Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel: Dikili durmak yerine dik durmalarını öneririm

Tokel: Dikili durmak yerine dik durmalarını öneririm

Özdemir Tokel, Genç Tv’de Poli-Vizyon programında gündemi değerlendirdi. Tokel: Bütün toplum bıkmıştır. Bu süreci uzatmaya çalışırlarsa.Bu sefer partililer değil bu toplum gidip UBP genel merkezini basacak ve bu işi bitirin diyecek. Halka bunu yapmaya hakları yoktur.

 
 
Tokel: Dikili durmak yerine dik durmalarını öneririmÖzdemir Tokel, Genç Tv’de Poli-Vizyon programında gündemi değerlendirdi. Tokel: Bütün toplum bıkmıştır. Bu süreci uzatmaya çalışırlarsa.Bu sefer partililer değil bu toplum gidip UBP genel merkezini basacak ve bu işi bitirin diyecek. Halka bunu yapmaya hakları yoktur.

Yüksek Mahkemenin Kararını nasıl yorumlayalım ?

Uzun zamandır bu süreç devam ediyor. 85 gün oldu. Sürekli bir şekilde mahkeme kararına odaklandık ve kararın ne olacağını bekledik.

Sonuçlar üzerine durursak Yüksek mahkeme şunu teyid etti . 28. Madde uyarınca birinci tur oylamada sonuç alınamadı. İrsen Küçük genel başkan seçilmiştir başkanlığı iptal oldu.

UBP’nin genel başkanı olmadığı en yüksek mahkeme tarafından teyid edildi.

İkinci turun herhangi bir gün vermemesine rağmen 28. Maddenin derhal onaylanıp parti yetkili organları tarafından yapılmasını açıkladı.Parti yetkili organları nelerdir? Bu karar nerde ve neye göre verilir?28 madde açıktır. Tüzükte bir hafta sonra yapılır diyor. İkinci turda oy kullanacakların göğüs kartlarının hazırlanması için süre gerekir.

Sanki parti yetkili organları bir araya gelecek ve 2. Tur yapılamayacak gibi yorumlanmaya başlandı.

Bu gün Çarşamba. Tüzük gereği yapılacaksa haftaya Çarşamba olur. Ancak hafta arası olduğu için Parti Meclisi toplanıp, ‘mevcut sonuç elimize ulaşmıştır, bunun gereğini yapmak lazım’ demesi gerekir. Bir partinin genel başkansız kalması iyi bir şey değildir. Partisini seven herkes başkansız kalmasını istemez. Kararın gereğini yapalım. Yerini belirleyelim demeleri lazımdır.

Yapılacak yerle ilgili çalışmaları haliyle parti yapacaktır. Yetkili organlara düşen görevler vardır. Ama bu kurultayı erteleyelim, bazı kişilerin çıkarları doğrultusunda davranalım dememeleri gerekir. Eğer böyle yaparlarsa bu sizi hukuk önünde suçlu yapar.

Siz karşı tarafa hep şunu dediniz. Konuşmaya hakları yok. Çünkü mahkemeye gittiler. Ama bu gün artık karar var. Elinde bu kadar etkili bir done varken Kaşif tarafı artık susacak mı?Kurultay sürecinde bir istihdam furyası iddiası var. Bu konuda da Sayın Kaşif pek konuşmadı. Delegeye yönelik yapılan bu operasyonda bu istihdamlar nasıl yorumlanacak? Süreç içinde de İrsen bey daha sağlam bir kurultaya yönelik istihdam çalışmalarına başladı. Eşit bir rekabet olmadı?

Mahkemenin ek bir kararı daha oldu. Yeni seçilen Parti Meclisi üyelerinin de oy kullanacağı şeklinde bir karar üretti. Zaten Parti Meclisi üyesi olmak için kurultay delegesi olması lazımdır. Belki içlerinden birkaç tanesi düşebilir. Yani listeyi pek etkileyecek bir unsur değil.

Bu süreçi, 3 şekilde değerlendirebiliriz. UBP’nin menfaatleri, İrsen Beyin menfaatleri ve Kaşif beyin durumu şeklinde değerlendirebiliriz.

Bu sürede çok yara alınmıştır.

Partiler kendi ideolojilerini hayata geçirmek için iktidara gelmek isterler. Tarihinde ilk kez partiyi çökertecek ama bir tek kişiyi memnun edecek işler yapılmıştır.

Toplum, ‘Bizim evladımızı üniversiteye göndermemize gerek yok kurultay delegesi yapalım işi hazır’ düşüncesine kapılmıştır.

Delegelerin çocukları işe ihtiyaç duymuyor mu? Duyuyor. Bu insanlar tabii ki iş bulacak. Ancak siz bir torbaya doldurur gibi aynı bloktan istihdam yaparsanız bu delegeye de hakaret değil mi? Siz bu insanların bu güne kadar hatırını sormadınız. İşiniz düşünce bu insanlara iş sundunuz.

Bu insanları rüşvet aldılar konumuna sokmuyor musunuz? Sadece koltuk çıkarları için. Bunlar İrsen Bey’e birkaç günlük menfaat sağlayabilir ama genele baktığınızda UBP’ye çok büyük zarar vermiştir.

Bu insanlar arasında çok değerli insanlar da var ama gittikleri yerlerde mevcut çalışanlar tarafından dışlanır duruma düşürüldüler.

Bunu İrsen Küçük yapıyor.

Yarın genel seçimde insanların önüne çıkınca kimse açıklayamazsınız. Bu oyuna bir son verilmeli. Vermiyorlarsa UBP olası genel seçimde başına geleni çekecek.Başbakan dünkü açıklamasında Sayın Kaşif’i tehdit etti. Bundan sonra parti içinde de birtakım manevralar düşünülüyor. Yarın Kaşif erken seçim kararı alırsa Parti Meclisi’nde Kaşif için ihraç kararı çıkarma olasılığı nedir? Partiden uzaklaştırılması dahil.Tabii ki beklenebilir. Ben bunun UBP’de çok düşük bir ihtimal olarak görüyorum. Sizce Ahmet Kaşif bir kişi mi?

Herkesin bilmesi gereken belki Kaşif bir kişiydi ancak şimdi en az 690 kişi. UBP’ye küfreden, partiyi en zor günlerinde bırakıp gidenleri kucaklayacaksınız, ondan sonra da diyeceksiniz ki bizi eleştirdiği için Kaşifi uzaklaştırıyorum. Bunu kimse kabul etmez.

Siz başka parti kurup gideceksiniz. UBP’ye kimse oy vermeyecek diyeceksiniz. Ulusal Birlik Partisi'ne oy verenleri ihanetle suçlayacaksınız. Sonra bunu unutacaksınız. Bakanlık alamadınız diye meclisi boykot edeceksiniz. Bunu da unutacaksınız başkalarına başka şeyler hatırlatacaksınız. Siz 26 kişinin huzurunda imza atacaksınız, 6 ay sonra yapılacak kurultayda aday olmayacağım diye, o imzayı inkar edeceksiniz. Bunu unutacaksınız. Başkalarına başka şey hatırlatacaksınız. Bunu yapan adama kendi geçmişini hatırlatırlar.Bundan sonra nasıl bir akıbet bekler UBP’yi sizce? Süreç ne olacak?

Alternatif 2 süreç var. Bir hafta içinde PM toplanıp kurultay kararı alır. Bu olmak zorunda çünkü Yüksek Mahkeme kararıdır.

Mahkeme bu gün sonucu takip eder diye bir ibare kullandı.

Tüzükte şöyle diyor. Her ne sebeple olursa olsun genel başkan olmadığı takdirde 45 gün içinde olağanüstü kurultayla yenisi seçilir.

Toplum içinde yasa tanımaz bir duruma düşmenin manası yoktur.Bu gün Sayın Özgürgün’ün açıklamasını okudum. Son güne kadar doğru yaptığını anlatmaya çalıştı. Bu gün ona da bir tokat vuruldu. Mahkeme yaptığının yanlış olduğu kararını verdi. Kararın açıklanacağı bu günde ikinci bir hata yaparak bunu açıklaması talihsizlikti. Belki de bu günkü sıkıntıların tek müsebbibi Sayın Özgürgün’ün yaptığı açıklamaydı. Siz nasıl yorumluyorsunuz?İnsanlar siyasi hayatlarında hata yapar. Özgürgün’ün siyasete girdiği günden itibaren yaptığı en büyük hata 21 Ekim gecesi yaptığı açıklamadır. Gelecekti siyasal hayatıyla ilgili kayıplara uğramasına sebebiyet verecektir. Eğer bu günkü açıklaması bir strateji iseydi tutmayan bir stratejiydi. Eğer sadece açıklama olsun diye yapıldıysa inanılmaz büyük bir hataydı.O iki cümleyi doğru okumuş, doğru yorulmamış olsaydı UBP'nin siyasal ömründen 90 gün gitmeyecekti. Bu gün yaşananların müsebbibi Hüseyin Özgürgün’dür.

Mahkeme “divanın verdiği karar yanlıştı” diye vurgu yapmıştır.

Savaş Atakan uzun zaman sonra konuştu. Diyor ki, İrsen Küçük “Hade açıkla Hüseyin” diye baskı yapıyor. Ardından “sen açıkla da onlar isterse mahkemeye gitsin” diyor. Ve Savaş Atakan ekliyor, “Dinleme Hüseyin dedim”, Özgürgün ise şöyle cevap veriyor; “Gardaşcığım ben açıklarım mahkeme temizlesin”. Siz sorumluluk sahibi insansınız, bunlar ciddi hatalardır. Mahkeme bugün temizledi işte.

LTB konusunu da değerlendirelim.

11 aydır devam eden bu sorunu hep ötelediler. Kurultay geçsin idare edelim mantığıyla hep ertelediler.

Balık baştan kokar. Bu ülkede yönetim zafiyeti var. Aşırı istihdam, yönetim anlayışı.

İrsen Küçüğe hep uyarılar yapıldı ama hep atlatıldı.

LTB’nin ayda toplamış olduğu gelirleri ile giderleri dengeli değil. Eğer tedbirleri hayata geçirmezseniz bu sorunlar iki ay sonra tekrar karşınıza çıkacaktır.

Yine parti düşünülmüyor. Bu sorunu çözelim tekrar karşımıza çıkmasın denmez mi? Bu genel seçime yansıyabilir denmez mi?

Parti düşünülmez mi? Bir partinin stratejisi bu olmamalı.

UBP’de kötü giden şeyler var ve belediye de bu zincir içinde. Hükümet sorumluk taşımaktadır.Bu gün sıkışık durumda 14-15 belediye var. Yarın bunlar da kapıya dayanıp bize de para ver derlerse ne olacak?Hesaplar hep UBP’nin kurultayı üzerinden yapıldı. Mahkeme de belki karar üretirken bunları göz önünde tutmuştur. Belki bunun için verdiğim kararın takipçisi olacağım demiştir. Şu anda Bakanlar Kurulu toplandı. Bunlar çok hoş değil, Sayın Tokel.Bütün toplum bıkmıştır. Bu süreci uzatmaya çalışırlarsa. Bu toplum gidip UBP genel merkezini basacak ve bu işi bitirin diyecek. Halka bunu yapmaya hakları yoktur.

UBP’yi seven ve ileri taşımak isteyen adam gerçekleri görür ve söyler. Bu süreci uzat demez.

Partililer bu davaya el koysunlar. Konuşmaları ile baskı yapsınlar.Sayın Tokel fikrinizi almak istiyorum. Mahkemenin ertelenmesi gibi durumlarda zaman kazanımı olmuştur. Ahmet bey kazanırsa genel sekreterlik dahil parti yetkili organları etkilenir mi?

Bez zaten katılımlara karşıydım. Parti yetkili organları İrsen Küçük’ün yetkili organları değil. Partinin çıkarları doğrultusunda çalışırlar.İki söz söylemek istiyorum. Ahlaken doğru olmayan hiçbir şey siyaseten de doğru olmaz.
Dik durmak dikili durmakla eş anlamlı değil. Tüm Kıbrıs Türk halkına dikili durmak yerine dik durmalarını öneririm. Sedece siyaseten değil, ahlaken, sosyal açıdan, ekonomik olarak, durabilecekleri her konuda. Kimseye diklenmemize gerek yok.
 
23 Ocak 2013 Çarşamba 16:10
Okunma: 1759
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu