Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel: Talat kendi seçimleri için CTP'yi zorluyor

Tokel: Talat kendi seçimleri için CTP'yi zorluyor

haberKKTC.com siyasi köşe yazarı Özdemir Tokel, Genç TV'de Aysu Basri'nin Günün Getirdikleri programında gündemi değerlendirdi.

 
 
Tokel:  Talat kendi seçimleri için CTP'yi zorluyor
Basri: Özellikle bu seçim sonuçları ile ilgili genel bir değerlendirme alabilir miyiz? Özellikle UBP nin Parti Başkanı'nın sandıkta kalması ile ilgili.
Tokel: Oldukça hareketli günlerden geçtik. Kurultay dönemi siyasete oldukça hareketlilik katmıştır. Seçim sonuçlarında büyük bir sürpriz görmüyorum. Toplumdan aldığımız izlenimlerde İrsen Bey'in sandıkta alacağı yönündeydi.

Yıpratıcı bir süreçti. Sandığa yansıyacağı ortadaydı. Ben bunu bekliyordum. Hatta birkaç yazımda da yazmıştım. Pirus Zaferi'ne benzetmişti. Beklemediğim şuydu. Ben CTP'nin daha iyi bir performans sergileyeceği yönündeydi. Oldukça keskin bie şekilde sağın ortadan bölndüğü bir süreçte bence sonuç tatminkar değildir.

2012-13 yıları arasında kurultay süreci CTP'nin lehine çalışan bir süreç oldu.

Basri: UBP'nin kaybettiği oylar DP_UG'ye gitti diyorsunuz

Tokel: Evet Aynen öyle. Sadece bir tabele veya bildirge ile oy vermiyor insanlar. Milletvekili adaylarının performansı da partiye oy veriliyor. artilerin kurumsal yapıları, ideolojileri çok önelidir. Kimse sadece bir tabelaya oy vermez. UBP'nin kaybettiği %12.5 uğu DP_UG ye gitmiştir. Sağdaki bölünme insanlar "ben eski partime oy vermiyorum ama yeni kurulana da vermem" noktasına gelen insanlar olmuştur.

Kimin iktidara daha yakın olduğunu düşünen bir kitle var CTP'nin oyların onlar arttırmıştır. Sağ ve solun oylarını da esapladık. 2009 da sağ diye nitelendirilen partilerle solun aldığı oylar arasında %11 var.

Sağ'dakiler sandığa gitmediler


Basri:Sağda birleşme varmı?

Tokel: Kesinlikle motive edeceğini düşünüyorum. UBP'nin içinde bulunan  süreci atlatması gerekir. Bu konjonktürde bu çok fazla gündeme gelemez. Kısa vadede bi birleşme beklemiyorum.

Basri: Başkan eksikliği var dediniz? Seçime katılmayanların ya da genel olarak toplumun eğilimleriş sonucu belirlemiştir. Organize var mıydı?

Tokel: Bu toplumun talebiydi. UBP'de bulunanlar toplumla ayrı düştüler. Pek çok yazıda kırıltayda kazansa dahi Küçük'ün sandıklar açıldığında mağlubiyet yaşayacağını söyledim. Ancak parti içindeki yöneticiler ancak bunu bir türlü göremediler. Sayın Ünverdi ve Küçük'ün sandıkta kalması hiçkimseye sürpriz olmadı.

Basri: Şu anda parti toplanıyor ve olağanüstü kurultay katrarı görüşülecek. Ne beklersiniz?

Tokel: UBP sonuçta bu ülkeye mal olmuş önemli bir parti. Ne olursa olsun bu kavgayı kendi içinde verip toparlanacaktır. UBP tüzüğünde geçici başkanlık diye bir şey yok. UBP'nin şu anda meclis gurup başkanını belirlemesi lazım. Şu anda grup başkanı yok.

Basri: Seçimli bir kurultay bekler misiniz?

Tokel: UBP Kurultayı en az 3 adaylı olacak. 

Basri: AKP'nin etkisi olur mu Ertuğruloğlu üzerinde.

Tokel: Bu konuları konuşmayı sevmiyorum. Bakın Türkiye ister dedikleri Küçük sandıkta kaldı. Türkiye'yi bu sürece dahil etmek, alet etmek artık halkın gözünde prim yapan şeyler değil. Bu ülkenin Türkiye'ye ihtiyacı var. Her açıdan. Dolayısı ile ne TR'yi bu sistemin içine sokmanın bir faydası vardır ne de anlamı. Türkiye kim gelirse gelsin çalışır. Bazı grupların bilinçli bir şekilde bu işlerin içinde sokmaya çalıştığını düşünüyorum.

Basri:

Tokel:Bu tepki ne kadar  organizdeir bilmiyorum. İnsanların üstüne bu algıyla gidemezsiniz. Toplum sorunlarına çözüm istiyor. Bakın ciddi anlamda kaygaya girişen herkes sandıkta kaldı. Toplumun yaşamış olduğu sorunlara çözüm bulacak insanlar istiyor. Toplumun derdi çok basit. Benim trafiik sorunum var, çözer misiniz.


Basri: Cumhurbaşkanı'nın yeni UBP başkanın seçilmesinde etkisi olur mu? 

Tokel: Geçtiğimiz gün Küçük bir açıklama yaptı, "bundan sonra yaşamımda UBP için çalışmaya devam edeceğim." İrsen bey bu partinin 2 yıllık başkanı, Cumhurbaşkanı kaç yıllık 22. Doğal bir etkisi var. Etkisi tabii ki vardır.

Basri: Bir aday işaret eder mi?

Tokel: Aday işaret edeceğini düşünmüyorum. Cumhurbakanı ile bu konu ile ilgili görüşmek, fikirlerini almak, icazet almak demiyorum, fikir almak isteyecektir UBP'liler.


Basri: Ertuğruloğlu ile Cumhurbaşkanı'nın ilişkilerine ne diyorsunuz?

Tokel: Hiçbir ilişkileri yoktur. Sayın Cumhurbaşkanı'na karşı düşünceleri kişiseldir. Bugünden sonra bu ilişki bozukluğunun onu daha iyi bir noktaya getireceğini düşünmüyorum. Cumhurbaşkanı'na karşı bu karşıt tutum UBP'yi nereye getirdiğini gördük. UBP'liler eğer partiyi toparlamak istiyorlarsa yapmaları gereken şey bütünleştirici, kanatları birleştirecek, CB ,ile barışık bir durumu yaratabilecek bir başkan üzerinde durmalılar.

Basri: Sunat Atun adaylığını açıkladı. CB ile de ilişkilerinin iyi gittiği de hep konuşuldu. Ne düşünüyorsunuz?

Tokel: Benim yapacağım yorumlar çok doğru değil. İsim üzerine gitmenin faydası yok. Barışçı, her tarafı kucaklayacak bir aday üstünde anlaşmaya varılması. 

Basri: Matematiksel olarak ağırlık nasıl işer? Çok adaylı bir kurultaya gidilirse, kim nasıl kimden taraf?

Tokel: 28 Temmuz tarihi itibarıyle Küçük'ün matamatiksel hiçbir ağırığı kaldığını düşünmüyorum. Bir parti başkanı olarak sandıkta kalırsanız bu demektir ki ne matematiksel ne fiziksel bir ağırlığı yoktur.


BAsri: Zafer Cumhurbaşkanı'nın oldu diyebilir miyiz?

Tokel: Zafer Cumhurbaşkanı'nın oldu da diyemeyiz. Sayın Küçük'ün stratejik hatası da burda. Bir partinin 22 yıllık başkanığını yapan Cumhurbaşkanı'nı hedef alırsanız.

Kişilerden oluşan bir dönüş olacağını düşünmüyorum. Sağda birlik için bütün milletvekillerinin rol alacağını düşünüyorum. Kıbrıs Türk siyasi hayatı iki ortabüyüklüktesi partiyi kaldıramaz. Sağda iki eşit parti olamaz.Bir tarafa bir boşalma yaşanacaktır.  Ama bu mevcut süreçte bu boşalmanın hangi tarafta gerçekeşeceği belli değil. Eğer birleşme olmazsa.

Basri: Cumhurbaşkanı yarın partilerle görüşüp görevi verecek. Sayın Talat'ın açıklamaları gündeme düştü, ne düşünüyorsunuz?

Tokel: Aslında toplum CTP'yi ve DP-UG'yi görmek istiyor. Talat'ın açıklamalarını haretle izliyorum. CTP'yi çok iyi bilerek CTP ile UBP'nin birlikte olamayacağını biliyor. Tamamı maksatlı bir seçim propagandası olarak görüyorum. Sayın Talat kendi seçimleri için CTP'yi zorluyor. 

Bu stratejinin doğasının topluma da fayda sağlaması lazım. Parti başkanı olmayan, kimin olabileceği belli olmayan bir parti ile koalisyon ortağı olmasını istiyor ve istikrar getireceğini istiyor. Bu fikri doğaya aykırı buluyorum. Bu şekilde UBP CTP'ye yama olur.


DP-UG ikinci parti olarak çıksaydı ana muhalefet olacaktı. 


Basri: DP açısından nasıl bir koalisyon olmalı?

Tokel: DP kendi adrolarıyla hazırlanmı9ştır. 3 bakanlıkla kalacağını sanmıyorum.


Basri: Özellikle şu veya bu bakanlık diye bir beklenti var mı?

Tokel: Bu konuda fikrim yok. Bence önceki bulundukları bakanlıklara bakarak tahmin edilebilir.


Basri: Kimler bakan olur? UBP'den katılanlar? MEclis içinden veya dışından beklentiniz nedir?

Tokel: Bu konular partinin kendi iç işleri ile alakalıdır. Şu anda bunların konuşulması  çok erken. Önce bakanlıkları görmek lazım. Pek çok bakanlık deneyimi olan kişiler var. DP-UG listesinden girip, milletvekili olan kişilerin artık hepsi partinin miiletvekilidir. Ayırım olmamalı. Dengeleri gözetmezsizin sadece gençtir diye bir kabine kuramazsınız. Uzun sürmez. Parti içi dengeleri gözetme zorundasınız.

Bence DP Ocak ayında kurultayı var adaylı geçeceğini düşünmüyorum.

 
12 Ağustos 2013 Pazartesi 19:30
Okunma: 2062
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu