Ana Sayfa » Kıbrıs » Tohum Projesi Bu Yıl Tamamlanıyor

Tohum Projesi Bu Yıl Tamamlanıyor

üreticilere Yeterli Miktarda Tohum 2013'te Verilebilecek

 
 
Tohum Projesi Bu Yıl Tamamlanıyor
Tarımsal Araştırma Enstitüsü (TAE)'nin arpa verimini dönüm başına 200 kilodan dönüm başına 400-450 kiloya çıkartacak, kuraklığa dayanıklı ve zararlılara daha iyi mukavemet gösteren tohum türleriyle ilgili proje çalışmaları bu yıl tamamlanıyor. Enstitü, yeni tohumları 2013 Ekim sezonunda üreticiye sunmaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği Bitkisel Üretim Proje Grubuyla birlikte yürütülen üç yıllık yeni arpa türü deneme projesinde, ülkeye adaptasyonu olumlu sonuç vermekte olan türlerin daha az yağışla hasat verdiği, hastalık ve zararlılara daha iyi mukavemet gösterdiği gözlemledi.

Tarımda verimliliği artırmak amacıyla projeler yürüten TAE'nın Müdürü Ercan Akerzurumlu, TAK muhabirine yaptığı açıklamada, üç yıllık projede Yakın Doğu'da faaliyet gösteren Uluslararası Kurak Bölgelerde Tarım Araştırma Merkezi'nden getirilen 25 tür arpanın denenmekte olduğunu,  projenin bu yıl tamamlanacağını, ancak üreticiye yeterli miktarda tohumun ancak 2013'de verilebileceğini söyledi.

Akerzurumlu, "Bugün dönüm başına 200 kilo civarında verim alınıyor, yeni türlerle münavebe yapılan tarlalarda, bitki bakımı da doğru yapıldığı zaman verim dönüm başına 400-450 kiloya kadar çıkabilir" dedi.

Verimlilikten emin olmak için, deneme türlerini üç sezon arka arkaya ekmek zorunda olduklarını, 2011-2012 sezonunun son deneme sezonu olduğunu belirten Akerzurumlu, denenen arpa türlerinden 4-5 tanesinin daha az yağışla hasat verebileceğinin, zararlılara mukavemetinin daha iyi olduğunun gözlemlendiğini söyledi.

Akerzurumlu, "2013'de ülkeye adaptasyonu kanıtlanmış sertifikalı tohumluk arpalar elimizde olacak" diye konuştu.

Yabancı ot ve zararlılarla mücadelede uygulanan anız yakılmasına da değinen Akerzurumlu, anız yakmanın verimi olumsuz yönde etkilediğini, çiftçilerin daha düşük verim almasına neden olduğunu da kaydetti.

PROJE ÇOK ÖNEMLİ

Toprak Ürünleri Kurumu Müdürü Ragıp Ratip de, "Sertifikalı tohum verimlilik ve kalite açısından önemli. Bu anlamda proje çok önemli" dedi.

Ratip, yıllık yemlik arpa tüketiminin 110 bin ton olduğunu, arpa ekimi yapan 8 bin civarında üreticinin elde ettiği hasadın ise 70 bin ton dolaylarında olduğunu, her yıl 30 bin ton dolayında ithal etmek zorunda kaldıklarını ifade etti.

Dönüm başına ortalama hasadın 200 kilo civarında olduğunu kaydeden Ratip, verimin düşük olmasında tohumluk arpanın yanında ekilecek alanın doğru hazırlanamaması, gerekli gübrelemenin ve münavebenin yapılmamasının da etkili olduğunu kaydetti.

Ragıp Ratip, "AB ülkelerinde arpa ekili bir tarlaya iki yıl sonra yine arpa ekilebiliyor. Tüm işlemler doğru yapılması gerekir aksi halde sadece doğru sertifikalı tohum hasadı yüzde 20-30 civarında olur" dedi.

Tohumluk arpanın seçiminin bugüne kadar Tarım Dairesi uzmanlarının hasat döneminde tespit ettiği tarlaların hasadından elde edildiğini  belirten Ratip, sertifikalı tohumların Devlet Üretme Çiftliklerinde üretileceğini ancak belli koşulları yerine getirecek üreticilere de sertifikalı tohum üretme imkanı tanınması gerektiğini ifade etti.

KABAKÇI

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Alican Kabakçı ise, "Çalışma yapılması memnuniyet verici, bir miktar iyileşme olacağına inanıyorum ancak kurak senelerdeki verimi ne olacak. Ülkede 10 yılın dört yılı kurak geçer, bu nedenle verimden emin olmak için en az 10 yıllık bir gözlem gerektiriyor" dedi.

TAE tarafından yapılan çalışmaların hükümetlerin tarım politikaları ile desteklenmesi gerektiğini belirten Kabakçı, iyi verim için münavebe ve gübrelemenin de doğru yapılması gerektiğini, münavebede sıkıntı yaşanmadığını ancak gübrelemenin "doğrudan gelir desteğinin yeterli olmaması" nedeniyle imkanlar nispetinde yapıldığını söyledi.

Kabakçı ayrıca, inşaat sektörünün, tarımsal arazilerim kaybolmasına neden olduğuna da dikkat çekerek "Tarımsal Arazileri Koruma Yasası"nın  çıkarılması gerektiğini vurguladı.
 
15 Ocak 2012 Pazar 11:05
Okunma: 642
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu