Ana Sayfa » Kıbrıs » Telekomünikasyon'da Uzlaşı (2)

Telekomünikasyon'da Uzlaşı (2)

Personel Ve Yapı İçin İki Komite Kuruluyor.

 
 
Telekomünikasyon'da Uzlaşı (2)
TEL-SEN GREVİ KALDIRIYOR


SANER: "DİYALOĞU HAKİM KILDIK...LİBERALLEŞME SÜRECİNDE ÇOK İYİ NOKTAYA GELDİK... TELEFON DAİRESİ'NDE YAPILAN KESİNLİKLE ÖZELLEŞTİRME DEĞİL LİBERALLEŞME"


SOYSAN: "ÜLKE DEĞERLERİ VE ÇALIŞANLARIN ZARAR GÖRMEMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ... UZLAŞI SAĞLANDIKTAN SONRA GREVİN DEVAMININ ANLAMI YOK"


Lefkoşa, 29 Haziran 12 (T.A.K.): Telekomünikasyon Dairesi'nde personelin grev nedeni olan sorunların çözümünde uzlaşıya varıldı.


Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (Tel-Sen)  ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner'in bugünkü toplantısında anlaşmaya varıldı. Sendikanın bugün başlattığı genel grev de buna paralel kalkıyor.


Bugün saat 11.00'de bir araya gelen sendika ve bakanlık yetkililerinin toplantısında alınan karar uyarınca, Telekomünikasyon Dairesi personelinin durumu ve yeni telekomünikasyon otoritesinin yapısıyla ilgili kurulacak iki komitenin de başkanlığını Bakanlık Müsteşarı Suat Yeldener yapacak.


Toplantıya Bakan Saner yanında, Bakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, Bakanlık Müdürü Hasan Arkol Personel Dairesi Müdürü Zilha Menent, Telekomünikasyon Dairesi Müdürü İrfan Paşa Özakalın ve Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan ile bazı yönetim kurulu üyeleri katıldı.


Toplantının ardından karar ortak basın toplantısıyla duyuruldu.


SOYSAN: "ÜLKE DEĞERLERİ VE ÇALIŞANLAR ZARAR GÖRMESİN DİYE..."


Tel-Sen Başkanı Tamay Soysan, her zaman uzlaşı noktasının yakalanması,  ülke değerleri ve çalışanların zarar görmemesi için çalıştıklarını söyledi.


Soysan, süratle iki komitenin kurulması, birinin çalışanların durumunu, diğerininse yapıyla ilgili konuları görüşerek en kısa sürede sonuçlandırılması için mutabakata vardıklarını açıkladı.


Soysan, vardıkları uzlaşının çalışanlarla ülkeye hayırlı olmasını diledi.


"GREV YÖNETİM KURULU KARARIYLA ALINDI, ÖYLE KALDIRILIR"


Grevin kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusuna karşılık Tamay Soysan, grev kararını Yönetim Kurulu kararıyla aldıklarını, yine aynı şekilde kaldırılabileceğini belirterek, gerekli değerlendirmeyi yaparak açıklayacaklarını söyledi. Soysan, "Uzlaşı sağlandıktan sonra grevin devam etmesinin bir anlamı olmayacak tabi ki... Kaldıracağız ama bunu Yönetim Kurulumuzda görüştükten sonra açıklayacağız" dedi.


SANER: "DİYALOĞU HAKİM KILDIK"


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise basına açıklamasında, Telekomünikasyon Dairesi'nin liberalleşmesi sürecinde, birçok konuyu masaya yatırdıklarını, uzlaştıkları ve uzlaşamadıkları konular bulunduğunu ancak diyalogun hakim kılındığını belirtti.


Saner, Tel-Sen'e teşekkür ederek, bakanlığın da sendikanın da sürece olumlu katkılar yaptığını; tıkandıkları noktada Kamu Hizmeti Komisyonu ile Personel Dairesi'nden sürekli destek aldıklarını; Bakanlık ekibinin de çok ciddi katkılar yaptığını anlattı.


"LİBERALLEŞME SÜRECİNDE ÇOK İYİ NOKTAYA GELDİK"


"Bu liberalleşme sürecinde inanıyorum çok iyi bir noktaya geldik" diyen Saner, personelin kişisel geleceklerinin ne olacağına dair sıkıntılarının, kendileri için de sorun olduğunu ve çözüm bulmaları gerektiğini; kadrolu memurlar, geçici işçi ve geçici memurların gelecekte huzurlu olmaları, yarınlarından endişe duymaması için dün düzenledikleri bir yazışmayla garanti altına alındığını söyledi.


Saner, pazartesi gününden itibaren yazıların bu personele gönderileceğini belirterek, dairenin kamu görevlisi olan kadrolu personeliyle ilgili ise bir komite kurulacağını; görevlerine nasıl devam edeceklerinin bu komitede belirleneceğini; bakanlığın komitenin alacağı kararlara saygılı olacağını ifade etti.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, şöyle konuştu:


"Telefon Dairesi'nin mevcut kadrolarının kalıp kendilerinin bir yerde görevlendirilmesi mi yoksa kadrolarının direkt olarak başka bir noktaya aktarılması konusundaki kararı da kesinlikle bakanlık değil, sendikanın yazılı vereceği düşünce çerçevesinde şekillendireceğiz. Bu konuda pazartesi kendi görüşlerini ortaya koyacaklar. Böylece çalışanlarımızın ciddi şekilde rahatlayacaklarına inanıyorum."


Sürecin ta başından beri personelin haklarına dokunulmaması, sürekli korunmaları gerektiği konusunda ortaya koydukları kararlılıklarının göstergesi olarak son kararı bakanlığa değil, sendikaya verdiklerine dikkat çeken Saner, ileride spekülatif haberlerle sorumluluğun bakanlığa gelmemesi gerektiğini söyledi.


Saner, "Geleceklerine kendileri karar versin istiyoruz, biz ta başından beri söyledik, çalışanlarımızın haklarına halel getirtmeyeceğiz" dedi.


YENİ TELEKOMÜNİKASYON OTORİTESİ


AB'yle imzaladıkları protokol gereği yeni kurulacak Telekomünikasyon Otoritesinin yönetim kurulunun nasıl oluşacağı ve hangi tüzüklerle kurulacağı konusundaki çalışmalarda da personeli hep ortak görmek, birlikte yürümek istediklerini vurgulayan Ersan Saner, iddialı oldukları her eve fiber optik kablo projesini de birlikte yapacaklarını söyledi.


Saner, bilgi toplumu ve bilişim alanında örnek ülke olmak için hazırlanacak yapıyı görüşecek teknik komitede de Tel-Sen'den iki temsilci bulunacağını, sivil toplum örgütleriyle muhalefetten de görüş alacaklarını ifade ederek, sendikaya teşekkür etti.


6 Ocak 2014 itibarıyla yeni otoritenin, mevcut telefon operatörleriyle rekabet edebilecek hale geleceğini kaydeden Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, komitenin olumlu çalışacağına ve Tel-Sen'in de grevi kaldıracağına inandığını belirtti.


"MUTLU SON"


Saner, "Mutlu sona ulaştığımızı, çalışanlarımızın çalışma yaşamlarında artık hiçbir endişeleri olmadığını düşünüyorum" dedi. Çetin bir sürecin güzel aşıldığını belirten Saner, Bakanlık bürokratlarına da teşekkür etti.


"ÖZELLEŞTİRME DEĞİL LİBERALLEŞME"


Ersan Saner, Telefon Dairesi'nde özelleştirme değil, liberalleşme süreci yaşandığını belirterek, "Liberalleşme herkesin piyasadan eşit pay alması anlamına gelen bir kelimedir. Dolayısıyla bizim burada yaptığımız çalışmaların tümü liberalleşme sürecinin tanımlanması ve tamamlanması içindir" açıklaması yaptı.


Niyetleri Telefon Dairesi'nde özelleştirme olsaydı Ercan Havalimanı'ndaki gibi bir süreç izleyeceklerini ama kesinlikle özelleştirme algılamasının doğru olmadığını kaydeden  Saner, AB'yle imzaladıkları protokol gereği bir liberalleşme süreci yaşandığını belirtti.


Saner, soruları yanıtlarken, 6 Ocak 2014'ten itibaren herkesin telefon hizmeti verebileceğini; eğer daire o döneme hazırlanmazsa halen yüzde 15 olan payının yüzde 5'lere gerileyebileceğini; AB'nin de 9 milyon Euroluk yardımı Kıbrıs Türk halkına verdiğini, herkesin de kullanabileceğini,Bakanlığın da bunu denetlemekle görevli olduğunu ifade etti.


Toplantının ardından Tel-Sen yetkilileri yönetim kurulu toplantısına gitti. Kısa süre içinde grevin kaldırılması ve açıklanması bekleniyor.


(GÜL/HY)   FOTOĞRAFLI


 
29 Haziran 2012 Cuma 14:23
Okunma: 630
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu