Ana Sayfa » Kıbrıs » Temiz Toplum Derneği, Anayasa Değişiklik Önerilerini Meclis Başkanı Siber'e Sundu

Temiz Toplum Derneği, Anayasa Değişiklik Önerilerini Meclis Başkanı Siber'e Sundu

Lefkoşa, 10 Nisan 14 (T.a.k.): Temiz Toplum Derneği As Başkanı Cenk Diler, Toparlanıyoruz Hareketi Hukuk Çalışma Grubu Katkılarıyla Hazırlanan Anayasa Değişiklik Önerilerinin, Hareket Lideri Kudret Özersay Tarafından, Meclis Başkanı Sibel Siber'e Sunulduğunu Belirtti. .

 
 
Temiz Toplum Derneği, Anayasa Değişiklik Önerilerini Meclis Başkanı Siber'e Sundu

Diler tarafından yapılan açıklamada, Özersay'ın Siber'e sunduğu öneriler ve basın açıklaması yer aldı.

Açıklamada, "Kısaca 'asgari müşterekler' olarak nitelendirdiğimiz 'temiz toplum', 'temiz siyaset' ve 'kendi irademize dayalı bir gelecek' ilkelerinin ülkemizde yerleşebilmesi için atılması gereken adımlardan bir tanesi de yürürlükteki hukuk mevzuatının günümüz çağdaş hukuk anlayışına uyumlu hale getirmek olacaktır" denildi.

Açıklamada, asgari müştereklerin hayata geçirilebilmesi için sivilleşme ve demokratikleşme önündeki engellerin kaldırılmasını sağlayacak; uluslararası hukuk ve insan haklarıyla uyumlu, adil, şeffaf, hesap verebilir, her türlü ayrımcılığı dışlayan, çok kültürlülük üzerine kurulu ve hukukun üstünlüğünün esas alındığı bir anlayışın yeşermesine imkan sunacak çağdaş hukuk normlarının hayata geçirilmesi gerektiği kaydedildi.

Hükümet programının içerisinde yer alan Anayasa'nın değiştirilmesi düşüncesinin çağdaş hukuk normlarının hayata geçirilebilmesi için bir fırsat olarak görüldüğü ifade edilen açıklamada, "Anayasa, bireylerin temel hak ve özgürlükleri ile devlet mekanizmasının işleyişinin düzenlendiği en önemli hukuksal belge olması nedeniyle değiştirilme konusu toplumsal katılımın yüksek olduğu bir ortamda ele alınmalıdır" denildi.

"HALKIN KATILIMI SAĞLANMALI"

Anayasa değişikliği sürecinin, demokratik bir yaklaşımla, halkın katılımına ve kamuoyu tartışmalarına açık bir şekilde yürütülmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada, halkın sürece katılımı olmadan ve ortak bir uzlaşma zemini yaratmadan yapılacak değişikliklerin, çözüm yerine sorun yaratma ihtimalini doğuracağı ve ülke gündeminin ileride gereksiz yere meşgul edilmesine neden olabileceği kaydedildi.

Cumhuriyet Meclisi, Meclis dışındaki partileri ve sivil toplum örgütlerini sürece katarak anayasa değişikliği tartışmalarının halka yayılmasının sağlanması gerektiği vurgulanan açıklamada, değişiklik sürecinin, Meclis'te başlayıp halktan kopuk bir şekilde devam eden ve ancak karar alma aşamasında halka, zoraki olarak nitelendirilebilecek bir şekilde,  karar vermesi için gelinecek bir süreç olmaması gerektiği ifade edildi.

Açıklama, şöyle devam etti:

"Toparlanıyoruz Hareketi, toplumsal kararların alınması noktasında sivil toplumun etkin katılımını desteklemekte olup bu noktadan hareketle, bir sivil toplum örgütü olarak, anaysa değişikliği hakkında öneriler bütünü hazırlamıştır. Bu çalışmada sunulan öneriler, 'neden anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğu' sorusuna verilen cevaplar üzerinden şekillenerek belirlenmiştir". Buna göre; 1985 Anayasası'nın gelişen insan haklarına uyumlu bir hale getirilmesi, hukuk devleti mekanizmasının artan ihtiyaçlar karşısında işlevselliğinin arttırılması, devlet organlarının işleyişine dair düzenlemelerinin geliştirilmesi ve nihayet daha eşitlikçi ve özgürlükçü bir hale getirilmesi ihtiyaçları vardır"

"ŞEFFAFLIK VE HESAP VERİLEBİLİRLİK"

Açıklamada, "Anayasa değişiklikleri ile temel hak ve hürriyetleri, uluslararası hukuk kuralları güvencesi altına alan; uluslararası hukuk sistemine dahil olmaya elverişli; devletin şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleri içerisinde yönetilmesini amaçlayan; böylece halkın yönetime yakınlaştırılmasını sağlayarak katılımcılığı arttıran; yaşanabilir bir çevre için koruma mekanizmaları öngören ve nihayet devlet organlarının etkin ve verimli çalışabilmesini sağlayacak öneriler bütünü sunulmaktadır" denildi.

(GÖZ/ŞEB)

 
10 Nisan 2014 Perşembe 13:07
Okunma: 633
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu