Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel: Fikir fabrikaları çökerse, üretken siyaset de çöker!

Tokel: Fikir fabrikaları çökerse, üretken siyaset de çöker!

İşte Özdemir Tokel'in son yazısı...

 
 
Tokel: Fikir fabrikaları çökerse, üretken siyaset de çöker!

Fikir fabrikaları çökerse, üretken siyaset de çöker!

KKTC'de sağ fikir fabrikaları bir gruba devredilip adeta özelleştirilmiş, sol fikir fabrikaları ise bir başka gruba devredilip adeta tekelleştirilmiş, tek seslileştirilmiştir.

****
Ülkede sağ ve sol fikirsel anlamada pek çok sıkıntı yaşamaktadır. Kanımca, bunun en temel sebeplerinden bir tanesi siyasetin fikirsel üretim fabrikalarının yanlış ellere devredilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Şimdi isterseniz gelin sağ ve sol fikir üretme fabrikaları kimlerin eline terkedilmiş bir bakalım...

Sağ fikir fabrikalarının özelleştirilmesi

Sağ dediğimiz cenah, son yıllarda, fikirsel üretim fabrikalarını adeta kapatmış, sadece dışardan gelen hazır analiz, rapor ve fikirleri kullanarak yürümeye çalışmakta, kimi zaman doğru ama pek çok zaman bünye ile uyumsuz bu hazır politikalar yüzünden ise sokakta çok ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. (Ör. Koordinasyon Ofisi, vatandaşlık, su planlaması, ekonomik tüm paketlere koşulsuz evet vs...)

Fikirsel fabrikalarını adeta tamamen özelleştirmiş, alternatif tez üretmekten yoksun ve iradesini hazır projelere devretmiş gibi duran sağ politik merkezlerin "Türkiye ile uyum" paketi içerisinde sundukları bu yeni hazırcı anlayış, yine bu partiler içerisindeki düşünce sahiplerinin, fikir sahiplerinin, kanaat önderlerinin işlevsizleşmesine, tembelleşmesine ve üretimden kopmasına neden olmaktadır.

Hazırcı anlayışla, fikirsel üretimden kopan, partileri ile yabancılaşan insanlar, fikir üretmede, doğruyu yanlışı söylemede ısrar ettikleri zaman ise bu kez kendilerini bir anda partilerinin kapısına konmuş bulmaktadırlar.

Siz ne bilirsiniz, en iyisini onlar biliyor, onlar böyle diyorsa vardır bir hikmet anlayışı, sağ partilerinin tamamını sokaktan koparmaya başlamıştır.

Hayati bir sorun haline dönüşmeye başlayan bu fikir yoksunluğu bugünlerde iktidar sarhoşluğu içinde bulunan sağ partilerin gözünden kaçmış olabilir ama bu sorun gelecekte kendilerini yok etmeye kadar götürecek süreçlerin tetikleyicisi dahi olabilir.

Sol fikir fabrikalarının tekelleştirilmesi...

Sol fikir fabrikalarının ideolojik hapsolmuşluk içindeki sahipleri, sağın tam tersine, kendilerini tamamen Türkiye’ye kapatmış, solu Türkiye’nin bazı dönemlerde ortaya koyduğu gerçekten rasyonel ve yerinde tüm fikirleri reddetme noktasına getirmiştir.

Bu zihniyete haiz insanlar tarafından kuşatılmış, adeta tekelleşmiş, tek seslileştirilmiş sol fikir fabrikaları, Türkiye’den ne gelirse gelsin karşı durulmalıdır mantığı ile hareket etmeye devam etmekte, sırtlarını çözüme dayayarak tüm sorunların kaynağını çözümsüzlüğe endekslemektedirler...

Solun ortaya koymuş olduğu bu duruş, solu bir zamanlar kendinin de çok eleştirdiği Sarayönü Politikacısı pozisyonuna, dışardan kopuk, rasyonellikten uzak, evrensel ekonomik kriterlerden yoksun, kendi yağımızla kendi ciğerimizi kavuralım noktasına hızla sürüklemektedir.

Eskiden dış politikaların Sarayönüne hapsedilmiş olduğunu savunanlar şimdilerde iç politikayı Meclis ve Elçilik önüne hapsetmiş durumdalar. Herşeye muhalif bu duruşların bir kısmı haklılık içerse de görülmektedir ki geriye kalan pek çoğu sadece ideolojik bir karşı duruş niteliği taşımaktadır. (Ör. Su, Özelleştirmelerin tamamına karşı çıkma, tüm ekonomik programlara karşı çıkma, Türkiye ne seni ne paranı duruşu vs...)

Bu popülist duruşlar meydan desteğini alarak ara ara solu iktidara taşısa da, yine bu duruşlar aynı partileri hemen hemen hiç birşey ortaya koyamadan bu kez iktidardan aynı hızla götürmektedir.

Özetleyecek olursak;
Kıbrıs Türk Siyasetinin kurtuluşu, sağ cenahın topyekün teslim ettiği fikirsel fabrikaların yeniden ele alınması, sol fikir fabrikaların ise topyekün karşı çıkan tavırların tekelinden kurtarılması ile mümkündür.

Ne topyekün kabul, ne topyekün red diye tutturmamız işte bundandır.

 
15 Ağustos 2016 Pazartesi 14:21
Okunma: 457
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu