Ana Sayfa » Kıbrıs » "Tek yol, zorunlu avukatlık!"

"Tek yol, zorunlu avukatlık!"

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, "insanlığa karşı işlenmiş bir suç olan işkenceyi önlemenin en etkili yolunun zorunlu avukatlık müessesesini kurmak" olduğunu kaydetti.

 
 
Mamalı, "KKTC'de, son zamanlarda poliste dayak ve işkence olaylarının açıkça gün yüzüne çıktığını" savunarak, buna derhal son verecek yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini belirtti.

KKTC Anayasası'nın 16. maddesinin 5. fıkrasında, polis tarafından yakalanan veya tutuklanan herkese, kendisinin veya yakınlarının seçtiği bir hukukçunun hizmetinden derhal yararlanma hakkı tanındığını belirten Mamalı, Anayasa'nın 18. maddesinde de, "Avukat tutmak için mali olanaklardan yoksun bulunanlara devlet tarafından bir avukatın ücretsiz olarak atanması gerektiğinin" belirtildiğini kaydetti.

Mamalı, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, iç hukukun ayrılmaz bir parçası olan ve herkesi bağlayan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6'ncı maddesinde de benzer bir düzenleme bulunduğunu ifade ederek, "Tüm bu argümanlara göre, özellikle yakalanan ve tutuklanan kişilere avukatlık hizmeti verecek hukukçuları hiçbir hal ve şartta müvekkili ile şahsi münasebet kurmaktan kimse men edemez, avukat - müvekkil arasında münasebet kurulmasına hiçbir nedenle müdahalede bulunamaz ve bu hakkını kullanmasını erteleyemez" dedi.

Modern ceza takip ve soruşturma sistemlerinde delilden sanığa ulaşma yönteminin uygulandığını belirten Mamalı, ancak, "KKTC'de bunun tam tersi bir uygulamayla, süratle zanlıdan bir gönüllü ifade alma yolu izlendiğini ve alınacak ifade ışığında delillere ulaşılmaya çalışıldığını" kaydetti.

Mamalı, cezai tahkikatlarda, ifade almanın birinci öncelikli işlem olmasının, soruşturmanın zanlı üzerinde yoğunlaşmasına ve zaman zaman zanlıların insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlara maruz kalmasına mahal verecek bir ortam yaratıldığını, bu nedenle, ilk sorgu dahil başlangıç soruşturmasında ve ifade alma aşamasında hukukçunun hazır bulunmasının yasal zorunluluk haline getirilmesinin gerektiğini savundu.

Mamalı, "Zorunlu Avukatlık Müessesesi"ni kuracak yasaların, aradan 23 yıl geçmiş olmasına rağmen halen hazırlanmadığını, oysa AB müktesebatının "en önemli parçası olan Adil Yargılama Hakkı"nın,  içerisindeki zorunlu avukatlık kurumunun hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde ve Türkiye'de uygulamada olduğunu kaydetti.

Barış Mamalı şöyle dedi:

"Amaçları ne olursa olsun devlet adına yetki kullananların veya bu yetki ile donatılanların, kimseye işkence ve kötü muamele yapmamakla, insanların fiziki bütünlüklerine, manevi varlıklarına mutlak olarak saygı göstermekle yükümlü ve bireylere yönelik insanlık dışı veya onur kırıcı eylemlerini engelleyecek her türlü önlemi almakla görevli olduklarını, aksine davranışlarından dolayı hukuken sorumlu tutulacaklarını bilmeleri gerekir...

İşkence ve dayak olaylarına karışan polisler hiçbir gecikmeye mahal verilmeden adalet önüne çıkartılıp yargılanmalıdır. Aksi taktirde devlet olarak polisin işkence ve dayak olaylarına zımnen onay vermiş olacağız."

Kaynak: TAK


 
2 Haziran 2011 Perşembe 17:39
Okunma: 654
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu