Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel :Misyonum görevim bitmedi.

Tokel :Misyonum görevim bitmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanı Türkay Tokel Selda İçere verdiği röportajda açık ve net konuştu. UBP ve Ülkeme karşı sorumlu oluğum misyonumu tamamlamadan siyasetten çekilmeyi düşünmüyorum...

 
 
Tokel :Misyonum görevim bitmedi.
UBP içindeki muhalifler artıyor Kabine değişikliğiyle görevden alınan Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Türkay Tokel’den Havadis’e çarpıcı açıklamalar…

UBP içindeki muhalifler artıyor

- UBP içerisinde sular durulmak bilmiyor. Kabine değişikliğinin ardından oluşan parti içi muhaliflerin sayısının Başbakan İrsen Küçük’ün söyleminin aksine gün geçtikçe arttığı iddia edildi. Muhaliflerin başını çeken UBP Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel “Dün ne demişsek, bugün de o söylediklerimizin arkasındayız. Kavga devam edecekse edecek” dedi

-UBP’nin söylemleri ile eylemlerinin bir birini tutmadığını söyleyen Tokel, parti yetkili organlarında can alıcı sorunların bir an önce çözümlenmesi için mücadele verdiklerini ancak bunun yeterli olmadığını kaydetti

- Tokel, UBP’nin ÖRP ile koalisyona gitme söylemlerini de değerlendirerek, “27 milletvekiline sahip, bir parti, bir iktidar, eğer kendi içerisinde hatalar yapmazsa, kendi içinde yanlışları olmasa, koalisyona da, başka partilerden transfere de ihtiyacı olmaz” dedi

-Tokel’in, “Bu süreci tamamlamadan siyasetten çekilmeyi düşünmüyorum” derken, neyi kastettiği de merak konusu

-TOKEL: “Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı gibi,100 bin çalışanı ilgilendiren böylesi önemli bir yasanın apar topar 3 gün içerisinde hazırlanarak tartıştırmadan geçirilmeye çalışılması doğru değildi. Yasa değişikliğinin teknik sıkıntı doğuracağı biliniyordu”


UBP içerisinde sular durulmak bilmiyor. UBP Genel Başkanı İrsen Küçük, kurultayda yarıştığı Ahmet Kaşif ve Hasan Taçoy’a karşı yarışı kazanıp genel başkan olmasından bu yana hala UBP’deki dengeler bir türlü yerine oturmadı. Gerek 35 yıl partinin başkanlığını yapan Derviş Eroğlu’nun gölgesinin hala partinin üzerinde olmasından dolayı kabinede istediği değişiklikleri yapamaması, gerekse istihdamlar ve bürokratlarının yarattığı sıkıntılar, İrsen Küçük’e zor günler yaşatıyor. Güzelyurt Milletvekili Türkay Tokel de şu anda parti içi muhaliflerden birisi. İrsen Küçük, yeni kabinesini oluştururken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Tokel, hiçbir gerekçe gösterilmeden kabine dışında bırakılmasının nedenini hala sorguluyor. UBP’de çevresindeki arkadaşlarıyla kabine değişikliğinden sonra “muhalifler” olarak kendilerini adlandıran ve partiye “toparlan” çağrısını yapan ekibin başını çeken Türkay Tokel, Başbakan İrsen Küçük’ün geçen hafta gazetemize “muhalifler yok” demesine karşın “sayımız giderek artıyor” açıklamasını yaptı. Partinin söylemleriyle eylemlerinin birbirini tutmadığını da söyleyen Tokel, “Bu süreç tamamlanmadan siyaseti bırakmayacağım” dedi. Tokel ayrıca, hükümet tarafından geri çekilen Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı’nı da yorumladı.“Tek sosyal güvenliğe minimum zararla geçilmeli”

HAVADİS: Sosyal Güvenlik ve Sosyal Sigortalar Yasalarının, Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı şeklinde birleştirilmesiyle murat edilen ne idi?

TOKEL: 2008 yılında Sosyal Güvenlik Yasası geçtikten sonra ülkemizde kamu görevlilerinin emeklilik yaşları ile özel çalışanların(Sosyal Sigortalıların) emekliliklerinin ne olacağını tek yasa altında belirlemekti. Her iki kesimin de emeklilik yaşı 60 olacaktı. Ancak tabii oldukları eski yasalardan elde ettikleri haklarına halel gelmeksizin, yeni bir Sosyal Güvenlik Yasası altında bundan sonra emeklik hakları ve veya sosyal güvenlikleri devam edecekti.

HAVADİS: İki yasanın birleştirilmesi sizce hata mı idi?

TOKEL: Tek sosyal güvenliği savunuyorum. Ancak bu, bölük pörçük getirilemez. Ciddi bir hazırlık yapılması gerekir. Bugün geri çekilen Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasa Tasarısı, benim yaklaşık bir yıl önce başlattığım yasa çalışması değildir. Eğer bu ülkede tek sosyal güvenliğe gidilecekse, o zaman farklı sosyal güvenlik kurumlarına bağlı, farklı emeklilik yasalarına bağlı çalışanlar ve yıllar içerisinde elde ettikleri hakları da düşünülmelidir. Bu kişilerin, sosyal hakları da göz önünde bulundurularak,  getirilecek değişiklikten minimum zarar görecek şekilde bu yasaların birleştirilmesi ve tek güvenliğe geçilmesi en doğru olandır.

HAVADİS: Neden sizin hazırladığınız yasa tasarısını değiştirme ihtiyacı hissettiler?

TOKEL: Sanırım Sosyal Sigortalar’da kökten bir değişikliğe giderken (ki belli tepkileri de beraberinde getirecekti bu değişiklikler), bu sancı yaşanırken sorunun kökten çözümlenmesi ve bu ülkede yıllardır tartışılan tek güvenlik sistemine geçilmesi düşünüldü.“3 günde yasa olmaz”

HAVADİS: Son hazırlanan yasa tasarısını onaylıyor musunuz?

TOKEL: 100 bin çalışanı ilgilendiren böylesi önemli bir yasanın apar topar 3 gün içerisinde hazırlanıp, sırf Meclis tatile girecek diye tartıştırmadan geçirilmeye çalışılması doğru değildi.“Yasa tekniğine uygun olmadığı söylenmişti”

HAVADİS: Hazırlanan bu yasa değişikliğinin yasa tekniğine uygun olmadığı devletin hukukçuları tarafından bilinmiyor muydu?

TOKEL: Hukukçulardan almış olduğumuz sözlü görüşte, düşünülen değişikliğin gerek hukuk tekniği yönünden, gerekse meclisin içi tüzüğüne bağlı birtakım teknik sorunların yaşanacağı söylenmişti. Hal böyle iken, böylesi bir ciddi yasada ısrar edilip zorlanması doğru değildi.

HAVADİS: Yasa değişikliğinin içerisinde katılmadığınız bölümler var mı?

TOKEL: Yasa değişikliğinin önemli maddelerden bir tanesi maaş belirlemede, fiili hizmet yıllarını tamamlamış, asgari ücret primleri üzerinden primlerini yatırmış ve günü geldiğinde emekli olacak insanlarımızın maaşlarının belirlenmesinde ortaya konan kriterler. Ben bunu onaylamıyorum. Bu, insanlarımızın alışmış olduğu yaşam standardını düşürecektir.“Ünverdi konusunda yorum yapmak istemiyorum”

HAVADİS: Gazetelerde son bir haftadır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ile Başbakan İrsen Küçük arasında Bakanlar Kurulu’nda geçen bir diyalog yer alıyor. Bakan Ünverdi’nin hazırlanan Sosyal Sigortalar Yasası’na vakıf olmadığı ve devamlı sizin çağırılıp muhatap alındığınız söyleniyor. Bunu nasıl yorumlarsınız?

TOKEL: Bakanlar Kurulu’na benim iki kez çağırıldığım doğru. Ancak 6 Temmuz tarihinde yayımlanan haber üzerine Başbakanlık’tan yapılan açıklama da doğrudur. 2 buçuk yıl benim Çalışma Bakanı olarak, Sosyal Sigortalar Yasası’nda yaklaşık bir yıl önce başlattığımız çalışmalarda gelinen son durumu Bakanlar Kurulu’na davet edilmem ve bilgi vermemden daha doğal bir şey olamaz. Ben, gerek Sosyal Güvenlik, gerekse Sosyal Sigortalar Yasamız üzerinde teknik arkadaşlarımla beraber, hatta Türkiye’den sosyal güvenlik kurumlarında uzun süre görev yapan ve bu konuda ciddi deneyimleri olan arkadaşlarımızla ciddi çalışmalar yaptık.

HAVADİS: Basına bu konuyla ilgili yansıyanlar doğru mu?

TOKEL: Bu konuyla ilgili ben yorum yapmak istemiyorum.“Muhalifler olarak dün ne söylediysek bugün de arkasındayız”

HAVADİS: Kabinede yapılan değişiklikten sonra UBP içerisinde sizin başını çektiğiniz bir muhalif gurup doğmuştu. Şimdi durum nedir? Sıkıntılarınız aşıldı mı?

TOKEL: Bizim, o günlerde bir araya geldiğimiz arkadaşlarla bir açıklamamız olmuştu. Açıklamanın kısa bir özetini vermek istiyorum. “Uzun yıllardır UBP’nin tüm yönetim kademelerinde görev almış, kendini ülke ve partinin geleceğine adayan, bıkmadan, usanmadan, yılmadan, mücadele eden bizlerin önceliği gerek partimizin, gerekse ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmasıdır. Yola çıkış, bir araya gelişimizin yegane nedeni budur. Partimizin içerisindeki huzursuzluk, mutsuzluk ve umutsuzluk ülke geneline sirayet etmiş bulunmaktadır. Ülkede, çözüm bulunması gereken bunca sorun varken maalesef yeni bir gündem ortaya çıkarılmış ve sıkıntıların aşılması isteyerek, ya da istemeyerek ötelenmiştir. Bize göre bu, hem ülkeye hem de partimize zarar vermektedir. Gelinen noktada iktidar partisi olarak bize düşen görev, öncelikle ülkemizi içinde bulunduğu bu sıkıntılı ortamdan kurtarabilmek olmalıdır. Biz, bunun için harekete geçmiş bulunuyoruz.  Bazı gazetecilerin, bilgi eksikliğinden kaynaklandığına inandığımız spekülasyonlara ve bize hakarete kadar varan gerçek dışı iddialarına rağmen, ne bir makam ne de bir kişisel çıkar peşinde değiliz. Yaşanan gelişmelerle bunu ispat edeceğimizden kimse kuşku duymasın” demiştik. Dün ne demişsek, bugün de o söylediklerimizin arkasındayız. Kavga devam edecekse edecek.

HAVADİS: İstenilen noktaya geldi mi bugün parti?

TOKEL: Gelmedi.

HAVADİS: Neden?

TOKEL: Ülkemiz insanının mutsuzluk ve umutsuzluğu devam eder. Ülkemizde binlerce işsiz genç var. Ülkemizin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar belli.

HAVADİS: Bu konuların düzelmesi için parti içerisindeki kavganızı nasıl veriyorsunuz?

TOKEL: Partimizin MYK, parti meclisi ve Meclis gurubu toplantılarında açık bir şekilde sorunlar tartışılıyor. Parti sorunlarını dışa yansıtmadan, kendi içimizde tartışıyoruz. Aile sorunlarımızı partimizin en yetkili organlarında çok rahat bir şekilde genel başkanın da hazır bulunduğu ortamda tartışabiliyoruz.“Can alıcı sorunlar, bir an önce aşılmalı”

HAVADİS: Parti içerisinde ortaya koyduğunuz fikirleriniz değer görüyor mu?

TOKEL: Büyük oranda. Ancak bize sorarsanız “Bu yeterli mi?” Değil. Biz, can alıcı sorunların bir an önce aşılmasını istiyoruz. Kararlılıkla sorunların üzerine gidilmesini istiyoruz.“Parti içindeki muhaliflerin sayısı artıyor”

HAVADİS: Parti içerisindeki “muhaliflik” bitti mi?

TOKEL: Parti içindeki sorunlar karşısında yazdığımız ve az önce kısa bir pasaj okuduğumuz metne imza atan kişi sayısı, yani muhalif sayısı daha da arttı. Muhalifler artıyor.

HAVADİS: Görevden alınmanızla ilgili Başbakan’la hiç görüştünüz mü?

TOKEL: Hayır, kendisiyle hiçbir görüşmemiz olmadı. Görevden neden alındığımı hala bilmiyorum. Görevden alınmadan önce de görevden alındıktan sonra da Başbakan’ın bizimle hiçbir görüşmesi olmadı.

HAVADİS: Siz böyle bir görüşme talep ettiniz mi?

TOKEL: Hayır. Başbakan’ın hakkıdır kabinede değişiklik yapmak. Ancak görevden almadan önce ilgili bakan davet edilip çağırılır ve neden görevden aldığınızla ilgili gerekçenizi ortaya koyarsınız. Nezaketen de olsa teşekkür eder, görevden aldığınızı söyler, gönderirsiniz. Biz görevden alınmanın ne öncesi, ne de sonrası, çağırılmadık.

HAVADİS: Bu sizi kırdı mı?

TOKEL: Tabii ki kırdı.HAVADİS: Parti içi bu muhalifliğinizden dolayı Başbakan’ın hükümet çalışmalarını riske atmamak için ÖRP ile bir koalisyon veya söz konusu partinin milletvekillerini partiye transferinden bahsediliyor. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?“27 milletvekiline sahip parti kendi içinde hatalar yapmazsa arayışa girmez”

TOKEL: Ben böyle bir görüşmenin olup olmadığını araştırdım ve hiç kimsenden olumlu cevap almadım. Hatta ÖRP Genel Başkanı’na da bu konuda bazı sorular sordum. Sayın Avcı da bunu kesinlikle yalanladı. Ben kendi mantığımla düşündüğüm zaman 27 milletvekiline sahip, 27 parmak desteğine sahip bir parti, bir iktidar, eğer kendi içerisinde hatalar yapmazsa, kendi içinde yanlışları olmasa, koalisyona da gerek yok, başka partilerin transferine de gerek yok.

HAVADİS: ÖRP’nin UBP’den ayrılış şekli ile yeniden geri dönüşüne tepki duyanlar var.

TOKEL: Geçmişte yaşanan olaylara ve şimdi bu yaşanan olaylara tepki gösteren arkadaşların, farklı partilerden partimize transferlerin gerçekleştiği günlerin başında söyledikleri ile katılımların gerçekleştiği gün kalkan parmakları anımsayın. Bundan sonra da gündeme gelecek bu tür transferlerde tutumlarının çok farklı olacağını düşünmüyorum. Söylemlerimizle eylemlerimiz birbirini tutmuyor.“Bu süreç tamamlanmadan siyaseti bırakmayacağım”

HAVADİS: Türkay Tokel’in bundan sonraki hedefi nedir?

TOKEL: Bu süreci tamamlamadan siyasetten çekilmeyi düşünmüyorum. Siyasetteki misyonumu tamamladığımı düşünmüyorum. Bu dönem içerisinde elde ettiğim bilgi birikimimi ülkeme hizmet yolunda kullanmayı düşünüyorum. Ve yukarda anlattığım gerek UBP, gerek ülkemizle ilgili düşüncelerim ve hedeflerim var. Bu süreç tamamlanmadan siyasetten ayrılmayı düşünmüyorum.

HAVADİS: Bazı sendikacıları size karşı söylemlerinden dolayı dava ettiğinizi açıkladınız. Neden böyle bir karar verdiniz?

TOKEL: 35 yıllık politik hayatımda 10 seçim geçirdim. Girdiğim tüm seçimleri kazandım. Hiç kimse arkamdan “Türkay, makamını kullanarak haksız kazanç sağladı” demedi, dedirtmedim. Ancak KTHY konusunda bir sendikacı arkadaşımız KTHY’nin özelleştirme çalışmaları devam ederken Türkay Tokel’in Atlasjet ile ortaklığı olduğunu, o nedenle Atlasjet’e KTHY’e verilmesini savunduğu iddiasında bulundu. Ben de bunun üzerine hayatımda ilk kez böyle bir iftiraya maruz kaldığım için bu arkadaşımızı mahkemeye havale ettim. Gelsin, söylediklerini ispat etsin.

HAVADİS: Son olarak neler söylemek istersiniz?

TOKEL: Görevden ayrıldığım Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda iki buçuk yıllık görev sürem esnasında başlatmış olduğum projelerimi takip etmeye devam ediyorum. Kurumları ve çalışma arkadaşlarımı ziyaret ediyorum. İşlerini takip etmeye, eksik bulduğum yerlerde uyarılarımı yapmaya devam ediyorum. Kısaca bu bakanlıktan ayrıldım diye “başınıza ne gelirse gelsin” düşüncesinde değilim. Benden sonra gelen bakanın başarısız olmasını istemem. Eksik projelerin tamamlanması, hatta daha ileriye gitmesi için tüm imkan ve birikimimle yardımcı olmaya çalışıyorum. Özellikle, Güneşköy 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezi ve Mağusa 18 Yaş Üzeri Rehabilitasyon Merkezi hemen hemen tamamlanma aşamasına gelmişti ki ben görevden alındım. Bu iki merkezin bir an önce hayata geçmesi için bakanlığın bu konuda gereken ne ise son noktayı koymasını bekliyorum. Lapta Huzurevi’nde ise, benim bakanlığım döneminde Sivil Savunma Başkanı ile beraber yürüttüğümüz, yeni binanın bir an önce inşaatının tamamlanması için yine benden sonra göreve gelen bakanımızın bu konuda da gerekli hassasiyeti göstermesini istiyorum.

 
10 Temmuz 2011 Pazar 19:55
Okunma: 698
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu