Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel: Halkın iradesini yansıtmayan denemeler tutmayacaktır

Tokel: Halkın iradesini yansıtmayan denemeler tutmayacaktır

İletişim uzmanı Özdemir Tokel Genç TV’de Çiğdem Aydın'la Günaydın programında gündemi değerlendirdi.

 
 
Tokel: Halkın iradesini yansıtmayan denemeler tutmayacaktır


İletişim uzmanı Özdemir Tokel Genç TV’de Çiğdem Aydın'la Günaydın programında gündemi değerlendirdi.


Ülkede uzun süredir bir koalisyon  tartışma var. Hükümet hala kurulamadı, bakanlık paylaşımında sorunlar olduğunu duyuyoruz. Koalisyon gerçekten nedir?Çok derin bir soru bu. Son yazımda da bahsetmiştir. Bir hocamız siyaseten uzlaşmanın kaybetmek olduğunu söylerdi.Uzlaşı bazen her iki kesimede fayda sağlamayabilir. Aslında uzlaşıdan elde edilen çöyle olmalı. Erikle Şeftalinin birleşimi nektarin gibi. Ülkede şananan uzlaşı sıkıntısının temel kaynağı partilerin neleri çok neleri az istemesini tespit edememekten kaynaklanmaktadır.Bir de toplumun iradesi vardır UBP iktidardayken ikinci konuma çekişmiş gerilemiştir. Toplumun sandığa yansıttığı irade iki partiye yöneliktir. İkisine destek vermiş birini geri çekmişti.Halkın iradesine karşı çıkacak bir kalsyonu zorlamak çok  akılcı değildir.Toplumun iradesini yansıtacak ülke faydasına bir hükümet kurulmalı bir an evvel hizmetin halkına götürülmedir. Halkın iradesini yansıtmayan denemeler tutmayacaktır ve çok uzun soluklu olmayacaktır.DP-UG CTP BG’yi kastediyorsunuz. Teziniz sadece halkın iradesinden mi destek alıyor? Seçim sistemindeki halk iradesi tartışılır durumda mıdır.İnanın bana halkın iradesinden hiç bir şey daha önemli olamaz. Bunu ortadoğu da da görüyoruz. Sanal yapay iradeler bugün çökmüştür. Siz halkın onaylamadığı bir durumu zorla kabul ettiremezsiniz.Ancak sistemdeki vs. Sorunlar var diye halkın iradesini hiçe saymak doğru değildir. Benim kastım bir partiye karşı değil sandığın sonucunun hükümete yansıması olması yönündedir.Bugün çeşitli koalisyon seçenekleri vardır ama halkın işaret ettiği CTP –DP ortaklığıdır.

Yeni kurulacak hükümet seçim halkın beklentilerinin farkında mı?Tüm Siyasiler seçim bildirgesinide yazacakları gerçekleştirmek isteyecektir ama kolisyonlarda bu çok uygulanabilir olmayabilir. Ancak halkın en net talepleri doğrultusunda harekete geçilmelidir. Örneğin yeni anayasa...

Hükümet kurma çalışmalarının bu kadar uzaması neden?Şimdi hükümet kurma programında uzlaştık demesinden  konunun uzaması savaşın koltuk içinde olduğunu gösterir. Toplum bunu hissetiği anda durum değişiyor. Topluma ne verebiliriz konusunda sıkıntı olmadı teferruatlar üzerinde sıkıntı yaşandı.2006 da CTP 25 vekile sahipti ÖRP 3, ve 3 bakanlık almıştı. Demekki bu kabinelerin oluşmasında farklı rakamsal farklılıklar olabiliri. Bir çok konunun çözüldüğüne inanıyorum artık. İki liderde dün vucut dilleriyle halka umut veren bir tablo çizdiler.Bana göre dün akşam itibariyle CTP – DP Koalisyonu kurulmuştur. CTP pazarlıkta güçlenmek adına bunu nekadar da etik bulmasamda bu girişimi normal karşılayabilirim. Ama genel başkansız sorunlu bir UBP’bin bu konusa CTP’nin teklifine yeşil ışık yakmasını anlayamıyorum.UBP’nin bir sonraki seçime hazırlanmalayım diye düşünmesi gerekirken CTP’nin kararlarına göre sevinç naraları atmalarını kabullenemiyorum. Yani bir insan oy verdiği partiye böyle bir kötülük yaptıramaz. Bazen siyasal hırslar bazı şeyleri görmesini englliyor. CTP – UBP kolisyonu UBP’ye birşey katmaz zarar verir.Özgürgün’ün Ankara ziyareti konuşuluyor... Ankara’da müdahale ver mı sizce?Bu ve buna benzer sorulara ayı yanıtıveryorum. Siz müdahaleyi davet ederseniz müdahale size gelir. Nezaman bir şeyin altından kötü birşey çıksa Türkiye bunu böyle istedi oluyor. Kıbrıs Türk toplumu bu yaklaşımlardan uzak durmalıdır.Türkiye ile ilişkileri Devletten öteye geçmiş Kan bağı olan iki ülkeden bahsediyoruz dolayısıyla ilişkilerde bazı farklılıklar olabiliri. Buradaki sorun bu çatışmadan nemalananların ortadan kaldırılmasıyla sonuçlandırılacaktır.Ben partilere siyasi danışmanlık yapıyorum. Söylenenler kadar bir müdahale yok. Sadece müdahaleye davetiye çıkarılıyor.Sağda birlik konusuda gündemde ne düşünüyorsunuz? Bir birlik olamaz mı? İllaki Kıbrıs konusunda mı olmalı?

Sağda birlik olmak zorunda ve bunun karşısında kimse duramayacak. Tavanda yaşanmazsa taban bunu kendi sağlayacaktır. Bu iradeyi zorlarsanız taban bir partiden kopacak başkasına destek verecektir. Sağda eşit iki parti olursa olmaz. Bu sürecin de zamanı geldiğinde, olgunlaştığında olacaktır. Sağda bir birlik şarttır. Şu anda kestirmek mümkün değildşir.Bu sadece sağ için geçerli değildir. Sol için de geçerlidir. 4 parti Kıbrıs için çoktur. Toplum buna ilerleyen zamanlarda yeşil ışık yakacaktır.Bu seçim kampanyalarında başarısız olduğunuz söylenemez. Bundan sonraki süreçte kurulacak hükümetler için görüşünüzü soracağım. Siyasi danışmanlıklarda başarılarınız ortada. Yeni hükmeti nasıl analiz edebilirsiniz. 


Biz aslında program başında analizlere yer vermiştik. Halkın sandığa yansıtmış olduğu irade CTP ve DP nin oylarını artırdığı ve bu iki partiyi işaret ettiğidir. 

Bu iki partinin içinde olmayacağı bir irade halkın iradesini yanıtmayacaktır. 24 saat siyasette uzun bir zamandır. Hatta bu akşam iki parti eş zamanlı toplanacak ve kararlar üretecek. Beli de yeni kararlar ortaya çıkacak. Biliyorsunuz Cuma'ya kadar sonuca ulaştırılmalı. Ne olacaksa Cuma güne kadar olacak.

Üçüncü bir ihtimal daha var. Hükümeti urma görevini iade etme. Bence CTP bunu yapmaz. Kolay bir koalisyon süreci olmayacaktır. İlle CTP-DP kurar noktasında değilim. Mantık yolu büyük bir ihtimalle CTP-DG ve DP_UG hükümetini kurulacağıdır.


Siyasette etkin olarak çalıştınız. Her ne kadar da UBP den ayrılsanız da etkinliğiniz var. Aday olacağınızı düşünüyordum. Neden aday olmadınız? Tecrübe edinmiş bir insan olarak görebilecek miyiz?


Bizim siyasete girmek istememizden çok öte halkın buna ne kadar onay vereceğidir olay. Sizin istemeniz önemli değil. Siyaset apayrı bir dünyadır. Ben siyasetin hep mutfağında oldum. HAlkın size göstereceği teveccühtür olay. Aktif görev almadım hiç hep danışmanlık hizmeti verdik. Geçen dönem ben hazır değildim. Bu dönem ne olur. Konuşmak için erken. Şu anda söyleyeceğim hiçbirşey doğru değil. Bir gün dener miyim? Bir gün siyaseti deneyebilirim. Bugünden bunlara girmek doğru değil. SMS leri aktarıyorum, cevap verirsiniz.

Sayın Tahsin Ertuğruloğlu'nun beni dikkate almayın demesinin gerekçesi, DP-UBP koalisyonu içindi. Ben bu hükümetsiz kalınacağına inanmıyorum. Özellikle dünden sonra hükümetin kurulacağına inanıyorum.

UBP için komplikasyonlar yaratacak dediğim komplikasyonlar vardı. Gelince hesap soracağını söylemişti CTP bu da onun gibi komplikasyon yaratabilecek unsurdur. HAlkın hatırladığı bir laftır. Doalyısıyle CTP-UBP koalisyonu bu komplikasyonu doğuracaktır. Koalisyon kurmaları kolay değildir. Ciddi sıkıntı yaşar.


Bugün başta ifade etmiştim. Ülkemizde savaşın içerisinde müdahil olma durumumuz var. Dileğimiz savaş olmaması. Kimse Kıbrıs'ta yaşayan iki halka sormuyor. Bu kadar pasif olmayı hak eder mi toplum?


Siyasal durum, adada mevcut statükonun sonucudur bu. Ortadoğu'da gerçekleşen bu hareketlilik ülkemize yansımaktadır. Kimyasal silahların kullanılması uluslararsı toplumu uyandırmış durumda. Her türlü savaşa hazırlar. Büyük ihtimale Amerika ve Rusya belli bir mutabakata varmışlardır.

Ne olursa olsun savaş riskler taşıır. Suriye'yi bombalayacak uçakların ülkemizden kalakcak olması kötüdür. Bizim yetkililerimizin de gardını alması lazım. Toplumun rahatlatılması lazım.

Biz küçük dertlerimize o kadar odaklandık ki, yanımızda çıkacak savaşa karşı bile duyarsız olduk. Herkesin konuştuğu koalisyon. Gündelik dertlerdeyiz. Böylesi bir süreçte hükümetin acilen kurulması gerekmektedir.


Son olarak


Ben bu akşam Kıbrıs Türk halkının yeni hükümetine kavuşacağını düşünüyorum. Kim olur bilemem ama Cuma Cumhurbaşkanı'na sunulacaktır. 

Savaşın da meleketimize sirayet etmeyeceğini ümit ediyorum. 

Tanrı Kıbrıs Türkünü ve Türkiye Türkiünü korusun. Toplum olarak Yangın helikopterini istiyoruz, denizlerin bizim olmasını istiyoruz, elektirik santraline baca istiyoruz. Hükümeti kim kurarsa kursun hayırlı olsun.
 
28 Ağustos 2013 Çarşamba 11:00
Okunma: 1723
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu