Ana Sayfa » Kıbrıs » Tek Yüreğiz!

Tek Yüreğiz!

Başbakan Erdoğan, KKTC’ye yapacağı ziyaret öncesinde çok önemli mesajlar verdi, Kıbrıs Türk halkıyla tek yürek olduklarını belirtti

 
 
Tek Yüreğiz!
StarKıbrıs- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kıbrıs’ta gereken iyiliği yaptıklarını” belirterek, “Başbakan olduğum sürece defterimde iyilik yoktur. İyiliğe iyilik yaparız” dedi. Kıbrıs sorunun çözümü konusunda Annan Planı döneminde ortada olan şartların değiştiğine dikkat çeken Erdoğan, 'Bu şartları yeniden görüşeceğiz' dedi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bugün yapacağı ziyaret öncesinde Kıbrıslı gazetecilerle AK Parti Genel Merkezi'nde kahvaltıda bir araya gelen Erdoğan önemli mesajlar verdi. Kahvaltıya Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Bakan Beşir Atalay ve AB Başmüzakereci Egemen Bağış da katıldı. 'Bu millet asildir' diye konuşan Erdoğan, 'Hiç bir yerde taviz vermemiz söz konusu değildir. Bizden bunu kimse beklemesin' dedi. Besleme tartışmalarına da değinen Erdoğan, Kıbrıslı Türklerle tek yürek olduklarına işaret etti ve 'Şimdi bizim Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan kardeşlerimizle aramızda bir ayrılık düşünülebilir mi?' sorusunu sordu. İşte Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyareti öncesinde yaptığı açıklamaların ana hatları;

DURUMLAR ÇOK DEĞİŞTİ: “Şunu söyleyim şartlar çok değişti. Annan Planı dönemindeki şartlar önümüzde yok. Bu şartları yeniden görüşeceğiz. Siz bir defa hiç bir şeye sadık kalmadınız. Bugün çok daha farklı noktadayız. Artık bu noktada güç paylaşımında falan aynı şekilde değiliz. Masaya daha farklı oturacağız. Onlar hala Annan Planı'nın üzerine biz daha ne alırızı konuşuyorlar. Kusura bakmasınlar geçti o.”

AÇIK VE NET: “Biz çok açık ve net söylüyoruz. Bir defa iki kesimli, eşit statüde ve iki devletli bir yapı kabul edilebilir olmalı. Kabul ettiler etmediler, artık kendileri bilir. Sura daraldı. Kuzey Kıbrıs verdiği sözü tuttu, bunu yaptığımız halde referandum neticesinde Kuzey Kıbrıs yüzde 65 evet Rumlar 75 hayır dedi.”

İLİŞKİLER DONAR: “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dönem başkanı olacak. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dönem başkanlığında, kesinlikle kendileriyle görüşmeyiz. AB ile ilişkiler donar. 6 ay Türkiye-AB ilişkisi yoktur. Sadece biz Türkiye'den süreci seyrederiz. Rumlarla görüşmek bizim için söz konusu değildir. Tanımadığımız bir ülkeyle görüşmeyiz. Biz onlarla aynı masada oturmayı bile zül telakki ediyoruz BM'de. 2012 içerisinde bu iş bitecek mi bakalım. Bunlar 2012 içerisinde bu işi bitirdiler bitirdiler, bitirmediler artık başımızın çaresine bakmamız gerekecek. Bunu zaten onlar da biliyor. AB'yi Kıbrıs konusunda muhatap kabul etmiyoruz. AB, bunu kendi zeminine çekmeye çalışıyor. Biz diyoruz ki bu tamamen BM zemininde olacak. Bu da zaten AB'yi ciddi mana rahatsız ediyor.”


ASİL MİLLETİZ: “Bu millet asildir. Hiç bir yerde taviz vermemiz söz konusu değildir. Bizden bunu kimse beklemesin. Şuanda biz Kuzey Kıbrıs'ta adımlarımızı en ideal şekilde atacağız. Kuzey Kıbrıs'ın gelişmesi noktasındaki adımlarımız, şuanda suyla ilgili adımı önemsiyorum. Bu 3 yıl içinde bitecek. Deniz altından Kuzey Kıbrıs'a elektrik çekebiliriz.”


SU KONUSU ÖNEMLİ: “Kuzey Kıbrıs'ın su noktasında sorunu tamamen ortadan kalmış olacak. Güney bu imkana sahip değil. Kuzey'in elektrik ve su sorunun çözülmüş olması Güney'i ciddi manada geleceğe yönelik çok daha zor durumlarda bırakacaktır. Son gelişmelerde görüldü. Kuzey'den elektrik alıyor, Kuzey insanı olarak desteğini veriyor. Eşit ve adil anlaşma ile Kuzey ve Güney Kıbrıs'ta yaşayanlar huzur bulacaktır. Biz daha çok koşturacağız. Yatırımlar bazında Kuzey Kıbrıs'a artış olursa, balık tutma durumuna gelmiş olur.”

DÖRDÜNCÜ ZİRVEYE BAKALIM“Cenevre Zirvesi yapıldı, Sayın Eroğlu iyi niyetini ortaya koydu. Dördüncü zirve New York'ta olacak. Orayı da bir görelim. Çıkacak neticeden sonra ortaya çıkacak tablodan sonra tekrar oturacağız değerlendirmeleri yapacağız. Zaten dikkat ederseniz biz kovalıyoruz onlar kaçıyor. Benim Davos'ta söylediğim bir adım önde politikamız devam ediyor. Ben Papandreu'ya da söyledim. Garantör ülke olarak gel oturalım konuşalım. Eroğlu da olsun Hristofyas da. Bunun yanında BM sekreteri de olabilir. Hatta hatta İngilizleri de alalım. Ama cesaret edemiyorlar. Cesaret edemeyişlerinin sebebi yani burada iki devletlilik eşit statü bunların işlerine gelmiyor. Olması gereken bu.”


MARAŞ KONUSU: 'Kötü niyet karşısında kimse bizden iyi niyet beklemesin. iyi niyete iyi niyet, kötü niyete aynısı. Maraş'ın açılması konusu daha çok beklerler. Bütün olanlar karşısında tıkanma tehdidi altındayız. Ama ümit ederim ki dördüncü buluşma bu işin önünü açsın. Ama bu işinde nedeni Güney'den kaynaklanmaktadır. Kuzey devamlı yapıcı oldu, süreci açmaya destek verdi. Güney her zaman bu işi tıkamanın gayreti içerisindeydi.'


KARDEŞLERİMİZLE KARAR VERİRİZ: “Farklı alternatifler bizim kendi dünyamızda var. Kuzey Kıbrıslı kardeşlerimizle konuşup görüşüp karara bağlayacağımız alternatifler var. Yani gerekirse bu süreç durur. Olmuyorsa ne yapacağız? Filistin şuanda ben diyor BM'ye götürmek süratiyle Filistin devleti için çalışma başlatacağım diyor. Tanınmaya girmiyoruz. O ne yazık ki beklenen ilgi alakayı bulmadı. Sadece bizimle kaldı.”

TEK YÜREĞİZ: “Şimdi bizim Kuzey Kıbrıs'ta yaşayan kardeşlerimizle aramızda bir ayrılık düşünülebilir mi? Tek yürek olmanın dışında bir şey olamaz. Ama orada bazı kendini bilmezler bir olumsuz Türkiye'ye karşı kampanya yapmış olabilirler, benim partime karşı bir kampanya yapmış olabilirler şahsımıza karşı yapmış olabilirler. Biz o kişilerin veya birkaç tane derneğin bu tür yapmış olduğu şeyleri hiç bir zaman Kuzey Kıbrıs'ın geneline mal edemeyiz. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Orada kalkıp bir tane Türk bayrağı asmayıp veyahut da o toplantıda bulundurmayıp Güney Kıbrıs bayrağı bulunduranlaradır serzenişim. Onlara o fırsatı verenlerde suçludur. Kim olursa olsun. Zaten hükümete de o dönemde gerekenleri söyledim.”

MEDYAYA SİTEM ETTİ: “9 yıldır Kuzey Kıbrıs hiç bir dönemde görmediği ilgi ve alakayı gördü. Bunları her şekliyle açıklarız. Bu farklılığı göreceksiniz. Biz bu imkanları en güzel şekilde vereceğiz ve buna rağmen birileri kalkacak orada böyle bir şey yapacak. Kuzey Kıbrıs kamuoyunun bu konuda gereken tepkiyi vermemesi bizi üzmüştür. Biz isterdik ki, gereken tepki verilsin, 'Siz ne yapıyorsunuz, hangi ülkeye karşı böyle tepki koyuyorsunuz' Bu kimi sevindirir Güney'dekileri sevindirir. Peki Güney'dekileri sevindirmeye bizim hakkımız var mı? O çirkin pankartlar yenilir yutulur pankartlar değil. Bunların hepsinin fotoğrafları görüntüleri var. Ve biz ne yapmışız ki bizim günahımız ne biz ne yanlış yapmışsız da bize bu yapılıyor?
Bunlar Kuzey Kıbrıs'ın temsilcileri değildir. Bunlar Güney'in Kuzey'deki temsilcileridir. Çünkü kalkıp da Güney Kıbrıs'ın bayrağını omuzlarına alanın Kuzey'le bir bağlantısı olamaz. Bunlara da en büyük tepkinin Kuzey'deki medyadan olması gerekirdi. Sessiz kalırsanız, ortalığı boş bırakırsanız onlar ne yapar o boşluğu doldurur. O zaman o mahalle onların hakimiyeti altına geçer. Siz asıl sahiplerisiniz, siz asıl sahipleri olarak niçin mahalleyi onlara bırakıyorsunuz? Orada rezil pankartları açacaklar dolaşacaklar ve kimse de bunların elinden bunu almayacak. Bu olacak iş mi bu yenilir yutulur değil.”


YOLLAR KONUSU: “Bütün mesele burada, bizim yatırımları en fizibıl şekilde yapmamızdır. Biz gelene kadar duble yol diye bir şey yoktu. Biz geldik, Kuzey Kıbrıs duble yollarla tanıştı. 2*1 yol yapmayacağız bundan sonra. Biz her yeri 2*2 yapacağız yol yapacağız.”

İHALELER KONUSU: “İhalelerin Türkiye’de açılması çözülebilir. Burada açılması katılımın artırılması konusu. Burada açılan ihalelere Kıbrıslı mütahitlerin girmesi konusunda bir sıkıntı yok. Ama birde şu var, Kıbrıslı mütahitlerin bu noktadaki kalitesi nedir. Gücü nedir, bu çok önemlidir. Kalite yakalanmazsa, iş bitince Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimiz bizi lanetlemeye başlar. O asfaltlar kalkmaya başlarsa, alt yapılar çökmeye başlarsa. Kendi aralarında ortaklık yapabilir. Bu olur.”

KTHY KONUSU: “Bana göre özelleştirmede kesinlikle adım atılmalı. Ama biz sadece KTHY ilgili çok başarısız imtihan oldu. Biz rica ettik, ‘bunu almayın siz bunu işletemezsiniz’ Fakat önceki yönetim bunda çok ısrarlı oldu. Devlet olduğumuz için bayrağımız havada dalgalansın dediler, ama dedik bak bunu yürütemezsiniz, yapmayın. Ne oldu? Yürümedi. Şuanda çok ciddi bir yük olarak Kuzey Kıbrıs’ın bütçesine kaldı. İş başa düştü gene.”

LİMANLAR KONUSU: “Limanlar konusu at başı olacak. Eşit zamanda olacak. Biz açalım onlar beklesin yok. Zamanlamada aynı olacak. Önce Kuzey sonra Güney yok. Eş zamanlı buyursunlar yapalım. Bunun dışında hiç bir çıkışı yok. Finlandiya dönem başkanlığında bunu teklif ettik. Ama AB ülkelerine bunu kabul ettiremedi.”

ASKER ÇEKMEYİZ: AB süreci için 2012 yakın bir zaman. AB sürecine biz uzun soluklu bakıyoruz. Ama Kuzey Kıbrıs o kadar uzun sürece bakılacak durum değil. Artık dünyanın ufku değişti, hala bunlar Kuzey Kıbrıs bizim olacak diye bekliyorlarsa daha çok beklerler. Bu Türkiye burada olduğu sürece Kuzey Kıbrıs'ın bir garantörü olarak daha çok beklerler. Çok açık söylüyorum bizim orada şehidimiz var, bizim orada gazimiz var. Biraz asker çekseniz olmaz mı? Hayır asker de çekmeyiz. Biz hepsini Annan Planı'nda çok açık net ortaya koyduk. Annan Planı'nda da asker çekmeyi kabul ettik. Bunlar ona bile yaklaşmadı, onlar kaybetti. Şimdi aynı şartta olur mu, yeniden onu da konuşmamız lazım. Bunların hepsi şimdi yeniden konuşulacak.”

GÜZELYURT VERİLEMEZ: “Şapkadan bir tavşan bekliyorsanız, Türkiye Cumhuriyeti'nde ben başbakan olduğum sürece ki 4 yıl sürem var. Çok açık net söylüyorum, mesela benim kitabımda artık Güzelyurt yok. Annan Planı'ndaki gibi Güzelyurt'a bakmıyorum. Güzelyurt tamamen Kuzey Kıbrıs'ındır. (Annan Planı'nda Rumlara veriliyordu) Karpaz'da zaten en ufak oynama yapılamaz. Onlar ibadet yapmaya gelmek isterlerse gelsinler. Daha farklı oturacağız masaya. Onlar hala Annan Planı'nın üzerine biz daha ne alırızı konuşuyorlar. Kusura bakmasınlar geçti o. Biz çok açık ve net söylüyoruz. Bir defa iki kesimli, eşit statüde ve iki devletli bir yapı kabul edilebilir olmalı. Kabul ettiler etmediler, artık kendileri bilir. Süre daraldı. Kuzey Kıbrıs verdiği sözü tuttu, bunu yaptığımız halde referandum neticesinde Kuzey Kıbrıs yüzde 65 'evet' Rumlar 75 'hayır' dedi.”
 
19 Temmuz 2011 Salı 12:31
Okunma: 615
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu