Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel: Hükümet verdiği sözleri tutmadı

Tokel: Hükümet verdiği sözleri tutmadı

Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, UBP’nin 2009 erken genel seçimlerinde halka bir çok vaadde bulunması karşılığında her iki kişiden birinin oyunu olarak tek başına iktidar olduğunu ancak her türlü imkanı elinde bulunduran UBP hükümeti’nin istikrarsız ve günü birlik almış olduğu kararlar neticesinde vatandaşta hayal kırıklığı yaşattığının altını çizerek; “İktidar olduğumuz halde, iktidarlığımızı ispatlayamadık. İktidar olamadık” dedi.

 
 
Tokel: Hükümet verdiği sözleri tutmadı


“SEÇİM ÖNCESİ VATANDAŞA VERMİŞ OLDUĞUMUZ SÖZLERİ HALA YERİNE GETİREMEDİK”

Avrasya TV’de hafta içi her sabah Emine SİVRİ’nin hazırlayıp-sunduğu ‘KKTC Gündemi’ programına konuk olan UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel; “2009 seçimleri öncesi vatandaşa, üreticiye, işçiye, çiftçiye, memura, polise, sendikalara bir çok söz verdik, bir çok vaadlerde bulunduk ve tek başına iktidar olduk. O dönemde ülke hakikaten yangın yeriydi. Ancak aradan üç yıl geçmesine rağmen şimdi ne yazık ki ‘halkımıza seçim öncesi vermiş olduğumuz sözleri yerine getirdik veyahut yerine getirmeye başladık’ diyemiyorum. Desem yalan söylemiş olurum.

“SEÇİM KİTAPÇIĞIMIZ İÇERİSİNDEKİ BAŞLIKLARI ELE ALACAK OLURSAK ‘ÖNGÖRÜLEN HERŞEYİ YAPTIK’ DİYEBİLECEK DURUMDA DEĞİLİZ”

Türkay Tokel, 2009 erken genel seçimlerinde UBP’nin ortaya koyduğu seçim kitaçığındaki başlıkları tek tek ele aldıklarında; ‘öngörülen şeyleri yaptık’ diyebilecek durumda olmadıklarını da sözlerine ekledi.


“HÜKÜMETİN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ KARARLI HAREKET ETMEMESİ”

UBP hükümetinin en büyük eksikliğini kararsız olmaya bağlayan Türkay Tokel, alınan kararların düşünülmeden, günü birlik alındığı daha sonra toplum genelinde tepki görmesi üzerine almış olduğu kararlarını geri çekmek zorunda kaldığının da altını çizerek; “hükümetin en büyük eksikliği kararlı hareket etmemesidir” dedi.

“SOKAKTA 100 İNSANDAN NEREDEYSE 80’İ HÜKÜMETİN İCRAATLARINDAN MEMNUN DEĞİL”

İktidar milletvekili olmasına rağmen, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları hasır altı edemeyeceğinin de altını çizen Tokel; “ülkenin gerçeklerini hasır altı edecek değilim. Gerçekleri gizleyemezsiniz. Sokağa çıktığınız andan itibaren, rastladığınız 100 insandan neredeyse 80’i hükümetin icraatlarından memnun olmadığını söylediğine göre ben, beni seçen halkıma yalan söyleme hakkım olmadığını düşünüyorum” dedi.

“TÜRKİYE BİZE ESKİYE GÖRE ÇOK DAHA FAZLA YARDIM YAPIYOR. ANCAK ESKİYE GÖRE ÜLKE DAHA İYİ ŞARTLARA GETİLİLEMEMİŞSE, HÜKÜMETİN DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPMASI ŞART”

UBP hükümetinin bugün bu kadar çok tartışılmasının bahanelere sığınılmadan, gerçeklere dayalı politikalarla aşılabileceğini de belirten Türkay Tokel; “Dünya’da kriz var, Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar bizi de etkiledi...’ gibi bir takım mazeretlerin arkasına sığınabilirsiniz ama durum öyle değil. 
Aksine Anavatan Türkiye bize eskiye göre çok daha fazla yardım yapıyor. 
Ancak buna rağmen, eskiye göre ülke daha iyi şartlara gelememişse demek ki burada ciddi bir sorun var. Bunları aşmak lazım. Bunları aşmak içinde hükümetin oturup yeni bir durum değerlendirmesi yapması lazım” dedi.


“HALKA HESAP VERME NOKTASINDA SIKINTI YAŞIYORUM”

Tokel, iktidar vekili olmasına rağmen sokağa çıktığında halka cevap verme konusunda sıkıntı yaşadığını da dile getirerek şöyle konuştu: “Bir yere davet edilirken veya bölgemi ziyaret edeceğimde katılıp katılmama noktasında büyük sıkıntı yaşıyor ve bir çok kez kendi kendime, ‘eleştirilere nasıl cevap vereceğim?’ diye düşünüyorum. 30-35 yıllık bir siyaset geçmişim var ama benim kitabımda popilizm yok. Dolayısıyla sorunlar ortadayken, bu ülkeyi güllük gülüstanlık gösteremem.”

“SAYFALAR DOLUSU SÖZLER VERDİK, BU SÖZLERİN NEREDEYSE HEMEN HEMEN HİÇBİRİNİ YERİNE GETİREMEDİK”

Türkay Tokel Güzelyurt’un içinde bulunduğu belirsizliğe de dikkat çekip öz eleştirede bulunarak; “seçim mitinglerinde veya köy gezilerinde vatandaşı karşımıza aldığımız zaman bir çok vaadlerimiz oldu. ‘Güzelyurt’ta yaşanan belirsizliğin ortadan kalkması için elimizden geleni yapacağımız’ sözünü verdik. Üreticinin daha iyi noktalara gelmesi için bir çok tedbirin alınacağının söyledik, o bölgede yaşayan gençlerin geleceğini kendi bölgelerinde sürdürebilmeleri için devletin kendilerine bir çok imkan sağlayacaklarını temin ettik, su, yol, liman sözü verdik. Daha nice nice nice sayabileceğim belki sayfalar dolusu sözler verdik. Ama ben bugün sokağa çıktığım ve insanları ziyaret ettiğim zaman, rahat olduğumu söyleyemiyorum. Çünkü vermiş olduğumuz bu sözlerin neredeyse hemen hemen hiçbirini yerine getiremedik” dedi.

“BİZ KURULTAYIN 2 ADAYLI OLMASI HALİNDE DELEGENİN DAHA SAĞLIKLI KARAR VERECEĞİNE İNANIYORUZ”

UBP kurultayına’na dönük düşüncelerini de paylaşan Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, kurultaydan çıkacak sonucun, ülkenin kaderini değiştireceğini, belki de bugün içinde bulunulan sorun, sıkın ve şikayetleri bitirebileceğini ancak bunun için İrsen Küçük’ün kurultayda alternatifsiz bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi. 
Tokel; “Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, adaylığını açıklamış durumdadır. Ancak sağlık sorunu yaşadığı da ortada. Şayet sağlık nedenlerine bağlı Kaşif’in adaylıktan çekilmesi söz konusu olursa tabiki yeni isimler ortaya çıkacaktır. 
Bizde saklı olan ve önceden görüştüğümüz arkadaşlarımız var. 
Bunlar arasında muhakkak bir değerlendirme yapacağız. 
Dolayısıyla biz mümkün mertebe bu kurultayın 2 adaylı olması halinde delegenin daha sağlıklı karar vereceğine inanıyoruz.”

“ADAY OLMAM SÖZ KONUSU DEĞİL ANCAK AHMET KAŞİF’İ AÇIK VE NET BİR BİÇİMDE DESTEKLİYORUM”

UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, kendisinin aday olmasının söz konusu olmadığını ancak adaylığını açıklayan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’i açık ve net bir biçimde desteklediğini de sözlerine ekledi.
Parti içerisinde İrsen Küçük’e karşı oluşan muhalefetin nedenini de açıklayan Tokel, bu tepkinin kişisel değil ama ülkenin yönetimi ile ilgili sıkıntılardan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:
“İrsen Küçük’e karşı kişisel hiçbir tepki söz konusu değil, insan olarak sevdiğim biri. Ancak iyi insan olmak başka, idareci olmak başka şeylerdir. Ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları alt alta koyarsanız bu sorunun cevabı zaten kendiliğinden ortaya çıkar. Sorun ülkenin yönetimi ile ilgilidir. Yönetimde sıkıntılar var. Ülkede ciddi bir kaos yaşanıyor. 

Ekonomik, sosyal, siyasi sıkıntılar var. Ve kabineyi oluşturanda Başbakan. İrsen Küçük bugün kaptan mevkinde. Dolayısıyla hükümetin her icraatının kaderi O’na bağlı. Bugün varolan sorunlara mazeret uyduramazsınız.”

“BAŞKENT BELEDİYESİ’NDEKİ SORUN CEMAL BULUTOĞLULARININ POPÜLİST VE HATIR-GÖNÜL İLİŞKİSİNE BAĞLI İSTİHDAMLARI”

Başkent Belediyesi’nin içinde bulunduğu sıkıntılara da dikkat çeken UBP Güzelyurt Milletvekili, aylık geliri 5 trilyon olan Lefkoşa Türk Belediyesi’nin, ihtiyacının 6 trilyon olmasını ise Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın popülist ve hatır-gönül ilişkilerine bağlı istihdamına bağlayarak şunları söyledi.
“LTB’si sürekli borç alıyor ve borç talebinde bulunuyor. Hükümetin önüne bu yönde sık sık talepler geliyor. Belediyelerin kredi alabilmesi, devletin vereceği teminata bağlı olduğuna göre hükümet sürekli sırf Cemal Bulutoğlularına şirin ve yakın görünmek için bu kredilere gözü kapalı destek vererek ‘tamam’ diyor. İşte sonuç ortada.”

“HÜKÜMET GÜNÜNDE ALAMADIĞI TEDBİRLERDEN DOLAYI LTB’NDE YAŞANANLARIN FATURASINDA PAYINI DÜŞENİ ALACAK”

Tokel, LTB’nde yaşanan sıkıntıların faturasının yalnızca Belediye Başkanı Cemal Bulutoğlularına değil, UBP hükümetine’de kesileceğini ifade ederek; “Lefkoşa aylarca susuz, çöp içinde. Vatandaş belediye hizmetlerini alamıyor. Şimdi yaşanan bu tüm kaosa rağmen siz ‘ben bu faturadan payımı almayacağım’ derseniz yalan olur. 
Alacaksınız. UBP hükümeti gününde alamadığı tedbirlerden dolayı, gününde kararlı davranamadığı için payını alacak. Bu işin faturası yalnızca Cemal Bulutoğlularına kesilmeyecek. Bu pay ne olacak? Derseniz bu da halkın taktiri, günü geldiğinde göreceğiz” dedi.

“MİLLETVEKİLİNİN TRANSFERİNE KARŞIYIM”

Transferler konusuna da dikkat çeken UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel, ÖRP’nin kuruluş tarihinde UBP’nin takıntığı tavrı ve Meclis’i boykot etmesi de hatırlatarak; “Bir milletvekilinin seçildiği bir partiden bir başka partiye transferini tasvip etmiyorum. Bu durumu en çok eleştirenlerden bir tanesiyim. UBP geçmişte ÖRP’nin kuruluşuna tepki göstererek, meclisi boykot etti. Ben seçilen bir vekilin seçildiği yerde politika yapmasından yanayım. Sırf ülkedeki siyaset dengelerini değiştirmek için bu tür girişimleri desteklemem söz konusu olmaz” dedi.

“KOALİSYONA GİTMİŞ OLSAYDIK, ÜLKEDE BU KADAR SORUN V SIKINTI OLMAZDI”

Programın sonunda, DP’den UBP’ye transfer olan üç milletvekili olmasaydı, ülkede bir koalisyon hükümetinin kurulabilmesinin kaçınılmaz olabileceğinin altını çizen Türkay Tokel; “örneğin biz koalisyona gidebilirdik. Koalisyona gitmiş olsaydık belki bugün yaşadığımız kaosu koalisyon ortağı ile çok daha rahat atlatacak, ülkede bu kadar sorun ve sıkıntı yaşanmayacaktı” dedi.

Demokrat Bakış

 
26 Temmuz 2012 Perşembe 13:15
Okunma: 934
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu