 yılı dönemidir Meclis’te. O dönemde Meclis’ten 73 yasa geçtiğini anımsarım. Dolayısıyla bizim şimdi 40 yasa üretmemiz ve tatile kadar üretilecek yasalarla o sayıya ulaşmasak bile iyi bir sayıya ulaşmamız mümkündür diye düşünüyorum. Çalışma sistemini, yasa ve Anayasa’yı da düşündüğümüz zaman bu yıl çok da sıkıntılı bir Parlamento dönemi geçirdiğimizi söylemem mümkün değil.“2014’e kadar UBP tek başına iktidarlığını sürdürecektir”
HAVADİS: UBP’nin 27 milletvekili sayısı ile artık koalisyon çalışmalarına nokta koyduğunu söyleyebilir miyiz?


KÜÇÜK:
Evet, koalisyon çalışmalarımız olmuştur bir dönem. Biliyorsunuz biz hükümeti kurduğumuzda sayımız 24 idi azınlık hükümeti kurduk ve 34 milletvekilinin desteğini aldık Parlamento’da. İşte o süreç içerisinde bir koalisyon arayışımız olmuştur. İşte bu koalisyon arayışımız içerisinde 2 arkadaşımızın da partimize katılma istemi ortaya çıktı. Tabii koalisyon görüşmeleri ağır yürüyen görüşmelerdir. Başka seçenek bulmazsanız hükümeti yürütmek için en yakın uyum içinde olacağınız siyasi parti ile koalisyona gidebilirsiniz. Bizim o arayış içerisinde o şansı yakalayamadım. Ancak söz konusu iki arkadaşın bize katılması ve daha sonra bir arkadaşın da gelmesiyle UBP o çoğunluk sayısına ulaşmıştır. Bugüne kadar da 27 milletvekili ile görevlerimizi devam ettiriyoruz. Tabii ki görüşüm odur ki bundan sonraki süreç içerisinde de bu süreç 2014 yılında yapılacak genel seçimlerdir. O güne kadar da UBP tek parti iktidarını sürdürecektir.


“UBP içerisinde yaşanan sıkıntıları aşma aşamasına geldik”
HAVADİS: UBP içerisinde zaman zaman sıkıntısı olduğu söylemi duyuluyor. Yüksek sesle de bunlar bazen dillendiriliyor. Son günlerde çeşitli yönleri ile de UBP Milletvekili Ejder Aslanbaba basında yer alıyor. Bunlar sizi rahatsız ediyor mu?
KÜÇÜK:
Genelde milletvekili arkadaşların bazı sitemleri süreç içerisinde olmaktadır. Özellikle hükümet değişikliklerinde tabii ki UBP gibi köklü bir partinin kadrosu geniş bir kadrodur ve o kadroda deneyimli pek çok milletvekili vardır. Özellikle, hükümet değişikliğinde kabine kurulma süreci sancılı dönemlerdir. Çünkü kadro deneyimli olunca, geniş bir kadro olunca tabii ki herkes bakanlık görevini yapabilecek düzeyde olabilmesi tabii ki bazı tercihlerde, parti içerisinde zaman zaman bazı sıkıntılar yaratabilir. Münferit olayları dışında tutarsak esas köklü sıkıntılar bilhassa kabine dönemlerinde yaşanır partiler içinde. Geçmişte de olsa UBP de bunları yaşadı ama bunları yeniden deneyimli kadrolar parti içerisinde, parti yetkili organları yaptıkları görüşmelerde aşma aşamasına gelinmiştir ve UBP yoluna devam ediyor.


“Aslanbaba’ya hakkı olmayan yakıştırmalar yapılıyor”

Ejder Aslanbaba konusuna gelince. Tabii ki orada Aslanbaba hakkı olmayan bazı yakıştırmalar yapıldı. Bize, sonradan katılan ve 27’nci kişi olarak geldi Aslanbaba. Katılma görüşmelerini de benle yaptı. Ve o zamandan da Aslanbaba’nın “Dış Türkler”e ilgi duyma konusu vardır. Ancak milletvekili olarak böyle bir birimi yönetmesinin mümkün olmayacağını biliyor. Başbakanlık çatısı altında böyle bir birim arzuladığını aktarmıştı. Ben de bu konuda aynı düşünüyorum. Çünkü Dışişleri Bakanlığı çatısı altında bulunan Dış Türkler Birimi daha çok konsolosluk görevi yapan bir yapıya sahiptir. Ancak biz şimdi nüfusumuzdan fazla Kıbrıslı Türk’ün dışta yaşadığını iddia ediyoruz. Demek ki güçlü bir birimin de dışta yaşayan Türklerin kendi vatanlarından kopmamaları için gerekli girişimlerin yapılması gerekir. Benim bir yıl kadar önce İngiltere ziyaretimde talep edilen Askerlik Yasası’nı Meclis’ten çıkardık ve hemen hemen sorunu tamamen çözdük. İşte bu gibi sorunların Başbakanlık çatısı altında toplanması ve çözüm getirilmeye çalışılmasını ben de onaylıyorum. Aslanbaba milletvekilidir. Onun da görüşleri vardır ve bu görüşler belli branşlarda daha fazla yoğunlaşabilir. Bu arkadaşlarımızdan görüş ve yardım almak her parti ve iktidarın görevidir.“Memura eşelmobil ile artış sağlanacaktır”
HAVADİS: Ekonomide yaşanan sıkıntılar ve maaş artışının olmaması konusunda Kıbrıs Türk halkına ne söylersiniz?
KÜÇÜK:
Ülkedeki ekonomik gelişmenin bir anda herkesin cebine aynı oranda yansımasını bekleyemeyiz. Bu zaman alacaktır. Memura artış konusuna gelince… Biliyorsunuz biz eşelmobili bir yıllığına ertelemiştik. Ancak yasa ile ertelediğimizde yılbaşında da halka yüzde 3’lük bir artış verdik. Yani bir geçen yıl çalışanlara yüzde 3’lük bir artış verdik. Ve yıl sonuna kadar da eşelmobili dondurduk. Ancak 1 Ocak 2012 yılından itibaren de eşelmobili açtık. Şimdi temmuz ayında çıkacak olan hayat pahalılığı memur maaşlarına çalışanların maaşlarına yansıyacaktır. Dolayısıyla biz,2011 yılında dondurma kararı aldık eşelmobili ancak biriken yüzde 3’lük hayat pahalılığını da ödeyerek aldık bu kararı. Şimdi beklentimiz, temmuz ayında ve gelecek ocak ayındaki hayat pahalılığının yansımalarıdır. Çıkacak olan rakamlar aynen çalışanlarımızın maaşlarına verilecektir.

 
6 Mayıs 2012 Pazar 10:21
Okunma: 933
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu