Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Ticaret Bakanı Silikiotis'ten Troyka'ya Doğal Gaz Raporu

Ticaret Bakanı Silikiotis'ten Troyka'ya Doğal Gaz Raporu

Rum Tarafının Doğal Gazdan 300-500 Milyar Euro Gelir Elde Etmesi Bekleniyor....

 
 
Ticaret Bakanı Silikiotis'ten Troyka'ya Doğal Gaz Raporu

Lefkoşa, 5 Eylül 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ın doğal gazdan büyük kazançlar elde etmesinin beklendiği belirtildi.

Simerini gazetesi "300-500 Milyarlık Akış" başlığıyla yayımladığı haberinde, Ticaret Bakanı Silikiotis'in Troyka'ya gönderdiği rapora dayanarak, Rum tarafının doğal gaz yataklarının işletilmesinden ortaya çıkacak gelirlerin muazzam kazançlar getireceğini haber verdi.

Rum tarafının doğal gazdan 300-500 milyar Euro civarında gelir elde etmesinin beklendiğini kaydeden gazete, "Sigmalive"in, Silikiotis tarafından Troyka'ya gönderilen raporu dün yayınladığını anlattı.

Gazete bu rapora göre, Rum tarafının, gerek tek yanlı olarak ilan ettiği münhasır ekonomik bölgede (MEB) sahip olduğu düşünülen doğal gaz rezervleri, gerek bir sıvılaştırma terminali inşa edilmesinin ortaya çıkaracağı ekonomik perspektifler açısından, uluslararası enerji haritasına yerleşebileceğini ifade etti.

Raporda, Rum tarafının 2011 yılının Eylül ayından bugüne kadar attığı adımlara atıfta bulunulduğunu kaydeden gazete, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'inde içerisinde yapılan jeofizik araştırmalarının, MEB'deki doğal gaz rezervlerinin 60 trilyon ayak küp civarında olduğuna işaret ettiğini belirtti.

Gazete, yine rapora dayanarak, doğal gazdan elde edilecek gelirlerin miktarının, Rum tarafının doğal gazı hangi şekilde; yani sıvılaştırılmış halde mi yoksa borularla mı ihraç edeceğine bağlı olarak değişeceğini de ekledi.

Raporda, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'inde petrol bulunması olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiği de belirtilirken, Rum tarafının enerji politikasıyla ilgili olarak şu an geçici ve çok önemli bir reform döneminde bulunduğu da anlatıldı.

Haberde, Rum tarafının önümüzdeki yıllarda kendi doğal gazını üretebilecek pozisyonda olmasının beklendiğine de işaret edildi.

Rapora dayanarak, önümüzdeki yılın başında, Rum MEB'inde bir sondaj daha yapılmasının planlandığını anlatan gazete, bunun araştırma sondajında ulaşılan bulguların teyit edilmesi amacıyla yapılacağını ve 2015 yılında tamamlanacağını kaydetti.

Rum tarafının kendi doğal gazını üretmesiyle ilgili alt yapı çalışmalarının tamamlanması için yaklaşık 2 buçuk yıllık bir zaman gerekeceğini de ifade eden gazete, yerli doğal gaz yataklarının işletilmesi, taşınması ve dağıtımının 2017 yılı ortalarında gerçekleşeceğine dair öngörüler bulunduğunu anımsattı.

"200-300 MİLYON EURO DOĞRUDAN GELİR..."

Tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'indeki diğer parseller için çıkılan 2'inci tur ihalelerin tamamlanmasının, Rum tarafına, ihalelerde başarılı olacak şirketlerden 200-300 milyon Euro doğrudan gelir getireceğini de kaydeden gazete, Amerikan Noble Energy şirketi tarafından, 2013 yılının başında "Afrodit" olarak adlandırılan 12'nci parselde bir "doğrulama" sondajı yapılacağını yineledi.

VASİLİKO'DA SIVILAŞTIRMA TERMİNALİ...

Sondajın tamamlanmasının ardından, bir dizi inşa çalışmasına başlanacağını yazan gazete, önümüzdeki haftalarda bir devlet doğal gaz şirketi kurulmasının akabinde, Vasiliko'da bir sıvılaştırma terminali inşa edilmesi işlemlerinin başlayacağını ekledi.

Haberde, 2013 yılının Ocak ayında ihaleye çıkılacağı da belirtildi.

Raporda, 12'nci parseldeki doğal gazın işlenmesi için, karada bir doğal gaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesi konusunun, Noble Energy şirketi ile yapılan müzakerelerin gündeminde bulunduğunu da anlatan gazete, devamla Troyka'nın bazı değerlendirmelerine yer verdi.

Gazete, Troyka'nın 2'nci tur ihaleden ötürü, 2013 yılında devlet kasasına girecek 300 Milyon Euro'yu hesaba katmadığını, çünkü bunun bir defaya mahsus bir şey olacağını yazdı.

Bunun, yakın gelecekte gerçekleşmeyecekleri gerekçesiyle, doğal gazdan ortaya çıkacak perspektifler için de geçerli olduğunu kaydeden gazete, Troyka'nın planlamasının önümüzdeki 3 yıl ile alakalı olduğunu ekledi.

SİLİKİOTİS DELEK HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ

Rum basınında bugün yer alan haberlerde, Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ile İsrailli "Delek" şirketinden bir heyetin dün bir toplantı yaptıkları da ifade edildi.

Haberi "Anlaşmaya Çok Yakın" başlığıyla yayımlayan Alithia, Silikiotis-Delek görüşmesinde, İsrail parsellerinden doğal gaz çıkarılması konusunda yaşanan son gelişmeler ve Delek şirketinin Noble Energy şirketinin 12'nci parselde sahip olduğu haklara yüzde 30 oranında ortak olması konusundaki talebinin ele alındığını belirtti.

Görüşmenin Delek'in talebinin ardından yapıldığını yazan gazete, Silikiotis'in toplantının ardından yaptığı açıklamada, Delek'in talebinin danışma komitesinin önünde bulunduğunu söylediğini kaydetti.

Gazete, Delek heyetinin ise Silikiotis'i, platformların, 2013 yılının Nisan ayından itibaren doğal gaz çıkarma ve bunun İsrail'e tahsis etme konusunda hazır oldukları konusunda bilgilendirdiğini belirtti.

Bunun olumlu bir gelişmeden ibaret olduğunu söyleyen Silikiotis, bunun Rum kesiminin İsrail'den doğal gaz ithal etme talebiyle bağlantılı olduğunu sözlerine ekledi.

Politis gazetesinde yer alan haberde ise, doğal gazla ilgili bakanlar komitesinin dün bir toplantı yaptığı ve toplantıda müzakere grubu ile Noble şirketi arasında gerçekleşen diyalogda ele alınan konuları görüştükleri belirtildi.

Rum müzakere grubunun Noble şirketi heyetiyle en son geçtiğimiz Cuma günü görüştüğünü yazan gazete, Rum hükümetinin, doğal gazla ilgili altyapıların kontrolüne sahip olması gerektiği yönündeki görüşünün, Noble tarafından kabul edilmiş gibi göründüğünü belirtti.

Haberde, Silikiotis'in Cuma günü siyasi partilerden temsilcileri doğal gaz konusunda bilgilendireceği de ifade edildi.

KASİNİS

Haravgi'nin haberine göre ise, hidrokarbon araştırması yapan ve çıkaran platformlara hizmet sağlanması sektöründe faaliyet gösteren 12 şirketin, tek yanlı ilan edilen Rum MEB'inde ve Doğu Akdeniz'de çalışmalar yapacak platformlara hizmet sunmak için altyapılar kurmak amacıyla, kendilerine toprak ve liman arazileri tahsis edilmesi için Rum hükümetine başvuruda bulunmalarını yorumlayan Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis, Rum tarafının şirketlerin talebine Eylül sonu veya Ekim başında yanıt vermesinin beklendiğini söyledi.

Konunun araştırılması için özel bir komite kurulduğunu ve Kasinis'in de bunun başına getirildiğini anlatan gazete, şirketlere tahsis edilebilecek en uygun yerin Limasol olduğunun düşünüldüğünü ekledi.

(İY/HA)

 
5 Eylül 2012 Çarşamba 11:22
Okunma: 536
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu