Ana Sayfa » Kıbrıs » Ticaret Odası'nda "medya Ve Ekonomi Haberciliği" Konuşuldu

Ticaret Odası'nda "medya Ve Ekonomi Haberciliği" Konuşuldu

Türkiye Star Yazarı Ertem: "kuzey Kıbrıs'ın Şu Anda İçinde Bulunduğu Durum, Annan Planı'ndan Daha Büyük Bir Nimet".

 
 
Ticaret Odası'nda

"KRİZİ GÖREMEYEN GAZETECİ BAŞKA İŞ YAPMALI... MESLEK DEĞİL, İŞ... MEDYA TARAFTIR, OBJEKTİFLİK RESMİ YÖNLENDİRMELERDEN ARINMADIR..."

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ EKONOMİ MÜDÜRÜ DELJA: "MEDYA GENEL KAMUYA ULAŞMANIN YOLUDUR. MEDYA SADECE ARAÇ DEĞİL, SİZİNLE PARTNERDİR"

TİCARET ODASI BAŞKAN YARDIMCISI YAVAŞ: "KAMUOYUNDA FARKINDALIK VE KARAR ALICILARIN DOĞRU KARARLAR ALMALARINI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ"

Lefkoşa, 27 Kasım 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın düzenlediği etkinlikte "medya ve ekonomi haberciliği" konuşuldu. Türkiye Star gazetesi yazarlarından Dr. Cemil Ertem, Güney Kıbrıs'ın şu anki ekonomik koşulları nedeniyle Kuzey Kıbrıs'ın içinde bulunduğu durumun Annan Planı'ndan daha büyük bir nimet olduğunu söyledi.

Herkesin ham bilgiye ulaştığı ortamda bilgileri bilimsel analiz edip neden -sonuç ilişkilerini doğru kurabilenlerin gazetecilik yaptığını ifade eden Ertem, gazeteciliğin artık meslek değil iş olduğunu belirtti.

"Ekonomik Konularda Kamu Politikası Savunuculuğu: Medya ve Ekonomi Haberciliği" konulu toplantı, öğleden sonra Ticaret Odası'nın toplantı salonunda yapıldı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Seda Yavaş'ın açılış konuşmasından sonra ABD'nin Lefkoşa Büyükelçiliği Ekonomi Müdürü Susan Delja ve Türkiye Star gazetesi yazarı Cemil Ertem konuştu.

Aranın ardından düzenlenen Hasan Erçakıca'nın moderatörlüğündeki panelin konuşmacıları ise, eski Ekonomi ve Maliye Bakanı Mehmet Bayram, United Medya Grup'tan Aysu Basri Akter, Kıbrıs gazetesinden Doğuş Özokutan Çiftçioğlu, YDÜ İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Haberdar Gazetesi yazarı Gürdal Hüdaoğlu ve Ticaret Odası Meclis Üyesi Mustafa Genç oldu.

YAVAŞ: "FARKINDALIK VE DOĞRU KARAR ALMAYI SAĞLAMA"

Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Seda Yavaş, etkinliği düzenleme amaçları hakkında bilgi aktardı ve kamu politikası savunuculuğunun Oda'nın öncelikli görevi olduğunu söyledi.

Kamuoyunda farkındalık ve karar alıcıların doğru kararları almalarını sağlamayı amaçladıklarını belirten Yavaş, ülkeye, ekonomiye ve sosyal yaşama fayda sağlayacak tüm platformlara katkıya hazır olduklarını dile getirdi.

Ekonomiyi, gazetecilerin 2-3 sayfa yer ayırdığı ve dar bir kesimin hobisi olmaktan çıkarmak gerektiğini kaydeden Seda Yavaş, ekonominin yaşamın merkezinde olduğunu söyledi. Yavaş, ekonominin toplumun her kesiminde doğru algılaması için ekonomi gazeteciliğinin önemine işaret etti.

DELJA: "MEDYA PARTNERDİR"

ABD Lefkoşa Büyükelçiliği Ekonomi Müdürü Susan Delja, savunuculuk, etkin lobicilik, entelektüel sermaye, sivil toplum mobilizasyonu ve medya konularına değinerek, medyayla sıkı ilişkileri olduğunu belirttiği ABD Ticaret Odası ve çalışmaları hakkında bilgiler aktardı.

Delja, Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın da yıllardır çok önemli çalışmalar yaptığını kaydetti.

Medyanın genel kamuya ulaşmanın yolu olduğunu vurgulayan Susan Delja, "Medya sadece araç değil, sizinle partnerdir" diye konuştu.

ABD Lefkoşa Büyükelçiliği Ekonomi Müdürü Susan Delja, özellikle kriz dönemlerinde hükümetlerin ticaret odalarıyla koordinasyonunun ve uzlaşmaya varmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

ERTEM: "VATANDAŞ GAZETECİLİĞİ ÖNEM KAZANDI"

Türkiye Star gazetesi yazarı Cemil Ertem, Kıbrıs'a ilk kez geldiğini ancak bundan böyle daha sık geleceğini belirterek başladığı konuşmasında, "ekonomi gazeteciliğinde Türkiye örneği, yeni medya düzeni ve gazetecilik" konularında görüşlerini paylaştı.

Ekonomi gazeteciliğinin de yeni bir döneme girdiğini, vatandaş gazeteciliğinin, bireylerin öne çıktığı gazeteciliğin ve sosyal medyanın önem kazandığını anlatan Ertem, Arap Baharı ve benzer hareketlerin de sosyal medya üzerinden başladığını hatırlattı.

Ertem, 20 yüzyılda medya imparatorlukların ve ulus devletlerin etkisinin giderek kırıldığını ifade ederek, artık bilgi ve teknolojinin sınır tanımadığını; çok fakir ülkelerde de teknoloji kullanılarak bombalar üretilebildiğini kaydetti.

BİLGİNİN SINIRSIZ YOLCULUĞU

"Artık bilginin sınırsız yolculuğu, bireylerin sınırsız bilgilenmesi söz konusudur" diyen Cemil Ertem, herkesin ham bilgiye ulaşabildiği ortamda, gazetecinin bilgileri bilimsel analiz edip neden-sonuç ilişkilerini doğru kurabilerek gazetecilik yapması gerektiğini anlattı.

"KRİZİ GÖREMİYORSA BAŞKA İŞ YAPMALI AMA..."

Sunumunda bazı rakamsal bilgilere ve grafiklere de yer veren Cemil Ertem, "Bir gazeteci bu grafiğe bakınca krizi göremiyorsa, başka iş yapmalı, magazin muhabiri olmalı ama İbrahim Tatlıses'in vurulmasının ekonomi politiğini de anlatamıyorsanız magazin gazeteciliği de yapamıyorsunuz demektir" diye konuştu.

Ertem, gazeteciliğin artık meslek değil iş olduğunu görüşünü belirterek, Türkiye'deki iletişim fakültelerinin eğitim sistemlerini eleştirdi ve KKTC'de daha iyi olmaları umudunu ifade etti.

"MEDYA TARAFTIR"

"Medya taraftır" diyen Ertem, "objektif"in "resmi yönlendirmelerden arınmış" anlamına geldiğini; 21. yüzyılın da ağ toplumu olacağını ve bilginin sonsuz yayılacağını söyledi.

Veri gazeteciliğinin önem kazandığını ifade eden Cemil Ertem, medyanın bilme değil, paylaşma üzerinden geliştiğini; bilgilerin de artık saklandıkça değil, çoğaltıldıkça değer kazandığını ifade etti ve bazı gazetelerin internet sitelerini paralı yapmasını doğru bulmadığını dile getirdi.

Cemil Ertem, ekonomi ile siyaset ilişkisinin giderek daha da önem kazandığını belirterek, Türkiye'de 1993'te yaşanan kötü krizin Kuzey Kıbrıs'a 1994'te yansıdığını; verilere bakarken kayıt dışı ekonominin yüksekliğini de görmek gerektiğini belirtti.

"ŞU ANKİ DURUM ANNAN PLANI'NDAN DAHA BÜYÜK NİMET"

Ertem, "Kuzey Kıbrıs'ta şu anda içinde bulunduğunuz durum Annan Planı'ndan daha büyük bir nimet. Çünkü Güney çok büyük bir krizde" diyerek, Güney Kıbrıs'ın Yunanistan'a bağlı bankacılık sektörünün kriz yaşadığına işaret etti.

Cemil Ertem, maliye ve para politikalarının ortak olmadığı ülkelerin sorun yaşadığını; AB'nin yaşadığı sorunun da aslında bu olduğunu kaydetti.

Erten'in konuşmasından sonra toplantıya ara verildi ve daha sonra panele geçildi.

(GÜL/GUR) FOTOĞRAFLI

 
27 Kasım 2012 Salı 17:00
Okunma: 708
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu