Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "the Economıst" Konferansı

"the Economıst" Konferansı

Lefkoşa, 26 Kasım 13 (T.a.k): Güney Kıbrıs'ta Dün Birçok Yerli Ve Yabancı Yetkililerinin Katıldığı "the Economist" Konferansı Gerçekleştirildi. .

 
 
Haberlere göre Rum yetkililer konferansta yaptıkları konuşmalarda, Güney Kıbrıs'ın üzerinde anlaşmaya varılan memorandumu uygulamadaki kararlılıklarını dile getirirken, yabancı yetkililer programın şimdiye kadar iyi bir şekilde uygulandığına değinerek yine de dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundular.  ANASTASİADİS MEMORANDUMU ELEŞTİRDİ, ANCAK SADECE MEMORANDUMLA YABANCILARIN GÜVENİNİN KAZANABİLECEĞİNE İŞARET ETTİ


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis konferansta yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs ekonomisinin olumlu yeniden düzenlenme süreci içerisinde bulunduğunu belirterek, kreditörler tarafından Güney Kıbrıs'a uygulanan çözüme yönelik eleştirilerde bulundu.


"Kuşkusuz, ekonomik koşullar zor olmaya devam edecek" diyen Anastasiadis "Ancak Hükümet, gelişmeleri sıkı bir şekilde ve sistematik olarak takip edecek ve ülke ekonomisinin en kısa sürede iyileşmesi amacıyla ekonomide gelişme olması için çabalarımızı yoğunlaştıracağız" şekilde konuştu.


Anastasiadis, geçen Mart ayında, ekonomik istikrarın iyileştirilmesi ve sürdürülebilir bir ekonomik kalkınma sürecinin temellerinin atılmasını hedefleyen iddialı bir programa başladıklarını belirtti.


Güney Kıbrıs banka sektörünün zorbaca yeniden düzenlenmesi, varlığını koruyan olumsuz dış çevre ve uyumsuz bütçe düzenlenmesi zorunluluğunun ekonomik kalkınmayı olumsuz yönde etkileyen faktörler olduğuna değinen Anastasiadis, yakın zamana kadar uygulanan ekonomik kalkınmanın örneğinin görülmediğini, sürdürülebilir olamadığını söyleyedi. Anastasiadis, krizin, kreditörlerin dayattığı "özel çözümle" de ağırlaştığına işaret etti.


Ancak özeleştiri de yapmaları gerektiğini, zira sorunlardan çoğunun sürdürülebilir bir kalkınma modeli oluşturmadaki kendi başarısızlıklarından kaynaklandığını söyleyen Anastasiadis, "Sadece memorandumun uygulanmasıyla, yabancı yatırımcıların ve vatandaşlarımızın Kıbrıs ekonomisine karşı güvenini yeniden kazanabiliriz" dedi.


Anastasiadis cesur kararlar aldıklarına, değişmesi gerekenleri değiştirdiklerine ve yürekli yapısal değişiklikler yaptıklarına işaret ederek, "Krizi bir fırsata dönüştürüyoruz, en azından son zamanlarda" ifadelerini kullandı.


Alınan önemlerden çoğunun acı olduğunu kabul eden Anastasiadis, bunların uygulanmasının gerekliliğine değindi.


Bankaların yeniden sermayelendirilmesinden de söz eden Anastasiadis, bu sektördeki risklerin devam ettiğine dikkat çekerek, Güney Kıbrıs piyasasına önemli derecede likidite sağlayacak yabancı yatırımcıların cezp edilmesi için kampanya başlattıklarını belitti.


Anastasiadis ayrıca işsizliğin göğüslenmesinin, Güney Kıbrıs'ın endişelerinden bir diğeri olduğunu ifade etti.


GEORGİADİS: "İMZAMA SAYGI DUYUYORUM"


Rum Maliye Bakanı Haris Georgiadis, "Kıbrıs ekonomik destek programına kendi imzamı attım ve imzama saygı duyuyorum" diyerek, Rum Hükümetinin programı uygulayacağına dair taahhütlerini yineledi.


Memorandum şartlarında herkesin hemfikir olmasının imkansız olduğunu, belgede imzası olmasına karşın bazı tereddütlerinin bulunduğunu söyleyen Georgiadis, ilk memorandumda dayatılan vergilerden memnun olmadığını, ancak anlaşmaya vardıkları için önlenmesinin zor olduğun, öte yandan vergileri daha fazla artırmalarının söz konusu olmadığını belirtti.


VERWEY VE KÖPPEN: "İYİ GİDİYORSUNUZ"


Konferansa Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası adına katılan Maarten Verwey ve Isabel von Koppen Mertes, Güney Kıbrıs programının şimdiye kadar iyi bir şekilde uygulandığını belirttiler.


Habere göre Verwey, şimdiye kadarki ilerleme ve memorandumla ilgili uygulamaların iyi olduğunu söyleyerek, banka sektörünün yeniden düzenlenmesinin de iyi gittiğini, bu şekilde sermaye dolaşımındaki sınırlamalarda daha fazla gevşeme olduğunu ifade etti.


Öte yandan özelleştirme gibi bazı konularda gecikmeler yaşandığına işaret ededen Verwey, gelecek olan dozdan önce prosedürün hızlanması gerektiğini vurguladı.


Verwey ayrıca "Memorandum olmasaydı Kıbrıs ekonomisi çökecekti" dedi.


Metres ise Troyka'nın diğer ülkelerde uyguladığı program çerçevesinde karşılaştığı boşlukları önlemeye çalıştığını ve Güney Kıbrıs'ın, sürdürülebilir bir kalkınma sağlayacak sürece gelmesi için prosedürü hızlandırdığını belirtti.


Para-finans sektörünün istikrara kavuşmasına yönelik çabaların doğru yolda gittiğine de değinen Metres, batık kredilerin Güney Kıbrıs için önemli bir sorun olmaya devam ettiğine dikkat çekerek, bu yönde hızlıca kararlar alınması gerektiği üzerinde durdu.


VELCULESCU: "BAZI DEVLET DAİRELERİ ÖZELLEŞTİRİLSİN"


Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcisi Delia Velculescu ise Güney Kıbrıs'ın kamu sektörünü modernize edeceği taahhüdünde bulunduğunu anımsatarak, bazı devlet dairelerinin özelleştirilmesinin, Güney Kıbrıs ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.


Velculescu "Başarı mükafatı" Rum Hükümetinin memorandumun uygulanmasında, bugüne kadar başarılı olduğundan da söz etti.


Gerek Rum Yönetimi, gerekse özel sektörün turizm ve hizmet sektörüne yatırım yapması gerektiğini ifade eden Velculescu, batık kredilere de değinerek, bunun banka sektörünün ciddi bir sorunu olduğunu söyledi.


Velculescu, ekonomik krizin bedelinin önlenemeyeceğini, acı kararlardan geçtiğini de kabul etti.


KOENIG: "KIBRISLI RUMLARIN ZAYIF OLMADIĞI KANITLANDI"


Politis gazetesine göre ABD'nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig ise, Troyka'nın ikinci değerlendirmesinin, Kıbrıslı Rumların güçsüz olmadığını ve kararlar almada yetenekli olduğunu kanıtladığını ifade etti.


Ekonomilerini kurtarmaları için yapılması gereken işleri yapmakta realist ve istekli olduklarını, adalarının yeniden birleşmesi için yapılması gerekenleri yapmakta realist ve istekli olmaları gerektiğini söyleyen Koenig, çözümün daha çok Amerikalı yatırımcıyı adaya çekeceğini belirtti.


Diğer gazeteler konferansla ilgili haberleri şu başlıklarla verdi:


Alithia: "Riskler Var Ancak En Zor Kararlar Alındı... Anastasiadis: Cesur Kararlar Alıyoruz ve Yürekli Yapısal Değişikliklere Gidiyoruz... Yeni Vergilere Hayır... Özelleştirmeler... Riskler"


Politis: "Mitoloji, Mucizeler ve Gerçeklik... Ekonomist Konferansı: Çok Şey Yapıldı Ancak Riskle Devam Ediyor... Cesur Kararlar... Mutlak Bağlılık... Delia'dan Mükafat... Büyük 'Diken' "


Simerini: "İyi Gidiyorsunuz, Ancak Endişeleniyoruz... Krizi Fırsat Yaptık... "


Haravgi: "Delia Velculescu Daha Fazla Önlem İlan Etti... Kreditörler Özelleştirmelerin İleri Götürülmesinde Gecikmeler Görüyor... Başkan ve Maliye Bakanı İlerleme Görüyor... Memorandumun Uygulanmasında Israr Ediyorlar"


GEORGİADİS'E ÖZELLEŞTİRME UYARISI


Öte yandan Alithia gazetesi EPOPAİ sendikası Georgiadis'e Brüksel ziyareti ve burada Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) özelleştirilmesi konusunda gerçekleştireceği görüşmeler öncesinde konu hakkında bir kez daha düşünülmesi çağrısında bulunduğu bir mektup gönderdi.


Habere göre Rum Elektrik Kurumu'nda (AİK) çalışanların örgütlü bulunduğu sendika olan EPOPAİ Başkanı Andreas Panorkos, kendileriyle yaptığı görüşmede, Anastasiadis'in özelleştirmeler engellenirse memnun olacağı ve özelleştirmelerle ilgili herhangi bir planlarının bulunmadığı şeklindeki açıklamalarını anımsatarak, Avrupalı yetkililere Kıbrıs gerçekliğini ve özelliğini izahat etmeye çağırdı.


Georgiadis'i oldubittiler yaratacak taahhütlerde bulunmaya çağıran Panorkos, bunun olması durumunda, ciddi çıkmaz ve kargaşayla karşı karşıya kalınacağını, çünkü çalışanların tepkilerinin ötesinde, hukuki ve anayasal yapının çözülmez sorunlarıyla karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulundu.


Panorkos, Georgiadis'in kasıtlı olarak konuyu ilgili örgütler ve çalışanlarla görüşmediği, ayrıca partilerin dile getirdiği görüşlerini de göz önünde bulundurmadığı eleştirisinde bulundu.


ANASTASİADİS VE GEORGİADİS BRÜKSEL'E GİDİYOR


Gazete ayrıca Georgiadis'in Anastasiadis ve diğer yetkililerle birlikte Komiserler Koleji'yle görüşmek üzere bugün Brüksel'e gideceğini yazdı.


Habere göre Georgidias, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve AB Ekonomi ve Parasal İşler Komiseri Oli Rehn ile görüşecek.


3'ÜNCÜ DOZUN ALINMASI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER


Haravgi gazetesi ise Georgiadis'in, Rum Meclisi Ekonomi Komitesi üyeleriyle yaptığı bilgilendirici nitelikte bir toplantı gerçekleştirdiğini yazdı.  Sızan bilgilere göre Georgiadis'in milletvekillerine, Güney Kıbrıs'a kredinin üçüncü diliminin verilmesi için yapılması gerekenlerin listesini verdiğini kaydeden gazete, listede yapılması gereken dokuz icraatın yer aldığını aktardı.


Gazete bu icraatlar arasında özelleştirmeler konusunun da bulunduğunu, belgede özelleştirmeler planının son aşamada bulunduğu, kreditörlerin temsilcilerine sunulacağı ve Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacağı bilgisinin verildiğini aktardı.


(HC/KAR)


 
26 Kasım 2013 Salı 11:59
Okunma: 771
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu