Ana Sayfa » Kıbrıs » Tokel Sert Konuştu, "Esir Gibi Çalışan Lazım"

Tokel Sert Konuştu, "Esir Gibi Çalışan Lazım"

“Biz UBP içerisindeki muhalif kanadın içerisindeyiz. Her milletvekili hükümetin aldığı her kararı desteklemek zorunda değil” dedi

 
 
Tokel Sert Konuştu,
Çalışma Eski Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Türkay Tokel, hükümeti popülist olmakla suçladı. Ada TV ekranlarında Ümit Bahşi’nin hazırlayıp sunduğu “Söz Sizde” programına konuk olan UBP Milletvekili Türkay Tokel, hükümeti sert sözlerle eleştirdi. Tokel, hükümetin aldığı kararların arkasında duramadığını ve bu noktada kendisinin bir vekil olarak tavrını ortaya koyduğunu söyledi. Tokel, “Popülizm bu ülkede en büyük hastalıktır. Biz değişmezsek bizi değiştirecekler. İlk seçimde alternatif belli olacak. Vatandaşa farklı söz verip icraatlarda farklı uygulamalar yapılırsa vatandaş da sınav gününde oturur ve değerlendirir. Biz hükümet olarak olmamız gereken yerde değiliz. Doğru işler yapıldığı zaman koalisyona ihtiyacı olmaz. Doğru işler yapılmazsa milletvekili yanlış işlere parmak kaldırmak zorunda değildir. Vatandaş bizi tek başımıza iktidara getirdi, bundan daha büyük takdir olamaz” dedi. Sosyal sigortalar konusuna da değinen Tokel, sigortalarda en büyük sorunun 13. maaş olduğunu ifade etti. Tokel, CTP’nin de sosyal sigortalar konusunda yenilikler yapmak istediğini ancak sendikalara yenik düştüğünü ileri sürdü. Çalışma Eski Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Türkay Tokel’in açıklamalarının ana hatları şöyle; 

“DENGE BOZULDU”: Sosyal sigortalar kriz içerisindedir. 2009 yılında yeni göreve başladığımda ilk açıklamam ‘Eğer sosyal sigortalar ay sonu yaklaşık 10-15 trilyon gibi bir rakamı temin edemezse maaşları ödeyemeyecek’ demiştim. Sosyal Sigortalar 2003-2004 yıllarında ciddi açık vermeye başladı. Tahsil edilen prim miktarı emeklilerimizi ödeyemeyecek noktaya geldi ve denge bozuldu. Bu dengelerin bozulmasından sonra tedbir alınması gerekirdi. 

“CTP SENDİKALARA YENİK DÜŞTܔ: Bizden önceki hükümet bunu denedi. Hatta tek güvenlik sistemine geçmeyi denedi. Ama sendikaların tepkileri ve CTP içerisindeki milletvekillerinden bir kısmı sendika kökenli arkadaşlar olduğu için tepki gösterdiler. Tepkinin ardından CTP yasayı hafifletmek zorunda kaldı. Sosyal sigortaların her ay yaklaşık 10 trilyona yakın açığını bir şekilde ya devlet tamamlayacak ya da kurum sigortaların gelirlerini artırmanın yollarını arayacak. Biz af çıkardık. Fakat orada da beklediğimiz olumlu sonuçları alamadık. Çıkardığımız aftan dört bin iki yüze yakın müracaat aldık ancak yaklaşık iki bin kişinin başvuru değerlendirmeye alınabildi. Sosyal sigortaların en büyük açığı 13. maaştır. 2008 yılından sonra özel ve kamuda çalışanların tek güvenlik sisteminden faydalanacağını söylediler. Ama sosyal sigortaların içinde bulunduğu durumu çözecek bir tedbir alınamadı. Ya birileri sosyal sigortalardaki maaşı gelip her ay ödeyecek ya da sigortalardaki gelir gider dengeleri oluşturulacak. Şu anda düşünülen yasa da gelir gider dengelerini sağlamaya dönük bir yasadır. 

“BİZ DÜNYA ÜLKELERİNDEN DAHA ZENGİN DEĞİLİZ”: Dünyanın hiçbir yerinde emeklilik yaşı 50 değildir. Biz Fransa’dan, Amerika’dan ya da İngiltere’den daha zengin değiliz. Dünya genelinde emeklilik yaşı 60’ın üzerindedir. Herkes devlette çalışmak istiyor. Çünkü bizler de ona yönlendiriyoruz. Ülkemizde bize esir gibi çalışacak insanlara ihtiyacımız var. Bizim için elinde bileziği olan insan lazım değil yeter ki esir gibi çalışsın! Anket yaptırıldı ve bu sonuç çıktı. Olamaz böyle bir şey. Bu ülkede 40-45 bine yakın yabancı 30 bine yakın da KKTC vatandaşı çalışan var. Yani yaklaşık 80 bin kişi özelde çalışıyor. Kamuda ise yaklaşık 16 bin kişi çalışıyor. Biz özel sektörde kimsenin çalışmadığını düşünüyoruz ancak özel sektör çalışanı daha fazladır. Tabii ki devlete göre özel sektörün durumu mukayese edilemez. Önceden kamuya başlayan gençlerimiz yaklaşık 2.200 TL ile işe başlarken bugün asgari ücretle başlıyor. Dolayısıyla kamunun cazibesi de ortadan kalkmaya başladı. Belki özel sektörde iyi şartlarda çalışan sayısı azdır ama özel sektörü güçlendirmek zorundayız. 

ÖZEL SEKTÖR ANAHTARDIR: Bu ülkenin işsizliğini aşağı çekebilmek için özel sektör anahtardır. Özel sektörü kalkındıramazsak bu ülkenin gençleri bu ülkeyi terk etmek zorunda kalacak. Birçok değişiklik yaptık ama sendikalar ayağa kalktı. Bu değişiklikleri durup dururken yapmadık. Bir ülke düşünün ki 3 katrilyonluk bütçesi olacak ve bu bütçenin %80’i maaşlara gidecek. Bu ülke sadece devlet çalışanlarından ibaret değildir. Sosyal Sigortalar açısından değerlendirdiğimde, ödeme zorluğu çeken bir kurum açısından bakıldığında 13. maaşı ödemesi mantıklı değildir. Kurumun gelirleri artarsa versinler ama kurum zarar ediyor. 

“DERTLERDEN DERS ALAMADIK”: Popülizmin başımıza açtığı dertlerden dersimizi alamadık. Kamu hantal deniliyor ve kamunun toparlanması gerekiyor. Yetişmiş elemanın olmadığını söylüyorlar. Nasıl olmaz? Bizim ülkemizde uçak profesörü bile var. Hükümet olarak atacağımız adımlar da kararlarımıza uygun olacak. Benim Sayın İrsen Küçük’e kırgınlığım yok. Popülizm bu ülkede en büyük hastalıktır. Biz değişmezsek bizi değiştirecekler. İlk seçimde alternatif belli olacak. Vatandaşa farklı söz verip icraatlarda farklı uygulamalar yapılırsa vatandaş da sınav gününde oturur ve değerlendirir. Biz hükümet olarak olmamız gereken yerde değiliz. Doğru işler yapıldığı zaman koalisyona ihtiyacı olmaz. Doğru işler yapılmazsa milletvekili yanlış işlere parmak kaldırmak zorunda değildir. Vatandaş bizi tek başımıza iktidara getirdi, bundan daha büyük takdir olamaz. 


UBP’ye taşımacılık tepkisi 

“Her milletvekili hükümetin aldığı her kararı desteklemek zorunda değil. 
Biz yaklaşık altı ay önce önümüzdeki yıl liselerin otobüs ücretlerini ödemeyeceğimizin kararını aldık. Bugün aldığımız kararın arkasında duramadıysak ve bugün birkaç okulumuzda tepkilerimiz tepki gösteriyorsa ben o karara karşı çıkarım. Bu da benim en tabii tavrımdır. 6 ay önce hiç düşünülmeden bir karar alındı. Popülizm yapılıyor, olamaz böyle bir şey. Hükümette böyle tutumlar olursa evet biz UBP içerisindeki muhalif kanadın içerisindeyiz. Bu bizim içimizdeki özeleştirimizdir. Bir karar alınacaksa o kararın çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Bu ülke bu yüzden bu noktaya geldi. Buna benzer çok kararlarımız var. Bu kararı alırken aklımız neredeydi? Hükümetimizin en büyük sıkıntısı budur.” ‘Genç olmak kolay değil’ 

Ümit Bahşi’nin bir diğer konuğu CTP MYK Üyesi Birikim Özgür ise KKTC’de genç olmanın zor olduğunu ifade etti. Özgür şu şekilde devam etti: 
“KKTC’de genç olmak çok kolay değil. Çünkü toplumsal yapı hala genç kalanların bu topluma bir şeyler vermeye çalışma azmi bir taraf bizim gençler olarak en büyük sıkıntımız nereye gittiğini çok bilemeyen bir toplumun genç neferleri olarak topluma nasıl katkı yapacağımız konusunda yaşadığımız kafa karışıklıklarıdır. Biz eğitime çok önem veren bir toplumuz. Gençlerimizi yetiştiriyoruz yurtdışına gönderiyoruz ve gençlerimiz yurtdışında çok başarılı işlere imza atarken Kıbrıs’ta bir boşluğa düşüyorlar. Gençler burada statik yapılarla karşılaşıyor. Gençler kendilerine bir fonksiyon yaratamıyor. Gençler aleyhine bir durumla karşı karşıyayız. Genç insanlar borç batağı içerisinde didinip duruyor. Değişmesi için gerekli çabayı ortaya koyarsak değişebilir. Bunun için biraz cesaret ve dünyayı okumak lazım. KKTC’de iflas etmiş ve karma karışık bir yapıyla karşı karşıyayız. Bunu net olarak ortaya koymak gerekiyor. Değiştirmek için tanımak ve bilmek gerekiyor.”

Star Kıbrıs
 
29 Eylül 2011 Perşembe 14:00
Okunma: 516
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu