Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel: Demokrat Parti-Ulusal Güçler bu seçimin en karlı partisidir

Tokel: Demokrat Parti-Ulusal Güçler bu seçimin en karlı partisidir

HaberKKTC.com yazarı Özdemir Tokel Radyo Havadis'te Hüseyin Ekmekçi'nin ülke gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.Seçim sonuçlarını değerlendirdi.

 
 
Tokel: Demokrat Parti-Ulusal Güçler bu seçimin en karlı partisidir

HaberKKTC.com yazarı Özdemir Tokel Radyo Havadis'te Hüseyin Ekmekçi'nin ülke gündemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Seçim sonuçlarını değerlendirdi.

İşte o programdan önemli satır başları.

Demokrat Parti-Ulusal Güçler bu seçimin en karlı partisidir. Çünkü elde etmiş olduğu milletvekili sayısı kendisini Kıbrıs Türk Siyasetinde gerçek anahtar ve kilit parti durumuna getirmiştir.Seçim sonuçlarını nasıl değerlendiiriyorsunuz?

Seçim sonuçlarında hiçbir süpriz olduğunu düşünmüyorum. Toplum bu kararı vereceğinin sinyallerini net bir şekilde hissettirmişti. Dolayısı ile çıkan sonuçlarda hiçbir süpriz yoktur beklenen sandığa yansımış ve sandıktan çıkmışitır. Yaşanan tek süpriz diyebileceğim şey bir kısım milletvekilinin sandıkta kalmasıdır.

Ulusal Birlik partisi içerisindeki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ulusal Birlik partisi Genel Başkanı İrsen Küçük’ün artık ne bu ülkeye ne de Ulusal Birlik Partisine verecek hiçbirşeyi kalmamıştır. Derhal istifa edip Ulusal Birlik partisinin önünü açmalıdır. Ulusal Birlik partisi tabanı artık Cumhurbaşkanı ile kavgalı bir genel başkan istememektedir. Taban bu konuda dikkatli davranıp gerekli yenileşmeyi gerçekleştirecektir.

Kurultay Dönemi seçimlere nasıl yansımıştır?

Kurultay dönemi oldukça kırıcı ve hasarlı geçmiştir. Kurultay süresince katı bir tutum sergileyim saf olanların hemen hemen tamamnıa yakını sandıkta kalmıştır. Ulusal Birlik partisi tabanı kurultay kavgasına tutuşan tarafların tamamını sandıkta bırakmıştır. Keskin olmayan milletvekilleri yeniden seçilirken kavganın merkezinde bulunanların tamamı seçim kaybetmiştir. Bu da UBP tabanının artık kavga istemediğini gösteren en önemli mesajdır.

UBP Kurultayı İrsen Küçük için adeta bir pirus zaferi olmuştur. Kazanan da kaybetmiştir. Kaybedenler de kaybetmiştir. Bu süreç Ulusal Birlik partisine ciddi hasarlar vermiştir.DP-UG genel sekreteri Şonya’nın son dönemlerde yapmış olduğu açıklamalar rahatsızlık yaratmıştır bu konudaki düşünceniz nedir?

Başarılı politikacılar en hassas dönemlerde susmayı başaran politikacılardır. Siyasetçiler en büyük hatalarını ya çok sevindikleri ya da çok üzüldükleri zaman yaparlar. Bu süreç içerisinde bu sıcak duygularla medyaya demeçler vermek siyasetçilerin gelecekteki durumlarına ciddi etkiler yapabilir. O yüzden herkes soğukkanlı bir şekilde keskin demeçler vermekten kaçınmalıdırlar.Seçmen yeni dönemde neler bekliyor?

Seçmen yeni dönemden adil bireyi değil toplumu merkeze koyan bir siyaset anlayışı bekliyor. Halk artık el etek öpmeden işlerinin gerçekleşmesini bekliyor. Toplum seçim sisteminin, anayasanın ve söz verildiği gibi pek çok yasanın değişmesini bekliyor.

Halk partilerin kendilerine söz verdikleri gibi partilerin seçim bildirgelerinde yayınladıkları maddelerin takipçisi olmalıdır. Söz verenden sözünü yerine getirmesi beklemek halkın hakkıdır. Halk siyasetçileri oğlum, kızımı işe al diye değil, oğlum, kızım nasıl daha adil bir sınav sistemi iş bulabilir baskısını yapmalıdır.Yeni seçilenlerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ülkede mevcut siyasi yapıyı yenilemek için sadece bedenlerin yenilenmesi yetmez. Beyinlerin ve fikirlerin de yenilenmesi gerekmektedir. Yoksa biri gider biri gelir mevcut siyasi yapı devam eder. Toplum sandık başına giderken sadece yeni bir isim diyerek oy verirse bu ülkeye bir fayda sağlamaz.  O yüzden bu ülkede yenilenmekten, toparlanmaktan bahsedenlerin bu konuya önem vermelerini tavsiye ediyorum. Bedenlerle birlikte anlayış da değişmelidir...

CTP’deki durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? CTP seçim zaferi bile kutlayamadı...

CTP seçmenine tek başına iktidara geleceksiniz algısı sıkça verildiği için çıkan sonuç CTP seçmenini tatmin etmedi. Onlar Tek başına iktidara geleceklerine inanıyorlardı. Sandıklar açılınca ciddi bir hayal kırıklığı oldu. CTP seçmeni birinci parti olmaya odaklansaydı çıkan sonuç kendilerini tatmin edecekti. CTP’de bu seçimde yaşananlar beni bile hayrete düşüğrdü. CTP köklü geleneklerinden yavaş yavaş vazgeçme eğiliminde. Aday savaşları sırasında CTP tabanın dahi mühür kırma eğilimine girmesi CTP’nin daha fazla milletvekili çıkarmasının önüne geçti.TDP’ile ilgili ne düşünüyordsunuz?

TDP’nin 3 milletvekili çıkaracağını çok fazla tahmin etmiyordum. O yüzden tüm seçim tahminlerimde TDP’ye 1 veya 2 milletvekili veriyordum. TDP’nin 2 vekil artırması CTP’nin 2 vekil gerilemesine neden oldu.

Son genel bir değerlendirme yaparmısınız?

İçine girdiğimiz süreç tüm partiler için hayati önem taşımaktadır. CTP içerisinde kurultay hesabı var.  UBP’de zaten kurultay hesabı başladı bile. TDP bir kurultaya hazırlanıyor. DP-UG’de bir bütünleşme süreci var. Bunlar hesaplandığı zaman bir yıl içerisinde Kıbrıs Türk Siyasi hayatında pekçok taşın yerinden oynayabileceğini söyleyebilirim. DP-UG bu süreci iyi değerlendirir bütünleşmeyi adam gibi sağlarsa bu süreçten en karlı çıkan parti olur.

Eroğlu’nun sağ üzerindeki hakimiyeti hakkında ne düşünüğyorsunuz?

Sayın Cumhurbaşkanı'nın sağ taban üzerindeki etkisini tartışmıyorum bile. Bunun adını ne isterseniz koyun. Buna sevgi mi dersiniz, saygı mı dersiniz, tecrübe mi dersinizi bilemem ancak destek verdiği her bireyi nerelere taşıyabileceğini ve ya nerelerden alıp götürebileceğini sandık bize bir kez daha ıspatlamıştır.

 
1 Ağustos 2013 Perşembe 16:28
Okunma: 1888
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu