Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Teknik Komiteler Görüşüyor...

Teknik Komiteler Görüşüyor...

Rum Tarafı: "sadece Gündelik Konuları Görüşürüz...".

 
 
Teknik Komiteler Görüşüyor...

HRİSTOFYAS: "BAŞKANLIĞIM DÖNEMİNDE TAKVİMLERİN VE İKİ DEVLET ÇÖZÜMÜNÜN KABULÜ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Lefkoşa, 9 Temmuz 12 (T.A.K.): BM'nin talebi üzerine kısa süre önce yeniden faaliyete geçen teknik komitelerin ilk görüşmelerinde, Kıbrıs Türk tarafının iki devletin işbirliği mantığında hareket ettiği, Rum tarafının ise görüşme konularını sadece gündelik konular olarak sınırladığı öne sürüldü.

Fileleftheros, "İki Devletin Güven Yaratıcı Önlemleriyle İlgili Fikirler... Türk Tarafı Müzakerelerde Sınırlar Arası Meseleler Gündeme Getiriyor" başlıklı manşet haberinde teknik komite üyelerinin yeniden görüşmek üzere eski konuları gündeme getirdiğini, Kıbrıs Türk tarafının; iki devlet arasında işbirliği prosedürlerine doğrudan gönderme yapan konular gündeme getirmeye çalıştığını yazdı.

Örnek olarak; teknik komitelerde Türk tarafının KKTC ile Güney Kıbrıs arsındaki geçiş noktaları meselesini gündeme getirdiğine işaret eden gazete, edindiği bilgilere dayanarak Kıbrıs Türk tarafının tartışmaya açacağı konuların iki devlet arasında yapılan düzenleme ve çözümlerle; yani sınırlar arası işbirliğiyle ilgili olacağını kaydetti.

Rum tarafının ise; çevre, sağlık, insani konular, v.b. gibi sadece gündelik konuları görüşeceği; Türk tarafının gündeme getirdiği geçiş noktaları gibi diğer konuları tartışmaya girmeyeceği cevabını verdiğini yazan gazete özetle şunları kaydetti:

"BM'nin müdahalesi üzerine teknik komiteler en az bir kere görüştü. Edindiğimiz bilgilere göre Kıbrıslı Türk üyeler  'geçiş noktalarındaki (barikatlar) çözümler' meselesini gündeme getirdi. Detay vermediler ancak edindiğimiz bilgilere göre tartışmaya açacakları konular iki devlet arasında olan düzenleme ve çözümlerle ilgili olacak. Kısacası, sınır ötesi gişeler işletilmesiyle ilgili olacak.

Kıbrıs Rum tarafının cevabı; sadece çevre, sağlık, insani, v.b. gibi gündelik konuları görüştüğü şeklinde oldu. Gündeme getirilen 'geçiş noktaları' gibi diğer konuları tartışmaya girmeyecek. Türklerin, Rum üyelerin işgal bölgelerine geçişine izin vermediği ve işleyişini zorlaştırdığı teknik komiteler (çevre teknik komitesi) de olduğuna dikkat çekiliyor.

Birleşmiş Milletlerin teknik komitelerin yeniden işlemesini, prosedürü hayatta tutmak için istediği ortadadır. BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirecek olan Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer teknik komite üyeleriyle görüşme planlıyor. Downer'in temmuz ayının ikinci yarısında Ada'ya gelmesi bekleniyor."

Gazete Downer'ın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile görüşeceğini, Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Osman Ertuğ ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'yla ortak görüşme de yapabileceğini yazdı.

Haberde Downer'ın niyetinin, yapılacak bir genel toplantıda teknik komitelerin bütün üyeleriyle bir araya gelerek komitelerin ilk toplantılarından çıkan sonuçları gözden geçirmek olduğu belirtildi.

BM'nin bu yolla prosedürü Şubat 2013'te Rum tarafında başkanlık seçimlerinin sonrasına kadar canlı tutmak için teknik komitelere yatırım yaptığını yazan gazete; "Kıbrıs Rum tarafı prosedürün değiştirilmesinin içerdiği tehlikeyi ancak prosedürü terk etmenin bedelinin daha ağır olacağını anlamış görünüyor. Prosedürün teknik komiteler aracılığıyla idame ettirilmesi oyununa bu nedenle girmiş görünüyor" ifadesini kullandı.

HRİSTOFYAS "BAŞKANLIĞIM DÖNEMİNDE TAKVİMLERİN VE İKİ DEVLET ÇÖZÜMÜNÜN KABULÜ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Gazete "Çarpıtma Uzmanı... Hristofyas'tan Eroğlu'na ve İngilizlere Cepheden Saldırı" başlıklı haberinde ise Rum yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, AB Dönem Başkanlığı rolünü bir yana bırakarak, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na ve İngilizlere saldırdığını yazdı.

Habere göre Kellaki'deki yazlığında kültürel bir etkinlik kapsamında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Eroğlu'na; "çarpıtma ve yalan uzmanı" diyerek saldıran, İngilizleri de; "BM'yi doğru zeminden çıkarmaya ve Barış Gücü'nü budamaya çalışmakla" suçlayan Hristofyas "Benim başkanlığım döneminde, Türklerin koyduğu takvimler ve iki devlet çözümü şartlarının kabul edilmesi söz konusu değildir" dedi.

Hristofyas, Cumhurbaşkanı Eroğlu için "Çarpıtma ve yalan uzmanı oldu. Hristofyas müzakerelere devam etmek istemediği sürece (müzakereler) devam etmeyecek ve halkımızın geleceği için yapacaklarımızı düşüneceğiz diyor. Eroğlu gerçeği söylemiyor. AB Dönem Başkanlığı nedeniyle müzakereleri kesen, Eroğlu'nu adım adım yönlendiren Türkiye'dir" ifadelerini kullandı.

Müzakerelerin devam etmesi için Rumların yılsonuna kadarki takvimi ve Türkiye'nin de istediği, iki devlet çözümünü kabul etmesi gerektiği şartını koyanın Eroğlu olduğunu söyleyen Hristofyas; "Bu mümkün değil. Bizim başkanlığımızda kabul edilmesi de söz konusu değil. AB Dönem Başkanlığı'ndan bağımsız olarak müzakerelere devam etmeye hazırım" dedi.

Bugünlerde, BM'nin Ada'daki Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılmasına ilişkin kararının istişare edilmekte olduğunu da söyleyen Hristofyas "Alışılageldiği gibi kararları her zaman İngilizler yazıyor, her zaman BM'yi müzakerelerin yapıldığı doğru zeminden çıkarmaya ve Barış Gücü'nü budamaya çalışıyor" dedi şöyle devam etti:

"Hükümeti acele etmeye çağıran başka unsurlar tarafından da açıklamalar yapılıyor. Biliniz ki hükümet günlerdir bu metotlamaları göğüslemek için ama gürültü koparmadan uğraşıyor. Biz Show hükümeti değiliz. Biz çok somut çalışan bir hükümetiz ve istişare etmemiz gerektiğinde bu benim emrimle gerek BM'deki daimi temsilcimiz aracılığıyla gerek şahsi müdahalelerimle yapılıyor. Dolayısıyla endişe edenler, eli kolu bağlı uyumadığımızı bilsinler."

Simerini "UNFICYP'i Buduyorlar" başlıklı haberinde ise, Hristofyas'ın, Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'nün görev süresini uzatan karar taslağında Barış Gücü'nün budanmaya çalışıldığını ancak kendilerinin bu "metotlamaları" engellemek için gürültü çıkarmadan çalıştıklarını söylediğini yazdı.

(ŞA/HÖ)

 
9 Temmuz 2012 Pazartesi 12:08
Okunma: 780
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu