Ana Sayfa » Kıbrıs » Telekom'da Liberalleşme süreci

Telekom'da Liberalleşme süreci

Telekom'da Liberalleşme süreci yaşanacak. Ancak bu sürede çalışanın hiçbir hakkı yenmeyecek.Hükümetimiz garanti veriyor.Ötesi spekülasyondur.

 
 
Telekom'da Liberalleşme süreci

İşte açıklama metni;

"Telefon Dairesi’nin Liberalleşmesi çalışmaları AB ile Bakanlığımız arasında imzalanan 27 Şubat, 2008 tarihli bir protokol ile başlatılmıştır. Başlatılan Liberalleşme çalışmaları neticesinde sektörün Liberalleşmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasının yanısıra buna paralel olarak  AB tarafından yapılacak 9 milyon Euro yardım sayesinde Telefon Dairesinin altyapısının yeni nesil şebeke (NGN Next Generation Network)ile güçlendirilerek özellikle KKTC’nin kırsal bölgelerinin dahil edileceği en son teknoloji ile güçlendirilmesi çalışmaları bahse konu tarihten itibaren devam etmektedir. Gelinen son aşamada AB ile uyumlu Elektronik Haberleşme Yasası 29 Aralık, 2011 tarihinde meclisten geçmiş ve buna bağlı olarak da sektörün regülasyonunu sağlayacak Bilgi Teknolojileri Kurumu oluşturulmuştur.

İmzalanan protokol gereği AB’ği NGN altyapı yatırımları büyük ölçüde tamamlamış olup bunların KKTC halkına devretmesi için protokol gereği kurulması belirtilen yeni telefon otoritesinin oluşumu beklenmektedir.

Toplumumuzun gündeminde çok uzun zamandan beridir  Telefon Dairesinin özelleştirileceği yönündeki söylemlerin kaynağı yukarıda yaşanan sürecin  toplumumuzdaki farklı kesimlerin konuyu farklı şekillerde algılayıp farklı şekillerde ifade etmesinden kaynaklanmaktadır. Bakanlık olarak çok net bir şekilde ifade etmek istiyoruz ki yapılan çalışmalar Telefon Dairesinin özelleştirilmesi değil Liberalleşmesi (herkesin sektörden eşit pay almasına imkan tanıma) çalışmalarıdır. Bakanlığımızın Telefon Dairesini özelleştirme niyeti olmuş olsa idi Daireyi, Ercan Devlet Havalimanı örneğinde olduğu gibi direk olarak Özelleştirme İdaresine aktarır ve gelişmeleri ordan takip ederdi.

Göreve geldiğimiz günden itibaren   konu ile ilgili KKTC deki iletişimle ilgili tüm paydaşları gerek ayrı ayrı gerekse tümünü bir ortama toplayıp hem AB yetkilileri hem de Bakanlık yetkilileri ile bir araya getirip süreç hakkında bilgilendirip sürekli bilgi alış verişi içerisinde bulunmaktayız.  Konu ile ilgili olarak TEL-SEN ile de çok kez bu konular görüşülmüş ve süreç detaylı şekilde kendilerine aktarılmış görüşleri alınmıştır.

Süreç içerisinde AB ile imzalanan protokol gereği yeni kurulacak Telefon Organizasyonunun özel bir şirket mi olacağı veya özerk bir kurum mu olması gerektiği çalışmalarında g rörüşlerimiz sendikamız ile sürekli tartışılmıştır. Tartışmalar bu çerçevede devam ederken de Telefon Dairesi çalışanlarının geçici memur, geçici işçilerimizin durumun ne olacağı konusu hep gündeme gelmiştir. Bu konu ile ilgili olarak da tam 3 kez Telefon Dairesinin tüm şubeleri ekibimle birlikte tek tek ziyaret edilerek çalışan memur işçi ve geçici memur geçici işçilerimizin durumunun ne olacağını net bir şekilde ortaya koyduk. Buradan bir kez daha yinelemek istiyorum ki, tüm kadrolu çalışanlar Devlet Memurudur ve haklarına hiçbir şekilde zarar gelmesi söz konusu değildir. TEL-SEN’in geçen gün Bakanlığımıza yapmış olduğu ziyarette konu yine gündeme gelmiş ve kendilerine bu konuyu Personel Dairesi, Kamu Hizmetleri Komisyonu ve Bakanlığımızın katılacağı bir toplantıda çalışanlara gerekli garantinin verilmesi ve hatta sendikanın görüşüne göre personel yasasında değişikliğe gidilmesi gerekirse onun da tarafımızdan yaptırılacağı garantisini vermemize rağmen halen istediğimiz diyaloğu sendika ile kuramamamızın çalışanlarımız adına üzücü olduğunu düşünmekteyim.  Çalışanlarımızdan Daimi işçi, geçici memur ve geçici işçilerimizin Telefon Dairesindeki Liberalleşme çalışmalarından etkilenmemesi için Bakanlığımız bir takım çalışmalara devam etmekte olup ilgili personelimizin de bugun yapacağımız birtakım girişim ve toplantılar sonunda işlerinin garanti altına alınacağını bu konu ile ilgili olarak da Kamu İş ile görüşmelerimizin son aşamaya doğru geldiğini açıkça ifade etmek isterim.


Tüm bu gerçekler işığında AB müktesabatına uyumlu meclisten oybirliği ile geçen Elektronik Haberleşme yasası gereği 6 Ocak, 2014 tarihinden sonra KKTC de isteyen her kişi, kurum ve kuruluş Kablolu telefon ve İnternet hizmeti verebilecektir. Bakanlık olarak esas hedefimiz kuracağımız yeni modelle bizden sonraki kuşakların geleceğini garanti altına alacak ve rakipleri ile rekabet edebilecek duruma gelmesi için sadece 18 ayımız kalmıştır. (Telefon Dairemiz şu andaki gelirleri ile sektörüdeki cironun sadece %15’ini kontrol edebilmekte %85 GSM operatörleri tarafından kontrol edilmektedir).

Bu gerçekleri göz önünde bulundurarak çalışanlarımızın haklarının garanti altına alınması konusunda Bakanlığımızın hiçbir tereddütünün olmadığını kamu oyu önünde bir kez daha açıkça ifade eder kamuoyuna saygılarımızı sunarız.

 
21 Haziran 2012 Perşembe 16:02
Okunma: 812
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)